Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: FrantzVonLibrntaun
Čas: 2019-06-27 00:00:02

Stát proti chudým LVI: Živnosti

Stát uděluje na žádost živnosti, které vás opravňují k provozování podnikatelské činnosti. Dělá to proto, aby měl přehled o tom, kdo a v čem podniká. A v případech, které uzná za vhodné mohl živnostenské oprávnění odebrat.

Takové opatření nejvíce zasahuje chudé lidi. V první řadě se musí za udělení oprávnění zaplatit absolutní částka, která relativně nejvíce zasáhne chudé. Další problém je složitost, je to sada kroků, kterou musí lidé udělat a to je nepochybně v určité míře může odrazovat od podnikání. Nejvíce na to doplácí lidé, kteří nemají prostředky na to, aby si nakoupili právní poradenství a sami mají problémy problematiku správně pochopit nebo nemají čas a energii se věnovat studování zákonů a postupů – prostě chtějí pouze poskytovat nějakou službu nebo prodávat zboží.

Další forma poškozování chudých může vznikat tím, že kvůli výše zmíněným důvodům se lidé radši rozhodnou zůstat zaměstnaní, čímž zvyšují nabídku práce, která se projeví nižší cenou práce.

Řešením je zrušit koncept živností a nechat lidi podnikat jak uznají za vhodné. Ušetří se nejen administrativní náklady na straně státu i živnostníků, ale povede to k rovnější hospodářské soutěži.
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Komentář, na který reagujete:
Jednoduchá pomoc. Ať ČR a Slovensko přijmou irské daňové zákony nebo ještě lépe ať přijmou zákony ještě vstřícnější k podnikání, uzákoní svobodu ve vzdělávání a zeštíhlí stát a pak, tak jako se to děje všude, kde je větší daňová a lidská svoboda, se investoři a mozky jen pohrnou. Jenže s Babišem to asi nepůjde. S Pellegrinim možná.
Čas: 2019-06-27 00:22:22 Autor: velkej Ká Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
A nejlepší je, že živnostenské oprávnění se dává na nějaké obory činnosti, takže spousta živnostníků si tam dá všechno, co kdyby náhodou. Což samozřejmě jen podtrhuje zbytečnost celé té věci. A to už vůbec nemluvím o sídle a provozovně. Zejména v době internetové také hodně zbytečná věc.
Čas: 2019-06-27 16:43:30 Autor: Šlomo (neregistrovaný) Titulek: Ale má to důsledky [↑]
Právě. Jenže to má neočekávané důsledky. Jste-li třeba architekt a dáte-li si tam stavební činnost, nesmíte pak být ve správní radě, která stejnou činnost provádí, abyste náhodou takovou společnost neokradli o zákazníky. Takže tam budou spíš lidé, kteří věci nerozumí, a o to lépe se budou schvalovat předražené zakázky. Není to geniální?
Čas: 2019-06-27 14:38:58 Autor: vch (neregistrovaný) Titulek:
Tu minimální byrokracii, co je s tím spojena bych ještě přežil. Víc mi teda vadí, že na spoustu živností musím mít nějakou státem schválenou kvalifikaci. Přitom většina řemeslníků, kterým jsem kdy svěřil práci odvedla horší práci než když jsem si to nakonec dělal všechno sám.
Čas: 2019-06-27 17:58:56 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tu "minimální" byrokracii nedokáže zvládnout ženská, která dejme tomu umí setsakra parádní utopence a chtěla by je nabízet po okolních hospodách hostinským. To je strašně obrovské množství lidí, kteří by si mohli při/vydělávat, ale tu "minimální" byrokracii prostě nemají šanci zvládnout (je lhostejné, jestli technicky nebo finančně) nebo se bez přehánění bojí něco začít, protože za kdejaký prd, který mohou porušit v podstatě kdykoli čímkoli, jim hrozí (a tím i jejich rodinám) likvidační pokuty. Což pro drobné živnostníčky může být v jejich začátcích klidně i pokuta 5-10.000,- Kč za nějaké opomenutí, zejména nějakého sebebonzování.

Rozvinutá demokratická civilizace demokraticky brání tomu, aby se i "nejmenší" lidičkové, tak jako po věky věků, mohli živit tím, že si navzájem nabízejí produkty a služby, které navzájem poptávají. Odírá je v montážních a retailových halách o víc než polovinu peněz nepřehlednou houštinou povinných plateb a odvodů a kriminalizuje každý halíř, který by si lidi nechali pro sebe. Přičemž vládcové států jsou předlužení - dluh mnohých států převyšuje násobně skutečnou tržní cenu státních majetků, dosažitelnou na trhu rozprodejem při bankrotu. Takto předlužené státy (všechny "civilizované") v bankrotu již jsou. Firmě v takovémto stavu, pokud je zcela soukromá a není to firma vládcova "kmotříčka", banka zatne tipec, uvalí na ni nucenou správu, nebo jí radši rovnou "zakroutí krkem" a rozprodá co nejrychleji to, co se rozprodat dá, aby předešla ještě větší katastrofě. Teď jen záleží na tom, jak dlouho to ještě dokáže vládce kamuflovat a jak dlouho mu to budou etatisti žrát. A jak moc "konečnému řešení" pomůže facebookovská Libra a je zcela lhostejné, nakolik je/není skutečně kryptoměnou.
Čas: 2019-06-27 19:41:43 Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Titulek:
Je to práve naopak, chudobným škodí práve ten vami ankapistami adorovaný trh. Myslíte si že v ČR či SR by bol nejaký významnejší záujem o služby au-pair, ktorých je v bohatších krajinách kopu? Nie, lebo tunajší zamestnanci zarábajú príliš málo aby si tie sužby dokázali zaplatiť. A pritom nerobia o nič menej než zamestnanci napr. v západoeurópskych štátoch.
Čas: 2019-06-27 20:02:42 Autor: Šlomo (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Jednoduchá pomoc. Ať ČR a Slovensko přijmou irské daňové zákony nebo ještě lépe ať přijmou zákony ještě vstřícnější k podnikání, uzákoní svobodu ve vzdělávání a zeštíhlí stát a pak, tak jako se to děje všude, kde je větší daňová a lidská svoboda, se investoři a mozky jen pohrnou. Jenže s Babišem to asi nepůjde. S Pellegrinim možná.
Čas: 2019-06-28 10:25:22 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
A proč asi zarábají málo? Socialismus neskončil, socialismus trvá.
Čas: 2019-06-28 13:28:46 Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
A čo má s výškou platu zamestnanca spoločné údajný súčasný socializmus?
Čas: 2019-06-28 13:37:58 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Pro pitomce nic.
Čas: 2019-06-28 16:22:18 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Země RVHP podle Vás zaostaly za kapitalistickým Západem z jiného důvodu?
Čas: 2019-06-28 16:47:07 Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Nemusíš byť až taký sebakritický :-D
Čas: 2019-06-28 16:51:15 Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
A kedy podľa Vás ten kedysi kapitalistický Západ prešiel ku údajnému socializmu?
Čas: 2019-06-28 17:12:38 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
V průběhu posledních několika desetiletí; ale nikdy se nedostal k desetiletím centrálně plánované a řízené ekonomiky, jako země Východního bloku.
Čas: 2019-07-01 18:36:43 Autor: Didi (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Ale i to přijde. Spolu s prosazovaným "Ein Reich, ein Führer, ein Volk"