Stát proti chudým VIII: Sociální pojištění – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2018-05-24 00:00:02

Stát proti chudým VIII: Sociální pojištění

Sociální pojištění, nástroj navržený přímo pro chudé, nástroj který vezme mnohým a dá některým. Co jiného už by mělo pomáhat chudým, než sociální pojištění. Možná dojdeme pro některé k překvapivým závěrům.

Sociální pojištění je v podstatě forma daně, kterou když uhradíte, máte při dodržení stanovených podmínek nárok na plnění služby. Daní to nazývám, ačkoliv se placení sociálního pojištění lze za určitých podmínek vyhnout – to ale není z pravidla pro chudé, takže tomu nebudeme věnovat dnes pozornost. Jako zaměstnanec ho hradíte povinně. Ze mzdových nákladů je to celkem zhruba čtvrtina hodnoty, pokud se započítá i část, kterou hradí zaměstnavatel. Protislužba je nemocenská, mateřská, důchod a program státní politiky zaměstnanosti.

U sociálního pojištění není problém s plněním služeb – služba může být z principu libovolná – klidně i žádná. Problém je povinná účast. Díky tomu služba nereflektuje poptávku a podporuje vznik neefektivit, které dopadnou především na chudé lidi. Na volném trhu by lidé za stejné peníze dostali velmi pravděpodobně mnohem kvalitnější službu, přinejhorším stejnou. Jednoduchý způsob, jak něco takového ověřit je, že necháme sociální pojištění jako dobrovolné a nebudeme navíc regulovat pojišťovny. Koneckonců kdyby sociální pojištění bylo opravdu tak dobré, jak stát tvrdí, tak by vůbec nemuselo být povinné. Stát spálí mnoho zdrojů při přerozdělování a na projektech, jejichž hodnota je velmi pofidérní – například sociální experimenty v rámci politiky zaměstnanosti.

Nakonec ještě dodám, že benefity sociálního pojištění čerpají lidé, kteří jsou určitým způsobem ekonomicky aktivní – nebo aktivní byli. Tedy jsou to lidé, kteří si zdroje jsou/byli schopni vydělat, mají tedy finanční schopnost platit si určité pojištění – jednoduše řečeno potenciální zdroje mají. Pouze u státního pojištění nemají nic na výběr a musí se nechat vláčet systémem, který vůbec nereflektuje individuální potřeby a preference. Systém dokonce ignoruje i lidi, kteří třeba nechtějí sociální pojištění platit a zdroje by využili lepším způsobem, ty jim díky této politice chybí.

Ještě dodám vlastní zkušenost, po propočtech jsem se rozhodl, že nebudu platit sociální pojištění a ta krytí, která jsem považoval za důležitá jsem si sjednal u soukromých pojišťoven za zlomek ceny sociálního pojištění.
Přečtení: 10047

Autor: FVL (neregistrovaný) Čas: 2018-05-25 09:02:58 Titulek: Re: [↑]
No v první řadě nechodím do práce, takže se mi nestrhává automaticky ze mzdy/platu a ani ho za mě neplatí zaměstnavatel. Pokud nepobíráte mzdu, je sociální pojištění dobrovolné - tzn. dostal jsem se lehce do stavu, že ho nemusím platit, ale nebudu mít od státu krytí, která poskytuje. Některá krytí mi přišla užitečná, takže jsem si sjednal soukromé pojištění, které mi kryje případy, které nemůžu ovlivnit - choroby, úrazy, smrt, hospitalizace, invaliditu atd. na tom jsem si nastavil takové krytí, abych na tom byl líp, než je součet všech invalidních důchodů do konce života a abych v případě nemocí mohl zaplatit nejnovější a nejdražší léčbu nad rámec toho, co obsahuje zdravotní pojištění (to si platím). Zbytek služeb nepotřebuji, protože pokud budu v pořádku, tak se o sebe umím postarat. Co se týče starobního důchodu, tak jsem schopný získat lepší zhodnocení než je součet toho co mi stát postupně bude (možná) vyplácet. Navíc mít k dispozici celý balík peněz dává člověku větší volnost a možnosti řešit kritické situace. Suma sumárum stálo mě to zlomek ceny, které bych platil na sociálním pojištění a mám mnohem větší volnost jak naložit s penězi.
Autor: Kutrzeba (neregistrovaný) Čas: 2018-05-24 11:26:51 Titulek: Týc
https://finmag.penize.cz/kaleidoskop/336276-alchymista

"Týpek, co si říká Urza, měl v Paralelní Polis cyklus přednášek o anarchokapitalismu. Myslel jsem, že to bude fajn oživení...Celej anarchokapitalismus je smutná ideologická bublina založená na vymezování vůči dalším skupinám a snaze o zničení státu. V baráku tomu bohužel podlehlo dost lidí. Přitom to odporuje základní myšlence Paralelní Polis, která vychází z koncepce filozofa Václava Bendy z roku 1978. On chtěl alternativu. Nechtěl se státem bojovat, ale vést s ním dialog. Urzovy myšlenky jsou navíc často totálně neetický a nehumánní. Nejde o nich ani seriózně diskutovat. Byla chyba, že jsme mu dali tolik prostoru."

Haha!
Autor: velkej Ká Čas: 2018-05-24 13:11:29 Titulek: Re: Týc [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak je to umělec, vnímá svět srdcem a moc o něm nepřemýšlí; tak mu to celý život stačilo. Stát je pro něj důležitá iluze, se kterou se možná půjde domluvit, a jeho nejvyšší metou je opatrné vzetí na milost bitcoinů. A čím to je? V jeho případě tím, že zatím nedostal od státu nakopáno dost. Prostě mu to takhle celý život stačí.
Autor: Jakub G (neregistrovaný) Čas: 2018-05-24 14:41:31 Titulek: Re: Týc [↑]
A čím to je? V jeho případě tím, že zatím nedostal od státu nakopáno dost.

http://www.artlist.cz/dila/6242/
Autor: Lojza Čas: 2018-05-24 17:24:26 Titulek: Re: Týc [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ja bych rekl, ze zrovna v jeho pripade to je dulezita soucast PR...

Jinak obecne chapu no, vsak na cosialismus s lidskou tvari jsme tu docela experti, ze... ma to tu dost velkou podporu.
Autor: velkej Ká Čas: 2018-05-24 20:24:16 Titulek: Re: Týc [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Netvrdím, že nedostal nakopáno. Tvrdím, že nedostal nakopáno dost. Nějaké zadržení v poutech, předvedení na služebnu, pár tisíc pokuta, co to je? Prd, ještě z toho udělá šou. Jo kdyby mu za nějakou kravinu (třeba za Polis) sebrali všechno, co má, šoupli ho na X let do basy, pak by nemohl sehnat práci, půjčku, nic... i to by bylo pořád ještě málo. Stát by mu musel vstoupit do soukromého života, převrátit mu naruby rodinu, přátele, zlikvidovat finančně nejen jeho, ale i jeho blízké. To by teprve bylo dost. To je to, po čem spáchali sebevraždu někteří majitelé firem nepřátelsky převzatých Babišem, to je to, co zažívají ti, na jejichž stamilionové firmy klekla finanční správa... to už není šou, to už je záhul na emoce, jasná beznaděj, že je všechno v prdeli, po celý zbývající život, a že jediná cesta ven je kopat zpátky. Roman Týc není člověk, který nad světem přemýšlí, ale zažívá jej, a své názory odvozuje od toho, co zažil. Samozřejmě mu nepřeji, aby zažil výše zmíněné, jen říkám, co by v jeho případě byl ten bod zlomu - vlastní citově náročná zkušenost.
Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Čas: 2018-05-24 17:59:35 Titulek: RE:Frantz
Len problém je že sa to odštátnenie sociálneho poistenia nedá spraviť len tak na skúšku. Keď to poistenie raz presuniete na súkromné poisťovne, už ho nepôjde vrátiť naspäť do rúk štátu. U nás na Slovensku takto chcel bývalý premiér Fico zrušiť súkromné zdravotné poisťovne, ale pýtali za to neprimerane vysoké odškodné a pri jednostrannom zoštátnení by možno Slovensko prehralo medzinárodné arbitráže a zase by muselo platiť neprimerane veľké sumy. A to isté by sa stalo aj so sociálnymi poisťovňami v prípade že by sa vláda rozhodla experiment ukončiť.
Autor: Lojza Čas: 2018-05-24 19:50:52 Titulek: Re: RE:Frantz [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Problem predevsim je, ze nejde vzit ovci (coz bude rekneme 90%+ lidi v beznem statu) a rict jim, ze zrovna tuto jednu vec si od zitra maji resit po svem, kdyz uz ted byli zvykli, ze to stat resil za ne.
Nekolik generaci by umrelo na to, ze by byli neschopni se o sebe postarat.
Takze, skutecne se to neda udelat na zkousku. Neda se to udelat vubec, dokud tu bude system, ktery kazdeho void za rucicku, at chce, nebo ne.
Pokud by to bylo soucasti vetsiho baliku zmen, a ty zmeny by byly proto, ze by si to lide prali, potom by to bylo v pohode..
logo Urza.cz
kapky