Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: FrantzVonLibrntaun
Čas: 2018-11-22 00:00:02

Stát proti chudým XXV: Válka proti drogám

Drogy jsou špatné. Ničí životy lidí a zvyšují kriminalitu. Proto je potřeba, aby byly drogy přísně regulované a drogové zákony tvrdě vymáhané. To je velmi běžný pohled normálních lidí a často i zcela obvyklý přístup státní protidrogové strategie. Pojďme se ale podívat na to, jestli stát tímto přístupem nepáchá více škody než užitku, zaměříme se přitom na chudé lidi, protože bohatí mají zpravidla velmi snadný přístup k drogám a celá protidrogová šaráda se jich týká jen velmi okrajově.

Drogová válka stojí velké množství peněz, které jsou nuceni proti své vůli platit i ti nejchudší lidé skrze daně. Kriminalizace drog přináší nabalující se kriminalitu, která stojí další peníze daňové poplatníky a zvyšuje rizika. Důsledkem kriminalizace drog je i celá řada lidí odsouzených k odnětí svobody, což jsou další náklady, které dopadají na daňové poplatníky. Data ze spojených států jasně ukazují, že s rostoucím rozpočtem na protidrogovou válku nijak výrazně neklesá počet uživatelů drog, tudíž se dá protidrogová válka považovat za neúspěšnou. Jejím výsledkem je jen horší kvalita drog a vyšší cena drog. To dopadá hlavně na chudé lidi, kteří můžou mít kvůli nekvalitním drogám zdravotní problémy a kvůli zvýšené cenně se musí uchylovat ke drobné kriminalitě, aby si mohli drogu dovolit.

Řešením je maximální možná míra dekriminalizace drog. Liberální přístup k drogám má jasné pozitivní výsledky. Zásadní dekriminalizace drog v roce 2001 v Portugalsku měla výrazný vliv na snížení počtu infekcí HIV, snížení počtu případů předávkování a snížení kriminality spojené s drogami. Další zemí, která má pozitivní zkušenosti s liberálním přístupem k drogám je například Nizozemí.
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Zaregistrovaný a přihlášený uživatel nemusí opisovat kód z obrázku a získá přístup i některým dalším funkcím.
Registrace je extrémně rychlá, stačí zadat login a heslo (ani e-mailová adresa není povinná).
Čas: 2018-11-22 07:36:24 Autor: skodafil (neregistrovaný) Titulek: Ach ta gramatyka....
Prosim zkontrolujte si priste gramatiku. Spojene staty je s velkym "S" ve Spojene a cena se pise s jednim n.

Vecne mate samozrejme pravdu. Pribeh prohibice v USA je vice nez vymluvny.
Čas: 2018-11-22 12:32:02 Autor: Why (neregistrovaný) Titulek: Re: Ach ta gramatyka.... [↑]
Komu tim prospejete, druhe strane?? :D
Čas: 2018-11-23 15:22:35 Autor: FVL (neregistrovaný) Titulek: Re: Ach ta gramatyka.... [↑]
Děkuji za připomínky.
Čas: 2018-11-22 15:50:46 Autor: Fotkyznovin Titulek: Legalize heroin!
Web: neuveden Mail: neuveden
Naprostý souhlas s článkem, válka s drogami nejvíce poškozuje nejchudší. Např, v některých státech USA se navíc dosud netrestaní lidé dostávají do věznic i za pouhé držení drog, čímž se následně snižuje možnost jejich uplatnění na trhu práce, co vede k tomu že se pak často dopouští jiné kriminality. Slyšel jsem že na Slovensku se také dávají nepodmíněné tresty za pouhé držení (dokonce ani ne obchodování) s marihuanou do 5g, což je něco naprosto šíleného.
Nastěstí existuje darknet a lidé si dnes mají možnost pořídit drogu ověřené kvality, a navíc se vyhnout setkání s dealerem a všech nebezpečí které to sebou přináší.

Ještě bych doplnil že Nixonova válka s drogami původně vznikla z důvodu potřeby státní páky proti hippies a černošským hnutím.
Jediné co se kdekoli na světě osvědčilo je legalizace/dekriminalizace užívání, držení i prodeje.
Čas: 2018-11-22 19:08:53 Autor: Kurwa (neregistrovaný) Titulek:
Máte naprostou pravdu, ale přijde mi, že dekriminalizace je něco, co dřív nebo pozdějc stejně přije, protože to je taková neškodná svoboda, které neohrožuje vládnoucí moc.

A dovolte mi ještě jednou poděkovat za Vás seriál, je jednou z nejlepších věcí ve Stokách. Líbí se mi, že nejste zbytečně konfrontační, ale věcný. Také se mi líbí jak přímočaře a prakticky argumentujete.
Samotné téma je navíc dost důležité.
Čas: 2018-11-22 21:04:11 Autor: Szaszián Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
přijde mi, že dekriminalizace je něco, co dřív nebo pozdějc stejně přije, protože to je taková neškodná svoboda, které neohrožuje vládnoucí moc

- Ukázat jak je tento úsudek mimózní, by bylo na stať o mnoha bodech o mnoha bodech. Ale schválně si projděte Frantzův seriál, jaké jím kritizované regulace jsou teda "důležitější pro vládnoucí moc" než válka proti drogám. Památková ochrana? Bezpečnost na pracovišti? Státní veřejná doprava a dotované jízdné? Ochrana zaměstnanců? Školství a povinná školní docházka? Minimální mzda? A očekáváte snad, že stát s něčím z toto přestane?
Představa, že státním trendem je méně chránit občany před nimi samými, je hodně mimo. Trend je právě opačný.
Čas: 2018-11-23 09:32:25 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Už jsi viděl politika, který by přiznal, že se mýlí? Že protidrogová politika, kterou svými slovy podporuje a kterou jednozávitový volič bez hlubších znalostí chce, je chybná?
Čas: 2018-11-23 12:21:02 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Priznať politika že sa mýlil som už videl, ale pri iných témach. Ale netvrdím že to znamená že pri drogách majú politici ( a lekári atď. ) pravdu, v tejto téme nie som odborník.
Čas: 2018-11-23 02:22:52 Autor: lolankap (neregistrovaný) Titulek:
Řešením je maximální možná míra dekriminalizace drog. Liberální přístup k drogám má jasné pozitivní výsledky.

Další zemí, která má pozitivní zkušenosti s liberálním přístupem k drogám je například Nizozemí.


Netherlands becoming a narco-state, warn Dutch police
https://www.theguardian.com/world/2018/feb/20/netherlands-becoming-a-narco-state-warn-dutch-police

The mayor of Amsterdam, its local police force and the Dutch capital’s public prosecutor also publicly warned this month of a growth in organised crime and a shift towards more invisible forms of crime embedded in neighbourhoods and often out of the control and sight of the authorities.

Young men were willing to carry out assassinations for as little as €3,000, he said in an interview this month. “In the 80s and 90s, professional hitmen from abroad came here for €50,000,” said Aalbersberg. “In recent years we see young boys from Amsterdam.”

The number of crimes against vulnerable people has increased due to the ageing population and more cutbacks in care,” the report says. “In particular, the theft, fraud and violence against the elderly and vulnerable people has increased enormously and insufficient attention is paid to this.

Nuze, ankapaci opet ziji ve virtualni realite, a nadale skotaci na jednorozcich ve svych krasnych ankapackych fantaziich. Opravdu v tom Nizozemsku maji jen a jen pozitivni zkusenosti s legalizaci drog jen co je pravda. Jo, alespon nekdo na tom vydelal.

Čas: 2018-11-23 09:25:24 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ok, takže tržní cena nájemné vraždy v Amsterdamu klesá. Dobré vědět.