Státní capo di tutti capi. – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: velkej Ká
Čas: 2018-11-19 00:00:02

Státní capo di tutti capi.

Přirovnávat stát k mafii je pro mnoho lidí troufalé. Ale ve světle událostí posledních dní, kdy vidíme v plné nahotě mafiánské praktiky mocných politiků, se mi to zdá více než příhodné. Nejen sama podstata státu odpovídá mafii, ale také lidé, kteří stát řídí, mají mafiánské chování. Dalo by se namítnout, že lidi ve vedení státu by šlo vyměnit, nabídnu však k zamyšlení následující: Andrej Babiš má momentálně podporu obrovského množství lidí, podobně jako měli u svých oveček podporu šéfové mafiánských rodin. Můžeme si myslet cokoliv o jeho morálce a jeho praktikách, ale je prostě oblíbený. Není reálné jej vyměnit teď, ani za tři roky ve volbách. A budeme-li pokračovat v analogii s mafií, pak zjistíme jednu věc - v současné atmosféře jej sesadí (a jeho místo zaujme) pouze jiný mafiánský boss, ať už v popředí, nebo v pozadí.

Oprostěme se však od konkrétních jmen a kauz; a předpokládejme, že stát prostě vede oblíbený a úspěšný politik, ať už je jinak jakýkoliv, a přirovnejme jej k chování oblíbeného mafiánského bosse. Tak za prvé, mafiánský boss zajišťuje pořádek - potírá konkurenční obchody a další ošklivé jevy ve společnosti, za což mu lidé děkují. Oblíbený politik také - veškeré průšvihy úspěšně hází na svou konkurenci a pořádek ve společnosti je pro něj volební téma číslo 1. Za druhé, mafiánský boss má dobře podchycenou moc - na každého má složku, spousta lidí je mu různě zavázaných. Úspěšný politik také - na každého má složku a spousta lidí je mu různě zavázaných. Paralel by se dalo najít vícero, např. řízení vlastní rodiny, ale nechci tento text příliš protahovat.

A jak je to tedy se státem a mafií? Inu, stát i mafie dávají vydělávat obrovské částky svým nejvyšším představitelům a na ně napojeným osobám a firmám. Lidem v podhradí poskytují různé služby (zejména "ochranu", ovšem ne tolik ochranu před nimi) a vybírají od nich daně, resp. výpalné, aby se tyto peníze mohly přesunout do těch správných kapes (a aby lidé moc neremcali, občas něco proteče do různých aktivit pro ně). Vzhledem k těmto paralelám se tedy nelze divit, že i čelní představitelé obou typů organizací se chovají podle stejných principů a tedy podobným způsobem. Není to chyba Andreje Babiše, ani jej neudělal Kalousek; koncentrace moci zkrátka přitahuje tento druh lidí, protože jiný druh lidí nemá na to, aby šéfoval famiglii.
Přečtení: 4270

Autor: Zdenál (neregistrovaný) Čas: 2018-11-19 08:43:16
Zajímavá paralela. Z lidí, kteří o Babišovi a jeho vlivu v politice a chystaném vstupu do ní věděli byly v mém okolí jednak členové Svobodných, ktěří to samozřejmě správně kritizovali.

Ale byl ještě jeden. Kolega, který u něho kdysi pracoval a naprosto ho obdivoval.
Ten kolega kromě toho nám vysvětloval jak jeho sestřenice má v itálii hotýlek s restaurací a pochvaloval si za ni spolupráci s mafií. Sice se jí zpočátku nelíbilo platit výpalný, ale pak říkal co pro ni všechno mafie dělá. Tehdy to bylo nepodstatná linka vedlejší linka, ale teď to zapadá.

Největší paradox na tom je, že ten člověk nebyl žádnej nevzdělanej blbej buřtožrout.
Naopak, pracovitej, chytrej, vzdělanej a šikovnej člověk, téměř renesanční bytost - technicky, vozil si a sám spravoval veterány, umělecky - výborně fotil, zajímal se a vystudoval historii, jako kolega byl taky všema respektovanej protože spojoval takový ty věci který málokdy chodí společně - nadhled a plánování do budoucna, vizi a zároveň každodenní odmakání si to aby to k té vizi vedl. Vizionář a dotahovač v jednom.

Když jsme se, někdy ještě před vznikem ANO dohadovali jestli ten člověk bude katastrofa nebo spása této země, ostatní kolegové nám do toho skákali "Ste se posrali, jakej Babiš, kdo to je? Vždyť ho nikdo nezná!"

V čem jsme se ale mýlili společně a nerozdílně, oba jsme si mysleli, že bude svoje ovečky loutky vést z pozadí, netušili jsme ani jeden, že fakt někdy vyjde na světlo boží.



Autor: Sedak (neregistrovaný) Čas: 2018-11-19 18:44:09 Titulek: Re: [↑]
"Sice se jí zpočátku nelíbilo platit výpalný, ale pak říkal co pro ni všechno mafie dělá."

Detaily k tomuto by mě moc zajímaly...
Autor: Zdenál (neregistrovaný) Čas: 2018-11-20 08:49:33 Titulek: Re: [↑]
Donášení, bonzáctví, omezení konkurence. Zajistili jí, že v nějakém okolí nebude jiná hospoda, napráskali kuchaře který krade a dostávala reporty o tom, kteří zaměstnanci jsou dříči a kteří flákači co ojebávají práci - evidentně měla informátora mezi zaměstnanci. Taky by mě to teď zajímalo víc,ale už se ho bohužel nezeptám.
logo Urza.cz
kapky