Když ze státního, tak bez snažení – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Crabice
Čas: 2020-04-16 00:00:02

Když ze státního, tak bez snažení

Situace kolem pandemie přivalila klacky pod nohy mnoha profesím. Jednou z nich je živá kultura. V této oblasti vedle sebe fungovala tělesa úplně nezávislá na státních penězích, tělesa pobírající grantovou podporu a tělesa přímo státem zřizovaná. Kromě klacků pod nohami všech těchto uskupení se zde nyní objevuje prostor pro kreativitu. Respektive, pokud soubor, divadlo nebo galerie chce přežít, kreativní být MUSÍ. A nebo ne, když žije ze státního? Následující příklad neřeší otázku, zda je nebo není správné mít dotovanou kulturu. Jde dva skutečné příklady jednání v nastaveném systému a současné situaci.

Představte si dvě kulturní instituce jako dva pekaře. Jeden je soukromou firmou a grantová podpora pro něj znamená 20 % tržeb. Ten druhý je státní příspěvkovou organizací a vlastní tržby mu dělají jen 40 %. Kvůli pandemii nyní nemohou používat pec. Pekař číslo jedna začal okamžitě s nepečenými výrobky. Vymýšlí nové recepty, dál oslovuje zákazníky. Jeho plat se o něco snížil, avšak se může oproti původnímu (z dob před omezením) i zvýšit. Druhý pekař jen dál zadělává těsto. Z těsta sice nemůže nic upéct, ale pokračuje v odvádění nějaké činnosti, a tedy pobírá část své mzdy bez ohledu na to, zda vyrobí nějaký produkt. Jeho zřizovatele to netrápí. Ví, že má za sebou silnou státní oporu, a že ho stát nenechá padnout. Nemá zapotřebí upéct chleba, ze kterého se někdo nasytí. Stačí, že bude dělat, že dělá a to, že výsledek jeho dělání nikomu nic nepřinese ho netrápí. Nemusí…

Oba příklady se zakládají na skutečnosti. Kvůli vlastnímu zainteresování v oboru je raději nebudu přímo jmenovat. Děkuji za pochopení a za diskuzi.
Přečtení: 9731

Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Nemá zapotřebí upéct chleba, ze kterého se někdo nasytí. Stačí, že bude dělat, že dělá a to, že výsledek jeho dělání nikomu nic nepřinese ho netrápí. Nemusí…

......................................................

Jéé,

to byly ale krásný časy za komunismu,
tak vono to stále někde ještě je ???
A fakt byste to nemohl jmenovat ?
Já bych tam chtěl bejt zaměstnanej...
Autor: Vostál Petr Čas: 2020-04-15 23:53:11 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
PS.
Ted jsem si uvědomil,
že za komunistů bylo vlastně i lépe, nebot byla i zaměstnání, kde jste vůbec nemusel předstírat práci,
vono i to předstírání práce je dost namahavý...

Vlastně jste tam ani nemusel chodit, leda když byla vejplata...
Autor: enemy (neregistrovaný) Čas: 2020-04-16 08:57:27 Titulek: Re: [↑]
Joo taková Jaderná elektrárna Zwentendorf byla svého času takovej ráj, nikdy nebyla spuštěna (a to už měli palivo nachystané přímo v elektrárně a čekali jen na povolení ke spuštění) tak tam zaměstnanci několik let docházeli a nic tam nedělali a brali plný plat.
Autor: Lojza Čas: 2020-04-16 06:58:09 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Njn, a ty jses tak hloupy, ze te nic nenapadne...a ani media nesledujes, kde se o tom mluvi….
Me napriklad prvni co napadlo, je kultura. Tam to je presne tak, jak kolega popisuje - btw to tam je misty jeste horsi, kdyz napriklad nejaka divadla jsouna dotacich primo postavena, a naopak takovi napriklad knihkupci/knizni vydavatele dostavaji na dotacich v prumeru asi 0,01% svych prijmu, pokud vubec (Z 1 miliardy toho, co odvadi tento segment rocne na danich se mu vraci na dotacich tusim 20 milionu rocne, nejak tak)
Kdybych nemusel jet delat, tak bych takovych prikladu napsal vice...
Autor: norbertsnv Čas: 2020-04-16 07:13:43 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Že je to z kultúry píše aj autor príspevku, to si nič nové nepovedal. Takže vďaka za nič :-D
Autor: Crabice (neregistrovaný) Čas: 2020-04-16 08:25:28 Titulek: Re: [↑]
Ono s tím dotováním je to složité. Funguje to bohužel na principu, že pokud dá stát divadlu dotaci, divadlo si nesmí vydělat víc, než slíbilo v žádosti a to je většinou jen tak tak akorát na pokrytí nákladů. Takže celý ten grantový systém drží lidí v šachu. Pokud je divadlo soběstačné, nadává se mu do komerce a např. ministr kultury nedávno vypustil z úst, že tyhle komerční byznysy vlastně do kultury nepatří. Takže zřejmě kulturní nekulturní se určuje podle toho, jestli si těleso vydělá.
Autor: velkej Ká Čas: 2020-04-16 14:27:10 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Však taky ministerstvo kultury je asi nejsnáze zrušitelné ministerstvo.
Autor: norbertsnv Čas: 2020-04-16 21:43:45 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Vidíte, keby ste neboli takí extrémisti tak na zrušení ministerstva kultúry by sme sa aj vedeli zhodnúť. Ale vy chcete všetko naraz a preto nedosiahnete nič.
Autor: velkej Ká Čas: 2020-04-17 01:19:07 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak já si dokážu představit postupnou demontáž. Každý rok 2-3 ministerstva.

kultury, pro místní rozvoj
průmysl a obchod, zemědělství
školství, dopravy, životního prostředí
zdravotnictví, práce a sociálních věcí
-- až sem bychom se shodli s minarchisty, a dost možná i na tom pořadí
zahraničí, financí
obrany, vnitra, spravedlnosti
Autor: Crabice Čas: 2020-04-17 07:46:16 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: crabice26 v doméně gmail.com
Umím si představit, že místo MK fungují menší firmy, které se se zaměřují (možná každá jinak specificky) na podporu-rozvoj kultury. Problém je, že tyhle firmy/spolky by měly šanci vzniknout právě jen při zániku MK. Lidé by pak zodpovědnost za kulturu museli vzít na sebe a podporovat to, o co mají opravdu zájem. A vůbec si i klást otázku, co to vlastně je. Velké množství lidí by bylo překvapeno, co všechno ta kultura vlastně znamená. Dokud ale tuto zodpovědnost lze delegovat na stát, málokoho napadne, jaký je to pomalu až zázrak moci si jednou za rok koupit vstupenku za pakatel a jít si za ní vychutnat třeba rovnou Národní divadlo.
logo Urza.cz
kapky