Autor: Urza
Čas: 2017-08-18 00:00:02

Mafie zvaná stát

Když mluvím o nemorálnosti státu, občas jej přirovnávám k mafii; mezi těmi organizacemi je sice spousta technických rozdílů, leč z hlediska etiky fungují na stejném principu: Na nějakém území násilím vyhrožují lidem, aby jim platili. Oběť se pak buď musí přesunout jinam, zatajit příjmy (s rizikem odvety), zaplatit, nebo se nechat zlikvidovat. Mafie typicky bývá slabší, takže pouští hrůzu, má méně trpělivosti a záhy sahá k násilí; státy bývají silnější, ergo si mohou dovolit nebýt tak brutální, postupují pomaleji a nezastrašují tak explicitně… tohle alespoň říkávám; bohužel to není vždy pravda. Zde posílám odkaz na článek, jenž ukazuje, jak to také může vypadat. Tím se dostáváme k dalšímu rozdílu: Mafie nemá tak dobré PR, neboť neovládá celé školství, takže nedokáže své oběti přesvědčit o tom, že vlastně není zlá; tohle stát umí skvěle – jeho oběti mají pocit, že došlo k chybě, je jim to „divné“ (tak se vyjádřil muž, kterému berňák zničil život), ale stát jako celek nezavrhují.
Přečtení: 214
Autor: BOMBON
Čas: 2017-08-16 00:00:02

Neminem laedere

Jakýsi kuřák na Facebooku popisoval, jak si k někomu, kdo nekouří, přisedl na kuřácké zahrádce restaurace. Optal se formálně, zda si může zapálit, a i přes celkem rozpačitou reakci dotázaných začal kouřit. Výsledkem byl rozhořčený odchod původně přítomných a rozčilení kuřáka, který se cítil v právu, protože provozovatel určil zahrádku jako kuřáckou a zákon mu neumožňuje kouřit uvnitř.

Jedna skupina komentujících označila jeho jednání za nepřijatelné, zatímco jiní namítali, že kde jinde by měl člověk kouřit, když zákon kuřáky vyhnal na zahrádky a nekuřákům nechal všechny ostatní prostory. Diskutující vůči sobě vystupovali nepřátelsky až nenávistně. Argument střídal argument, ústředním tématem byl zákon omezující kuřáky. A já smutně přemýšlel, kdy jednoduchou zásadu „neminem laedere“ (lat. „nikomu neškodit“) nahradil paušální „zákon a řád“.

Místo vnímání lidí kolem sebe, snahy o pochopení jejich potřeb a pocitů, místo snahy nalézt teď a tady pohodlné kompromisní řešení pro všechny přítomné máváme právním předpisem. Stále častěji voláme na pomoc zákon tam, kde by stačila snaha domluvit se. Zákony a pravidla přibývají. Žít podle nich je čím dál složitější. Podmínkou úspěchu je prosadit výsostný demokratický argument „já chci“ do zákonů, kterými se musí řídit všichni ostatní. Ti všichni ostatní mají ovšem též své „já chci“, takže kdokoliv si myslí něco jiného, je nepřítel, protože když to prosadí do zákona, budu muset žít podle toho, jak chce on. Smutné, kam jsme došli. Smutné, kam směřujeme.

(Vyšlo také v RX 32/17.)
Přečtení: 2857
Autor: Urza
Čas: 2017-08-14 00:00:02

Kolik stojí máslo?

Média nás poslední dobou informují, že zdražilo máslo; sám jsem si toho nevšiml, neboť při nákupu potravin na cenovky nekoukám, leč soudě dle komentářů to přitáhlo pozornost mnoha lidí. Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha se nechal slyšet, že lidé by si měli zvykat platit padesát korun za čtvrt kilogramu másla, neboť jde o normální cenu; mnozí obchodníci na to však reagují nákupem levnějšího másla z jiných zemí (což mimochodem ukazuje, v čem by mohla být škodlivá vysoká cla a protekcionismus obecně). Skutečný problém však není o něco dražší máslo, nýbrž absurdně vysoké dotace a obrovská míra socialismu v zemědělství. Nikdo netuší, kolik má máslo vlastně stát. Pan Pýcha tvrdí, že padesát korun je „normální cena“, jenomže to nemůže vědět, neboť „normální cenu“ určuje nabídka a poptávka, které v našem případě bohužel masivně deformují daně a dotace. Je smutné, že v dnešní době neexistuje způsob, jak zjistit tržní cenu másla; a téměř všeho ostatního.
Přečtení: 2663
Autor: Urza
Čas: 2017-08-12 12:00:00

KANÁL SVOBODNÉHO PŘÍSTAVU: O vědě a důkazech

Přečtení: 2251
Autor: Urza
Čas: 2017-08-11 00:00:02

Hranolky jsou nezdravé: ZAKÁZAT

V EU zjistili, že hranolky jsou nezdravé (wow, kdo by to byl řekl), protože obsahují moc akrylamidu (OK, to jsem nevěděl), takže by je neměl nikdo jíst ani prodávat (a jsme doma, sociální inženýrství je hlavní metodou i produktem EU). Zástupci osmadvaceti členských zemí Evropské unie se shodli na tom, že je potřeba udělat opatření, kterými lidi donutí podřídit se dalšímu jejich výmyslu; tentokráte ve jménu snížení rizika rakoviny: „Dnes jsme podnikli důležitý krok v ochraně zdraví a dobrých životních podmínek občanů,“ prohlásil evropský komisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis. Když se zakazovalo kouření, namítal jsem, že úplně stejnými argumenty bude možné zakazovat nezdravé jídlo; to, co bylo mými oponenty označováno za absurdní a nepřípustnou šikmou plochu, se nyní stává realitou. Kolik svobody a zodpovědnosti nám ještě seberou? Jak moc nesvéprávné idioty z nás chtějí mít?
Přečtení: 1812
Autor: Urza
Čas: 2017-08-10 00:00:02

Diskuse v Polis: Týden hrdosti LGBT

Dnes v 16 hodin se zúčastním panelové diskuse v Paralelní Polis; téma je poměrně kontroverzní a seznam hostů ještě více. Debatovat budeme o pochodu a týdnu hrdosti LGBT komunity.

Cílem bylo sezvat k jednomu stolu lidi s širokým spektrem názorů – pozván byl nacionalista a extrémní odpůrce LGBT Pavel Matějný coby organizátor protestního pochodu, objektivista Luboš Zálom, anarchokapitalista Urza a transsexuální LGBT aktivistka Marie Feryna z radikální levice (marxistka), která sice pozvání přijala, ale svou účast pak stáhla s tím, že s panem Matějným odmítá zasednout ke stolu, čehož se chytlo mnoho dalších levičáků (dokonce i levicová média), kteří situaci vyostřili a pokusili se výhružkami a zastrašováním docílit zrušení pozvánky pana Matějného či celé diskuse, což se jim samozřejmě nepovedlo (v rámci korektnosti dodávám, že tyto výhružky padaly od jednotlivých levicových radikálů, kteří jednali podle všeho sami za sebe, nikoliv jménem nějaké organizace); místo Marie Feryny však i navzdory velkému tlaku pozvání přijal David Mařák, prezident LGBT spolku Charlie.

Zájem o diskusi je podle všeho značný, dorazit mají i média a patrně též celá řada aktivistů; protože někteří vyjádřili strach o svou bezpečnost, na hladký průběh akce bude dohlížet profesionální ochranka. O tom, že reakce na celou akci jsou kontroverznější, než bylo očekáváno, svědčí i to, že zde píši „týden hrdosti“ a „pochod hrdosti“, nikoli však jeho název, neboť už mi hrozil soudem právník té organizace za porušení ochranné známky (a absurdní je, že z konzultace s jiným právníkem plyne, že jeho výhružky nemusejí být tak úplně plané; co to vypovídá o právním řádu ČR, si domyslete sami).

Budu se na Vás těšit; vejděte ven.
Přečtení: 1614
Autor: Urza
Čas: 2017-08-09 00:00:02

Vyhledávání na České poště

Historek s Českou poštou mají všichni zajisté v rukávu plno (já také), takže se tu o nich nyní rozepisovat nebudu; co mě však fascinuje už léta, je vyhledávání v jejich informačním systému (takový ten program z dob MS-DOSu), jenž má tu pozoruhodnou vlastnost, že neoplývá naprosto základní funkcí, kterou by člověk od takového nástroje očekával – totiž zadat do něj jméno a vyhledat všechny zásilky pro dotyčného. Místo toho musí příchozí vědět, zda si jde pro dopis, balík, dobírku, doporučený dopis, list ze zahraničí a podobně – nevím přesně, kolik těch kategorií tam je – a pracovníci pošty hledají v každé zvlášť; vážně je takový problém napsat funkci, jež najde libovolnou zásilku na dané jméno? To bezesporu není, nicméně proč se tím zabývat, když zákazník si přece počká; s ohledem na to, že celý ten moloch platí daňový poplatník, který nemá na výběr, na kvalitě služeb vůbec nezáleží, tak proč se snažit…
Přečtení: 1517
Autor: Urza
Čas: 2017-08-07 00:00:02

Uniformované opice mají žně

Chlápek z Opavy jel autem venčit psy; v autě nechal otevřené okýnko, aby se v mezičase vyvětralo. A co čert nechtěl, kolem šly opice v uniformách; započala tedy pravá nefalšovaná policejní buzerace. Dotyčný se na ně vykašlal a odjel; mluvčí fízlů to okomentovala: „Tvrdil, že je to jeho věc, ničeho se nedopustil a nehodlá nic řešit. Poté sedl za volant a z místa drze odjel. Kdyby to neudělal, téměř jistě by se událost vyřešila napomenutím.“ Takhle mu napařili flastr. A za co? Nebyl dost konformní; kdyby bengům olízal boty a políbil řiť, platit by nemusel, což otevřeně přiznávají. Jinými slovy: „Poddaný, budeme tě buzerovat, ale ty nám prokazuj patřičnou úctu, kterou si nezasloužíme, jinak tě násilím donutíme zaplatit.“ A proč to celé? No protože v zákoně stojí: „Řidič, který se hodlá vzdálit od vozidla [..], musí učinit taková opatření, aby vozidlo [..] nemohla [..] neoprávněně užít jiná osoba.“

Vodáky zas buzerovalo po celé ČR 279 uniformovaných opic; zkontrolovaly 606 lodí, 93 přístavišť a dali dýchnout 520 vodákům (buzerace vodáků jsme tu opakovaně řešili už loni; včetně dechových zkoušek). K čemu je to dobré? Tady reálně ani nefunguje ta otřepaná výmluva jako u aut: „Řidič přece ohrožuje nejen sebe, ale i své okolí!“ Ale koho krom své posádky reálně ohrožuje taková kánoe? Jasně, velmi hypoteticky jinou kánoi, nicméně není-li její posádka též pod obraz a používá-li mozek, maximálně se vykoupe, což se prostě čas od času na vodě stává a všichni s tím počítají. Tady ale nejde o žádnou bezpečnost, ochranu ani pomoc, podobně jako u otevřených okýnek v autě se jedná jen o udržování poddaných pod tlakem, ukájení ega nuzných existencí ve službách policie, jejich vykazování činnosti a loupení nějakých těch peněz do nenasytného chřtánu státu. Nebo má snad někdo pocit, že tohle dělá policie pro nás?
Přečtení: 2452
Autor: Roman
Čas: 2017-08-04 00:00:02

Špinavá a čistá kartelová dohoda

Milí distributoři pohonných hmot, pojďme se všichni dohodnout, že budeme prodávat litr nafty alespoň za 50 Kč. Vyděláme na tom a kdo se trhne, ten je smrdutý kojot, všude ho pomluvíme, očerníme a možná i tu pumpu mu zapálíme.
Co to je? No přece špinavá kartelová dohoda.

Milí nejchudší zaměstnanci, pojďte všichni svou práci povinně nabízet alespoň za 11000 Kč. Vy, které nevyhodí, na tom vyděláte a kdo se trhne, tomu zruinujeme chlebodárce i s ostatními jeho zaměstnanci.
Co to je? No přece bohulibá minimální mzda.
Přečtení: 2965
Autor: Cigi OL
Čas: 2017-08-02 00:00:02

Rodičovská výchova

O smýšlení patnáctiletého syna nemám obavy, ale jak je na tom desetiletá dcera?
„Tati, a kdo je vlastně pravičák?“
„Představ si, že ještě žijete v pravěku a ty jsi byla s bráchou v lese na jahodách. A ve vašich stopách jdou vlci a chystají se na vás. Když bude brácha levičák, tak tě nechá samotnou a poběží k jeskyni a bude křičet: ‚Zachraňte sestru, je sama v lese a kolem jsou vlci.‘ Když bude brácha pravičák, tak vezme kameny a vlky zažene.“
Přečtení: 2899