Archiv – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Anička
Čas: 2026-06-17 00:00:02

Bezpečí v jednoduchosti

Lidé mají rádi jednoduché myšlenky. Je to bezpečnější, snazší, rychlejší. Složitost a komplexita s sebou nese potřebu jít do hloubky. To znamená mít čas a kapacitu věci zkoumat a zasazovat do kontextu. V případě složitých témat je jednodušší přijmout realitu ve zkratce, která odpovídá našemu světonázoru. Udělat si berličkou, která pomáhá v určitém smyslu čelit strachu z neznámého (mimochodem, slovo jednoduchý hezky podtrhuje celou myšlenku textu). Není v lidských silách rozumět všemu kolem nás. Berličky používáme všichni bez výjimky a je dobré o nich vědět. Důsledkem je, že vidíme svět, který ve skutečnosti neexistuje. Existuje jen v našich hlavách. Je dobré na toto nezapomínat. Každý máme určitý bias a myslíme si něco špatně. Buďme na sebe a ostatní laskaví a mějme trpělivost s tím, když někdo jiný „nevidí“ co v jeho myšlenkovém světě nedává smysl.
Přečtení: 503

Čas: 2026-06-16 00:00:02

Budeme mít co jíst i bez dávek?

Kdo by bez státu krmil chudé? Spousta lidí má za to, že potraviny stojí 3 000 až 9 000 Kč měsíčně na osobu. Domnívám se však, že u člověka, který většinu času tráví doma a nakupuje ve velkém, mohou být náklady na stravu výrazně nižší. Dle mých výpočtů lze sestavit jídelníček přibližně za 750 Kč měsíčně. Vycházím z tvrzení výrobce Mana, že poskytuje všechny živiny potřebné pro každodenní život. Lze však navrhnout vlastní směs potravin s podobným nutričním profilem za nižší cenu. Například: 100 g pšenice (0,6 Kč), 80 g nahého ovsa (0,6 Kč), 80 g kukuřičného zrna (0,6 Kč), 50 g žita (0,4 Kč), 20 g sóji (0,3 Kč), 20 g hnědé čočky (0,7 Kč), 50 g hrachu (0,3 Kč), 50 g sójového šrotu (0,6 Kč), 10 g jodované soli (0,10 Kč), 1 tabletu MedPharma Multivitamín s minerály (1,5 Kč), 90 g lněných semínek (3 Kč), 10 g bílého sezamu (0,7 Kč), 10 g chia semínek (1 Kč), 20 g arašídů (1,5 Kč), 100 g kvašeného zelí (1 Kč) a 200 g cibule (2 Kč). Celková cena surovin vychází přibližně na 15 Kč denně. Pokud připočítám náklady na vaření ve výši přibližně 5 Kč denně, dostávám se na 20 Kč denně. Pro doplnění případně chybějících živin, například vitaminu D, vápníku, vody nebo například 100 g vepřových jater, počítám s rezervou dalších 5 Kč denně. Celkové náklady tak vycházejí přibližně na 25 Kč denně, tedy zhruba 750 Kč měsíčně.

Častým protiargumentem bývá, že lidé nemají čas na pravidelné nákupy. Proto jsem směs navrhl tak, aby většinu surovin bylo možné nakupovat ve velkém jednou ročně a skladovat je. Pouze cibuli a zelí by bylo potřeba dokupovat přibližně jednou za dva měsíce. Část trvanlivých surovin lze navíc objednat poštou. Uvedené ceny vycházejí z nabídek na Bazoši, Allegro a v běžných supermarketech. Nezapomínejme, že všechny ceny jsou po zdanění; bez státu by mohly být ještě nižší.
Přečtení: 1523

Autor: Teranova
Čas: 2026-06-15 00:00:02

NAP pragmatizmus alebo dogmatizmus

Uz rok si kladiem otazku, ci dokaze NAP byt dogmaticky. Aj v krizovych situaciach exsistuje moznost, ako byt dogmatikom. Hypoteticky, ak by prisli ufoni k Zemi a povedali, ze musis od niekoho ukradnut jeden jediny cent, a neznicia planetu. Kde nakreslime hranicu, co je a co neni prijatelne pre dodrziavanie NAPu? Alebo budeme kompletny dogmatici a povieme, ze radsej nechame planetu napospas ufonom? Je jasne, kde sa nachadza inkonzistencia. Nemozme stavat etiku na extremnych, nemoznych situaciach. Zozerme preto olovo a povedzme: „Ano, neukradnem ten cent, vina je na strane vydieraca, nie mna ako obete vydierania.“ Etika neni kvantifikovatelna – urcuje co spravne je a co spravne neni – nekreslime preto ciary, lebo takyto jed vie poskodit libertariaske hnutie do etatizmu a nepriazne.
Přečtení: 939

Autor: Urza
Čas: 2026-06-14 12:00:00

Studio Svobodného přístavu: Komentář k Máte slovo o ekonomických bludech

Přečtení: 726

Autor: Urza
Čas: 2026-06-13 12:00:00

Kanál Svobodného přístavu: Urza o mírumilovné (krypto)anarchii pro CryptoByte

Přečtení: 758

Čas: 2026-06-12 00:00:02

Programování a hierarchie

Studuju IT, miluju programování. Rád bych si začal vydělávat, ale mám obavy z hierarchického prostředí a jeho vlivu na mě. Nějakých firem, jejichž prostředí je „svobodnější“, je kolem mě málo a v monetizování vlastních projektů jsem tragický. Máte jakékoliv rady, tipy, triky či nabídky, které by mohli mně (nebo komukoliv v podobně pozici) pomoct? Moc děkuji všem <3
Přečtení: 1343

Autor: Urza
Čas: 2026-06-11 00:00:02

Urza na BTC Prague: Mírumilovná (krypto)anarchie

Dnes v 1130 vystoupím na BTC Prague; budu mluvit o síle mírumilovného dialogu.
Přečtení: 1054

Autor: NakejTypek
Čas: 2026-06-10 00:00:02

Respekt je nejen morální

Svoboda se v anarchokapitalismu ukazuje nejen jako morální, ale zároveň ve výsledku i výhodná; volný trh lépe uspokojuje potřeby lidí než nesvobodná společnost. Úplně to samé jde aplikovat i na mezilidské vztahy – konkrétně respekt. Respekt k druhému člověku je totiž nejem morální, ale také pro obě strany výhodný; jak stranu respektující, tak stranu respektovanou.
Přečtení: 1166

Autor: powchamp
Čas: 2026-06-09 00:00:02

Jeden princip

Neznám princip, který bych považoval za správné dogmaticky dodržovat. Zatím u každého líbivého principu jsem našel situace, které mě vedly k jeho zavrhnutí. Moderní fyzika neví jistě, zda je realita konzsitentní, viz snaha o propojení kvantové mechaniky s obecnou teorií relativity. I kdyby byla, nevyplývá z toho požadavek na pevně daná morální pravidla. Zvažuji různé protichůdné pohledy, které v konkrétní situaci vzájemně porovnávám a ne vždy s jednoznačným výsledkem. Humanitní vědy nejsou formální logika, pojmy jsou mnohoznačné a vrstevnaté. Pokusy tuto vlastnost slov v oboru humanitním eliminovat exaktními definicemi napomáhají konzistenci, ale jsou zkreslující a mohou vést k fanatismu ignorujícímu lidskost. Požadavek na jeden jasně daný princip považuji za faul. Vyžadovat jeden princip znamená nutit lidi, aby v zájmu čistoty teorie ignorovali reálné lidské utrpení v hraničních situacích.

“Do I contradict myself? / Very well then I contradict myself, / (I am large, I contain multitudes.)” ― Walt Whitman
________________________________

Urzova poznámka pod čarou: Toto považuji za velice silnou kritiku (nejen) NAPu; nemám na autora jiný kontakt, a proto ho touto cestou prosím o další dialog (ideálně z očí do očí).
Přečtení: 1898

Autor: delfheit
Čas: 2026-06-08 00:00:02

Legitimita sexu s dětmi

Přijde mi absurdní, že stát zakazuje sex s dětmi na základě věku a nikoliv jen a pouze podle toho, zda byla porušena něčí negativní (vlastnická) práva. Pokud se dvanáctiletá rozhodne iniciovat se mnou sex a já se pouze nebudu bránit, potom těžko někdo může říct, že jsem porušil princip neagrese. Nicméně stát si v této oblasti násilně uzurpuje rozhodovací pravomoci o cizích lidech a nebere ohled na vlastnická práva. Systému, ve kterém člověk nemůže rozhodovat o svém těle, se říká otroctví.
________________________________

Urzova poznámka pod čarou: Autor textu mi sdělil, že jej napsal jako parodii na ankap; i tak jej zveřejňuji, neboť souhlasím s tím, že každý by měl mít právo rozhodovat o svém těle bez ohledu na společenské normy (čímž nijak nehájím nekonsensuální sex ani zneužívání dětí).
Přečtení: 1561

Autor: Urza
Čas: 2026-06-07 12:00:00

Livestream Svobodného přístavu: AI (a regulace) s Karolínou K.

Přečtení: 535

Autor: Urza
Čas: 2026-06-06 12:00:00

Kanál Svobodného přístavu: Digitální (ne)závislost v plzeňském Erazimu

Přečtení: 684

Autor: delfheit
Čas: 2026-06-05 00:00:02

Bohatým bral a chudým dával

Jánošík. Nikola Šuhaj loupežník. Robin Hood. Příběhy o „hrdinech“, kteří bohatým brali a chudým dávali, jsou odporná socialistická propaganda. Indoktrinační mašina jede na plné obrátky a nejmenší děti se ve školách učí o loupeživých zločincích a ještě se jejich podlé činy romantizují. V čem má spočívat ctnost takového jednání? Soukromé vlastnictví je nedotknutelné. Možná se to někomu nelíbí, ale svoboda je o tom, že je člověk zodpovědný za své (ne)uplatnění na trhu. Své děti budu před násilnou státní indoktrinací chránit a důrazně jim vysvětlím, že přerozdělování je zlo. Cit pro svobodu a anarchokapitalismus se nejlépe rozvine skutečným vzděláním v etice a ekonomii, nikoliv povídačkami z veřejných škol, které se hodí mocipánům.
Přečtení: 1947

Autor: Urza
Čas: 2026-06-04 00:00:02

Studio Svobodného přístavu: V 19 hodin živě o (regulacích) AI s Karolínou K.

Přečtení: 941

Autor: Urza
Čas: 2026-06-03 00:00:02

Urza v LibertyLoftu: Ekonomické chyby i „chyby“ politiků

Na minulé (pětihodinové!) přednášce o anarchokapitalismu v Baru Behind the Curtain jsme s Krejčou vedli dialog o individualistickém a kolektivistickém anarchismu.
Dnes vystoupím znovu; rád bych se tentokrát věnoval ekonomii – a to konkrétně ekonomickým chybám i „chybám“ politiků.
Všichni jste též rovnou zváni na příští přednášku, která by se měla konat až 7. října; vystoupí Tim a bude mluvit o lhaní a pravdivosti.
Dnes večer se na Vás těším v LibertyLoftu – jako vždy v 19 hodin!
Přečtení: 3153

Autor: d3xt3
Čas: 2026-06-02 00:00:02

Zavírání očí před realitou způsobuje krátkozrakost

Zákonná řešení problémů jsou charakterizována společným jmenovatelem: ukvapeným řešením, jenž co nejrychleji vykáže „výsledky“, ač má dlouhodobou tendenci projevovat se kontraproduktivně. Lidé neinvestují, nenakupují, nemají na hypotéku? Snižme sazby, aby se ekonomika rozjela na projektech, které se dlouhodobě nevyplácí. Lidé jsou závislí na drogách? Zakažme je. Důchodový systém nefunguje? Posuňme věkovou hranici. Násilné skupiny se dostávají na výsluní? Zakažme jim projev. Děti nedávají pozor ve škole? Zakažme jim telefony a sociální sítě.

Za každým z těchto problémů se skrývá pravá příčina; její řešení je však politicky neprůchozí. Není třeba ekonomiku stimulovat; závislým nejvíce pomůže individuální přístup, ne vězení; na důchod lze spořit a investovat; zdroje nenávisti je nutné vymýtit, ne zakázat jejich ústní projev; důvodem nepozornosti bývá absence zajímavého, pozoruhodného podnětu. „In the long-run, we are all dead.“
Přečtení: 1916

Autor: David B.
Čas: 2026-06-01 00:00:02

Trestání za nevyhnutelné

Snad všichni se shodnem na tom, že chyby při učení se čehokoliv jsou nevyhnutelné, a dokonce prospěšné k získávání informací. Chyby jsou efektivní prostředek učení. I když je to obecně příjmaný fakt, nesvobodné školství, kterým jsme prošli téměř všichni, k tomu přistupuje jinak – u dětí děláme výjimku. U dětí nám trestání za chybu přijde mnohem přijatelnější než u dospělých. Ale proč? Ve škole jsme proto, abychom nabyli informace, které jsme dříve neměli, což v podstatě vyžaduje dělání chyb. Proč tedy trestat za něco, co je vlastně nutné a nevyhnutelné?
Přečtení: 2109

logo Urza.cz
kapky