Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: FrantzVonLibrntaun
Čas: 2018-10-11 00:00:02

Stát proti chudým XIX: Dotace v zemědělství

Státní dotace do zemědělství jsou v dnešní době naprostý standard a málokdo si dovede představit, že by zemědělci dotace nedostávali. Jejich produkty nás totiž živí, jedná se o naprosto kritický a strategický obor podnikání. Bez subvencí v zemědělství by totiž stály potraviny určitě mnohem více peněz a chudí lidé by si je tedy nemohli dovolit a hladověli by. To je obvyklý pohled etatistů a podporovatelů takového systému. Pokud se ale na problém podíváme do důsledku, zjistíme, že taková argumentace je iracionální a aplikace takových postupů vede k horšímu ekonomickému i etickému výsledku. Zaměříme se na tu ekonomickou rovinu a uvedeme si několik argumentů, proč subvence do zemědělství škodí.

V první řadě subvence musí financovat i lidé, kteří nevyužívají nebo nechtějí využívat tuzemské zemědělské produkty, důvody můžou mít různé – cenu, kvalitu nebo třeba jen pocit. Na toto doplácí i ti nejchudší lidé, kterými se často argumentuje při diskuzích ohledně cen potravin. Dále subvence dělají zemědělství méně efektivní, takže lidé dostávají za více peněz horší plnění. Díky subvencím totiž „prosperují“ podniky, které by na volném trhu dávno zkrachovaly. Zkrachovaly by proto, protože by nějaká jiná firma nebo podnikatel dělal stejnou práci lépe nebo proto, že lidé o jejich služby prostě nejeví dostatečný zájem.

Subvence vedou k horšímu plánování, horšímu zajištění vůči rizikům jako je počasí, škůdci nebo klimatické změny. Má to za následek nižší tlak na inovace a nižší míra inovací zase na produktivitu a přidanou hodnotu. Díky těmto faktorům máme všichni horší zemědělské produkty za více peněz, což se opět nejvíce dotkne chudých lidí, protože bohatí si můžou téměř vždy pro kvalitu sáhnout tak jako tak. Nepřímo to skrze daně nutí spotřebitele kupovat domácí produkty, místo toho, aby si koupil levnější produkty ze zahraničí a podpořil efektivnější alokaci zdrojů.

Řešení je postupné zrušení veškerých subvencí a dotací do zemědělství. To bude mít bezesporu za následek krátkodobé krachování neefektivních zemědělských podniků a postupnou transformaci zemědělství na mnohem efektivnější model. Výsledek bude ale lepší plnění za méně peněz, protože se bude produkovat jen to, co se dokáže zaplatit a zbytek se bude kupovat na jiných trzích. Pokud zahraniční trhy například zdraží, vyplatí se to produkovat i u nás bez dotací a díky tomu bude zachována dostupnost daného produktu.
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Zaregistrovaný a přihlášený uživatel nemusí opisovat kód z obrázku a získá přístup i některým dalším funkcím.
Registrace je extrémně rychlá, stačí zadat login a heslo (ani e-mailová adresa není povinná).
Čas: 2018-10-11 08:36:07 Autor: norbertsnv Titulek:
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Určite chudobným škodí že vďaka dotáciám môžu kupovať lacnejšie potraviny a poľnohospodárskym pracovníkom škodí že vďaka dotáciám majú prácu a nemusia žiť zo sociálnych dávok.
Čas: 2018-10-11 09:16:13 Autor: Honza Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Je super mít díky dotacím levnější potraviny, na které je následně 15% DPH.
Je super, že zemědělci si z dotací můžou kupovat třeba naftu, na kterou je cca 60% daň.
Holt všechny náklady na ty super státní slevy a dotace nejsou na první pohled vidět...
Čas: 2018-10-11 09:32:14 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
A Vy si myslíte že ak dotácie do poľnohospodárstva nebudú že DPH alebo spotrebné dane zmiznú?
Čas: 2018-10-11 09:47:53 Autor: cerno Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: cerno v doméně cerno.cz
jen v rychlosti

1. Zaměstnanec v zemědělství, produkující něco, o co není (dostatečný) zájem, je čistou ztrátou. Bez dotací by mohl vyrábět něco jiného, o co je zájem větší (a asi i za vyšší mzdu, to ale nikoli nutně každý).

2. Nakolik se dotace promítnou do koncové ceny potravin, je otázka. Přinejmenším zčásti se totiž rozpustí v přezaměstnanosti (vizte též bod 1), ve zvýšeném zisku výrobce (vizte jistého Andreje B.), v plýtvání a v neefektivní alokaci zdrojů. Na snížení ceny může (v průměru) zbýt několik málo procent (nebo třeba taky nic, to vinou regulací nikdo neví).

3. Vynález motoru s vnitřním spalováním a jeho nasazení v zemědělství drasticky změnilo dostupnost potravin nejširším vrstvám ("dolním deseti milionům" v ČR). Od té doby pokrok v technologiích a ve znalostech stále snižuje cenu a zvyšuje dostupnost potravin. Někdy kolem roku 2000 dosáhly ceny potravin globálního minima za celou dobu existence lidstva. To, že od té doby se zase ceny vydaly směrem nahoru, je vina spalování obilí v elektrárnách a jeho konversi na methanol pro energetický průmysl, což není nic jiného, než úlitba ekofašistickému modloslužebnictví. Opuštění používání rostlinné výroby pro energetiku by snížilo ceny mnohem významněji, nežli je v principu mohou snížit nějaké dotace.
Čas: 2018-10-11 12:13:17 Autor: Honza Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Však to je právě ten začarovaný kruh. Daně - dotace - a během toho se spousta peněz dá politikům, úředníkům, jejich kamarádům, spřízněným firmám...
(K dokonalosti to dotáhl jistý ekonomický migrant ze Slovenska.)

Takže ne, nemyslím si, že by daně zmizely. Daně v zásadě stále přibývají. Ale stojí za to informovat lidi, že bez dotací a daní by se měli lépe.
Čas: 2018-10-11 13:59:58 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Klasika. Existencí jedněch etatistických mrdek obhajujete jiné etatistické mrdky...
Čas: 2018-10-11 23:31:21 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Ja netvrdím že dotácie nikomu neškodia, je mi jasné že peniaze na tie dotácie sa museli niekde zobrať, len nesúhlasím s tvrdením že dotácie do poľnohospodárstva sú nevýhodné práve pre chudobných. V prvom rade väčšina dotácií do poľnohospodárstva je platená z EÚ a ČR aj SR zatiaľ z EÚ viac prostriedkov dostávajú než dávajú. Takže na naše potraviny doplácajú obyvatelia z Nemecka či Beneluxu. A za druhé, nejaký manager či IT pracovník odvedie na daniach niekoľkonásobne viac než chudobní, ale zjesť omnoho viac nezje, skôr si môže dovoliť kúpiť drahšie a/alebo kvalitnejšie potraviny.
Čas: 2018-10-12 11:55:24 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Aha. Německý nebo Beneluxský obyvatel vyhazuje peníze do kanálu EU (suka blja), ze kterého žerou a mlaskají především všichni "babišové", "šorošové" a další svině. Na co by ti obyvatelé dobrovolně zaplatili dělníkovi za práci, aby ten měl na kvalitní potraviny (to by mohlo připomínat kapitalismus nebo nedej bože něco svobodného - FUJ!), když tady banda mrdek může adorovat politicko-ekoomickou faščistickou věrchušku užívající si hostinu placenou propagandou zdegenerovanými pitomci a plýtvat energií na hovna o tom, jak tenhle prasecký zlodějský mafiánský systém pomáhá chudině... ke zblití!
Čas: 2018-10-12 16:04:12 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Kupuju si potraviny úplně obyčejné, pokud možno základní. A prostě se vyhýbám sračkám, které jsou zejména mezi polotovary, sladkostmi apod. Že bych platil za jídlo třeba dva až třikrát víc než chudina... to si fakt nemyslím. Ale daně asi odvádím větší, při stejných službách, jež mi stát poskytuje. Spravedlnost v tom teda nevidím vůbec žádnou.
Čas: 2018-10-12 16:47:37 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Ja ani netvrdím že voči Vám sú dotácie na poľnohospodárstvo spravodlivé.
Čas: 2018-10-14 10:18:39 Autor: Vlach (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Čas: 2018-10-14 10:23:37 Autor: Vlach (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
penize zemedelcum prece rostou na stromech.
A jinak si nastudujte toky penez CR-EU
Čas: 2018-10-11 11:00:26 Autor: mirza Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Naprostý souhlas. Dá se říci, že dříve zemědělci živili lid a dnes lid/stát živí zemědělce. A nejedná se jen o neověřenou teorii, protože existují konkrétní oblasti, kde se reforma podnikla a podařila s velkým úspěchem. Na Novém Zélandu byla v 80.létech tatáž politika a prakticky kolektivizace, naštěstí si stát dokázal včas spočítat, že když zruší veškeré dotace a dá zemědělcům, kteří nechtějí pokračovat, skromný doživotní příjem a zbývajícím dobré podmínky, tak i stát vydá o polovinu méně. Stalo se, byly třenice ale nakonec i odbory dnes prohlašují, že to byl správný krok a
nechtěly by zpět. Možná to trochu zjednodušuji, ale informace jsou dohledatelné, na francouzské ambasádě NZ byly v jednu chvíli uveřejněné tyto dokumenty. Právě pro Francouze, absolutní šampióny dotací ... stávek a blokací odborů a to ve všech oborech a nejen v zemědělství. Zkrátka dotace jsou jedy pro zdravou ekonomiku a v důsledku, když se započítají ostatní aspekty a podmínky přidělení, se jedná o náklady. A kromě toho vytváří ´čerpání´ neoprávněné nebo zneužité ... nemusíme chodit daleko.
Čas: 2018-10-11 21:05:16 Autor: czertwo Titulek: A jak to zvládnou...
Web: neuveden Mail: czertwo v doméně fastmail.fm
...domácí zemědělci, když budou bez dotací, ale zahraniční výrobky dotované budou?
Čas: 2018-10-12 11:56:27 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: A jak to zvládnou... [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No a?
Čas: 2018-10-12 12:45:10 Autor: czertwo Titulek: Re: A jak to zvládnou... [↑]
Web: neuveden Mail: czertwo v doméně fastmail.fm
Přijde mi to nefér, když někdo prohraje v souboji s konkurencí, která získala dotaci. To přece není férová ekonomická soutěž. Ale uznávám, že domácí dotace to neřeší, jenom roztáčí tenhle sytém přerozdělování dál a dál.
Čas: 2018-10-12 13:34:01 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: A jak to zvládnou... [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Mě ale vůbec nevadí, když (hloupí) obyvatelé nějaké země budou vyhazovat své peníze za to, aby živili obyvatele jiné země, pokud budu ten příjemce. Chytrý člověk se se svým kapitálem naučí dělat něco jiného (třeba agroturistiku, prodá pozemek a investuje jinde, co já vím). Hlupák bude tvrdit, že je zemědělcem, nic ve svém životě nezmění a chcípne hlady. Já s tím fakt nemám problém. Že by bylo bez dotací líp? No bylo. Tak ať etatisti prosadí jejich zrušení.
Čas: 2018-10-12 13:42:49 Autor: Honza Titulek: Re: A jak to zvládnou... [↑]
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Zjistěte si něco o komparativní výhodě :-)
Čas: 2018-10-12 16:10:18 Autor: velkej Ká Titulek: Re: A jak to zvládnou... [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak budeme vyžírat Frantíky. Až to zjistí, začnou stávkovat. Takže pak budeme vyžírat Poláky, Němce, Španěle, Italy. Až to zjistí, budou chtít snížit dotace v celé EU. Frantíci budou pokračovat ve stávce, tentokrát aby si udrželi dotace. Na konci roku budou mít Frantíci odřené ruce od transparentů a málo potravin. Francouzská vláda zvýší dotace. EU neudělá nic. Polští, němečtí, španělští a italští zemědělci budou stávkovat.

No... nebo asi tak milion dalších jiných scénářů.
Čas: 2018-10-12 16:55:20 Autor: norbertsnv Titulek: Re: A jak to zvládnou... [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
A z toho nie všetky tak optimistické.
Čas: 2018-10-12 17:30:12 Autor: Marcusant (neregistrovaný) Titulek: Re: A jak to zvládnou... [↑]
Myslím, že bychom je bohužel všechny vyžrat nezvládli a to žrát umíme.
Čas: 2018-10-11 22:57:03 Autor: norbertsnv Titulek:
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Fiala, čo obhajujem čím? Aby ste ma zase neobvinil že Vám niečo podsúvam?