Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: Deadlin
Čas: 2019-04-08 00:00:02

Politická cesta k anarchii?

Milý čtenáři, zajímal by mě Váš názor na to, jestli dává smysl založit politickou stranu, která by měla za úkol být proti novým zákonům (znemožňovat jejich prosazení). A kdo z Vás je pro a kdo proti prosazovat Ankap politickou cestou?
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Čas: 2019-04-08 00:09:01 Autor: pathy Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Neprijímať nové zákony nestačí. Treba odhlasovať rušenie existujúcich.
Čas: 2019-04-08 00:50:50 Autor: Kurwa (neregistrovaný) Titulek:
Svobodní, který byli svým liberálně konzervativním (nebo konzervativně liberálním?) programem relativně normální strana se pohybovali kolem 1.5%.

Jak velkou šanci na úspěch by podle Vás mělo hnutí NE? Podle mýho by to pro většinu lidí byla spíš kuriozita, někde na úrovni Cibulky nebo monarchistů. Tj. projekt by neměl šanci se kamkoli dostat.

Also, Zákon o politických stranách:
"§ 4
Vznikat a vyvíjet činnost nemohou strany a hnutí,
a) které porušují ústavu a zákony nebo jejichž cílem je odstranění demokratických základů státu,
"
Takže byste to s tou anarchií museli, alespoň na oko, nějak zašmoulat.
Čas: 2019-04-08 06:53:59 Autor: Glande Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Aneb kdyby volby mohly něco (dodal bych podstatného) změnit, dávno by je už zrušili :-)
Muselo by se jednat o kamufláž, kdy by se sociálně, konzervativně, národovecko populistická strana dostala k moci a najednou by odhodila pláštík a začala rušit úřady a zákony a privatizovat. Musela by toho stihnout hodně za 4 roky, protože vyházet minimálně 500 000 státních zaměstnanců vytvoří poměrně silnou opozici.
Hodně by se proti tomu stavěla ministerstva a ústavní soud. Ale rozhodně by tím nevznikla ideální situace. Rozebrat stát je fuška :-)

Anebo cestou Urzovou postupného pozřívání společnosti, kdy by politici museli reagovat na její poptávku. Ale to je dlouhý pochod elektorátem.

Stranu typu NE by MV nenechalo vzniknout.
Čas: 2019-04-08 08:11:11 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To s tou kamufláží mě taky občas napadá, jenže. Lidé volili hubou tu kamufláž, ne rušení státu. Takže možná zrušíte ten stát, no lidi tohle nechtěli a budou zase chtít zpátky svůj stát.
Čas: 2019-04-08 08:54:24 Autor: DejfCold (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Presne ten samy zakon, jen pismeno d zakazuje uplne vsechny strany, ktere nejsou ancap :)
Čas: 2019-04-08 08:56:18 Autor: DejfCold (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Abyste to nemuseli hledat:

§ 4
Vznikat a vyvíjet činnost nemohou strany a hnutí,
d) jejichž program nebo činnost ohrožují mravnost, veřejný pořádek nebo práva a svobodu občanů.
Čas: 2019-04-08 09:08:33 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jsem si jistý, že ministerstvo návrh na rozpuštění takové strany shodí ze stolu, a případný soud namele nějaké etatistické sračky o tom, že nejde o omezování svobody, ale hledání nějaké rovnováhy bla bla bla... bla.
Čas: 2019-04-08 09:55:37 Autor: Developer (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
případný soud namele nějaké etatistické sračky o tom, že nejde o omezování svobody, ale hledání nějaké rovnováhy
Přesně.
Čas: 2019-04-08 17:19:24 Autor: Zdenál (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
No, ke straně typu NE, co jsem si četl, tak není možný mít stranu která otevřeně prosazuje "odstraňování demokratického zřízení". Tzn. teoreticky, cíl č.1 je zrušit tuto podmínku. Teprv pak jde odhodit pláštík.

Nebo svést teoretickou soudní bitvu o to, že kapitalismus je v podstatě demokracie, jen se nehlasuje ve volbách ale penězma. Pokud by to mělo mediální dosah, why not.
Čas: 2019-04-08 06:54:40 Autor: Roman Titulek:
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
Imho to smysl má, už proto, že politici jsou slyšet, takže by to mohl být dobrý kanál k tomu, aby zazněly libertariánské myšlenky pro širší publikum.
Čas: 2019-04-08 08:15:28 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No, Svobodným se to nějak nedaří, a to jsou libertariáni. Tak já nevím. Přes 5 procent přelezli jen jednou (do EP), což už se opakovat nebude, a jinak mají těch 1 a půl procenta... prostě ne-e. A i když lidem všechno vysvětlíte, stejně nakonec dojde k hlasování, kde si budou hubou volit nezodpovědný píčoviny.
Čas: 2019-04-08 09:13:45 Autor: DejfCold (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Tezko muzou svobodni ziskat nejaky procento, kdyz se nedokazou dohodnout na to, co vlastne chteji delat. Byt libertariani, nebo druha ods po vzoru VKML?
Čas: 2019-04-08 09:54:03 Autor: Developer (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Z mého okruhu přátel volících Svobodné je všichni přestali podporovat ve chvíli, kdy Svobodní začali uzavírat volební koalice s ODS a jinými pseudopravicovými koritáři. Chápu tu snahu ze strany Svobodných, v konečném důsledku jim ale stejně mnoho míst v obecních zastupitelstev nepřinesla a újma na jménu strany je vyšší, než přínos z těch pár míst v zastupitelstvech.
Čas: 2019-04-08 09:50:38 Autor: Developer (neregistrovaný) Titulek: Smrt státu
Vzhledem k tomu, že ODS nepokrytě adoruje EU, Mach hodil flintu do žita, Svobodní ztratili momentum, Kalousek si zvolil stranu hluboko zaritou v prdelích eurofederalistů, Václav Klaus (starší) s Topolem na to serou, Jakl skončil na střídačce (v radě) a mladší generace jsou příliš liberální, není koho volit. Takže ano, držím vám palce, má to smysl.

A hlavně má politika odmítání všech nových zákonů a neexistující vlády pozitivní výsledky: https://www.forbes.com/sites/timworstall/2016/10/27/spain-has-no-government-for-10-months-economy-grows-unemployment-falls-to-18-9/

Čas: 2019-04-08 10:13:22 Autor: Zdenál (neregistrovaný) Titulek:
Já si s tím pohrával už v minulosti jako s myšlenkou b-týmu nebo "těch zlejch" dělat servis Svobodným.

Co bysme si neměli nikdy nalhávat, že za našeho života má šanci "anarchistická strana" reálně uspět, vyhrát volby, získat parlamentní většinu.

Ale co by šlo, je pouštět do debaty věci, který "se neříkají", který si politik, který se reálně uchází o funkci nemůže dovolit říct.

Ilustruju to právě na svobodných. Do předposledních voleb šli s normálním a dobrým pravicovým programem, který ještě někdy v 90.kách nebo na západě dříve nebyl nijak zvlášť radikální, prostě pravicový mainstream. V prostředí ČR a dneška byl ale neuvěřitelně radikální.

Jít s programem na výraznou liposukci státu, je IMO pragmatičtější jako "ten rozumnej a opatrnej", když vedle vás bude stát anarchista který řve po tom stát zcela zrušit.

---------------------------------------------------------------

Teď se situace změnila. Boj o svobodné mezi konzervativci a libertariány vyhráli libertariáni.
Dokonce už proběhl i "rituální tanec na mrtvole" zde
https://www.svobodni.cz/clanky/hladecek-anatomie-pravicoveho-konzervatismu/

Nicméně mezikolo prohráli svobodní jako strana. Tzn. tu stranu stavět nemusíme, už ji máme. Otázka teď zní, co s ní.
Čas: 2019-04-08 15:40:07 Autor: Martin Pánek (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Gardelka je nácek!
Čas: 2019-04-08 16:52:51 Autor: Zdenál (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Čo bolo to bolo. Terazky som anarchistom.
Čas: 2019-04-08 10:21:18 Autor: Vostál Petr Titulek:
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
A kdo z Vás je pro a kdo proti prosazovat Ankap politickou cestou?
.....................................................................
Já jsem pro to, aby každý dělal či nedělal to,
co uzná za vhodné
a tady je možností nepočítaně...
Čas: 2019-04-08 12:42:37 Autor: LWG (neregistrovaný) Titulek:
Nemá, nebo čistě propagandistický.

Za prvé, nemáš dost potencionálních voliců, bez ohledu na marketing. S tímto nemáš ani koaliční potenciál, protože více "pasivních stran" nemá smysl a ostatní chtějí něco dělat (bez ohledu na to, že třeba každý něco jiného).

Za druhé, zakonzervování stavu přebujelé regulace zrovna ve stavu, kde se Ti podaří něco takového dosáhnout, je problém, protože ten systém je tak všeprorůstající, že jak se časem bude stále více rozcházet s žitou realitou, bude ještě problematičtější.

Za třetí, v podmínkách transformace legislativy EU není reálná možnost k jejímu nepřijímání, pokud nevznikne reálná hrozba cexitem.

Za čtvrté, s ohledem na dvojku, nestačí jen rušit předcházející zákony (i rušení zákona probíhá zákonem o jeho zrušení, ale to by snad bylo možno udělat výjimku :-) ). Vyřezávat shnilé stromy je fajn, ale je nutno činit systémově a to by tady znamenalo tak široké změny, že už tuplem nevěřím, že by je někdo prosadil.
Čas: 2019-04-08 13:12:06 Autor: Marťan Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Zajímavá otázka teda.

Už nějakou dobu přemýšlím nad myšlenkou, zda by šlo založit politickou stranu, jejímž cílem by bylo, být prospěšná občanům tím, že by nedělala vůbec nic ale opravdu VŮBEC NIC!!!. V politickém programu by mohla mít programové body typu:

* Nebudeme se nikdy účastnit jakéhokoliv hlasování v PSP o čemkoliv (v měkčí variantě: Budeme hlasovat pouze pro rušení zákonů, snižování daní/byrokracie/regulací...).

* Peníze získané ze zákona pro podporu politických stran a na naše platy transparentně zveřejníme a vrátíme nějakou metodou občanům.

(třeba náhodným generátorem podle registru obyvatel nebo se zohledněním výše placených daní apod. - schopní IT a datoví odborníci by v době internetu a mobilních aplikací určitě přišli na metodu - kdyby to šlo, tak by bylo i zajímavé vrátit ty prachy rovným dílem voličům, bohužel však nelze zjistit, kteří to jsou).

* Nebudeme se nikdy účastnit veřejných debat jako politicky aktivní osoby (protože budeme prospívat obyvatelům tím, že jsme politicky neaktivní).

Zajímavé by bylo prozkoumat, jestli uvedený koncept legislativně vůbec lze zrealizovat. A poté, v druhém kroku, otestovat jeho tržní potenciál. Nevýhodu my měla strana v nulové politické kampani (mohla by ovšem mít bohaté informace na svém anonymním webu), výhodu v tom, že by přišla s úplně originálním konceptem a český národ je národ k recesi a happeningům nekloněný. Takže by se tím mohla nastartovat potřebná diskuse o smyslu a prospěšnosti centrální politiky vůbec. A mohla by to být také strana pro vzdor hlasy lidí, kteří to sice nemají promyšleno ale intuitivně si uvědomují, že je něco špatně, rádi by to změnili ale jsou bezradní a neví, koho mají volit a tak občas volí komunisty, jindy Babiše nebo na politiku úplně kašlou a k volbám nejdou. Nebo jsou anarchisté, jako my a na politiku kašlou, jelikož jim nedává smysl. Byla by zkrátka na stole otázka, jestli politici víc prospívají nebo škodí protože dnes se první odpověď zkrátka automaticky předpokládá, kdežto druhá vůbec nepřipouští, takže ji nikdo takto natvrdo, aspoň v mainstreamu, ani nikdy nepoloží. A za existence téhle strany v reálném prostoru, obzvláště pokud by tato měla potenciál 5 %+, by ji pokládat museli.

Teoreticky by mohla (ne)činnost téhle strany, pokud by byla dostatečně velká, dospět až do stavu, kdy by parlament nemohl nic nového prohlasovat, státní rozpočet by upadl do rozpočtového provizoria a s ekonomickým růstem by stát byl stále menší a menší (nominálně by byl rozpočet stále týž, tedy reálně by se zmenšoval a paradoxně by tomuto cíli i napomáhala ČNB inflačním cílováním). A o to by šlo.

Mimochodem, podobnou evoluční cestu od socialismu ke kapitalismu volili v Číně, nebylo to šokem, jako u nás po revoluci ale postupnou ekonomickou evolucí, kdy se státní regulace (ty ekonomické, v ostatních je to v Číně naopak průšvih) zakonzervovaly, což neznamenalo šok ale jen že v průběhu času se relativně zmenšovaly. Na detaily tu není prostor, jen na přání, četl jsem to v jedné ekonomické knize ekonoma Tima Harforda, kde Čínu v jedné kapitole docela rozebral.
Čas: 2019-04-08 14:06:54 Autor: Tomáš (neregistrovaný) Titulek:
Dle mého by bylo nejlepší dostat do každé strany cca 20% ancapáků a je vše vyřešeno 🤔
Čas: 2019-04-08 14:47:32 Autor: Tomáš Fiala Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Ne, nemá.
Ve společnosti (nejen v ČR) je cca 75% lidí, kteří se neživí prací pro dobrovolně platícího zákazníka, ale žijí z daňové loupeže. Z těch 25% zbylých tuto skutečnost minimálně polovina lidí podporuje. Navíc vůbec netuším, jak by měl vypadat program strany (aby nebyl úplně pitomý), která by jednak chtěla/měla ambicve stanout v čele státu a zároveň být proti jeho existenci. patrně jediný způsob je - nechat to vyhnít. Buď se toho "bezstátí" dožije ještě naše generace nebo nějaká příští. Nějaká schizofrenní strana, která bude mít vlastně etatistický marketing a pak by chtěla stát odstranit je podle mě hloupost. Možná až podvod.
Čas: 2019-04-08 15:35:45 Autor: Myluke Titulek:
Web: neuveden Mail: Myluke v doméně seznam.cz
Za zkoušku by to stálo. Pořád lepší než doufat že se to samo nějak udělá.
Čas: 2019-04-08 17:25:19 Autor: vencaxxx (neregistrovaný) Titulek:
Já už nad tím uvažoval mockrát a přišlo mi že nejlepší by bylo udělat nějakou kampaň na startovaci a vybrat dost peněz na "kampaň" která by ukazovala nesmyslnost některých zákonů a proč je dobrý nápad je třeba zrušit. Prostě nějak reagovat na momentální situaci a snažit se rozpoutá at diskuse na celonárodní úrovni. Nicméně ten rozsah by musel být velký a musel by to dělat někdo kdo s tím má zkušenosti. tzn. ne ti co dělali kampaň Svobodným. Ideálně i sehnat větší sponzory a známý osobnosti kteří jsou liberální, ukázat lidem že liberálové nejsou vymýšlení, že nejsou blbí a ukázat jim nějaký vzory. to by mohlo si myslím mít celkem úspěch.
Čas: 2019-04-09 00:15:29 Autor: pz100000 Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Mimo soutez, ciste techn(olog)icka:

Style u body koncici "transform-origin: left top 0px; /*! transform: scale(1); */" je nejaka novinka? Ne, ze bych se s tim nakonec nejak nepopasoval, ostatne slusny browser (coz u FF je tak do v45) si to zkompostuje sam, ale driv - aspon mam dojem - s temahle hipsterovinama (byly-li tam uz) neprudily ani ty novejsi paskvily.

Novinka, preklep, testik? Nebo furt postaru a zadrhel je na mem prijimaci? Dik.
Čas: 2019-04-09 00:18:48 Autor: pz100000 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ajta, sry, to neni by Urza, jemuz to melo byt urceno. Ale treba to tu jeste cita...
Čas: 2019-04-09 14:38:04 Autor: Tomas (neregistrovaný) Titulek: Ne
Je to blbost hned z několika důvodů:
- už tu máš Svobodné, kteří otestovali hranice možného a moc daleko se nedostali
- Svobodní dojíždí na to, že libertariáni jsou jako pytel blech, blbě se řídí. Ankapáci budou ještě mnohem horší
- tvoje cílovka nechodí k volbám. Pro všechny ostatní budeš muset dělat kompromisy a v lepším případě skončíš s programem Svobodných
- lidi se v politice chovají jako dementi. Až se do toho dáš, nebudeš se stačit divit
- ani vzdáleně si nedokážeš představit, kolik práce to obnáší

Jestli tě svrbí ruce, za chvíli budou volby do EUlamentu, tak pomož Svobodným v kampani a sám si to vyzkoušej. Napiš třeba Romanovi Křížovi, ten tu občas publikuje, a pomož mu. Od klávesnice to vypadá hrozně jednoduše
Čas: 2019-04-09 15:30:15 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: Ne [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To jsou právě ty důvody, pro které by ancapácká politická strana (což samo o sobě považuju za nesmysl) kvůli sebepropagaci používala nějakou formu lžiancapu, se čímž by žádný ancapák nemohl vnitřně souznět a skončila by jako směšný spolek bláznů. A čistě ancapácká strana by narazila na razantní odpor bolševicko rovnostářského etatistického voličského elektorátu, kterého je ve společnosti min. 75%.
Čas: 2019-04-10 00:20:30 Autor: Martin 540 (neregistrovaný) Titulek: Možná ano - ALE!
Nemám s politikou žádnou zkušenost, ale myslím si, že prosazování AK politickou cestou by je mohlo zviditelnit. Za každou cenu by se však účastníci této strany museli vyvarovat zabřednutí do vzájemného pomlouvání a nadávání ostatním stranám, tím by taková policitká strana degradovala na to, co už známe.....
Čas: 2019-04-11 23:51:19 Autor: Alda (neregistrovaný) Titulek:
VZHLEDEM K TOMU, ŽE NEÚČAST U VOLEB SE, ZA HLAS NEGUJÍCÍ POLITICKOU MOC, NEPOVAŽUJE.
JE POTŘEBA, ABY VZNIKLA POLITICKÁ STRANA, KTERÁ BUDE ČISTOU NEGACÍ POLITICKÉ MOCI NA NÁS.
TZN. NAVRHUJE SNIŽENÍ DPH, HLASUJE PRO RUŠENÍ ZÁKONŮ, NEBO ALESPOŇ PRO JEJICH ZEŠTÍHLENÍ,
PODPORUJE VZNIK PARAELNÍCH SVOBODNÝCH STRUKTUR, FIREM, VEDLE TĚCH STÁTNÍCH,
ZASAZUJE SE O ZAJIŠTĚNÍ SKUTEČNÉ SVOBODY PRÁVA JEDNOTLIVCE DLE LISTINY PRÁV A SVOBOD ...

TA PRÁCE JE V PODSTATĚ JEDNODUCHÁ, POKUD POZNÁTE ROZDÍL MEZI POLITIKEM A ŽÁDNÝM POLITIKEM, ZVLÁDNETE TO.
TATO STRANA BY V PODSTATĚ ZAJISTILA POZVOLNÝ PŘECHOD NA ANKAP A JEDNOU BY ZANIKLA.
Čas: 2019-04-14 18:54:20 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Vy mně děláte radost,
ta velká písmena jsou pro nás postarší slepce požehnáním,
a to řádkování a oddělování myšlenek je pro nás postarší blce zase skvělou pomůckou k pochopení...

Děkuji a těším se na vaše další reakce....
Čas: 2019-04-14 17:01:08 Autor: Deadlin Titulek:
Web: neuveden Mail: j.cakirpaloglu v doméně gmail.com
Jsem velice rád a moc děkuji za skvělé komentáře. Byl jsem moc zvědavý co kdo na to říká. Všechny komentáře jsou zajímavé.

Sice nevím kolik přesně by taková strana vzala času a kolik práce se musí odvést, ale myslím si, že je skvělé, že by se dostala do podvědomí.
A jelikož by to byla nevšední strana, všichni novináři by otravovali top politiky s názory... A tím by se dál šířila
Čas: 2019-04-23 07:36:26 Autor: radarov Titulek: Ne jen svobodní
Web: neuveden Mail: radarov v doméně seznam.cz
Já jsem to vzal od jinud. Podporuji stranu Soukromníků. Nejsou tak liberální, ale jse to strana která ve vísledku k ankapu může vést. Soukromníci kteří se starají o sebe, zaměstnance (přes 60% výdělečně činných) a hlavne zákazníky. Živnostníci se snaží žít ankap již teď, jen si to mnozí neuvědomují.Strana Soukromníků má již své skušenosti se spoluprácí se Svobodnými.