Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: Tardan Bizonov
Čas: 2019-08-14 00:00:02

Věc veřejnoprávní

Jednou za čas proběhne prostorem sociálních sítí touha zveřejnit platy vrcholných moderátorů a redaktorů ČT. V zatím poslední vlně se jedná o výzvu Tomia Okamury k zveřejnění platů Nory Fridrichové, Václava Moravce a Marka Wollnera. Pomiňme nyní, že Okamura je bez jakýchkoliv pochybností motivován především pomstou vůči těm, kteří ho vykreslují v zaslouženě negativním světle, i že cílí především na přízemní závist. Máme nárok vědět, kolik inkasují zaměstnanci a spolupracovníci ČT?

Na první pohled zřejmě ano. Z libertariánského hlediska jsem nucen za něco platit a měl bych tedy vědět, za co a kolik platím. V následné diskuzi mne však překvapil následující protiargument: mám podle stejné logiky právo znát například platy programátorů ve firmách plnících státní zakázky? Jedná se o stejný případ?

I připustíme-li (přes všechen spravedlivý libertariánský odpor), že v současnosti existuje stát oprávněný nutit nás platit daně (či v tomto případě koncesionářské poplatky), a že je legitimní existence veřejnoprávního média, pak dle mého názoru toto právo máme z následujícího důvodu: Transparentnost hospodaření státu musí umožnit kontrolu, zda zvolený subjekt poskytuje nejvýhodnější dostupnou nabídku. Pro soukromou IT firmu je k posouzení efektivity relevantní pouze celková cena zakázky, nikoliv platy jejích programátorů: pokud konkurenční firma nabízí totéž za nižší cenu, zjevně je efektivnější. Pro ČT však toto neplatí, neboť je na pozici veřejnoprávního média legislativně fixována: ani se znalostí jejího rozpočtu nedokážu říci o její efektivitě nic, protože neexistuje konkurence, s níž by bylo možno ji srovnat. Konkurence ovšem může existovat o několik pater výše, právě na pozicích moderátorů a redaktorů. Dokud tedy není Václav Moravec zákonem určen jako moderátor ČT, má smysl pídit se po jeho příjmu a srovnávat jej s případnou konkurencí.
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Čas: 2019-08-14 07:57:31 Autor: velkej Ká Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Pokud taková konkurence existuje. Jaký je obvyklý plat moderátora Otázek Václava Moravce?
Čas: 2019-08-14 12:16:19 Autor: random parek (neregistrovaný) Titulek:
Tykokot konecne novej clanek kurva, uz sem se zacal nudit
Čas: 2019-08-14 15:10:53 Autor: norbertsnv Titulek:
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Vedieť platy rôznych štátnych zamestnancov by bolo zaujímavé, ale v princípe je ten argument obyčajný dvojaký meter.
Čas: 2019-08-14 15:15:56 Autor: pathy Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Platy učiteľov sú tabuľkové, ergo známe. Detto platy lekárov v štátnych nemocniciach, policajtov, výsluhové dôchodky. Nevidím dôvod, prečo by zrovna platy vo verejnoprávnej televízii mali byť tajné.
Čas: 2019-08-14 19:07:44 Autor: Enemy (neregistrovaný) Titulek: Fuk
Mě třeba osobně je to úplně fuk kolik bere moderátor nebo ředitel ČT. Ta informace je jen aby se v obyčejných lidech probudila závist, bulvár bude mít o čem týden psát ,lidi si zanadavaji a stejně další složenku ČT bez keců zaplatí a život půjde dál...
Čas: 2019-08-14 21:35:32 Autor: Uživatelské jmén (neregistrovaný) Titulek:
Vzdyt je to uplne o necem jinem. I na znasilnovani nemluvnat Gretou nebo katolickym knezem najdete argumentacni konstrukci, ktera to pred vetsinou volicu obhaji.

Pokud mame system, kdy ruzne velka skupina obyvatel, pres sve demokraticky volene zastupce o so be tvrdi, ze jsou vetsina a pouzivaji toto tvrzeni pro podporu uzurpovani prav mensin, nema smysl resit nejakou logiku, pricinu nasledek/kauzualitu, atp.. Dulezitejsi jsou emoce, medialni prezentace a ve finalni implementaci dostatecna sila sdelovat tyto manipulace patricnym adresatum.

Btw.: Vsichni tri vyse zminovani by se bez Ceske televize pravdepodobne obesli (a mozna meli i vetsi platy), je vsak otazka jestli by se obesla Ceska televize bez nich; samozrejme pokud jen by nechtela jen sekundovat me oblibene estradni Barandov TV a Jeho Zpravam :-)
Čas: 2019-08-15 14:03:16 Autor: Tomáš Fiala Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Mimo jiné je to krásná ukázka nemožnosti kalkulace v socialismu = nemožnosti rozeznat efektivitu dodávky. I když známe všechna potřebná čísla, která dokonce mohou být klidně i hodně blízká tržním cenám, v případě nuceně placené dodávky (čehokoli), není nikdo schopen posoudit, jestli vynaložené zdroje jsou opravdu využity co nejefektivněji. Můžeme pouze "počítákovat" náklady a výnosy. Bez možnosti zákaznického "rozhodování" peněženkou a bez soutěže dodavatelů o naše svobodná rozhodnutí, co se zdroji ze své peněženky ne/uděláme = pro kterého z nich tu peněženku ne/otevřeme, nezjistíme nic, ani kdybychom věděli, že Moravec dostává za svou práci 1.000,- nebo 1.000.000,- týdně. Ne/efektivitu vynaložených zdrojů lze porovnat jedině tak, že zákazník své zdroje za nějakou dodávku ne/vynaloží. Firma na volném trhu, soutěžící o zdroje z peněženek dobrovolně platících zákazníků, klidně může být po nějaké období v červených číslech a přesto tento fakt sám osobě není ukazatelem její neefektivity. Klidně může (ale nemusí!) jít o opak - firma masivně zainvestovala do efektivnějších technologií, aby byla budoucně v ještě černějších číslech. Což se ne/ukáže dalším ne/zájmem dobrovolně platících zákazníků za její dodávky. I kdyby Moravec byl suprčupr odborník, i kdyby firma poskytující nuceně placenou dodávku byla v těch nejčernějších číslech a i kdyby si u soukromého dodavatele vydělal Moravec víc, tím že jeho zaměstnavatele platit musíme, nijak nepoznáme, že v Moravcově případě jde o efektivní vynaložení zdrojů právě proto, že o svých vynaložených zdrojích nemůžeme rozhodnout, je na tuto dodávku ne/vynaložit, shledáme-li ji ze svého pohledu jako ne/potřebnou.
Čas: 2019-08-15 15:11:05 Autor: skodafil (neregistrovaný) Titulek:
Proc je legitimni existence verejnopravniho media? Mame statni noviny, vyhledavac, web, tytrubku, spotifaj...atd? Ne. Potrebujeme je? Ne. Potrebujeme tedy verejnopravni entity dnes jiz mensinoveho media? Ne.
Čas: 2019-08-15 16:17:23 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak.