Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: FrantzVonLibrntaun
Čas: 2018-09-27 00:00:02

Stát proti chudým XVII: Regulace hypoték

Regulace hypoték centrální autoritou posvěcenou státní mocí se na první pohled může zdát jako velmi dobrý a racionální nápad, protože se snaží lidi držet při zemi, aby se nezadlužovali víc, než si můžou dovolit a nepřehřívali ekonomiku. Regulace se samozřejmě převážně týkají chudých lidí, protože kladou podmínky na příjem a majetek pro žadatele o hypotéky, což se logicky týká naprosto převážně chudší části obyvatel, kterou právě tyto opatření dál udržují v chudobě.

Centrální banka, potažmo stát těmito opatřeními v kombinaci s dalšími regulacemi finančního sektoru bere chudým lidem možnost financování vlastního bydlení, lidem poté nezbude nic jiného, než platit nájem a přicházet tak o část finanční hodnoty, která by se v podobě splácení hypotéky přelévala do hodnoty nemovitosti. Tímto krokem centrální banka také přebírá část zodpovědnosti z komerčních bank a jejich klientů. Těm chybí možnost svobodné volby, a tím pádem se nemůžou rozhodovat, jak potřebují nebo chtějí. Rigidní systém pravidel nezohledňuje mnoho okolností a nuancí, které dokáže podchytit právě volný trh ve snaze vysoutěžit klienta. Například i člověk s nižším příjmem, ale jistotou kariérního postupu si nemůže vzít hypotéku, protože nemá dostatečný příjem, ale na volném trhu by pravděpodobně takový faktor banka zohlednila.

Řešení je nechat co nejvíce rozhodovacích pravomocí na bankách a zrušit nebo blokovat veškeré subvence bankám v dobách krize, aby banky měly tendenci vyhodnocovat rizika realisticky. Dlouhodobě snižovat provázanost komerčních bank s centrální bankou nebo státem a obecně liberalizovat finanční sektor pomocí deregulace a omezení centrálních zásahů do finančního sektoru. A především přestat lidem násilím nutit státní měnu, kterou může nahradit peníze volnotržní.
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Komentář, na který reagujete:
Proč by to nemělo být výsledkem?
Čas: 2018-09-27 09:29:48 Autor: Tawrik (neregistrovaný) Titulek: Dotaz
Jaké riziko vůbec nese banka když půjčí někomu kdo následně není schopen splácet? Běžnou praxí je ručit danou nemovitostí, která při nesplácení propadne bance. Ztráta pro banku hrozí pouze v případě poklesu ceny nemovitostí. A je to vůbec ztráta když půjčuje neexistující peníze?
Čas: 2018-09-27 11:52:33 Autor: Suchoš (neregistrovaný) Titulek:
Kapitalizace zisků, socializace ztrát....má smysl bavit se o finančním systému? Není potřeba naprostý restart a návrat k ekonomickým normálnostem? Jinak s článečkem souhlas...
Čas: 2018-09-27 12:11:50 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Vaše riešenie by bolo zrejme spravodlivejšie, len si nie som istý či sa bankový sektor dá "reštartovať" bez toho aby ten reštart spôsobil ďalšiu hospodársku krízu. Ale za podmienok ako dnes funguje bankový sektor, keď vieme že minulú krízu spôsobili hypotéky a hypotekárne cenné papiere je neprijateľným hazardom nechať to znova na trh.
Čas: 2018-09-27 12:36:51 Autor: Ondra (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Zřejmě si neuvědomujete, že americká hypoteční krize byla způsobena zejména toxickými deriváty, z nichž značnou část podkladových aktiv tvořily hypotéky společností Fannie May a Freddie Mac. A co znamená ten kouzelný akronym FM? Přece FEDERAL MORTGAGE.
Takže realita je zjednodušeně řečeno taková, že stát nejdřív zkurvil trh tím, že začal poskytovat levné hypotéky rizikovým klientům. Banky se samozřejmě přizpůsobily.
A když to prasklo, stát to dokurvil tím, že vybailoutoval banky.
O jakém trhu tady mluvíte? Tohle není volný trh ani náhodou.
Čas: 2018-09-27 18:35:18 Autor: Pathy (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Čas: 2018-09-27 19:10:03 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Paťko, v odkazovanom článku som sa nedočítal že ako štát spôsobil tulipánovú horúčku, vieš mi to vysvetliť? Alebo ako štát môže za bublinu kryptomien?
Čas: 2018-09-28 07:56:45 Autor: Vlach (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
CT je pry neobjektivni ne proto, co vysila, ale ze nektera fakta nevysila. Jako Vy.
Čas: 2018-09-28 08:57:50 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Sranda, ja si to isté myslím o vás ankapistoch :-).
Čas: 2018-09-28 10:09:42 Autor: Vlach (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
nejsem zadny ankapista. Jen kapista. Co ankapisti nevysilaji?
Čas: 2018-09-28 10:45:38 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
A v čom sa líšite od anarchokapitalistov? Aby som Vám nedopatrením nevyčítal aj názory na ktorých sa s ankapistami nezhodnete :-). Nevysielate negatíva voľného trhu.
Čas: 2018-09-28 12:03:24 Autor: Vlach (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Nejsem asi ankapista, jen jsem presvedcen, ze soukromnici mohou vsechno zvladnout lepe a mnohem spravedliveji nez kolektiv s nekonkretnim vlastnikem. Ze clovek nesmi mit zadna zadni vratka ani nijakou ochranu(napr. se z cehokoli vysekat slozitym pravnim systemem), a teprve pak si kazdy krok velmi dobre a odpovedne rozmysli( napr. neokrada sve spoluzijici). Zadne uzemni celky, pekne kazdy za sve- za sebe, za svou rodinu, firmu, treba i mestecko tvorene od zacatku zezdola. ( To by mohlo klidne vzniknout po Eu, takze si eurosocani vlastne podrezavaji vetev tou centralizaci- staci pak jen kopnout do hlavy nebo pridusit na krku privod okyslicene krve;)
A to z jednoho jedineho duvodu: pokud bohatstvi nema konkretniho vlastnika, neda se nijak zabezpecit pred obrim rozkradenim.(nenajde se hlidac hlidace hlidace,,). Neagrese a jine filosoficke konstrukce mozna jsou ok, ale tim se nezabyvam, protoze obycejne lopate to nejde do hlavy, toho zajima jen jeho penezenka a funguje u nej zavist (k urednikovi). A jde o to, aby se dalo presvedcit hlavne je a duchodce
Čas: 2018-09-28 12:06:02 Autor: Vlach (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
volny trh nikde neexistuje, takze jeho negativa nemuzete znat
Čas: 2018-09-28 12:55:10 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Lenže pri takej logike nemôžete poznať ani pozitíva.
Čas: 2018-09-30 20:22:05 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
len si nie som istý či sa bankový sektor dá "reštartovať" bez toho aby ten reštart spôsobil ďalšiu hospodársku krízu
Zcela samozřejmě jakémukoli restartu v jakémkoli oboru předchází série bankrotů. To přeci není nic překvapivého.

Je ale dost podstatné, co má být tím restartem právě v případě bankovnictví:

Pokud pouhá obnova současného mocensky ovládaného měnového systému zcela nevzácných barevných obrázků/nul a jedniček, libovolně množitelných v centrálních bankách a státem ovládaných lžikomečních bankovních ústavech, pak je úplně jedno, jestli k tomu restartu dojde nebo ne. Případný hospodářský kolaps bude jen dalším "klopýtnutím" států na cestě k vysněné nirváně. A dál se budeme všichni společně potácet na té cestě k "blahu" (= dalšímu kolapsu) dalších cca 30-50 let.

Pokud půjde o výměnu současných nevzácných libovolně množitelných platidel za systém něčeho vzácného (Au, Ag, krypto, ...?), co zároveň nebude možné mocensky uchopit, bude s velkou pravděpodobností svět pár let po této změně vypadat úplně jinak. Přičemž pro značnou část až většinu lidí (původně svou existencí jakkoli navázaných na stát, ať přímo jako státní zaměstnanci nebo jako majitelé/zaměstnanci státní legislativou privilegovaných firem a oborů), to nebude změna nijak přívětivá.

Pokud půjde o změnu současných platidel za systém sice s něčím vzácným, ale mocensky uchopitelným, moc si nějakou legislativní salámovou metodou postupně legalizuje padělatelství peněz. Budeme tam, kde byl svět cca v na začátku 20. století a zahájíme další kolo hospodářských cyklů.
Čas: 2018-09-30 20:25:00 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Negativa i pozitiva volného trhu jsou známa. Vy sám je znáte. Jen si tady hrajete na blbého neználka.
Čas: 2018-10-01 13:40:12 Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Pán Fiala, obdivujem Vás ako dokážete so stoickým pokojom rozprávať o kríze a o bankrotoch ako keby to bola nejaká maličkosť. Nie je.
Samozrejme že výsledkom reštartu nemá byť zničenie existujúcej menovej sústavy a návrat ku dávno prekonanému viazaniu meny na nejakú komoditu ani náhrada fiat peňazí IT výmyslami.
Čas: 2018-10-01 13:41:35 Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Ja to viem, ale p. Vlach to nevie.
Čas: 2018-10-02 10:09:18 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Proč by to nemělo být výsledkem?
Čas: 2018-10-02 10:27:19 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Proč by mělo ?
Stát se přece nasírá do všech voblastí lidského života,
měli bychom tedy i rušit např. manželství jen proto,
že "rodina je základ státu" a stát lidi voddává a podporuje manželství ?
Mně zas až tak papírový obrázky jenž jsou bezcenné nevadí,
vždyt von ten "IT výmysl" funguje stejně jako papírový vobrázky,
akoráte že se do něj nenasírá stát, ale jeho kurz je určován poptávkou,
přičemž je jedno, jestli poptáváte papír či jedničky a nuly...

Papír je myslím výhodnější (v případě krizových situací jako je např. průjem v přírodě je pak i snadno použitelný coby náhrada toaletáku)
Čas: 2018-10-02 10:42:44 Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Lebo by to uškodilo ekonomike. Ale či sa to stane a ako to ja neovplyvním, nie som bankár ani politik.
Čas: 2018-10-02 10:46:27 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
PS.
Samozřejmě, že to nejspíše vyhrají ty jedničky a nuly,
to je současný trend dokonce i když to ovládá stát,
a nejspíše vyjdou z mody i náký ty karty a peněženky a k identifikaci vám postačí otisk palce či mrknutí oka...
Tedy pokud zrovna nedojde k náký tý velký erupci na slunci, výbuch suprnpovy, nebo atomovýmu výbuchu či nějako jinako nespadne sít...
Čas: 2018-10-02 10:54:22 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
To je pravda,
von pan Fiala nahlíží nástup anarchie spíše skrze ekonomickou krizi, takže pak rovnou zavádí novou měnu,
nahlížíte-li to však vobráceně, jako že anarchie je vývoj skze ekonomickou prosperitu, pak to vidíte vobráceně...

Já to spíše vidím jako druhou variantu, páč krizi považuji za obdobnou situaci jako revoluce, tedy za něco co opět způsobí vznik státu...
Čas: 2018-10-02 11:03:17 Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
To áno, ja výhody internetbankingu a bezhotovostných platieb nespochybňujem.
Čas: 2018-10-02 11:17:49 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Pan Fiala zapomíná na takovou maličkost,
že mocensky uchopit lze jakkoliv krytou a anonymní měnu,
stačí když vám jakýkoliv silnější pes přiloží nůž pod krk
a dá vám na výběr : "Peníze nebo život"
Pak je vám to krytí víceméně k ničemu, ale jasně, můžete si vybrat...
Čas: 2018-10-02 20:17:02 Autor: Karel Jaro Erben (neregistrovaný) Titulek: Re: Vostál [↑]
Pane Vostál, můžete tu přestat trollit?
Čas: 2018-10-02 22:36:07 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: Vostál [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Jistěžě ano, ale musíte to vzít za mě,
víte, my trolové nejsme nijak zlí či vyšinutí psychopati,
jak občas býváme líčeni,
my trolíme prostě jen proto, protože diskuze je z nějakého důvodu nudná :

přílišné lpění na tématu (škatulkáři mají problém pochopit, že vše souvisí se vším)

lpění na názoru že pouze ten můj je jediný správný, že je třeba mít jen jeden správnáckej názor

malý počet diskutujících

držení se "oficiální linie strany" tedy vlastně jen vopičárny, přikyvování, podlejzání, vopakování stále dokola to samé, polácávání se po ramenou atd.

Tedy stačí udělat vopak,
být originální a nedržet se tématu přijít s něčím novým co je v rozporu s tou oficiální linií a aktivně se zúčastnit diskuze...