Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: Urza
Čas: 2018-10-14 00:00:02

Kanál Svobodného přístavu: Urza versus Antonín Dolák u Stigura

Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Zaregistrovaný a přihlášený uživatel nemusí opisovat kód z obrázku a získá přístup i některým dalším funkcím.
Registrace je extrémně rychlá, stačí zadat login a heslo (ani e-mailová adresa není povinná).
Čas: 2018-10-14 09:54:43 Autor: a fire hydrant (neregistrovaný) Titulek:
Kdyby pan Antonin prijal ancap definici monopolu, tak by se s Urzou vlastne shodl. Jenze do toho plete emoce, coz samo o sobe neni spatne, jen emoce tezko to dosahne sily argumentu.
Čas: 2018-10-14 18:51:10 Autor: pz100000 Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Byl prijemny vikend, rikal jsem si, ten uz mi nemuze nic zkazit. A pustil jsem si to. No nic, sam si za to muzu a dalsi metani hrachu by na zed jiste nemelo vetsiho vlivu nez ta predchozi. Ale co me zaujalo, je rostouci portfolio Vasich moderatoru a jak k nim vlastne "prijdete", a to predevsim z hlediska jejich trvale rostouci kvality.

Co tak mane vzpominam, tak jsem videl dva komicke typky, kteri uz sami nasadili slusne vysokou latku, pak prisel (v audiu) jakysi vychodni bratr, ktery ji jeste pozvedl, no a nyni tenhle excelujici traged, jenz je oba deklasoval, jako by skakal o tyci. Ocenuji, ze tim sve oponenty vedete k jiste pokore a k toleranci pri posuzovani komentaru zdejsich exotu, ale, probuh, kam az jste ochoten zajit?

Ale abych p.t. panu Stigurovi nekrivdil, mel i svetlejsi chvilky. Treba zde lze tezko co vytknout, naopak, je to jedna z mala vet souvislych a povazuji ji dokonce za temer definicni:
"Ale to jenom tak jako fsufkuju a svym zpusobem vlastne ani nevim, proc jsem to rikal."
Čas: 2018-10-14 23:49:52 Autor: DejfCold (neregistrovaný) Titulek:
Prijde mi absurdni, ze ten clovek tvrdi ze monopoly jsou spatne a ze facebook, google atd jsou monopoly (kdyz jsou to vlastne konkurenti), kteri stagnuji (oculus a self-driving auta nic?) a pak jako priklad da tencent, ktery je teda snad absolutni monopol, u ktereho da jako priklad technologii wechat a webook(ktery asi ma byt qq), ktere jsou jen kopie zapadnich aplikaci.
Čas: 2018-10-15 12:27:48 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Ja by som naopak povedal že neúspech Googlu s Googlom+ ktorý mal konkurovať Facebooku ukazuje že to s konkurenciou nie je také ružové ako vy ankapisti tvrdíte.
Čas: 2018-10-16 23:30:40 Autor: DejfCold (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Google+ byl propadak uplne od zacatku. Nedalo se to poradne ovladat, co jsem liknul nebo si dal do favourites na YT to se automaticky sdilelo na G+. Kruhy nebo jak se to jmenovalo si to taky vytvarelo podle toho koho jsem mel v kontaktech a subscribnutych na YT automaticky bez zeptani. Co jsem se na to koukal nedavno, kdyz se mi na to G+ podarilo nahodou dostat, tak prispevky, ktere se mi zobrazili byli uplne od nahodnych lidi v ruznych jazycich. Proste hruza. Zlatej facebook. V tomhle zadny bonus z rozsahu nehral zadnou roli.
Čas: 2018-10-16 12:44:08 Autor: Marťan Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Také se v české terminologii používá administrativní monopol a přirozený monopol (četl jsem v ekonomických textech). To názvosloví Urzovo je IMHO mnohem lepší, protože monopol obsahuje "mono", což znamená jedno, což ale není pravda, pokud je přítomna konkurence, i třeba jako možnost, kdy se subjekt chová jinak už kvůli možnosti, že konkurence nespí a sleduje. Termín "dominantní postavení" tuto vadu nemá, obsahuje již neostrou hranici (dominance je míra).

Ekonom Tim Harford používá pojem exkluzivita. Ta může vzniknout i tržně, T.H. v jedné knize uvádí příklad, kdy mejitelka nádraží v Londýně uzavřela exkluzivní smlouvu se subjektem provozujícím kavárny v objektu nádraží, protože je to pro ní pohodlnější než jednat s více subjekty. A rozebírá, že cestujícím zpravidla vyjde jednodušší a celkově tedy levnější koupit si drahou kávu na nádraží než jít hledat levnější kavárnu do okolí, když třeba mají málo času. Není to tak, že by konkurence neexistovala, je (tou exkluzivní smlouvou) omezena pouze lokálně. Dalo by se říci, že provozovatel má monopol v budově nádraží.