Čas: 2018-03-19 01:18:20 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jakkoli je to off topic, navážu na Vás.

Ohledně toho, co nastane po zhroucení států se nabízí možnost, že si lidi ustaví nějakého "hitletra". Hodně i libertariánů považuje možnost vzniku svobodné společnosti za nemožnou právě díky tomuto "hitlerizačnímu" chtění. Jak bude vypadat situace po zhroucení států krásně vidíme na Venezuele. Cca 75% lidí téměř chcípe hlady, vyjídají popelnice, konzumují městské hlodavce apod. Zbylých cca 25% lidí jsou ti, kteří mají prostředky na uspokojování svých potřeb. Nedomnívám se, že by toto byla skupina státních zaměstnanců a majitelů/zaměstnanců na státu závislých fašistických (lžisoukromých) firem. Ti s pravděpodobností hraničící s jistotou tvoří tu 75% většinu. Spíš to budou lidi, kteří nebyli hloupí nebo fanatičtí etatisti a dopředu se zásobili alternativními platidly = dokud to šlo, tak je za bolívary nakupovali. Ignorovali zákony o nelegálnosti takového počínání. V současnosti tedy mají potřebný kapitál na "provoz" černého trhu, který je zárodkem trhu svobodného. Na něm dál pracují a získávají prostředky na více či méně pohodlné uspokojování svých potřeb - potraviny, bydlení, energie, lékařskou péči atd. Je to právě tento cca 25% podíl lidí ve společnosti, který vlastní převážnou většinu kapitálu, který je v této chvíli ve Venezuele k dispozici. Kupodivu nikde ani vidu ani slechu po tom, že by tito lidi ustavili nějakého "hitlera".

Zcela určitě je to ta 75% většina, která volá po nějakém "hitlerovi", aby zavedl ve Venezuele pořádek. Moc moc moc ho určitě chtějí. Jenže chtění a touha ho ustavit je jim jaxi k prdu. Ono to chtění a hlavně následné ustavení má totiž jeden praktický problém. Tomu "hitlerovi" musejí poskytnou provozní kapitál potřebný na hrazení nákladů s tím děláním pořádků. Jinak žádný "hitler" nebude. Jenže oni mají k dispozici pouze zbytky v popelnicích a potkany. Tím si žádného "hitlera" nezaplatí. Dokonce nemají ani sílu na to, aby vzali ty majetné útokem.

Mezi majetnými se možná najdou jedinci s podobným chtěním, jenže ti se zase naučili žít na sice zatím hrubě nedokonalém, ale fungujícím černém trhu a pro změnu sice mají prostředky na zaplacení nějakého "hitlera", jenže je to jejich chtění pouze prázné žvanění. Ani náhodou je jak vidno nenapadne dávat někomu své vlastní peníze, aby jim přes "pět státních kolen" (= s náklady na ta kolena navíc) zajistil něco, co si dokážou zajistit sami přímo bez těch nákladů navíc = levněji. Nebo jim je jasné, ža sice mohou nějakému šaškovi dávat svoje peníze, tím ale svou nabídku na tom černém trhu učiní méně konkurenceschopnou = budou mít zisk snížený o tyto poplatky a tím menší možnost investic.

Pokus současného bubusánkového "hitlera" zplodit lžikryptobolívar dopadne očekávatelným způsobem. Vyšumí do prázdna stejně jako původní papírový bolívar, protože bude postaven na stejném keynesiánském základě, jako byl ten papírový, jen k němu bubusánek uvaří jinou sekyrkovou omáčku. Schopnost "krypto"ropabolívaru konkurovat alternativním paltidlům se dá dost dobře předpokládat. Bude se limitně blížit nule.

Jistě že ve Venezuele hraje zatím roli ještě mnoho dalších proměnných a jedna z velmi vlivných je možnost/schopnost/ochota jiných zatím ještě funkčních režimů vyvézt tam svou formu etatismu a zaplatit buď Madura nebo nějakého jiného "hitlera". Ale až se světový měnový systém začne dominově hroutit (a toho se dožijem), bude se venezuelská situace opakovat cvšude tam, kde se to bude postupně hroutit, jen s tím, že by pak už vládcové museli najít nějaké paroubkovy marťany na saturaci svých nákladů na "hitlerovské" pořádky. Obávám se, že stejně jako ve Venezuele, přes spoustu keců nejrůznějších jedinců nebo skupin a mocného chtění po nějakém "hitlerovi", nikdo nebude mít buď možnost, protože bude mít guvno nebo pokud bude něco mít, tak skutečnou potřebu, to chtění předvést svou šrajtoflí.

Netvrdím a nikde jsem netvrdil, že nastane svobodná společnost. Jen že je na ni při současné technologické konstelaci - nemožnost vytvořit a prosadit skutečně monopolní měnový systém, jenž je podstatou státní moci, který by dokázal konkurovat novodobým tvrdým "bonům", znemožní obnovu etatismu v současné podobě - velká naděje.
Čas: 2018-03-19 01:17:49 Autor: pz100000 Titulek: Re: ?? [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Vy jste teda bud zamrazenej fest, nebo mate v rodine nejakou Pythii.
Tim naznacujete, ze se neceho dockam, nebo ze me ma z Vasich lzi a pomluv mrazit?
Čas: 2018-03-19 01:02:06 Autor: pz100000 Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Lehce OT, ale vidim "objektivizaci neobjektivizovatelného" a je to jako na zavolanou, neb v sousedni diskuzi jsem byl postouchnut k dotazu: povazujete vlastnictvi (at uz jako fakt samotny, nebo cely ten koncept ve Vasem pojeti) za objektivni?
Čas: 2018-03-19 00:52:56 Autor: marek28 Titulek: Re: ?? [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Co by ne...
Čas: 2018-03-19 00:40:17 Autor: pz100000 Titulek: Re: ?? [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jako ze se nedockam Vaseho rozmrazeni, nebo specifikace onoho kriveho narceni?
A nemel bych teda byt taky mrazive fascinovan, jak hladce a klidne dokazete o lidech lhat a sirit pomluvy Vy?
Čas: 2018-03-19 00:24:43 Autor: marek28 Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Mě na tom (a podobných případech) fascinuje, jak propastný rozdíl může být mezi tím, co lidé chtějí jen verbálně a tím, co chtějí doopravdy. Často se s tím setkávám při debatách o ČT - prý je veřejnoprávní TV hrozně důležitá, pro některé je to dokonce záruka demokracie v ČR, ale jako dávat na ni víc než stovku měsíčně? Tak to ani náhodou, jste snad upadli, vy libertariánský utopisti, ne? Hezky se složíme všichni a povinně! Prasečák v Letech totéž - opět sáhodlouhá diskuse, ve které zaznívá třeba i to, jak je to mezinárodní ostuda atd. Ale viděl někdo vůbec někdy nějakou sbírku? Já teda ne. Takže je to sice zásadní problém, ale přece byste po nás proboha nechtěli, abychom ho zaplatili?!

Lidé by ankap potřebovali jako sůl. Uvědomili by si, co je pro ně skutečně důležité a co podporují jen proto, aby si připadali dobře před sebou nebo před ostatními. :)
Čas: 2018-03-19 00:16:28 Autor: marek28 Titulek: Re: ?? [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak to se nedočkáte. Ale jestli přece jen chcete čekat, využijte ten čas k opětovnému čtení toho, co píšete a nejspíš na tom přijdete sám.
Čas: 2018-03-19 00:07:35 Autor: velkej Ká Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Svoboda je nezastupitelná. Pokud svou svobodu necháš v rukou jiných, můžeš o ni přijít.
Čas: 2018-03-18 23:29:04 Autor: pz100000 Titulek: Re: ?? [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Zrejme jste byl fascinovan natolik mrazive, ze Vam to zpomalilo nektere fysiologicke pochody. Az trosku povolite, zkuste si napred ujasnit, zda tedy lez, nebo pomluva (a co jedno ci druhe znamena), a pripadne mi pak jeste sdelte, zda muj prohresek spociva v postaveni, piedestalu, hradech, objektivite ci prirozeni.
Čas: 2018-03-18 23:25:05 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Re: ?? [↑]
to umožnuje

Co že to má umožňovat?
Čas: 2018-03-18 23:19:03 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: ?? [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Má pravdu, Urza si prostě zvolil NAP jako axiom a z něj vše odvozuje. Netvrdí tedy, že je objektivně platný v tom smyslu, že by šel objektivně odvodit. Na druhou stranu, tím že si ho zvolil jako axiom, tak jeho teorie vůbec nedokáže rozumně pracovat s možností, že by neplatil, tedy nedokáže rozumně pracovat s tím, že subjektivní je.
...............................................................................................................

Tady bych se Urzy zastal,
protože v podstatě svoboda učení které Urza je zastáncem,
to umožnuje, v podstatě je vlastně vo tom, že poznáte přímou zkušeností že vlastnicví je pojem subjektivní,
tedy že je to pouhá představa vyplývající z pocitu sebeuvědomění vlastní existence..
Čas: 2018-03-18 23:16:10 Autor: marek28 Titulek: Re: ?? [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
A co to s tím má co dělat? :D Myslím tuhle vaši lež: "Ovsem prave a jedine ono vlastnictvi Urza postavil na jakysi svuj objektivni piedestal, obdaril ho prirosenosti a stavi na nem pisecne hrady. Samozrejme jde o vlastnictvi v tom jeho vlastnim pojeti, jedinem spravnem, objektivnim, prirozenem."
Čas: 2018-03-18 23:11:13 Autor: pz100000 Titulek: Re: ?? [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Coz je presne to, co bylo mineneo jokem a bolavou branici. Jinak budiz, "objektivni" vyslovne mozna nikde netvrdi (byt o nem zasadne hovori jako o veci jednoznacne dane), ale co ma potom znamenat ono "prirozene"?
Čas: 2018-03-18 23:11:00 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: ?? [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
No nejlépe byste udělal, kdybyste se zeptal přímo Urzy. Já vás můžu ujistit tak maximálně o tom, že jsem přesvědčen, že Urza skutečně své názory nepovažuje za jediné správné a jediné objektivní. :) To dělají pouze fanatici.
.................................................................................................................

No asi jak které, bych zde dodal,

takové vlatnictví těla a z něj Misesem odvozené i jiná vlastnictví bude u něj nezpochynitelná položka,
příčemž
i tyto názory jsou subjektivní,
například v duchovní oblasti existuje na vlastnictví těla zcela vobrácený názor
a zcela vobrácený názor je zde i na jiná vlastnictví...

Jak jinak by jste se chtěl hlásit k anarchokapitalismu, kdyby jste neuznával soukromé vlastnictví ???

To by jste pak byl spíše anarchista...
Čas: 2018-03-18 23:10:51 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Re: ?? [↑]
Ty si vynucuješ, abych respektoval duševní vlastnictví. To nemohu, protože nic takového není.

Duševní vlastnictví je stejně subjektivní konstrukt jako Vaše představa vlastnictví. Obojí je subjektivní a ani jedno není o nic víc reálnější. To tu snad potvrdil i marek28.
Čas: 2018-03-18 23:04:47 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Re: ?? [↑]
Má pravdu, Urza si prostě zvolil NAP jako axiom a z něj vše odvozuje. Netvrdí tedy, že je objektivně platný v tom smyslu, že by šel objektivně odvodit. Na druhou stranu, tím že si ho zvolil jako axiom, tak jeho teorie vůbec nedokáže rozumně pracovat s možností, že by neplatil, tedy nedokáže rozumně pracovat s tím, že subjektivní je.