Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: FrantzVonLibrntaun
Čas: 2018-09-13 00:00:02

Stát proti chudým XV: Školství a povinná školní docházka

V České republice je povinná školní docházka. Už slovní spojení „povinná docházka“ evokuje, že vzdělávání pravděpodobně není primární cíl. Stát se tváří, že se snaží rovnoměrně a spravedlivě distribuovat vzdělávání, ale přitom všem nutí povinnou docházku do instituce, kde se často mrhá energií, časem a penězi nejen žáků, ale i učitelů. Takový přístup je ve výsledku nejhorší právě pro chudé, kteří nemají přebytek zdrojů – ať už časových, tak i finančních.

Chudí lidé jsou skrze daně nuceni platit neefektivní školství, přitom často právě chudí dosahují minimálního vzdělání a zatěžují tedy vzdělávací systém nejméně. Nedobrovolně musejí dotovat například vysoké školy, na kterých statisticky studují bohatší lidé nebo lidé, kteří budou v budoucnu vydělávat více peněz. Dotuje se tím i výzkum, který pak aplikují soukromé firmy a sklízí plody práce, kterou zaplatily peníze chudých.

Vhodné řešení je volno tržní školství a odluka školství od státu – tedy zrušení povinné školní docházky. Tento krok povede k tomu, že lidé budou studovat tak, jak potřebují a to co potřebují. Bude zde prostor pro vznik úplně nových systémů a konceptů vzdělávání, které budou schopné dynamicky reagovat na stav společnosti a nebudou se topit jako dnes v rigidní formě z 18. století.
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Zaregistrovaný a přihlášený uživatel nemusí opisovat kód z obrázku a získá přístup i některým dalším funkcím.
Registrace je extrémně rychlá, stačí zadat login a heslo (ani e-mailová adresa není povinná).
Čas: 2018-09-13 13:11:55 Autor: norbertsnv Titulek:
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Určite chudobným pomôže ak za školu budú platiť namiesto podielových daní ( ktoré platia tým menej čím menej zarábajú ) paušál. A ak navyše vezmem do úvahy že chudobní majú v priemere viac detí než bohatí tak tým horšie. Samozrejme je možné že v ankape budú existovať aj nejaké nekvalitné lowcostové školy, ale ani to by nebola výhra oproti dnešku.
Čas: 2018-09-13 16:15:34 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Překvapení! K tomu, abyste se něco naučil, nepotřebujete školu, ale odhodlání a podněty. Chodit se neučíte ve škole, jít na nočník taky ne, mluvit taky ne. Číst se celá řada dětí naučí ještě před školou. A jak umíte číst, tak se můžete vzdělávat za pár euro měsíčně za internet + nějaké počáteční náklady na tablet nebo notebook (který pořídíte za pár set euro max). A když máte víc dětí? Super, ty starší učí mladší. Soudobá tradiční škola je jen předražený babysitting.
Čas: 2018-09-13 18:47:37 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Keď je to samoštúdium také efektívne, ako vysvetlíte že v každom štáte kde sa zaviedla povinná školská dochádzka to viedlo k rapídnemu poklesu negramotnosti? A že v tých rozvojových štátoch kde povinnú školskú dochádzku dodnes nemajú je negramotnosť omnoho vyššia než tam kde povinnú školskú dochádzku majú.
Čas: 2018-09-13 19:46:34 Autor: Glande Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Samostudium může a nemusí být efektivní. Každý člověk je jiný a každému tudíž sedne jiný styl učení. A gramotnost a vzdělání jsou 2 různé pojmy ! To že si dovedu přeslabikovat Marlboro light ještě neznamená, že jsem vzdělaný. A nepopírám, že povinná školní docházka vedla k poklesu negramotnosti v těch vrstvách, kde se na vzdělání neklade důraz. Naopak rodiče, kteří preferují vzdělání mají gramotné a případně vzdělané děti z principu. Navíc, asi jsem to četl tak před rokem, se zjistilo v Německu a i jinde, že spousta dětí sice umí přečíst text, ale nechápou ho - taky produkt státních škol. A v zemích, kde se na vzdělání důraz neklade, tak nemá smysl děti nutit chodit do školy - ještě pod hrozbou únosu rodičům. Negramotný člověk není o nic horší člověk než vzdělanec. Jen má horší uplatnění a když bude cítit potřebu, tak si to doplní. A světe div se, například ve středověké Anglii existovala poměrně hustá síť VEŘEJNÝCH škol před povinnou docházkou. Stejně tak byly školy u nás už dávno před Marií Terezií.
Čas: 2018-09-13 19:48:53 Autor: Glande Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
A ještě jsem zapomněl dodat antické Řecko - tam byla povinná školní docházka? A myslím, že o negramotném národě nemohla být řeč.
Čas: 2018-09-13 22:48:25 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Pokud jde o gramotnost v tom, že přečtu text, pak ano, dnes je drtivá většina lidí gramotných. Taky zkuste zůstat negramotný, když jsou písmena a čísla všude kolem nás. Jo, někde v buší je fakt čtení netrápí. Ale pokud jde o gramotnost v tom, že ten text nejen přečtu, ale také pochopím, tak si myslím, že ani za vlády Marie Terezie, ani později, se to příliš nepohnulo.