ČNB a hypotéky – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: HynekRk
Čas: 2018-07-03 00:00:02

ČNB a hypotéky

ČNB se rozhodla zakročit proti hypotékám. Její nová pravidla požadují, aby celkový dluh klienta banky nepřesahoval devítinásobek ročního čistého příjmu a současně měsíční splátka dluhů byla nejvýše 45 procent měsíčního čistého příjmu. ČNB v minulosti při sledování keynesiánské anticyklické politiky a při snaze eliminovat posílení koruny vůči euru, z důvodu kvantitativního uvolňování dalších a dalších eur do ekonomiky Eurozóny ze strany ECB, zaplavila českou ekonomiku (prostřednictví komerčních bank) velkým množstvím nových korun. Podnikatele zajímá samozřejmě rozdíl cen mezi výstupy jejich produkce a vstupy pro jejich produkci. Je-li tento rozdíl záporný, nebudou si půjčovat od bank a ani banky jim nebudou moc půjčovat. Tato situace nastala i při poslední hospodářské krizi a trvala poměrně dlouho.

ČNB a ECB proto do svých ekonomik napumpovaly opravdu mnoho nových peněz a dělaly to obě dost dlouho (u ECB byly důvodem i obrovské dluhy některých zemí Eurozóny). Nové peníze začali u nás v ČR lidé časem používat mimo jiné na nákup nemovitostí, jako jsou byty a domy. Proto jsme v posledních letech svědky opravdu velkého vzestupu cen bytů a domů (ten se ovšem neodráží v indexu spotřebitelských cen). ČNB tak vlastně hasí požár, který sama způsobila. Místo běžného zvýšení úrokové sazby ovšem používá poněkud neobvykle jiné metody. Nabízí se otázka proč? Snad se ČNB bojí, že zvýšení úrokové sazby by vedlo k další hospodářské krizi (likvidace mylných investic jak v případě hypoték, tak v případě podnikových úvěrů). Keynesiánská anticyklická monetární politika vede celkem logicky k tomu, že některé mylné investice, které měly být hospodářskou krizí zlikvidovány, přetrvávají. A navíc díky ní vzniknou i nové mylné investice.
Přečtení: 4363

Autor: Developer (neregistrovaný) Čas: 2018-07-04 16:32:52
S tímto příspěvkem se nedá jinak, než souhlasit. Problémem je, že jakmile začnete regulovat jakékoliv prostředí, jeho deregulace a opětovný návrat k normálu je daleko těžší, než kdybyste od samého začátku nedělali vůbec nic. ČNB dělá maximum toho, co jí umožňuje dlouhodobé cílování její politiky pro přiblížení se zvoleným cílům. Pokud se jedná o chybu, tak pouze o chybu systémovou. ČNB jako centrální bankovní orgán už pouze využívá svých disponabilních zdrojů a nástrojů. Součásná podoba tržní ekonomiky ČR však není možná, bez existence centrálního bankovního orgánu. Hypoteticky - zrušením ČNB vytvoříte krátkodobě (odhaduji na období pěti let) obrovskou kurzovou volatilitu a ochromíte celé hospodářství. Trvalo by roky, než by došlo k částečné stabilizaci. Vzhledem k charakteru hypotéčních úvěrů by mohl vzhledem významnému poklesu cen nemovitostí nastat podobný scénař jako v USA při hypotéční krizi. To nejsou hezké vyhlídky, ať už jste libertarián, anarchokapitalista, nihilista, nebo komunista :D.
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Problémem je, že jakmile začnete regulovat jakékoliv prostředí, jeho deregulace a opětovný návrat k normálu je daleko těžší, než kdybyste od samého začátku nedělali vůbec nic.
.......................................................................

I já s vámi souhlasím,
nebot obdobná situace je nejen v ekonomice, ale i duchovnu,
a proto také občas píšu, že cesta do pekla je dlážděná dobrýmy úmysly
(dobré úmysly jsou naše mylné představy)

A nejspíše to nebude vo nic lepší i v jiných voblastech lidského života,
kde pak vopice následují nějaké ty autority či specialisty na to či tamto,
takže lidé si neposírají život jenom ovčím kolektivismem následujícím většinu, ale i vopíčím individualismem následující nějakou autoritu...

Jediná možná náprava je svobodné učení, jenž umožnuje individuální rozvoj jedince dle jeho individuálního zaměření bez vlivu nějakých autorit a kolektivistického blbnutí...
Tím si člověk ušetří i ono budhistické doporučení "zabij Budhu" a ani nemusí čekat až Ježíš odejde "aby obdržel ducha svatého", nebot neuctvívá-li člověk autoritu a nenásleduje-li ji, tak pak má minimálně vo jeden problém méně, i když v reálu má o velké množství problému méně, viz. :

Hypoteticky - zrušením ČNB vytvoříte krátkodobě (odhaduji na období pěti let) obrovskou kurzovou volatilitu a ochromíte celé hospodářství. Trvalo by roky, než by došlo k částečné stabilizaci. Vzhledem k charakteru hypotéčních úvěrů by mohl vzhledem významnému poklesu cen nemovitostí nastat podobný scénař jako v USA při hypotéční krizi. To nejsou hezké vyhlídky, ať už jste libertarián, anarchokapitalista, nihilista, nebo komunista :D.

logo Urza.cz
kapky