Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: FrantzVonLibrntaun
Čas: 2018-11-15 00:00:02

Stát proti chudým XXIV: Povinnost vést účetnictví

Vedení účetnictví často lidé zastávají s argumentem, že kromě státního dozoru pomáhá samotným podnikatelům mít pořádek ve svém hospodaření. Bez pochyby je to v mnoha případech pravda. Ve výsledku ale právě povinnost vést účetnictví komplikuje podnikání a zanáší externí náklady, které nejvíce dopadají na chudé lidi.

Pokud odstraníme povinnost vést účetnictví, pořád zůstane možnost ho vést dobrovolně dál. Vedení účetnictví je nejvíce komplikované a nejvíce nákladné (relativně) pro malé subjekty, které nemají dostatek kapitálu a schopností řešit ho, což je znevýhodňuje vůči velkým subjektům – stát tedy malé a chudé subjekty přímo diskriminuje. Živnostníci a podnikatelé musí věnovat obrovské množství času a peněz do pro ně často zbytečné činnosti, která nijak nevylepšuje jejich podnikání. Na to z druhé strany doplácí i zákazník, protože náklady se projevují na horší kvalitě plnění nebo vyšší cenně. Složitost daných úkonů může mnohé lidi odradit od podnikání, což poté snižuje konkurenci a tím trpí jak potenciální podnikatel, který musí dělat práci s nižší přidanou hodnotou místo podnikání a také zákazník. Povinnost vést účetnictví navíc nafukuje obor jako takový, bez povinnosti vést účetnictví by mohla celá řada účetních dělat nějakou jinou produktivní činnost, která je pro společnost užitečná, protože si za ní lidé platí dobrovolně.

Řešení je jednoduché, z povinnosti udělat dobrovolnou záležitost. Pro ty, kterým to přijde jako utopie, tak nutnost vést účetnictví tu nebyla vždy a ještě dnes existují státy, které mají co se týče účetnictví velmi volné podmínky nebo ho v určitých případech vůbec nevyžadují.
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Zaregistrovaný a přihlášený uživatel nemusí opisovat kód z obrázku a získá přístup i některým dalším funkcím.
Registrace je extrémně rychlá, stačí zadat login a heslo (ani e-mailová adresa není povinná).
Čas: 2018-11-15 09:28:46 Autor: DejfCold (neregistrovaný) Titulek:
> Složitost daných úkonů může mnohé lidi odradit od podnikání
Ja se hlasim. Misto abych se zdokonaloval v tom v cem bych chtel podnikat bych se mel ucit nejake zakony, vypocty a buh vi co jeste. Ne diky.
Čas: 2018-11-15 11:29:38 Autor: pathy Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Súhlas. Treba v maximálnej miere povoliť a využívať daňové paušály (pokiaľ už teda tie dane musíme platiť).
Napríklad: živnostník bez zamestnancov 500€ ročne daňový paušál, za každého zamestnanca ďalších 200€ ku paušálu.
Toto nie je žiadna utópia a myslím, že v konečnom dôsledku by štát o nič neprišiel a ešte aj získal. Myslím, že by to dosť ľudí motivovalo robiť na živnosť, resp. ju nezrušiť. A dosť ďalších by to motivovalo nerobiť kreatívne účtovníctvo/šedé podnikanie.
Čas: 2018-11-15 12:09:58 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
S tým by som súhlasil aj ja ako etatista, obrat a zisky drobných remeselníkov je aj tak najťažšie skontrolovať, je tam najviac priestoru na šedú ekonomiku. Ale väčšie firmy by mali viesť účtovníctvo povinne aj naďalej.
Čas: 2018-11-15 11:38:19 Autor: Zdenál (neregistrovaný) Titulek:
Cynik by řekl, že povinnost vést účetnictví vede k tomu, že firma je nucena vést dvě účetnictví - jedno pro sebe a druhý pro stát a musí si dát velký pozor aby to pro stát sedělo, ale zároveň se stát nedozvěděl o tom opravdickým :-D
Čas: 2018-11-16 11:22:34 Autor: CFO (neregistrovaný) Titulek:
Pokud pominu legislativu, která upravuje konkrétní náležitosti védení účetnictví, nedovedu si představit, že bez vedení účetnctví lze efektivně vyhodnocovat podnikovou situaci a promptně reagovat na změny na trhu. Standardizované finanční účetnictví (vedené dle US GAAP, nikoli dle českých účetních standardů), pokud se odkloníme od povinnosti jeho vedení z důvodu daňových povinností, je nezbytné pro analýzu vývoje konkrétního podniku a pro navázání komunikace mezi investory a všemi zainteresovanými stranami, které se chtějí podílet na jeho řízení, případně, které mají zájem disponovat majetkovou spoluúčastí na trhu (nebo se jí zbavovat) a vytvářet tak efektivnější tržní systém. Jinými slovy, bez účetnictví si nedovedu kapitalismus vůbec představit. Účetnictví vytváří celistvou a unifikovanou komunikační platformu v tržní ekonomice.

Za předpokladu, že podnik roste, je úspěšný, vedení účetnictví je pro jeho další zdravý vývoj nevyhnutelné, manažerské účetnictví, nebo chcete-li zjednodušené plánovaní vstupů a výstupů podniků je pak nutné i pro ty nejmenší podnikatele.

S velkou míru abstrakce (za předpokladu existujícího anarchokapitalistického systému) se mohu ztotožnit pouze s premisou, že je nutné zrušit povinnost vést účetnictví z důvodu daňově povinnosti, ale to až na základě toho, že neexistuje povinnost platit daně v jakékoliv formě.
Čas: 2018-11-16 11:59:57 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Problém je, že stát v podstatě vytyčuje kvůli daním různé další kolonky v účetnictví, které pro firmu jako takovou přestavují administrativní zátěž, ale přidanou tržní hodnotu nemají.

Pokud se bavíme o velkých firmách, toky peněz bývají složité a je v zájmu firmy ty toky nějak podchycovat. Ale pokud se bavíme o nějakém řemeslníkovi, který dělá věci a hned za ně dostává zaplaceno, tak ten prostě vidí v peněžence / v bance, co má v ruce / na účtě, zajímá ho tedy akorát jeho vlastní cashflow. Nějaké manažerské účetnictví... i kdyby ten řemeslník měl v plánu se nějak rozrůst (a teď nemyslím do šířky svým tělem), tak nějaké účetnictví má možnost si zavést kdykoliv vždycky podle své potřeby. Rozhodně není potřeba, aby jej měl od začátku, nebo dokonce nějakým předem daným způsobem. Tedy, není to potřeba, když se do toho zrovna nepřisere stát.

Mimochodem, taková vsuvka. Zníte dost jako manažer, jako nějaký CFO apod., nebo jako prodejce účetního SW (nebo rovnou ERP, SAP apod.), který se snaží prodat kanón i živnostenským vrabcům. Z mojí zkušenosti, zvláště u velkých firem si půlka lidí akorát neustále přeposílá různé excelovské tabulky (které si může generovat nějaký počítač někde sám pro sebe) a pořádá jeden mítink za druhým nad různými bláboly z powerpointu, což je všechno manažerské účetnictví jako prase; dokážu si tržní kapitalismus zcela v pohodě představit i bez nich; řada živnostníků funguje bez účetnictví docela dobře.
Čas: 2018-11-16 13:03:40 Autor: JJ Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Souhlas. Ještě bych dodal, že kromě toho bordelu, který do původně čistého a logického účetnictví zanášejí státní zásahy, je problémem i tempo, jakým se tento bordel mění.