Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: Urza
Čas: 2018-05-18 00:00:02

Ankapu rozumí každý

Živím se tvorbou software. Programování, algoritmizaci, logice, databázím, matematice, počítačovým sítím, hardwaru a dalším příbuzným oborům jsem věnoval v životě desítky tisíc hodin, během kterých se stále učím; je to nikdy nekončící proces, během kterého chybuji, získávám informace, zlepšuji se a stávám se stále větším odborníkem. Mou odbornost lidé typicky nezpochybňují; maximálně se mnou občas třeba jiný programátor nesouhlasí, má na některé věci jiný názor, o čemž někdy diskutujeme – a ne vždy se shodneme, ale oba tématu rozumíme, tak to má hlavu a patu. Jen jednou se stalo, že by mi někdo, kdo přemýšlení o programování věnoval v životě ne víc než pár minut či hodin, začal vysvětlovat, jak to dělám špatně; jednalo se o agresivního důchodce a lidé si ťukali na čelo. Dokonce ani zákazníci v případě, že něco nefunguje, jak má, mi nechodí radit, jak to mám naprogramovat správně; vědí totiž, že nemají dostatek informací a zkušeností, než aby to dávalo smysl.

Neméně času jsem v životě věnoval studiu anarchokapitalismu, politické filosofie, etiky, rakouské ekonomie, praxeologie, volného trhu, historie různých forem totalitních režimů a podobně; i o tom jsem přečetl desítky knih, tisíce článků, vedl bezpočet diskusí a leccos sám napsal a vytvořil, chyboval, poučil se a neustále zvyšuji svou odbornost. S jejím zpochybňováním se setkávám na denní bázi; nejčastěji lidmi, kteří se tématem většinou nezabývali v součtu více než několik minut.

Nezdržují se studiem historických polycentrických právních systémů ani jedinou vteřinu, než mi vmetou, že nemohou nikdy fungovat. Z nějakého důvodu mají pocit, že tady znalosti a informace nepotřebují; nevnímají, že se chovají jako ten výše uvedený důchodce. Pochopitelně nevylučuji možnost, že si někdo vše nastuduje, a přesto nebude souhlasit; samozřejmě se to děje, úplně stejně jako se ne s každým programátorem shodnu na profesních otázkách. Ta diskuse však alespoň dává smysl.

Mohu se mýlit a chybovat v čemkoliv; ať už jde o anarchokapitalismus či programování. Leč k tomu, aby na tyto omyly mohl někdo smysluplně poukazovat, musí nejprve alespoň rámcově porozumět tématu a seznámit se s tím, co a v jakém kontextu tvrdím. Ohledně programování to všichni chápou; avšak mraky lidí, kteří poprvé slyší o anarchokapitalismu, zareagují odmítnutím skrze nějaký naprosto základní a nesčetněkrát vyřčený argument typu: „Kdo by asi bez státu stavěl silnice? Navíc spravedlnost, lékařská péče, vzdělání a bezpečnost by byly jen pro bohaté. A celé to nepočítá s průměrným člověkem.“ Pochopitelně jsem mohl ve vyvracení takových argumentů chybovat, ale takovou chybu nelze odhalit pouhým zopakováním toho argumentu; je třeba si o daném tématu něco zjistit, nastudovat, přemýšlet a seriózně debatovat. Vyvrátit na první dobrou desítky let starý myšlenkový směr, je asi tak pravděpodobné, jako že někdo najde chybu ve složitém zdrojovém kódu proto, že viděl Matrix.
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Zaregistrovaný a přihlášený uživatel nemusí opisovat kód z obrázku a získá přístup i některým dalším funkcím.
Registrace je extrémně rychlá, stačí zadat login a heslo (ani e-mailová adresa není povinná).
Čas: 2018-05-18 00:06:04 Autor: velkej Ká Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
tl;dr: Kdekoliv se nadhodí anarchokapitalismus, oponenti přijdou s nějakou rychlou a jednoduchou námitkou a pomyslí si: "To jsem mu to natřel; vždyť je úplně jasný, jaká je ankap sračka." A proto toho Urzu pořád někam zvou.
Čas: 2018-05-18 12:37:03 Autor: pz100000 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To muze byt taky tim, ze delsi a sofistikovane namitky jsou nepripustne.
Čas: 2018-05-19 21:59:52 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jsou samozřejmě přípustné. Zatím od Vás ale byly jen delší.
Čas: 2018-05-20 00:48:48 Autor: pz100000 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jo jo, kdyz se podivam treba zrovna tady na ty moje ctyri okolni rozlehle komenty, tak jste zda se trefil hlavickou hrebicek.
Ale pravdu mate, ze pripustne asi jsou - ovsem musi byt bud souhlasne (to samo uz je u namitky sofistikovanost primo dabelska), nebo od zcela duteho a nejlepe prifetleho ezojutubera (kde je rozpatlani po jeho xichtu takrka included).

To jsem Vam to natrel, co? Ankap je sracka, to je precik uplne jasny, ne asi...
Čas: 2018-05-20 07:10:11 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz

To jsem Vam to natrel, co? Ankap je sracka, to je precik uplne jasny, ne asi...
.......................................................................

To se ví že je, nebot když si někdo stanoví nákej axiom či dogma,
a od toho pak konzistentně rozvíjí své názory,
tak pak je to sračka, ovšem sračka historicky vověřená a fungující:

vyvolený boží národ izraelský
vyvolený národ německý
neomylný papež
z boží vůle král
nejlepší z toho špatného (demokracie)
láska
společné vlastnictví
soukromé vlastnictví
apd.

Jak říkal už Archimedes :

"Dejte mi pevný bod ve vesmíru a já pohnu zemí."


Čas: 2018-05-18 00:17:44 Autor: Glande Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Ale vždyť už jste to Urzo popsal na přednášce o školství a demokracii. Léta masivní i podloudné propagandy. Ale chápu to spíš jako takové povzdechnutí :-) Člověk to opakuje furt dokola a ostatní si zase melou tu svou. Myslím si, že v poslední době, kdy vedete poměrně silnou kampaň (vzhledem k materiálním a lidským zdrojům kloubouk dolů) se rojí spousta lidí, kteří jsou rychlými odborníky na ANCAP. Možná je to podobné jako s počtem odbojářů na konci války. Já toho zas tak moc nenastudoval (pro mě bylo stěžejní dílo Ekonomie v jedné lekci a váš původní seriál o ANCAPu), ale snažím se s chybami používat logiku a přidávat prameny.
Čas: 2018-05-18 12:37:27 Autor: pz100000 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak. Je to logicke, nevyvratitelne a koresponduje to s realitou? Inu, propaganda...
Čas: 2018-05-18 06:14:49 Autor: skodafil (neregistrovaný) Titulek:
Zmenit lidske mysleni je nesmirne tezke. Mate muj respekt.
Čas: 2018-05-18 12:39:26 Autor: pz100000 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Vime vic? Podle mne to Urzu postihlo uz dost davno a aktualne se nic nemeni.
Čas: 2018-05-18 08:58:13 Autor: MARTIN (neregistrovaný) Titulek: ANCAP v praxi
Sám bych rád Ancap viděl v praxi. Chci ho milionkrát víc než současný systém. Poraď jak být svobodný v demokracii? Nechci ji podporovat, avšak jsem nucen. Jaké nástroje využít? Systémem jsem evidován, sledován od narození. Od státu nic nechi, ale on mne furt něco.
Čas: 2018-05-18 12:40:53 Autor: pz100000 Titulek: Re: ANCAP v praxi [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Sám bych rád Ancap viděl v praxi.
To asi leckdo. Inu, co nadelame...
Čas: 2018-05-20 18:40:33 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: ANCAP v praxi [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Poraď jak být svobodný v demokracii?
......................................

To my v duchovnu víme levou zadní,

Dušek vám to vysvětlí :

Jaroslav Dušek. Jak být svobodný v nesvobodném lidském světě

https://www.youtube.com/watch?v=uPGm4G5s5OA
Čas: 2018-05-23 09:36:16 Autor: vch (neregistrovaný) Titulek: Re: ANCAP v praxi [↑]
"Poraď jak být svobodný v demokracii?"
Svobodu buď v sobě máte nebo ne. Jste -li nesvobodný v demokracii, byl byste nejspíš nesvobodný i v ankapu.
Čas: 2018-05-18 09:11:41 Autor: Roman Titulek:
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
Myslím si, že se hodně lidí cítí povolaných kritizovat ankap proto, že ankap pojednává o jednání, soužití, ekonomice atd., tedy o věcech, ve kterých všichni od malička žijeme a máme s nimi bohatou zkušenost. Takže ti lidé se nepovažují za "nejsem programátor, tak do toho nekecám", ale "celý život programuju objektově, taže funkcionální programování a immutably jsou nesmysl".
Čas: 2018-05-18 10:42:14 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jo, přitom každý ten druh programování má své racio. A ještě zapomínáme deklarativní a logické programování. :) A viděl jsem, když se to přežene s objekty (Java), s funkcionálním programováním (Lisp), neměnnými (React.js), minimalismem (Brainfuck)... každý problém potřebuje vhodný nástroj k řešení.

V tomto pohledu Ankap není nic než nástroj, podobně jako je tím nástrojem třeba demokracie. A pokud se o tom máme bavit, musíme identifikovat, jaké problémy řešíme, jak je tyto nástroje řeší a zda jsou v tom úspěšné. Fór je v tom, že se často neshodneme ani na těch problémech (existuje hodně lidí, kteří spatřují problém v tom, že lidé mají příliš velkou svobodu); a je to to samé, co se děje ve světě programování, kde se také nelze přesně shodnout na tom, jaké problémy vlastně řešit (a často jsou tam různá trilemata atd.); proto existuje spousta programovacích jazyků, a stejně tak existuje celá řada společenských idejí/konceptů/filosofií. Největší shoda bývá na symptomech, protože ty prostě pozorujeme. Ale dál... plujeme močálem černým podél skal.
Čas: 2018-05-18 11:47:02 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
No, ale on i ten druhý přístup nedává moc smysl.
Já třeba taky celý život programuji procedurálně (objektově), ale funkcionální programování respektuji (ač jsem ho měl jen dva semestry).
Čas: 2018-05-21 11:33:18 Autor: Honza Pobořil (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
K tomu jaké problémy řešit: Napadá mě paralela s tím, jak nám programátorům laici zadávají práci - často problémy, které definují jsou jen řešení jiných problémů, které je pálí a v dobré víře nám předkládají zadání, které sice už obsahuje řešení, ale kvůli jejich neznalosti je to špatné nebo ne ideální k jejich problému. Proto se typicky otázkami Proč? Snažím dostat až k těm původním problémům, které je opravdu pálí a snažím se pak minimálně kontrolovat, že si to řešení vymysleli správné.

V politice pak když mi někdo řekne, že je problém v tom, že lidi mají hodně svobody, tak se ptám proč to je pro ně problém. Obvykle se pak dostanu k tomu, že je potřeba dělat pořádek, aby se lidi navzájem nepodváděli, nekradli apod. A to už se pak dostáváme k něčemu, kde se dá svoboda nabídnout jako lepší řešení, ne? :-)
Čas: 2018-05-18 09:38:08 Autor: TaxationISTheft Titulek:
Web: neuveden Mail: enkeli33 v doméně gmail.com
Kde je dneska Szaszián a pz100000 aby to tu zaspamovali?:D
Čas: 2018-05-18 09:52:50 Autor: Roman Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
Jeden z nich už jistě dohledává v knize šifer nové básnické obraty, dopiluje před zrcadlem blahosklonnost, ořeže ještě tužku a co nevidět sedne ke klávesnici :-)
Čas: 2018-05-18 10:44:15 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Třeba ještě spí. Navíc, mají svobodu sem nepsat; ne, že by toho někdy využili.
Čas: 2018-05-18 11:04:15 Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
A na mňa ste zabudli?
Myslím si že tu na Stokách ten článok nemá zmysel, úplní amatéri sa sem ani nedostanú a ja, PZ aj Vostál máme o ankape každý aspoň niečo naštudované.
Čas: 2018-05-18 11:27:06 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Každý zvlášť, nebo všichni dohromady?
Čas: 2018-05-18 12:27:17 Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Spolu sme ankap neštudovali :-).
Čas: 2018-05-18 12:29:11 Autor: pz100000 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Pardon, zrovna jsem pred zrcadlem cerstve obrezanou tuzkou blahosklone dopilovaval basnicke obraty v knize sifer, ale volate-li po hlasu rosumu, nemohu vas oslyset. Ale nezvykejte si na to, nemam jenom vas a vecne tu taky nebudu.

Ten Urzuv povzdech je opravneny. Ano, obecne dokonce v nekolika liniich, a to ponecham stranou risika metani do tvare. Jiste je mrzute, kdyz Mana, dojicka s peti tridami a jedinou zalibou v krizkovem vysivani, keca Urzovi do navrhu databaze. Jiste je mrzute, ze i pres Urzuv jasny odkaz na rakouskou databazovou skolu Mana odmita venovat ji tech smesnych par tisic hodin, zato ale i bez teoretickeho minima stale otravuje, esiva tam bude i mliko. A jiste je take mrzute, kdyz tisicihodinovy expert nakonec zjisti, ze pro stromy nevidi les, cernobile uvazovani mu dokonale zalepilo oci, kolem letaji letadla tezsi vzduchu a to "mliko" se tam holt uz jaksi nevleze. Suma sumarum, to proste nasere a clovek si jde nekam povzdechnout, pozalovat, poplakat.

TLDR, na to, abych mohl posoudit homeopatie, separatory ekoelektriny a podobne ankapy, nemusim, ba vlastne nesmim byt pseudoexpertem se zdravym rozumem zatemnenym tisici hodin cilene autoindoktrinace. Pro ucely kavarenskych diskusi je tomu presne naopak, to samozrejme.
Čas: 2018-05-18 17:10:33 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
nesmim
......

Mějte trošku slitování,
pro začátek je docela nutné být expertem,

jinak by jste na to nemohl přijít, že nesmíte být expertem...
Čas: 2018-05-18 11:11:22 Autor: Kutrzeba (neregistrovaný) Titulek:
Ono by to chtělo i více aktivních libertariánů, přece jeden člověk (Urza) nemůže zodpovědět všechno. Chce to více lidí a větši specializaci.
Čas: 2018-05-18 11:48:22 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Já se specializuji hlavně na vzdělávání.
Těch libertariánů je víc.... Tereza se specializuje na zdravotnictví, Dominik Stroukal a Pepa Tětek na krypto, Vláďa Krupa na historii a peníze, Dan Steigerwald na technologie, ....
Čas: 2018-05-18 11:16:05 Autor: Mario (neregistrovaný) Titulek:
Mame na zemi omezenou dobu a kazdej musi volit do ceho da cas a energii. Naprosto kazdej si bude chranit tu svoji odbornou cast do ktere investoval cas. "Feminismu/ekologii/evropske unii rozumi kazdy". Podle stejne logiky by si musel kazdej clovek nastudovat nekolik knih o dane problematice a pak prijit diskutovat. Zijme prosim v realnem svete a pracujme s realnymi lidmi.
Čas: 2018-05-18 11:48:52 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Neříkám knih, ale když to nastudované nemám, tak se jdu spíše ptát, než abych vynášel soudy.
Čas: 2018-05-18 12:36:30 Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Pokiaľ o svojich teóriách píšete aj na masovo navštevované fóra, tak môžete očakávať že sa tam budú vyjadrovať aj neznalí diskutéri. To máte rovnaké ako s politikou alebo športom, aj napr. ku futbalu sa na diskusných fórach vyjadrujú aj diskutéri čo v živote ani nekopli do lopty.
Čas: 2018-05-18 13:35:16 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Já to samozřejmě očekávám; ale mám na to svůj názor.
Čas: 2018-05-18 14:18:34 Autor: Tomáš Nakokot (neregistrovaný) Titulek: Urza je ďábel
Děláte 20 let v IT, průměrný člověk ví tak akorát jak zapnout a vypnout televizi. Nebude se s vámi hádat o komplexních řešeních týkajících se IT.

Studujete celý život alternativní společenské systémy (hospodářské, sociální, ..., ankap, libertariánství, rakouská škola, ....). Průměrný člověk žije celý život v místním společenském systému, má vypěstované názory na stejná témata, kterým se věnujete i vy (byť třeba ve velmi zjednodušené formě), jen vychází z jiných předpokladů (občan je debil, stát je pro lidi, daně jsou správné, stát pomáhá lidem, regulace jsou správné, a tak podobně). Je jasné, že se s vámi bude hádat o komplexních řešeních. Dokud mu nenarvete do hlavy vaše premisy, k pochopení nedojde. On je nepříjme, protože už má "sraček" dost (není myšleno pejorativně), rezignoval, nebo je zaháčkovaný v jiné zájmové skupině, která je přisátá na současném systému, i přes všechny problémy žije ve své malé bublině a stačí mu to co má, bojí se změny, nedokáže si radikálnější změnu představit. Ten, kdo ze stávajícího systému profituje váš pošle do prdele už principu, tam není o čem uvažovat, ale to asi nebude vaše cílovka.
Čas: 2018-05-18 17:49:35 Autor: Vostál Petr Titulek:
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Programování, algoritmizaci, logice, databázím, matematice, počítačovým sítím, hardwaru a dalším příbuzným oborům jsem věnoval v životě desítky tisíc hodin, během kterých se stále učím; je to nikdy nekončící proces, během kterého chybuji, získávám informace, zlepšuji se a stávám se stále větším odborníkem.
.........................................................................
Hlavně by člověk neměl zapomenout na tu maličkost,
že je sám naprogramovanej výchovou a školou,
a že ty programy jsou víceméně nevědomé a jen tak samy neodpadnou,

a jen kvůli tomu, že se někdo zaměřil na studium akapu kterej je o svobodě,
a tím, že někdo přemýšlí o svobodě s tím svým naprogrmováním nemusí vůbec pohnout, nebot nestále jede v programu jenž mu byl vnucen v mládí...

To přeprogramování se neděje na úrovni myšlení,
ale na úrovni vůle a pozornosti...


Čas: 2018-05-19 13:26:53 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Už jsem dlouho neplagátoval, takže můj voblíbenej plagátek vo vesmíru,
určitě to není k tomuto tématu :

https://www.youtube.com/watch?time_continue=452&v=8Hx9E5Z4ZFM
Čas: 2018-05-23 09:29:43 Autor: Vch (neregistrovaný) Titulek:
Ono mnohdy ani tak nejde o to, kolik toho člověk nastuduje, ale kolik toho pochopí. Studium také někdy způsobí, že člověk začne na svět hledět úzkým průzorem a přestane vnímat souvislosti, přestane být zdravě kritický k předmětu svého studia.