Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: FrantzVonLibrntaun
Čas: 2018-05-17 00:00:02

Stát proti chudým VII: Přesčasy

Člověk může ročně udělat maximálně zhruba 400 hodin přesčasů, pokud chce dělat víc, má smůlu, stát mu to totiž zakázal. Hlavní argument je samozřejmě ochrana pracovníků před zaměstnavateli a také ochrana zdraví pracovníků.

Tyto argumenty nedávají smysl. Zaprvé zaměstnavatel a zaměstnanec spolu kooperují na dobrovolné bázi. Oba to dělají proto, že nedělat to je horší volbou pro obě strany, poté jakákoliv regulace přesčasů v tomto kontextu pouze násilně intervenuje do lidské dobrovolnosti a nutí dělat lidi něco, co dělat nechtějí. Za druhé každý člověk vydrží jinou zátěž a navíc každá práce je jinak náročná (nemluvě o tom, že náročnost je v mnohých případech subjektivní) – jakákoliv snaha o regulaci je pouze střelbou slepce na pohyblivý cíl – stát nemá žádný způsob, jak efektivně reflektovat subjektivní nastavení každého jednotlivce. Pokud tedy někomu vyhovuje hodně pracovat, tak neexistuje důvod, proč by mu v tom mělo být násilně bráněno, za svoje zdraví si zodpovídá sám.

Zákon se tváří jako milosrdenství, ale doplatí na něho ti nejchudší lidé, kteří potřebují každou korunu a přesčas je vhodný způsob, jak si přivydělat. Stát tím opět ignoruje preference lidí a razí vlastní myšlenku, a každá myšlenka jiná, než je ta oficiální – státní, je zpravidla postihována sankcí. Stát si tímto postupně tvoří ideový monopol a každý, kdo ho odmítá respektovat je trestán. Recept na zlepšení je jednoduchý, nechat lidi vyjádřit vlastní preference svým chováním založeným na dobrovolné bázi a nezneužívat zákony k tlačení názorového monopolu.
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Zaregistrovaný a přihlášený uživatel nemusí opisovat kód z obrázku a získá přístup i některým dalším funkcím.
Registrace je extrémně rychlá, stačí zadat login a heslo (ani e-mailová adresa není povinná).
Čas: 2018-05-17 00:04:16 Autor: velkej Ká Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Zdá se mi, že chybí začátek článku. (První čtu větu: Tyto argumenty nedávají smysl.)
Čas: 2018-05-17 05:48:40 Autor: pz100000 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To je v ramci mistni politiky dohledej-si-sam, doplnek k ostrakizaci odkazuu a dukazum svedskymi clanky.
Vyrazne to pry taky muze redukovat problem bujici kritiky. Postupne se ma prejit az na hole napisy, pripadne jen na anonymisovane datum.
Čas: 2018-05-17 06:05:30 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Díky; copy-paste chyba, už opravena.
Čas: 2018-05-17 06:07:11 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Tak to nečtěte; je fakt fascinující, kolik času trávíte pliváním na cizí práci, místo abyste tvořil něco svého.
Čas: 2018-05-17 07:23:57 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
17. května 2018, děkuji. Přesčasy. A ještě 1047. Ne, myslím, že takhle to funguje jenom v tom vtipu o tom, jak si lidé říkali pouze čísla předem očíslovaných vtipů. :)
Čas: 2018-05-17 07:24:54 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Super, já zas díkuju za opravu :)
Čas: 2018-05-17 08:28:42 Autor: pz100000 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Trochu trapne se uz jenom opakujete, ale jasne, jste na svym, zejo.

Nicmene, Vase "tak" naznacuje nejakou mou explicitni stiznost. Kde presne? Drobne rypnuti, to snad.
S kritikou a plivanim, jak vidim, je vse pri starem: rozdil u Vas spociva pouze v tom, zda vidite prid, nebo zad.
LBNL, Vasim idealem tedy jiste jsou clenove zakonodarneho sboru s nejvyssim poctem navrzenych zakonu. To jsou ti pravi tvurci, a ne nejaci ankap flusalove, zejo. Teda pardon, kritici.
Čas: 2018-05-17 10:45:12 Autor: pz100000 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Cetl jsem ten Vas post od boziho rana nekolikrat a hrube dehonestujici komentar na tema Vasich vyjadrovacich schopnosti byl jiz temer na ceste.
Ano, s kravinami, ktere sam navrhuji, budu uz propriste vyrazne opatrnejsi. :)
Čas: 2018-05-17 08:31:14 Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Titulek:
Keby to bolo také jednoduché že všetci zamestnanci robia nadčasy dobrovoľne a všetci za ne aj dostanú zaplatené. Ja som to zažil aj na vlastnej koži, že som za nadčasy dostával namiesto peňazí náhradné voľno, ale mohol som si ho vybrať až na jeseň kedy už som žiadne voľno nepotreboval.
Čas: 2018-05-17 17:10:47 Autor: pathy Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Celkom dobrý argument z tvojej strany. Teda za predpokladu, že ti pri podpisovaní pracovnej zmluvy držali pištol pri hlave.
Čas: 2018-05-17 17:34:38 Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Ani tebe pri platení dane nemieri daňový úradník pištoľou na hlavu.
Čas: 2018-05-17 18:40:52 Autor: Lojza Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Opravdu?
Ja to vidim docela jinak. Totiz, kdyz ty dane nebudu platit, tak se PRESNE to stane. Bude mi nejaky policista merit bouchackou na hlavu, abych sel "dobrovolne" s nim a "dobrovolne" se nechal zavrit.
Takze - sice nemiri, ale vyhrozuje tim, ze merit bude a je absolutne jiste, ze ta vyhruzka neni plana.
Čas: 2018-05-17 20:45:36 Autor: VulgoAlias (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
A čí přesně chyba je, že jste se do takového úvazku dostal? V případě, že ve smlouvě nic podobného nebylo uvedeno, je na čase žalovat zaměstnavatele, v případě že bylo, neměl jste smlouvu podepisovat, pokud s ní máte problém
Čas: 2018-05-17 23:14:14 Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Lojzo, kecáš. Policajti so zbraňou odloženou v puzdre by si po teba prišli až keby si násilím bránil exekútorovi vo výkone jeho právomocí. A aj tak by tú zbraň vytiahli jedine ak by si na nich zaútočil so zbraňou v ruke.
Ale to rovnako proti tebe použije násilie aj ankapový agent ak sa budeš násilím brániť výkonu rozhodnutia.
Čas: 2018-05-18 18:36:24 Autor: Bender Rodriguez Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Takze ake fyzicke nasilie alebo akym fyzickym nasilim ti teda hrozi zamestnavatel, ked ta nuti robit one prezcasy a vyberat nahradne volno za ne?
To, ze od teba prestane kupovat tvoju pracu dufam, ze nepovazujes za nasilie, lebo to ziadne nasilie ani hrozba nasilim nie je. ,(Ked to chces tak trefne porovnavat s danami). :-)
Čas: 2018-05-17 09:21:08 Autor: BOMBON (neregistrovaný) Titulek: myslím, že nepřesné...
... ale tyto argumenty smysl dávají. Pracovník je totiž zpravidla dobře vycvičeným produktem školství (a výchovy svých analogicky vycvičených rodičů), které ho naučilo držet hubu a krok tak, jak káže autorita... A tak místo hledání místa, které by mu vyhovovalo víc, jen hledá vyšší autoritu, která tu autoritu, která ho otravuje, přetlačí a to jeho "nutné ztrpení" zmírní.
Čas: 2018-05-17 10:25:54 Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Titulek: Re: myslím, že nepřesné... [↑]
BOMBON, to možno platí u vás v ČR, kde máte tuším 2,4% nezamestnanosť, ale na Slovensku kde je evidovaná nezamestnanosť 3x vyššia ( a reálna ešte vyššia ) nie je také jednoduché nájsť si inú, výhodnejšiu prácu. Najmä nie ďalej na východ od Bratislavy.
Čas: 2018-05-17 17:19:47 Autor: pathy Titulek: Re: myslím, že nepřesné... [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Presne tak! Prečo by sa mal nejaký chudák snažiť si vyjednať podmienky, ktoré mu vyhovujú. Veď na to je tu predsa štát, aby sa postaral o všetkých a o všetko.
Komu vlastne tá regulácia škodí? Zamestnávateľovi, alebo zamestnancovi? Zamestnávateľ si predsa "zazmluvní" toľko človekohodín koľko potrebuje na svoju "produkciu" a je mu jedno, či to urobí jeden človek, 1.5 človeka, alebo 2 človekovia. Ale čo zamestnanec, ktorý chce urobiť viac než dovolené množstvo nadčasu? Ako to jemu pomôže?
Celá táto debilná regulácia je len kvôli štátnym zamestancom, ako sú napr. doktori, kde štát najprv vyrobil monopol na zamestnávanie, potom nechal doktorov robiť stovky hodín nadčasov mesačne, bez možnosti sa dohodnúť so zamestnávateľom a keď už to fakt nebolo fyzicky udržateľné, tak to začal regulovať, ale pre všetkých. Neverím, že v súkromnom sektore dokáže zamestnávateľ robiť zamestanca viac, než je ten ochotný dobrovolne.
Čas: 2018-05-17 18:26:55 Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Titulek: Re: myslím, že nepřesné... [↑]
Chcel si povedať že prečo musí nejaký chudák prijať podmienky ktoré mu NEvyhovujú? A štát sa stará o to aby ich nemuseli prijať?
Si spočítaj koľko je to 400 hodín ročne, to je v prepočte ďalších 50 pracovných dní, takže ako keby si robil 6 dní týždenne celý rok. Koľko zamestnancov chce dobrovoľne znášať takúto záťaž? Na druhej strane priznávam že tým pár zamestnancom ktorí skutočne chcú robiť viac takáto regulácia uškodí. Ale už zo samotného faktu že štát takúto reguláciu prijal je zrejmé že viacerým pomohol. Plus pomohol aj pár nezamestnaným, lebo tú prácu niekto spraviť musí, a ak zamestnávateľ nemôže žmýkať zamestnancov donekonečna, tak síce nerád, ale prijme ďalších zamestnancov.
Čas: 2018-05-17 18:44:03 Autor: Lojza Titulek: Re: myslím, že nepřesné... [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ja, kdyz jsem pred nejakyma 15 lety vylezl z kriminalu a mel jsem nejakych bratru pul milionu v exekucich, jsem mel ruzne moznosti, co delat.
Vybral jsem si tu, kdy jsem pracoval cca 6 dni v tydnu v prumeru 12-14 hodin denne, zaplatil jsem timto zpusobem vsechny dluhy, mezi tim jsem se zdokonaloval v mych schopnostech, abych nakonec ziskal praci, kde nemusim delat tolik mnoho casu a beru vice penez, nez jsem bral za tech 14 hodin.
Kdyby mi tenkrat nekdo zakazal pracovat 14 hodin denne, tak dneska pravdepodobne sedim dal, protoze bych dost dobre nemel moznost legalne zaplatit sve dluhy a asi by mi nezbyvalo, nez si na to jit nakrast.
Čas: 2018-05-18 00:08:58 Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Titulek: Re: myslím, že nepřesné... [↑]
A? Ja som nikde nepovedal že nemôže existovať človek čo je ochotný robiť aj viac ako 400 hodín nadčasov. Len ich je omnoho menej než tých čo toľko robiť nechcú. Predsa by vláda išla sama proti sebe ak by prijímala zákon ktorý väčšinu voličov naštve.
Čas: 2018-05-17 11:14:10 Autor: Zdenál (neregistrovaný) Titulek:
Kouzelný to je s ohledem na to co se děje naprosto běžně v (samozřejmě státním) zdravotnictví.
Tam se to běžně překračuje, nebo dějí jiné čachry. Medik, budoucí lékař dostane 0,1 úvazku - reálně sak tráví v práci normální dobu.