Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: FrantzVonLibrntaun
Čas: 2018-05-31 00:00:02

Stát proti chudým IX: Ekologická daň z převodu vozidla

Při převodu staršího vozidla se musí uhradit ekologická daň. Daň má pravděpodobně motivovat lidi k nákupu novějších typů automobilů, které splňují přísnější emisní normy a mimo jiné vybraná daň slouží jako další prostředky k přerozdělování.

Takové opatření naprosto přímo dopadá na chudé lidi, protože právě oni si kupují starší ojetá auta. Nekupují si je z důvodů ekologické rozmařilosti, ale protože na novější auta jednoduše nemají peníze. Stát nedělá nic jiného, než že nechává platit svoji enviromentální politiku těmi nejchudšími lidmi. Přitom jim vůbec nedává na výběr, prostě jim ji rovnou naúčtuje. Pro chudé lidi má možnost dopravovat se autem velmi pravděpodobně vyšší hodnotu, než ekologická stopa, kterou tím učiní – mimochodem automobilová doprava se podílí na emisích CO2 několika málo jednotkami procent. Tudíž regulace určitých typů ojetých automobilů nedává v podstatě žádný ekologicky signifikantní smysl, ale reálně zhoršuje život mnoha chudých lidí.

Stát by neměl lidi trápit umělými náklady, většina lidí si ráda koupí nové (ekologické) auto, až na něho budou mít peníze. Tím, že musí zaplatit ekologickou daň jen stát posouvá dobu, kdy si nové auto budou schopni koupit. Což ve výsledku může mít negativní dopad na ekologii, protože delší dobu budou jezdit ve starém autě, navíc to zcela evidentně zhoršuje kvalitu života, protože musí vynaložit prostředky na něco, z čeho nemají užitek a vzniklo to naprosto uměle.
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Zaregistrovaný a přihlášený uživatel nemusí opisovat kód z obrázku a získá přístup i některým dalším funkcím.
Registrace je extrémně rychlá, stačí zadat login a heslo (ani e-mailová adresa není povinná).
Čas: 2018-05-31 12:55:29 Autor: Vlk (neregistrovaný) Titulek: Neekologicke
Situace je horsi.mam stare auto 1996.nove nechci.kvuli spolehlivosti I kvuli ekologii.najezdim tak malo km,ze vyroba noveho se neobhaji za celou zivotnost.soucasne auto ma najeto 135Mm...
Čas: 2018-05-31 19:58:23 Autor: pathy Titulek: Re: Neekologicke [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Neviem, čo je na tom horšieho. Máte staré auto, ktoré si chcete nechať, lebo ste s ním spokojný. Žiadnu eko daň teda neplatíte.
Čas: 2018-05-31 20:43:09 Autor: velkej Ká Titulek: Re: Neekologicke [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Akorát mu budou postupně omezovat vjezd do různých míst.
Čas: 2018-06-01 07:59:56 Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Titulek: Re: Neekologicke [↑]
Ale obmedzovať prístup môžu aj súkromí vlastníci ciest v ankape. Jedine že by ste si myslel že globálne otepľovanie je výmysel etatistov :-).
Čas: 2018-06-01 11:31:45 Autor: velkej Ká Titulek: Re: Neekologicke [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nejspíš budou. A v obou situacích si dříve či později bude Vlk muset koupit nové auto; ve státě však bude z různých důvodů dražší, a tím pádem, pokud je chudší, má státem ztíženou situaci.

Globální oteplování je už nějakou dobu pasé, jednak se říká globální změna klimatu, jednak je kolem toho všeho takových podvodů a zmatků, že už nemá smysl řešit, čí je to výmysl, jako spíš řešit, zda má vyšší cenu bojovat s klimatem než se mu přizpůsobit. Navíc nedávno jsem četl studii, že pokud se opravdu víc oteplí (a ne o nějakou trapnou desetinu stupně, což nerozporuju, že se děje), přibude do ekonomiky více úrodných oblastí (Sibiř, Kanada) než jich ubude. Jestli se tedy bude řešit globální změna klimatu, pak buď protože politici budou silnější, nebo protože úsporné hospodářství bude mít i nějaká ekonomická pozitiva (což teoreticky má - pokud mají vypouštěné plyny z různých továren či strojů nějaké ekonomické využití, byla by pitomost zmíněné plyny nejímat a neprodávat; vše je jen otázkou vhodných technologií). Momentálně největší ekologický průser v dohledné době není globální změna klimatu, ale snižování biodiverzity v krajině; zrovna v Evropě značně ubylo živočichů, jsou problémy např. se včelami, přibývají řepka a silné chemikálie v půdě; a samozřejmě to není projevem volného trhu, neboť zemědělství je v Evropě předotovaný přeregulovaný moloch. Dotace na řepku, zákaz GMO (které by nebylo potřeba stříkat)... ono se to nasčítá. Takže globální oteplování je bič etatistů a jiné existující průsery s ekologií jsou jejich průsery.