Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: FrantzVonLibrntaun
Čas: 2018-11-29 00:00:02

Stát proti chudým XXVI: Státní podniky

Státní podniky jsou velmi důležité, stát může díky ním kontrolovat strategická odvětví, vytvářet zisk a následně skrze daný zisk financovat služby pro veřejné blaho. Jako představa to zní téměř ideálně. Realita je ale často úplně jiná a doplácí na ní chudí lidé, kteří svoje peníze potřebují na něco jiného než dotování státního podniku.

Hlavní problém státních podniků jsou státní peníze, které zkreslují nebo úplně skryjí informaci o užitečnosti dané firmy. Pokud se státnímu podniku nedaří, tak ho zpravidla státní peníze podrží, samozřejmě na úkor daňových poplatníků, kde takové mrhání prostředky nejvíce dopadne na chudé lidi, kteří se toho musí nedobrovolně účastnit. Pokud se firmě daří, je to velmi často důsledkem státního monopolu, který je uměle udržován. I státní firma ale může být samozřejmě prosperující, protože třeba poskytuje dobrou službu a dobře hospodaří, ale takový stav je relativně vzácný. Důvodem může být veřejné vlastnictví, které motivuje ke korupci a podpoře neefektivit ve prospěch jedinců nebo jiných firem s konexemi. Takový jev kromě toho, že přímo poškozuje firmu také pokřivuje trh a tím zhoršuje podmínky všem, kdo výhody nemají. Samozřejmě tím i zvyšuje pravděpodobnost neúspěchu takové firmy, samozřejmě zase na úkor daňových poplatníků. Další problém prosperujících státních firem je politický nátlak na čerpání dividend, které mají sanovat státní rozpočty, což zhoršuje výhled konkurenceschopnosti takové firmy v budoucnu, což se pak může projevit nutností firmu dotovat nebo to firmu znehodnocuje kvůli nedostatečným inovacím.

Řešení je jednoduché, stát by neměl v ničem podnikat. Všechny podniky by měl privatizovat a přenechat soukromým podnikatelům.
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Zaregistrovaný a přihlášený uživatel nemusí opisovat kód z obrázku a získá přístup i některým dalším funkcím.
Registrace je extrémně rychlá, stačí zadat login a heslo (ani e-mailová adresa není povinná).
Čas: 2018-11-29 07:52:32 Autor: norbertsnv Titulek:
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Takže ak tomu dobre rozumiem, tak ak je štátna firma v zisku tak je to zle. Ak je v strate tak je to zase zle. A keby náhodou skončila presne na nule tak zrejme aj vtedy nájdete dôvod prečo je to zle. Kým súkromná firma je vždy naopak dobro. A takýmto dvojitým metrom chcete niekoho presvedčiť?
Čas: 2018-11-29 09:31:47 Autor: Enemy Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
poslete mi každý měsíc 300kc na moje podnikani ja treba budu v plusu a na oplátku vam budu kazdy mesic posilat stravenku na 100kc..jestli stravenku nechcete me nezajima jo a pokud neposlete peníze navstivi vás exekutor a policie ...
Čas: 2018-11-29 09:42:17 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Každému podnikateľovi od ktorého si kupujem tovar či službu platím jeho zisky a dokopy to bude mesačne omnoho viac ako 300Kč.
Čas: 2018-11-29 10:08:37 Autor: Roman Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
"...od ktorého si kupujem tovar či službu..." Přesně. A tak to má být. Státnímu podniku platíme bohužel zisky i když od něj tovar a služby nekupujeme.
Čas: 2018-11-29 10:14:27 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Státnímu podniku platíme bohužel zisky i když od něj tovar a služby nekupujeme.

Vy tu fakt žijete v představě, že každý státní podnik dostává peníze ze státního rozpočtu?
Čas: 2018-11-29 10:18:57 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
To je snáď matematický nezmysel, nie? Ak je podnik v zisku tak to znamená že ho štát z daní nedotuje a platia ho zákazníci, rovnako ako súkromnú firmu.
Čas: 2018-11-29 10:29:11 Autor: CFO (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Ne, mýlíte se.

Záleží na tom o jaké odvětví se jedná, jakou činnost podnik provozuje, jakým způsobem zasahuje dotační a subvenční politika do konkrétního odvětví. Pokud se ze 100 % podílí na jeho tržbách zákazníci, kteří nejsou k nákupům motivováni, at už přímo nebo nepřímo zvýhodněním konkrétní produkce, nebo dotacemi, subvencemi, či pobídkami konkrétnímu podniku, daňovými nebo jinými úlevami na plnění povinností vůči státu a podnik dosahuje zisku v monopolistickém postavení, pak ano, ať jej stát klidně vlastní. Ale ve všech ostatních případech jednoznačně NE!

A ještě vsuvka na závěr - axiomatická logika, která platí v matematice v ekonomice neplatí, takto komplexní systém nelze posuzovat axiomaticky.
Čas: 2018-11-29 10:32:45 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
A ještě vsuvka na závěr - axiomatická logika, která platí v matematice v ekonomice neplatí, takto komplexní systém nelze posuzovat axiomaticky.

Vtipné, Rakouská ekonomická škola, kterou se anarchokapitalisté tak často ohání, tvrdí pravý opak :-)
Čas: 2018-11-29 10:39:14 Autor: CFO (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Nejde jen o "peníze", jde i o další speciální formy plnění, které státní podnik upřednostňují před soukromými subjekty, například na poli přístupu k financování jeho činnosti při poskytování garancí a nižších úrokových sazeb, ať už při samotnému provozu podniku nebo při úvěrových operacích při exportu a obecně odbytu zboží a takto se dá pokračovat dál a dál... Státní podniky disponují zvýhodněným "speciálním" zacházením ze strany svých věřitelů, neb apriori disponují bonitou zaštiťovanou státními zárukami.
Čas: 2018-11-29 10:40:36 Autor: CFO (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
To je možné, ale všechny teoretické koncepty mají svá omezení. Já nejsem zastáncem žádné teoretické školy, vycházím z vlastní podnikatelské a investiční praxe na trzích v tuzemsku i zahraničí.
Čas: 2018-11-29 10:44:05 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
vycházím z vlastní podnikatelské a investiční praxe na trzích v tuzemsku i zahraničí

Což je přesně to, co podle Rakouské školy v ekonomii dělat nemáte, ta odmítá jakékoliv ekonomické poznatky založené na empirickém pozorování.
Čas: 2018-11-29 10:52:25 Autor: CFO (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Procesy v reálné ekonomice nejsou a nikdy nebudou deterministické. Axiomatické odvozování nelze považovat za východisko. Pokud bychom se bavili o určité aproximaci a hledání suboptimálních řešení s využitím dynamických stochastických modelů, které však nelze nikdy povovažovat za neomylné, pak by s hodně velkou mírou představivosti bylo možné hovořit o Rakouské ekonomické škole jako o něčem, co má "pravdivý a logický základ".
Čas: 2018-11-29 10:54:44 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Ale keď má väčšia firma nižší úrok z úveru, alebo lepšie zarábajúci klient nižší úrok z hypotéky vtedy to nevadí? Ale ak má takúto výhodu štátna firma tak vtedy je to zrazu krivenie trhu?
Čas: 2018-11-29 11:00:11 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Stochastické modely? Tak ty už tím tuplem Rakouská škola odmítá :-D
Čas: 2018-11-29 11:02:27 Autor: CFO (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Ano, neb státní podnik dospěl k takovému stavu z pohnutek, které byly pro trh nepřirozené (uměle vytvořeny). Nebál bych se nazvat takové postavení státního podniku za silně neetické a hovořit o zneužití postavení, ostatně důkazem je existence mnoha státních podniků, které v konečném důsledku přispely ke vzniku v oligopolních trhů například v infrastrukturních odvětvích (inženýrské sítě, telekomunikace, apod.), ale to je na delší diskuzi...
Čas: 2018-11-29 11:03:11 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ne každý anarchokapitalista vychází z Rakouské školy :) Prostě nejsme sekta, každý si k tomuto světonázoru došel trošičku jinudy a po svém.
Čas: 2018-11-29 11:06:27 Autor: CFO (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Pokud zastáváte takový názor, ať už vy, nebo kdokoli kdo se Rakouskou ekonomickou školou zašťiťuje, uvízl technologicky a metodologicky v 19. století, je třeba pohnout se z místa, ostatně výzkumu v této oblasti se věnuje značná část akademické obce a nesnaží se přitom pasovat nové přístupy na historické teoretické proudy, to není správná cesta, ekonomie je živá věda, filosofii v ní nehledejte.
Čas: 2018-11-29 11:07:39 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
A já někde tvrdím, že z ní vychází každý? Jsou třeba i anarchokapitalisté, kteří si z různých navzájem se vyvracejících škol pro konkrétní případ vyberou vždy tu, která zrovna nejvíce umožňuje hatovat stát ;-)
Čas: 2018-11-29 11:10:45 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Já se Rakouskou ekonomickou školou opravdu nezaštiťuji. Ostatně podle Poppera rakouská škola ani není vědou, protože ji nelze falzifikovat.
Čas: 2018-11-29 11:20:57 Autor: CFO (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
V tom případě bych doporučil méně číst a víc samostatně uvažovat v kontextu současnosti. Tím, že se hází do pléna názvy ruzných teoretických konceptů veřejnost příliš nezaujmete, to je na odbornou diskuzi, ale ne na veřejnou debatu. Z posledních přednášek mám pocit, že Urza jde správným směrem, jinak řečeno "dělá to nejlíp jak může", je těžké bourat zažité sociální konstrukty.
Čas: 2018-11-29 11:22:06 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
To je určite na dlhšiu diskusiu, pokiaľ vie štát tieto infraštruktúrne projekty spraviť lacnejšie než súkromní podnikatelia tak je to pre zákazníkov iba dobre, budú mať ten tovar resp. službu lacnejšie. Ak to vedia súkromníci spraviť lacnejšie tak nech to spravia, neetické by bolo jedine ak by im to štát direktívne zakázal, ale ak im iba jednoducho konkuruje tak v tom žiadnu neetickosť nevidím.
Čas: 2018-11-29 11:22:27 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To bych zrovna netvrdil, např. se dá falzifikovat tvrzení, že člověk maximalizuje svůj užitek apod. Jen holt nepracuje s čísly, to je celé.
Čas: 2018-11-29 11:27:04 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Ale práve Urza je zástancom RŠ.
Čas: 2018-11-29 11:27:53 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Pokud to někdo umí laciněji než jiný, tak super. Jen si nemyslím, a to u žádného projektu, že tím lacinějším a efektivnějším stát. Ano, stát má násilí, může ty pozemku na infrastrukturu ukrást, může ukrást lidem peníze na dotace atd... ale s efektivitou to nemá zhola nic společného.
Čas: 2018-11-29 11:28:47 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
A jak to souvisí s CFO? On ať si klidně postupuje třeba podle Chicagské školy, nebo vím já které, nebo podle svých zkušeností atd.
Čas: 2018-11-29 11:30:11 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
To bych zrovna netvrdil

No tak klidně zkuste navrhnout experiment, který by tu teorii mohl falzifikovat.
Čas: 2018-11-29 11:32:29 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Tím, že se hází do pléna názvy ruzných teoretických konceptů veřejnost příliš nezaujmete

Pouze jsem upozornil, že Váš názor je v naprostém rozporu s názory jiných anarchokapitalistů včetně Urzy, kteří zastávají Rakouskou školu.
Čas: 2018-11-29 11:34:35 Autor: CFO (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Osobně bych netvrdil, že je jejím zastáncem, to je příliš tvrdé a svazující vymezení. Pokud z RŠ vychází, nemusí být automaticky jejím zastáncem, věřím že vychází z mnoha různých zdrojů, ale jednoduše RŠ používá primárně jako prostředek, protože jde o nejucelenější "sborník" teoretických konceptů, které zapadají do logiky anarchokapitalismu a nichž lze dobře vysvětlit polaritu svobodného a regulovaného trhu.
Čas: 2018-11-29 11:37:23 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Zkuste konečně něco udělat Vy sám. Zatím jste sem do diskusí nepřinesl jediný vlastní nápad, jedinou vlastní myšlenku. Tak máte příležitost, můžete se blýsknout.
Čas: 2018-11-29 11:37:46 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Vycházet z nějaké teorie, ale nepovažovat ji za platnou teorii, to je docela schíza, ne?
Čas: 2018-11-29 11:39:30 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Zkuste konečně něco udělat Vy sám. Zatím jste sem do diskusí nepřinesl jediný vlastní nápad, jedinou vlastní myšlenku. Tak máte příležitost, můžete se blýsknout.

Ach jo, to jste fakt tak hloupý? Já řeknu, že takový experiment neexistuje, a Vy se vytasíte s tím, ať nějaký takový experiment tedy navrhnu.
Čas: 2018-11-29 11:41:56 Autor: CFO (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Viz můj předchozí komentář o relativitě východisek RŠ. Teorie Rakouské školy je strašně široký pojem. Prohlásit, že jsem zástáncem takové teorie v celé její šíři je velmi problematické. Nejsem si vědom toho, že by Urza něco takového prohlásil, klidně mě vyveďte z omylu. Taková slova častěji zaznívají na politických kolbištích, ale jsou velmi neopatrná, tady není řeč o fyzikálních zákonech, ale společnosti a organických systémech.
Čas: 2018-11-29 11:50:46 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Prohlásil například, že Rakouská škola tvoří jeden ze základních pilířů jeho knihy. Svůj institut pojmenoval po snad nejznámějším představiteli Rakouské školy. Takže si fakt nemyslím, že by Urza nebyl zastáncem Rakouské školy. Souhlasím, že Rakouská škola může být široký pojem, ale zrovna Váš výrok byl v protikladu s naprostými základy této školy, ne nějakou její větví.
Čas: 2018-11-29 11:53:27 Autor: CFO (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Prozradím vám jedno "tajemství". V ekonomii neexistuje platná teorie. Z podstaty věci nemůže u takto komplikovaného systému existovat funkční teoretický koncept, který by byl východiskem pro odvození všech dílčích vztahů. V ekonomii nejsme ve fyzice, zjednodušeně řečeno "v ekonomii je dovoleno vše". Proto si nemyslím, že by se mělo jednat o schízu. Strnulost a omezenost statických modelů tzv. ekonomie hlavního proudu vyučované na většině VŠ je evidentní, teoretický kánon je postaven na zjednodušených a unifikovaných vztazích a vytváří značný prostor pro pochyby. Proto ať se podíváme na kteroukoliv ekonomickou teorii, vždy budeme narážet na vágnost výchozího systému.
Čas: 2018-11-29 11:58:15 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Prozradím Vám také "tajemství". To, co píšete, si Rakouská škola nemyslí, ta se považuje za platnou teorii.
Čas: 2018-11-29 11:59:45 Autor: CFO (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Díky za upřesnění. Otázka je do jaké míry se jedná o marketing a do jaké míry o seriózní prohlášní na akademické úrovni. O Rakouskou škole slyšela minimálně část voličů Svobodných a snad i pár absolventů ekonomie, proto je takové prohlášní od Urzy vyníkajícím přiblížením problematiky pro tuto část čtenářů/posluchačů, druhá věc je, jestli si díky tomu sám nešlape na paty. Osobně si myslím, že ano. Je dobré teorii vymezovat, ale ne se díky ní dlouhodobě omezovat.
Čas: 2018-11-29 12:02:18 Autor: CFO (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
To víte že ano, kdy už někdo stráví převážnou část svého života na akademické půde a nakonec by měl přiznat, že se zabýval "vědou", kterou nelze stavět na úroveň přírodních vět, nebo vědou, kterou nelze komparovat s přístupy proudů stejné disciplíny (ekonomie), je lepší prohlásit své dílo za platnou teorii. Netuším do jaké míry se jedná o boj ega a o politiku, ale zastoupeny jsou jistě velkou mírou.
Čas: 2018-11-29 12:09:53 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
To víte že ano, kdy už někdo stráví převážnou část svého života na akademické půde

Urza převážnou část svého života jistě na akademické půdě nestrávil :-D
Čas: 2018-11-29 12:59:29 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ani když započítáme jen tu část, kdy je vzhůru?
Čas: 2018-11-29 13:00:33 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Vy jste to ale v této diskusi neřekl. Vy jste řekl, ať zkusím navrhnout takový experiment.
Čas: 2018-11-29 13:05:09 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Ani když započítáme jen tu část, kdy je vzhůru?

Ani tehdy.
Čas: 2018-11-29 13:06:13 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Vy jste to ale v této diskusi neřekl.

Ale řekl: https://stoky.urza.cz/index.php?action=showdrop&DID=1176#l30029
Čas: 2018-11-29 16:22:24 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Podle lidových mouder bych se s Vámi bavit neměl. Mimo jiné jsem tím právě teď napsal, že v apatyce nekoupíte, že pro Váš každý hloupý a že máte větší brambory. Ale to jste si už určitě domyslel sám.

Základem dobré komunikace je jasně napsat, co myslím. Pokud jste chtěl napsat, že neexistuje experiment, který by falsifikoval RŠ, pak jste to měl napsat. Místo toho jste jen učinil odkaz na někoho jiného, kdo mohlo říct třeba milion věcí a je otázka, zda je řekl o RŠ.

Trvám tedy na tom, že jste to neřekl. Neřekl jste to totiž Vy, ale nějaký Popper, a to ještě s velkým otazníkem, zda zrovna o RŠ.
Čas: 2018-11-29 16:36:31 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Falzifikovat je pojem, který zavedl právě Popper. Nevím, zda se vyjádřil k Rakouské škole, ale vyjádřil se jak poznat, kdy nejde o skutečnou vědu. Takže věta "podle Poppera rakouská škola ani není vědou, protože ji nelze falzifikovat" znamená, "podle Popperovy definice vědy rakouská škola ani není vědou, protože ji nelze falzifikovat" - což je moje tvrzení. Chápu, že Vás to možná zmátlo, když o falzifikovatelnosti zřejmě nic nevíte, ale tím spíše jste se k tomu neměl vyjadřovat.
Čas: 2018-11-29 16:47:16 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Navíc i průměrně inteligentnímu jedinci z té diskuze musí být jasné, že si myslím, že Rakouská škola falzifikovatelná není, když se ohrazuji proti Vašemu tvrzení zpochybňující její nefalzifikovatelnost. Takže Váše tvrzení, že nemám vlastní názor, protože nenavrhuji, jak ji falzifikovat, je fakt totální blbost.
Čas: 2018-11-29 17:46:38 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Průměrně inteligentní jedinec tuhle diskusi už dávno nečte, protože průměrně inteligentnímu jedinci nic neříká filosofie ani všechny ty bláboly okolo.

Takže, RŠ tvrdí, že jedinec maximalizuje svůj užitek.

Toto můžeme ověřit experimentem, např. tím, že se jedince zeptáme, co se chystá udělat a zda si myslí, že je to pro něj lepší, než kdyby to neudělal.

Ergo kladívko RŠ je věda.
Čas: 2018-11-29 17:52:20 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Takže stačí jeden člověk, který řekne, že se chystá udělat něco, o čem si myslí, že nemaximalizuje jeho užitek, a celá Rakouská škola tím bude vyvrácena?
Čas: 2018-11-29 18:06:11 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To ne, jen ta škola v tom momentě nebude popisovat chování toho jedince.
Čas: 2018-11-29 18:11:17 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
V tom případě jste ale nenavrhl experiment, který by mohl falzifikovat Rakouskou školu.
Čas: 2018-11-29 18:14:07 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Aha. Takže když navrhnu experiment k falzifikování fyziky, např. měření nějaké obskurní částice, tak neplatí celá fyzika, nebo je něco špatně někde v okolních teoriích okolo té částice? Aha, takže fyzika není věda, Popper je žena a já jsem čínský bůh srandy. Případ uzavřen, jedeme dál.
Čas: 2018-11-29 18:23:29 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Fyzika se skládá z vícero teorií, žádná jedna teorie fyziky (tzv. teorie všeho) neexistuje. Například teorie relativity je vědecká teorie, protože lze navrhnout experiment, který ji může falzifikovat. Například pokud naměřím rychlost větší, než je rychlost světla, bude tím ta teorie falzifikována (vyvrácena) - ale jen ta jedna teorie. Podobný experiment máte navrhnout k Rakouské škole coby jedné ucelené teorii.

Nemůžete tvrdit, že ta teorie je falzifikovatelná, protože existuje experiment, jehož jistý výsledek by ji vyvrátil, a následně tvrdit, že takový výsledek ji přece nevyvrací.
Čas: 2018-11-29 18:25:41 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Klidně můžete říct, že Rakouská škola netvrdí, že je platná pro všechny jedince. Pak ji odpověď toho jedince opravdu nevyvrací. Jenže pak ten experiment, který jste navrhl, zase není experimentem, který by ji mohl falzifikovat.
Čas: 2018-11-29 20:30:16 Autor: M Jul (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Velkej Ká: to, že filosofie nic neříká Vám, neznamená, že průměrně inteligentní člověk je na tom stejně bídně jako vy.
Friedrich August von Hayek - mimo jiné i filosof, Robert Nozick - filosof, David D. Friedman - mimo jiné i filosof, Robert Paul Wolff - politický filosof. Takže podle Vás libertarianismus a anarchokapitalismus, který je neodmyslitelně s těmito jmény spojen a je myšlenkami těchto jedinců nepochybně ovlivněn, stojí na "blábolech"??

O Popperovi a falzifikaci samozřejmě také nemáte ani tucha, ostatně jako skoro o ničem.........
Čas: 2018-11-29 20:32:12 Autor: M Jul (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
A opravdu jádro pudla v Jakubovi G. není v tom "že nemá názor", průměrně inteligentní člověk pochopí z dvou řádků o co mu jde a kam svými námitkami směřuje. To jen Vám to trvá 56 diskuzí a ještě jste to nepobral.....
Čas: 2018-11-29 21:02:33 Autor: I V Santa Klause (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Ale no tak! Nemůžete pro příště užít větší množství pejorativních invektiv a kapitálek? Jak se má v této diskuzi průměrný volič ANO vyznat? Vzdá to po dvou větách...

Ačkoliv musím dodat, že STÁT je nejsprostší slovo, které znám a pochybuji, že jej cokoli překoná.
Čas: 2018-11-30 17:42:04 Autor: Marťan Titulek: Je rakouská škola vědou? [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ostatně podle Poppera rakouská škola ani není vědou, protože ji nelze falzifikovat.

Tuto tezi máte odkud?
Čas: 2018-11-30 17:47:37 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Re: Je rakouská škola vědou? [↑]
Tak dle Rakouské školy (minimálně v podání Ludwig von Mises) je ekonomie praxeologií. A že v Popperově smyslu praxeologie není věda, to si uvědomil už třeba Friedrich August von Hayek.
Čas: 2018-12-05 06:19:24 Autor: Roman Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
Ne, proč?
Čas: 2018-12-05 06:42:41 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Protože nesmyslně tvrdíte, že státnímu podniku platíme bohužel zisky i když od něj tovar a služby nekupujeme, což ale jaksi dost těžko může platit o státním podniku, který nedostává peníze ze státního rozpočtu.
Čas: 2018-12-05 11:24:46 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Zcela vědomě lžeš. Bezpečně víš, že onen institut není Urzův a že ho Urza nepojmenoval. Pouze tuto svou lěž zmrdsky zneužíváš.
Čas: 2018-12-05 11:53:57 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Fiala, kdyby voni raději mlčeli. Český Ludwig von Mises Institut založil Urza a jeho dva spolužáci.
Čas: 2018-12-05 14:44:24 Autor: Roman Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
Vy tu fakt žijete v představě, že každý státní podnik dostává peníze ze státního rozpočtu?
O tom, že *každý*, jsem nic nepsal. Na druhou stranu například taková Česká pošta s. p., by bez "kompenzací nákladů univerzální služby" (uf), tedy bez peněz z daní, byl zřejmě ve ztrátě. A jsem si jistý, že tovar ani služby České pošty nepoptávám :-)
Čas: 2018-12-05 15:11:09 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
O tom, že *každý*, jsem nic nepsal.

Napsal jste to jako obecné tvrzení o státních podnicích.
Čas: 2018-12-05 15:18:18 Autor: Roman Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
Ok, vyjádřil jsem se pro Vás asi málo srozumitelně. Moje odpověď tedy je: "Ne, nežiju v představě, že každý státní podnik dostává peníze ze státního rozpočtu."
Čas: 2018-12-05 16:04:35 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Já ale mluvím o jiném Vašem vyjádření: Státnímu podniku platíme bohužel zisky i když od něj tovar a služby nekupujeme. Z něho fakt nejde poznat, že to nemyslíte jako obecnou charakteristiku státních podniků.
Čas: 2018-12-05 16:30:17 Autor: Roman Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
V pořádku, chápu, že jsem to napsal nešikovně, proto jsem to před chvílí upřesnil.
Čas: 2018-11-29 10:22:11 Autor: CFO (neregistrovaný) Titulek:
Měly by být privatizovány nejen podniky, ale i státní a obecní nemovitostní fondy! Stát, ani obec by neměla disponovat bytovými fondy, případně nebytovými prostory a pozemky, které pronajímá za cenu nižší, než je tržní cena, čímž z peněz státního rozpočtu, případně společného evropského rozpočtu nebo dotací, snižuje konkurenceschopnost na trhu všech soukromých investorů a devalvuje hodnotu jejich investice, a to se týká všech soukromých majitelů nemovitostí na celém území ČR.
Čas: 2018-11-29 14:13:07 Autor: Glande Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Amen
Čas: 2018-11-29 20:25:18 Autor: 1605 1615 15 (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
الله أكبر