Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: vch
Čas: 2020-03-31 00:00:02

Podpora státu? Jeho omezení.

Všude teď čtu: „Vláda podpoří, vláda pomůže, vláda přispěje, vláda projedná podporu,“ a na druhou stranu: „Je třeba podpořit…“ Copak si nikdo neuvědomuje, že podporu budou potřebovat skoro všichni? A že vláda nemá jiné peníze než ty naše? Copak někdo snad věří tomu, že Babiš vybere účty Agrofertu a vrátí všechny ty miliardy, které pro své firmy vyčerpal na úkor všech ostatních? To nejefektivnější, co by vláda mohla udělat je, že se stáhne, zruší nebo alespoň omezí většinu byrokratických překážek, omezí výběr daní a odvodů a s tím samozřejmě i všechny zbytné výdaje a nechá lidi, ať si pomohou sami. Jen tak se ekonomika rychle uzdraví. Schopní lidé budou vyrábět, vydělávat a dávat práci těm méně schopným. Pokud se ale budou rozdávat peníze na údajnou podporu a to především neschopným parazitům, pak ekonomická krize bude horší než pandemie způsobená coronavirem.
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Čas: 2020-03-31 00:36:21 Autor: Viktor Souhrada (neregistrovaný) Titulek:
To ovšem nemyslíte vážně? To je jen hloupý vtip, že? Ale Apríl je až zítra!
Čas: 2020-03-31 19:55:29 Autor: Duce (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Najväčšia pandémia je samotná viera v existenciu vírusu.
Čas: 2020-03-31 20:03:22 Autor: Duce (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Dvojitá podpora komunizmu, úplne dôverujú propagande čínskej komunistickej tyranie, čo sa prezliekla za zdravotníckych osvetárov a následne nežičlivo ukazujú na buržujov z Agrofertu.
Čas: 2020-03-31 08:41:12 Autor: norbertsnv Titulek:
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Váš argument zlyháva na matematike. Odpustenie daní pomôže len tým čo sú aj napriek kríze v zisku ( lebo z nuly je aj 0% nula, aj 15 či 20% tiež nula ), odpustenie odvodov zase pomôže len tým čo prácu nestratili.
Čas: 2020-03-31 08:58:16 Autor: vch (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Já s matematikou problémy neměl, ale i tak mě to víc naučil život než školní matematika, že peníze musím nejdřív nějak získat, než je začnu vydávat. Pokud se teda nechci zadlužit. Vás to v matematice učili jinak?
No a stát nemá jiné peníze než ty naše. Takže pokud nás bude finančně podporovat, bude nás muset nejdřív okrást, nebo se zadlužit a okrást nás při splácení dluhů.
Poučte nás, co naučili v matematice vás. :-)
Čas: 2020-03-31 11:07:57 Autor: Vít Heřman Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Jediné jádro sporu je v tom, že to, co Vy nazýváte "krádeží", to samé někteří podporují dobrovolně jako organizaci solidární pomoci. Na stát je možné se dívat jako na pracovníky charity (můžeme je kritizovat a chválit). Stát není ani dobrý, ani špatný. Jedná se o projekci toho, kdo to hodnotí. Nic víc, nic míň. Existují schopní podnikatelé, kterým stát a daně nijak nevadí. Vědí, že to je součást mzdových nákladů. Není to ani dobře, ani špatně, prostě to tak je. A podle mne i ten poslední, špatně placený prodavač ví, že stát bohatsví netvoří. Připadá mi zbytečné o tom poučovat. Ten prodavač prostě chce, aby se vzala část bohatství bohatším a dala se těm chudším na základě přesvědčení, že si bohatí pro sebe alokují víc bohatství, než jakou si zaslouží. Myslím si, že Vy ankapáci se příliš soustředíte na stát a zakrýváte fakt, že Vám ve skutečnosti vadí myšlení těchto lidí. Právě tito lidé jsou zdrojem toho, čím stát je a co stát dělá. Myslím si, že daleko účinnější by bylo, aby bohatí své kroky vysvětlovali tak, aby mohly být chápány pozitivně. Aby se nastartovala důvěra ve schopné a třeba i bohatší lidi...
Čas: 2020-03-31 11:51:07 Autor: vch Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: tlapa v doméně seznam.cz
Ta povinná solidární pomoc ale není nic jiného než krádež. Já nemám nic proti daním sloužícím k nutným úhradám nutných nákladů státu. Nejsem anarchokapitalista a tedy si uvědomuji, že stát má své opodstatnění. Nevidím ale žádný smysl v tom, že mi stát z jedné kapsy peníze veme, půlku rozdá parazitům a ze zbytku mi milostivě přihodí do druhé kapsy. Tím mi nijak nepomůže. Pomůže mi tím, že mě nebude nesmyslně buzerovat a špehovat. A to fakt nepatřím k vrstvě těch bohatších, která by měla být tou vaší "solidární pomocí" postižena, ale patřím k těm, kteří by si podporou 15000 měsíčně docela pomohli, aniž by to teď nebo v budoucnu znamenalo, že bych musel na daních platit víc. Je mi ale jasné, že skutečnost, že to na daních zaplatí jiní znamená, že já to zaplatím pak třeba v dražším zboží.
Čas: 2020-03-31 12:13:29 Autor: Honza Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
"A podle mne i ten poslední, špatně placený prodavač ví, že stát bohatsví netvoří."
To si nemyslím. Lidé jsou líní a pokud nemusí přemýšlet, tak nepřemýšlí. A když celý život čtete a slýcháte, že stát zařídí, stát se postará, podle zákona se musí..., tak se nemají důvod zamýšlet, že všechno to znamená nejdřív někomu něco vzít.

Já jsem třeba gymplák a inženýr ekonomie, ale o Bastiatovi a Misesovi jsem se dozvěděl až od Urzy...
Čas: 2020-03-31 12:39:05 Autor: Vít Heřman Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Ano, souhlasím. Politici se chybně prezentují jako Ti, co něco vytvářejí místo toho, aby přiznali barvu, že to musí někomu vzít. Přesto věřím, že i každý poslední člověk ví, že se musí někomu něco vzít. To si myslím proto, že každý platí daně a sociální odvody. I ten poslední zaměstnanec. Reálně spravedlivým zdaněním by bylo paušálem na jednotlivce (vem na to, kde vem). Pokud máme procentuální sazbu daně, zvýhodňujeme již chudší. J brán ohled na to, že ne každá profese dosáhne na "potřebnou" paušální daň. Asi by se mi více líbilo lidem daň nebrat a aby podnikatelé pak museli daným profesím přidat na mzdě nebo tyto profese nahradit. Ale vrcholem okrádání je progresivní daň. Ta už nemá se solidaritou nic společného.
Čas: 2020-03-31 15:22:53 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Tak keď teda viete počítať, potom mi vysvetlite že ak štát odpustí dane a odvody a nezníži svoje výdavky či sa tiež nezadĺži, podobne ako keby na dlh poskytoval dotácie?
Čas: 2020-03-31 15:44:09 Autor: Glande Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No, každý člověk neví, že se ty peníze musí někomu vzít. Někteří mají opravdu pocit, že natisknutím peněz stát zbohatne a nikdo to nezaplatí. Vztahujou si to totiž logicky na sebe, když by oni doma tiskli, tak si mohou koupit hromady všeho.
Rovná daň je dle mě skutečně spravedlivější, ale furt je to daň, tj. vynucená platba za něco, co nechci( pokud je mi to vůbec nabídnuto). Zaměstnanci bez zatížení daněmi a odvody by skutečně měli výrazně více, protože i nyní ty zaměstnavatele stojí o cca 1/2 víc, než mu platí. A je jedno, zda to cáluje zaměstnanci nebo státu. A spousta zaměstnanců by ocenila reálně vyšší plat.
Čas: 2020-03-31 16:37:20 Autor: Vít Heřman Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Bylo by hodně smutné (a nelze to vyloučit), že si někdo může myslet, že natisknutím peněz stát skutečně zbohatne a tak to může rozdávat. Já věřím, že takových lidí je relativně málo a že více lidí prostě a jednoduše chtějí brát těm bohatým.

Ona spravedlnost není automaticky dobrem. Pokud nás všechny zavřou doma (a sebe sama také), bude to spravedlivé, ale ne třeba dobré. Spravedlnost je pouze měření všem stejně. A rovnou daní obvykle myslíme rovnou procentuální sazbu. Tedy reálně přispívá každý jinak. A proto ani to, co nazýváme rovnou daní spravedlivé ještě stále není. Spravedlivá by byla paušální daň (např. každý za rok zaplatí 50 000 Kč).
Čas: 2020-03-31 18:17:14 Autor: Glande Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Myslím, že oba výrazy dobré a spravedlivé si mnoho lidí vysvětluje různě. Já například za spravedlnost pokládám rovný přístup ke všem, ale neupírám právo např. rasistům se dívat na černochy křivě. A i já se určitě třeba i podvědomě chovám k někomu nespravedlivě. A co je dobré pro někoho ovšem nemusí být dobré (a to reálně) pro někoho jiného. Taky záleží na hledisku a situaci. Pomoci např. afgháncům, eritrejcům a pákistáncům tím, že je stát pozve sem a dívá se na ně bez předsudků je sice pro někoho spravedlivé a dobré, ale pro místníspolečnost jako celek to dobré rozhodně není už např. jejich podílem na kriminalitě nebo jinými zvyklosti, které mohou silně kolidovat s místními.

A z vaším pohledem, že jediná spravedlivá daň by byla ta paušální částka nesouhlasím. Každý to prostě vidíme jinak. A proto považuji stát za nespravedlivý z podstaty, protože nemůže apriori být ani spravedlivý (poslanecká imunita, represivní a jiné složky s vyššími pravomocemi než běžný občan,vliv vyvolených na přerozdělování státních peněz apod.) ani dobrý. A´t vydá jakýkoliv zákon, vždy pro někoho bude špatný ( a dobrý jen pro nějakou skupinu).

Souhlasím s vámi, že progresivní zdanění je svinstvo. Jestli největší, to nevím. Nepřímé daně a "pojištění" jsou zákeřné a málo lidí si to reálně uvědomuje.
A my slím si, že jsou státy, které jsou špatné, ale život tam může vcelku dobře fungovat (např. ČR) a jsou státy, které jsou mnohem horší.
Čas: 2020-03-31 19:07:00 Autor: Vít Heřman Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
K té spravedlivé dani: Nikomu bych nechtěl výklad spravedlnosti vnucovat. Takže i když píšu, že paušální daň by mi přišla spravedlivá, myslím to hodně vachrlatě a ne jako dogma. Takže mne ani trochu netankuje, že nesouhlasíte. Dokonce nemám problém nesouhlasit ani sám se sebou. Záleží vždy na úhlu pohledu, jejichž rozmanitost může být nekonečná.
Čas: 2020-03-31 19:25:20 Autor: vch Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: tlapa v doméně seznam.cz
Přečtěte si článek pozorněji a pokud nerozumíte dobře češtině nechte si jej přeložit. :-)
Čas: 2020-03-31 21:15:13 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Výhovorky na moju češtinu nie sú odpoveď na môj argument že zníženie daní pomôže najviac tým koho sa kríza dotkla najmenej, napríklad potravinám, drogériám či lekárňam. A nepomôže tým čo kvôli kríze nemajú zákazníkov, napr. podnikatelia v turistickom ruchu.
Čas: 2020-04-01 08:48:48 Autor: Honza Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
https://www.youtube.com/watch?v=x_mV54aDytw

Co je správné a co je dobré?
Čas: 2020-04-01 09:07:57 Autor: vch Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: tlapa v doméně seznam.cz
Ale v článku se nezmiňuji jen o snížení daní a už vůbec ne o snížení daně z příjmu. :-)
Čas: 2020-04-06 08:08:57 Autor: enemy (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Zajděte za tím posledním špatně placeným prodavačem a zeptejte se ho jestli by souhlasil s tím že by nemusel platit daně... Moc by mě zajímalo jestli jste fakt přesvědčen i tom že by to odmítl a dál daně platil...
Čas: 2020-04-06 11:40:56 Autor: Vít Heřman Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Ne, o ničem takovém přesvědčen nejsem. Prodavač by samozřejmě uvítal neplacení daní, to je jasná věc. Prodavač chce, aby daně platili jen Ti bohatší.
Čas: 2020-04-06 22:18:49 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Rozlišuj dve situácie:
1. Neplatím dane a napriek tomu dostanem všetky služby štátu.
2. Neplatím dane a všetky služby čo mi poskytoval štát si budem platiť u súkromníkov, inak ku nim nebudem mať prístup.
Na možnosť 1 ti 99% ľudí odpovie že áno,
na možnosť 2 drvivá väčšina odpovie že nie.
Čas: 2020-04-07 00:01:05 Autor: Lojza Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No, co se tyce napriklad lidi, ktere mam okolo sebe (osoby blizke, kamaradi a podobne), by vetsina z nich variantu 2. brala okamzite.
(a to nikdo z nich neni anarchokapitalista, respektive nekolik malo se tomu hodne vzdalene blizi)
Čas: 2020-04-07 13:56:18 Autor: Richard Fuld (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Jaképak splácení státních dluhů? To je velmi zřídka se vyskytující jev, se kterým se jednoduše (díky Bohu) nepočítá! Splácení státních dluhu je ve většině případů naprostý nesmysl.
Čas: 2020-04-07 14:00:20 Autor: Richard Fuld (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Problém je ve Vás a Vaší aroganci, kdy bez jakéhokoliv uzardění označujete jiné lidi jako parazity. Nejspíše zde platí: "podle sebe soudím tebe"?
Čas: 2020-04-07 14:04:27 Autor: Richard Fuld (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Existují situace, kdy stát pouze dává a nikomu nic nebere, a to tehdy kdy si stát půjčuje nově bankami vytvořené peníze, kterými pomáhá udržet ekonomiku, která jde do krize, v chodu. Oproti situaci, kdy by stát takto nečinil platí, že většina něco dostane, aniž by komukoliv cokoliv stát sebral. A přesně to se dnes děje...
Čas: 2020-04-07 14:09:08 Autor: Richard Fuld (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
"Bylo by hodně smutné (a nelze to vyloučit), že si někdo může myslet, že natisknutím peněz stát skutečně zbohatne a tak to může rozdávat."

Nějak tak to ale skutečně je, a to bez ohledu na to, jak Vám to připadá. Snad jen s formulační výhradou, že natisknutím peněz stát zbohatne. Nezbohatne (o to, co má více peněz, o to více dluží) ale těmi půjčenými penězi určitě může pomáhat! Úplně stejně, jako Vy můžete pomáhat svému sousedovi penězi, které si půjčíte.
Čas: 2020-04-07 14:11:57 Autor: Richard Fuld (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
"No, každý člověk neví, že se ty peníze musí někomu vzít."

A to právě ne! Stát, když si od bank půjčuje peníze, nikomu je nebere. Banky mu půjčí úplně nové peníze. To je právě ten fór, který umožňuje tu krizi skutečně řešit ve prospěch úplně všech, aniž by se muselo něco někomu brát!
Čas: 2020-03-31 18:07:49 Autor: Honza (neregistrovaný) Titulek:
krach nepřijde, američani už mají plán https://en.wikipedia.org/wiki/Trillion-dollar_coin a dám ruku za to, že v EU už se kuje něco podobného.
Čas: 2020-04-07 13:53:11 Autor: Richard Fuld (neregistrovaný) Titulek:
"Copak si nikdo neuvědomuje, že podporu budou potřebovat skoro všichni? A že vláda nemá jiné peníze než ty naše?" Ne, vláda bude mít k dispozici peníze, které ještě neexistují! Nepotřebuje naše ani Andrejovy peníze. Banky půjčí státu peníze, které nikomu do té doby nepatřily.