Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: wasill
Čas: 2020-11-10 00:00:02

Sociální sítě a dominantní postavení na trhu

V posledních měsících k nám z USA dorazilo volání po přísnější regulaci sociálních sítí kvůli jejich zásahům do obsahu sdíleného samotnými uživateli nebo dokonce mazání celých účtů. Často se můžeme setkat s názorem, že by uživatelé sociálních sítí měli být státem chráněni před takovým svévolným jednáním sociálních sítí, jelikož se údajně jedná o zneužití jejich dominantního postavení na trhu. Ty nejúspěšnější sociální sítě totiž disponují obrovskou uživatelskou základnou, která nemá důvod používat zároveň i jiné, alternativní služby, na kterých k zásahům do sdíleného obsahu nemusí docházet.

Stručně řečeno, jedním z argumentů je konstatování, že ačkoliv se jedná o soukromé společnosti, je přesto legitimní je více regulovat antimonopolními zákony, protože sociální sítě mají v dnešním světě významnou informační roli. Uživatel je dle tohoto argumentu slabší stranou, jelikož pro něj prakticky není možné využívat konkurenci, protože úspěch případné migrace nespokojeného uživatele na jinou službu závisí na ochotě ostatních uživatelů na takové alternativy migrovat s ním. Co nám tím ale obhájci regulace vlastně říkají? Volají po zásahu státu, jelikož jejich přátelé a „followeři“ nemají zájem následovat je na jinou platformu spolu s nimi. Tato situace se ovšem nijak neliší od stavu, kdy je uživatel sice na mainstreamové sociální síti aktivní, ale nikdo nemá zájem se s ním přátelit, nebo jej sledovat resp. povolit mu sledování své stránky. Měl by podle této logiky v tomto případě také zasáhnout stát a nutit jednotlivé uživatele otevřít své účty pro všechny, kteří o to projeví zájem?
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
E-mail: Web:
Čas: 2020-11-10 01:19:24 Autor: norbertsnv Titulek:
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
No nie, medzi nemať priateľov a mať priateľov ale nemôcť sa s nimi spojiť je podstatný rozdiel.
Čas: 2020-11-10 10:30:10 Autor: Regis Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Vy se můžete se svými přáteli spojit jen přes tu zlou sociální síť? Vy nemůžete využívat email, SMS, Discord, Diasporu, Telegram, potkávat se osobně (dobře to teď zrovna nemůžete, ale to si kdyžtak stěžujte jinde) atd. atd.? Brání vám někdo?
Čas: 2020-11-10 14:14:27 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
No ťažko sa s nimi spojím cez Discord ak tam nemajú účty. A v Telegrame ani Diaspore ani ja. O tom to je, je ťažké odísť z Facebooku keď by ste potreboval presvedčiť aj svojich priateľov a oni svojich priateľov atď.
Čas: 2020-11-10 14:32:35 Autor: Regis Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
A oni případně vy si je tam založit neumíte? Nechápu na co to má být výmluva. To je jako kdybyste chtěl Urzovi nařizovat, že Vám tu musí dávat prostor abychom si my dva mohli povídat, protože jiný kontakt na sebe nemáme. Můžete si zvolit jakoukoliv jinou komunikační platformu a svým přátelům o tom dát vědět (i přes ten Facebook třeba, pokud je tam váš účet funkční). Že jim to za to nestojí a preferují fb (nebo twitter či jinou podobnou soc. síť) není problém Facebooku, ale Váš a vašich přátel.
Čas: 2020-11-10 15:25:34 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
No jasné, moja chyba že nedokážem presvedčiť svojich kamarátov a oni svojich kamarátov atď. aby sme všetci spolu prešli naraz na inú sociálnu sieť, ktorej majiteľ bude mať presne také isté právo nás cenzurovať ako Zuckerberg :-).
Čas: 2020-11-10 15:48:50 Autor: Regis Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak to jste špatně pochopil. Možností máte mnohem víc. Můžete přejít k soc. síti kde Vás majitel bude cenzurovat jinak, nebo kde majitel deklaruje, že vás cenzurovat nebude. Pokud síť funguje na protokolu který dobře šifruje komunikaci, tak ten majitel/provozovatel vůbec nemusí vědět o čem si povídáte, takže vás cenzurovat ani nemůže (tak asi funguje třeba Whatsup (Zuckrbergův), ale je to uzavřené řešení takže si nemůžete být úplně jistý, a navíc to teď státy takové možnosti chtějí výrazně omezit). Nebo si můžete založit vlastní síť, ať už po internetu nebo nějakým jiným způsobem, když to přeženu, můžete si posílat poštovní holuby nebo vymyslet nějakou úplně jinou alternativu. Nebo využijte nějaké decentralizované řešení, kde nikdo (to je IMHO třeba ten Discord nebo diaspora, nebo třeba i ten email, ten můžete mít klidně na svojí doméně). Jediné reálné omezení pro Vás je vaše snaha/kapacity/schopnosti to nějak řešit, nebo legislativní překážky. Za nic z toho Zuckreberg nemůže :-).
Čas: 2020-11-10 16:08:50 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Isteže to nie je jediná možnosť, nikto mi násilím nebráni naprogramovať a prevádzkovať vlastnú sieť. Akurát že ak bude mať každý svoju sieť tak to stratí zmysel. A čo sa týka tej možnosti necenzurovať tak tam platí slovenské príslovie "keď vtáčka lapajú pekne mu spievajú". Ja som na Facebooku už dosť dlho a zo začiatku také blbosti nerobili.
Čas: 2020-11-10 03:25:05 Autor: jM (neregistrovaný) Titulek: Briliantné prirovnanie!
Samozrejme! Keď vám obrovská nadnárodná korporácia bez akéhokoľvek varovania alebo procesu zmaže účet, no tak to je vlastne to isté, ako keby nikto nemal záujem sa s vami priateliť! Podobne sa môžeme pýtať, ako sa vlastne líši situácia, keď vás nejaký totalitný štát bez akéhokoľvek procesu strčí do väzenia a vyhladuje na smrť, a hypotetická situácia, keď sa s vami nikto nechce kamarátiť a nepredá vám jedlo. Briliantné prirovnanie!
Čas: 2020-11-10 10:35:35 Autor: Regis Titulek: Re: Briliantné prirovnanie! [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Mě přijde hloupé porovnávat nějakou online síť, kterou využíváte dobrovolně, nikdo vás k tomu nenutí, přičemž klidně můžete ke komunikaci s ostatními použít jakýkoliv jiný způsob s totalitním státem který takto zavírá lidi, a ze kterého typicky ani nemáte možnost odejít.
Čas: 2020-11-10 11:29:48 Autor: Regis Titulek: Re: Briliantné prirovnanie! [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Omlouvám se, asi jsem Váš příspěvek na první přečtení špatně pochopil. Porovnáváte trochu něco jiného. Nicméně důležitý je právě ten faktor dobrovolnosti používání nějaké sociální sítě. Nikdo Vám nebrání se s ostatními kamarádit, ke komunikaci můžete používat jakýkoliv jiný způsob. Stejně jako můžete koupit jídlo od někoho jiného, když Vám ho nikdo nechce prodat. U totalitního státu nic na výběr nemáte.
Čas: 2020-11-10 17:25:26 Autor: Viktor (neregistrovaný) Titulek:
Problém nie je celkom v (ne)regulácii sociálncyh sietí. A riešenie už vôbec nie je "choď na Diasporu a zavolaj tam kamarátov". Ono ten facebook je často dôležitý marketingový nástroj. Diaspora mi je na houby, keď napr. 80% Čechov je na fb - musím byť tam, kde sú (potenciálni) zákazníci. A taký YouTube kanál je pre mnohých základný zdroj príjmu.Prísť o jedno alebo druhé okamžite a bez náhrady preto, že nejaký robot alebo niekto kdesi na Filipínach vyhodnotil môj komentár ako "závadný", je dosť o držku. Problém je hlavne v tom, že prakticky neexistuje možnosť násť nejaké riešenie alebo vôbec vzniesť akékoľvek argumenty - rozhodnutie majiteľa siete je konečné. A pravidlá sa bežne menia retroaktívne, takže 2020 viem prísť o účet kvôli statusu, ktorý som napísal 2016 a vtedy bol OK. Nepotrebujeme nejakú extra reguláciu na sociálne siete, stačí prevádzkovateľov donútiť dodržiavať vlastné pravidlá.
Čas: 2020-11-10 18:09:11 Autor: Regis Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
S tím souhlasím. Problém je ale také v tom, že provozovatelé jsou do cenzury nucení různými zákony popírajícími svobodu slova. Nejsem si jistý jak přesně ty zákony dnes vypadají, ale EU minimálně vyhrožuje, že když soc. sítě cenzurovat nebudou "dobrovolně" tak je k tomu donutí. Takže zdaleka nejde jen o to, že zlý Zuckrberg chce cenzurovat, on totiž taky musí, protože za ten obsah může nést zodpovědnost. A radši scenzuruje něco co je ještě v pořádku, než aby tam něco "závadného" nechal, protože z toho může mít problém.
Čas: 2020-11-11 09:40:40 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Nie popierajúcimi slobodu slova, ale v odôvodnených prípadoch ju obmedzujúcimi. Ale inak máte pravdu, niečo sociálne siete cenzurujú aj na základe zákona.
Čas: 2020-11-11 10:45:30 Autor: Regis Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jak si to pojmenujete je irelevantní. Jasně, každý stát má v ústavě či něčem podobném napsané ,že svoboda slova je zaručena, načež v druhém odstavci je seznam výmluv kdy lze svobodu slova popřít, na které se dá s trochou kreativity napasovat kde co. Jak určitě chápete, sociální síti jde hlavně o zisky, jaká by si byla jejich motivace si likvidovat uživatelskou základnu? To co je k tomu zásadním způsobem tlačí jsou státy - různé zločiny proti nenávisti a hrozba, že za to ty sítě budou zodpovědné.
Čas: 2020-11-11 11:50:27 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Sociálnej sieti ide o zisky a zisky má z reklamy a nie priamo od užívateľov. Takže pre sociálnu sieť má význam nenaštvať inzerentov, názor užívateľov je až druhoradý.
A čo také konkrétne v ČR štát zo slobody slova zakazuje? Propagáciu fašizmu a terorizmu? Alebo ešte niečo? Veď vy ankapisti tu otvorene vediete protištátne reči a štát proti tomu nič nerobí. Čo už je väčšia ukážka toho že v štáte je sloboda slova než existencia tohto portálu a facebookových stránok Urzu?
Čas: 2020-11-11 12:29:15 Autor: Regis Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Z hlediska toho jak Facebook cenzuruje je česká legislativa téměř irelevatní. Jde o legislativu které vzniká především v EU, obecně v těch "západních vyspělých státech". U nás to ještě tak tragické není, nicméně až někdo bude chtít, tak pro omezení svobody slova třeba i těch anarchokapitalistů nebude potřeba moc kreativity. A i zákony u nás zakazují propagaci rasismu, atd. Jako razismus nebo fašizmus, se dá vyložit kde co, třeba když pošlete někomu určitou částku peněz (to byl teď nedávno případ u vás, ne?) nebo neopatrně zvednete ruku a nějakž pofidérní soudní znalec nazná, že jste hajloval. V tomhle možném kreativním výkladu tkví to nebezpečí.
Čas: 2020-11-11 14:08:36 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Na vymyslenie zákona obmedzujúceho propagáciu ankapu asi veľa kreativity netreba, ale na presviedčanie koaličných partnerov či verejnosti asi áno. Aj keď tak ako sa prejavujete na sociálnych sieťach tak asi by sa mnohí vaši oponenti takému zákazu aj potešili. Ja nie, ja sa držím príslovia že pes ktorý šteká tak nehryzie.
Čo sa týka toho Kotlebu, keby tie šeky boli jediná indícia smerujúca k tomu že propaguje fašizmus tak by žiaden trest nedostal.
Čas: 2020-11-16 04:39:05 Autor: KmrfApex (neregistrovaný) Titulek: viagra forum discussion holdDOUL
viagra per cervello <a href="https://purevigra.com/#">https://purevigra.com/</a> indian viagra tablets for women
Čas: 2020-11-16 05:57:27 Autor: FevbUrita (neregistrovaný) Titulek: pfizer viagra online odsooldosxo
how much does viagra cost with out insurance <a href="https://wowviaprice.com/#">https://wowviaprice.com</a> viagra with dapoxetine online
Čas: 2020-11-16 09:28:23 Autor: DevkAbady (neregistrovaný) Titulek: free samples viagra cialis dkyxN
viagra mastercard <a href="https://paradiseviagira.com/#">generic viagra canadian pharmacy</a> dapoxetine and viagra review
Čas: 2020-11-16 22:05:38 Autor: Jivhdauri (neregistrovaný) Titulek: acheter de la viagra olfdDOULTB
canada medical viagra <a href="https://purevigra.com/#">natural options to viagra</a> viagra cialis wikipedia
Čas: 2020-11-17 01:16:27 Autor: DevkAbady (neregistrovaný) Titulek: viagra levitra which is best dky
online pharmacy viagra paypal <a href="https://paradiseviagira.com/#">cheapest viagra in the world</a> viagra japan
Čas: 2020-11-17 07:09:16 Autor: FhsbUrita (neregistrovaný) Titulek: costo del viagra en uruguay fgeo
viagra mezza pillola <a href="https://buybuyviamen.com/#">buybuyviamen.com</a> pillole blu viagra
Čas: 2020-11-17 13:02:57 Autor: FbsgUrita (neregistrovaný) Titulek: para q sirve el viagra yahoo fge
birth control debate and viagra <a href="https://buybuyviamen.com/#">viagra in tesco toilets</a> anuncios venta de viagra
Čas: 2020-11-17 14:55:21 Autor: DevkAbady (neregistrovaný) Titulek: viagra online purchase dkyxNeick
viagra for sale in south africa <a href="https://paradiseviagira.com/#">buy generic viagra online</a> viagra paypal in australia
Čas: 2020-11-18 02:10:31 Autor: FevbUrita (neregistrovaný) Titulek: where to buy viagra with no pres
viagra online using paypal australia <a href="https://wowviaprice.com/#">viagra pills cheap</a> viagra in sweden
Čas: 2020-11-18 22:19:53 Autor: FbsgUrita (neregistrovaný) Titulek: acheter viagra sur le net fgeobl
wie lange steif mit viagra <a href="https://buybuyviamen.com/#">viagra notice d'utilisation</a> viagra femenino generico
Čas: 2020-11-18 22:46:54 Autor: FrbhAbady (neregistrovaný) Titulek: viagra generica afkdbcNeickelahz
50 mg viagra for sale <a href="https://paradiseviagira.com/#">https://paradiseviagira.com/</a> professional viagra
Čas: 2020-11-19 01:52:01 Autor: KmrfApex (neregistrovaný) Titulek: warum nehmen männer viagra hold
will viagra harm me <a href="https://purevigra.com/#">https://purevigra.com/</a> ricetta viagra dei poveri
Čas: 2020-11-19 09:54:21 Autor: FevbUrita (neregistrovaný) Titulek: 100mg viagra price odsooldosxolt
pfizer viagra 100g <a href="https://wowviaprice.com/#">https://wowviaprice.com</a> next day viagra delivery usa
Čas: 2020-11-19 20:37:54 Autor: Jivhdauri (neregistrovaný) Titulek: viagra transdermal olfdDOULTBtj
splitting viagra <a href="https://purevigra.com/#">viagra scientific name joke</a> what if i can't afford viagra
Čas: 2020-11-19 22:05:11 Autor: FhsbUrita (neregistrovaný) Titulek: la maca como viagra fgeolthdDOUL
efeito do viagra no corpo <a href="https://buybuyviamen.com/#">https://buybuyviamen.com/</a> viagra el salvador
Čas: 2020-11-19 23:30:34 Autor: FrbhAbady (neregistrovaný) Titulek: on line viagra afkdbcNeickelaiua
viagra 100mg price uk <a href="https://paradiseviagira.com/#">https://paradiseviagira.com</a> viagra w dapoxetine overnight
Čas: 2020-11-20 09:09:21 Autor: FevbUrita (neregistrovaný) Titulek: buy generic viagra reviews fgeol
viagra australia <a href="https://wowviaprice.com/#">viagra discover card</a> viagra ad on xm radio
Čas: 2020-11-21 07:54:13 Autor: DbsfAbady (neregistrovaný) Titulek: how to buy viagra in india ddkyx
buy viagra online cheap india <a href="https://lightvigra.com/#">sildenafil prescription uk</a> buy viagra 100mg online uk
Čas: 2020-11-24 19:39:59 Autor: DbsfAbady (neregistrovaný) Titulek: can i buy viagra online legally
buy pfizer viagra <a href="https://lightvigra.com/#">online viagra prescription canada</a> viagra tablet online india
Čas: 2020-11-24 19:51:52 Autor: Jswedauri Titulek: price of viagra 100mg uk olfefd
Web: neuveden Mail: wiljrndfsrhtdfhb235phi v doméně gmail.com
india viagra <a href="https://mygoviagar.com/#">female viagra online uk</a> buy female viagra uk
Čas: 2020-11-25 00:27:08 Autor: FbsbUrita Titulek: meilleur site de vente viagra fg
Web: neuveden Mail: wilwhs3efgphi v doméně gmail.com
what was before viagra <a href="https://genericrxxx.com/#">order viagra 1</a> viagra femenina sin receta
Čas: 2020-11-25 05:47:04 Autor: FbsbUrita Titulek: viagra colour fgegolthdDOULTBtjs
Web: neuveden Mail: wilwhs3efgphi v doméně gmail.com
viagra 20 anos <a href="https://genericrxxx.com/#">who has tried generic viagra</a> does viagra contain steroids
Čas: 2020-11-25 11:12:10 Autor: DbsfAbady (neregistrovaný) Titulek: how much is sildenafil ddkyxNeic
sildenafil generic price uk <a href="https://lightvigra.com/#">viagra canada pharmacy</a> viagra 100 mg from mexico
Čas: 2020-11-25 12:21:56 Autor: FmsgUrita Titulek: stores sell viagra fgeofbldDOULT
Web: neuveden Mail: wilfredrjgphi v doméně gmail.com
viagra generica farmacia <a href="https://siviagmen.com/#">viagra délai d'action</a> almonds natural viagra