Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: Urza
Čas: 2016-06-02 00:00:02

Chytřejší než trh?

Ačkoliv libertariáni obvykle nevolají po rozšíření pravomocí státu, v případě zavírání hranic před uprchlíky kolem sebe vidím relativně hodně výjimek zdůvodňovaných přibližně takto: „Kdybychom měli více svobody (legální možnost efektivně bránit svůj majetek, soukromě diskriminovat na základě náboženství a podobně), mohli bychom si dovolit vpouštět běžence na území ČR; protože však tyto svobody nemáme a navíc zuří přerozdělování, měl by stát uzavřít a hlídat hranice, případně zakázat islám.“ Co je na tomto uvažování zhoubného? Místo toho, abychom volali po omezení moci státu, ji chceme posilovat, aby vláda napravila škody, jež svými regulacemi způsobila; toto je notoricky známá etatistická past, kterých můžeme vidět všude plno – například tvorba nezaměstnaných skrze zvyšování ceny práce (nejrůznější ochrany zaměstnanců, minimální mzda a podobně) a následný „boj s nezaměstnaností“ dalším deformováním trhu.

Další logickou chybu v této argumentaci by měli právě libertariáni vidět lépe než kdo jiný; je totiž sice možné (a i já to předpokládám), že ve svobodné společnosti by si v současné době lidé se vzniklou situací kolem imigrační krize poradili přirozenou volnotržní diskriminací (ať už v práci, při poskytování služeb, nebo uzavřenými komunitami, jejichž možnou podobu můžeme najít v dílech Hanse-Hermanna Hoppeho), ale jistě to vědět nemůžeme, neboť trh by třeba přišel s jiným řešením. Když tedy chceme po státu, aby držel běžence vně hranic, vlastně se dopouštíme predikce chování svobodných lidí ve smyslu: „Oni by si s imigranty poradili tak či onak, pojďme to tedy simulovat státními zásahy.“ V podstatě je to jako prohlásit, že když na volném trhu pravděpodobně bude existovat nějaká charita a solidarita, je pak i státní přerozdělování naprosto v pořádku, neboť tyto volnotržní mechanismy vlastně simuluje.
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Čas: 2016-06-02 08:05:05 Autor: Vostál Petr Titulek:
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
ale jistě to vědět nemůžeme, neboť trh by třeba přišel s jiným řešením.
.......................................................................

Zaplat pánbů že alespon vy to nevíte,

na rozdíl od pana Hoppeho pro kterýho je to jasná věc,

nebot je majitelem těla, a rozvíjí pouze tuto myšlenku...
Čas: 2016-06-02 08:15:01 Autor: Vlach (neregistrovaný) Titulek:
Zpusobu,jak si ospravedlnit dojeni spolecnych penez, jsou miliardy.Situace uz je ovsem v zacarovanem kruhu.Odpad sveta(netalentovani ovladani vychcanci)se premnozil a vetsinu zivi mensina.Nevidim jinou,efektivnejsi moznost,jak muze i mensina zvitezit,nez ze se prestane hadat(nechat se rozstvavat) a cely ten tyatr prestane financovat.A ze se pak svet bude delit na ty,co davaji a na ty ,co jen berou.Kazde jine deleni jen pomaha tem ludram se zamichat mezi ostatni a nebyt videt.Odvadeni pozornosti od tohoto deleni je temer vsechno,co denne produkuji media.Klaus te luze musi tezce lezet v zaludku:
http://www.klaus.cz/clanky/3935
Zajimavy by taky byl rozbor fungovani neziskovek-cely ten retez jejich financovani od zacatku....jak to cele funguje a kde je ta prvni skodna.
Čas: 2016-06-02 08:39:20 Autor: Vlach (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
...a (v navaznosti na vyborny Urzuv odkaz)ten odpad sveta citi,ze by trh mohl odhalit jejich skutecnou cenu a poslat je tam,kde je jejich misto-v nepotrebne vetesi.Tak povl zije v sebeklamu....to musi byt strasny zivot v neustalem strachu,kdy to skonci,takze bezohledne hrabou.Prdel je,ze diky jejich blbosti nebo vycuranosti hromadi taky vetes a az prijde skutecny celosvetovy pruser(ktery sami zpusobili),tak se na ne vsichni(co hromadili bohatstvi jinde)vyserou.
Čas: 2016-06-02 08:16:13 Autor: Vostál Petr Titulek:
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
zniklou situací kolem imigrační krize poradili přirozenou volnotržní diskriminací
.................................................................................

Jakápak diskriminace,
vždyt člověk přece vcelku přirozeně jde tam, kde je práce a on může zbohatnout,
pokud tam práce není, nikdo tam nejde...

Nepředpokládám, že by si němci zvali imigranty k sobě proto,
aby je drželi na sociálních dávkách,
ale proto, aby jim tam pracovali,
nebot totéž se děje s turky,
jenž jsou dlouholetými spojenci německa,
prostě pracují a i žijí v německu...

jen je poněkud nepochopitelné, proč němci tak vyváděli s čechy a poláky,
a nechtěli aby jim tam pracovali a zamezovali po roky svobodnému pohybu či práci,

zřejmě imigranti jsou pro ně levnější...
Čas: 2016-06-02 08:45:23 Autor: Vlach (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Cesi a Polaci by jim pripominali jejich minulost.
To tem starejm nackum preju-bude se o ne v chudobinci starat muslim.
Čas: 2016-06-02 08:51:37 Autor: Vlach (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Jsou tam (a po cele eu)hromady mladych nezamestnanych-holt by museli prestat studovat sociologii a pak mit teple mistecko urednika,ale jit kopat kanaly nebo utirat tem starym nackum prdele.Zatim jim platime neziskovky
Čas: 2016-06-02 08:33:17 Autor: velkej Ká Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
No, jsou to holt dva různé pohledy, dva různé způsoby řešení problému. Ale dokázat libertariánovi nesmyslnost zákazu islámu by snad neměl být problém. Jo, islám je hnusná totalitní ideologie odporující NAPu, ale:
- zákaz z něj udělá jen pseudoargument k honění čarodějnic (chceme tě zbuzerovat, tak si vymyslíme, že porušuješ zákaz islámu)
- zákaz omezí možnosti islám studovat (tedy i kriticky studovat)
- reálně kvůli zákazu islám nikdo neopustí (jen přejde do utajení, jako kdysi evangelíci)
- zakázaný islám bude přitahovat vzdorující puberťáky (protože zakázané ovoce)
- vzhledem k výše uvedenému bude na kontraproduktivní vymáhání zákazu islámu akorát mrháno penězi, podobně jako v boji proti drogám apod.

Ale nezatracoval bych nechápání dotyčného. Zkrátka si cení své bezpečí. Jen nemá dost možností (resp. nápadů), jak si je zajistit, tak se obrací na toho nejneefektivnějšího, ale bohužel největšího/nejproslulejšího poskytovatele na trhu.
Čas: 2016-06-02 09:05:55 Autor: Vlach (neregistrovaný) Titulek:
Čas: 2016-06-02 10:53:22 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jo, Linet znám. Jenže se tam objevuje možná zásadní problém současného socialismu. Pan Frolík má kapitál a nemá ho pořádně kam investovat, protože světová ekonomika je totálně zdevastovaná. Pan Frolík patrně není žádné pako, které by se masivně zabývalo "podnikáním" v "kolotočářství" (virtuální obchodování využívající nejrůznější zásahy jednotlivých vlád do "národních" ekonomik a z toho vyplývajících pohybů/rozdílů cen/daní na trzích). Když se však rozhlídne po globálním trhu, nevidí nikde žádnou pořádnou investiční příležitost! To je katastrofa, kterou si u podobných článků neustále uvědomuju. Pokud peníze nestrčí do zlata (já osobně bych spíš preferoval stříbro) nebo BTC, tak krom "pitomostí" (z pohledu objemu použitelného kapitálu) typu rohlík.cz fakt asi nemá co s tím kapitálem pořádně udělat!!!
Čas: 2016-06-02 11:17:26 Autor: Zdeněk (neregistrovaný) Titulek:
Spíš jde o to co je otázka dosažitelného.

Pokud se domnívám že kombinace sociálního státu a imigrace bude kolosální průser, zatímco stát vnímáme jen jako průser (na který jsme si už jakž takž zvykli a i když nás sere dovedem v něm žít...)

Sám vidíš že málokdo z tohoto okruhu tvých známých zpochybňuje libertariánské řešení, ale jde o to že odstranit přerozdělovací stát je minimálně na generaci, zatímco davy imigrantů hrnoucími se přes hranice a kteří mnohé z nás děsí je třeba si nějak poradit teď. Za generaci už může být pozdě.

Prostě jsme v situaci kdy nám nezbývá než se dohadovat o tom jaké by bylo správné tržní řešení a pokusit se dosáhnout stejného cíle pomocí státu. Prostředí aby zafungovalo volnotržně, ať už jakkoli v současné chvíli nejsme schopni dosáhnout.

Navíc si vezmi i svou vlastní ancapovou rukověť - co jsou poslední díly? Nejnáročnější, který při postupném rozpouštění státu přijdou až jako poslední na řadu v situaci kdy vše půjde jak má a bude se rozpouštět nějaký minimální stát? Armáda. Předpokládám že pod to spadá celkově obrana teritoria, který svobodná ancapová společnost zdědí po zaniklém státu.

Podle mě jde těžko postupovat od prdele. Některé kroky jdou prohodit, určitě by šlo privatizovat silnice dřív než školství a zdravotnictví. Ale těžko můžeš rezignovat na nějakou teritoriální obranu a vymáhání práva jako first step. Resp. můžeš, ale dojdeš tak akorát do průseru, kterej povede k restartu státu, na kterej je plno lidí ještě pořád moc zvyklejch.
Čas: 2016-06-02 11:37:09 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ano, to je realistické zhodnocení situace. Asi jako s odsunem Němců... tak dlouho to nechal stát jít do sraček, až se problém Němců stal neřešitelný jiným způsobem. (A do značné míry si za něj mohla 1. ČSR sama, ti Němci jaksi nefandili ČSR jen tak z plezíru.)
Čas: 2016-06-02 11:37:52 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nebo nenefandili?
Čas: 2016-06-02 11:51:56 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To je právě ten průser. Já sám vidím, že libertariánské řešení, jakkoli má hlavu a patu, je vzhledem k současné situaci na nic. Ale ono by do prdele stačilo, kdyby stát dodržoval alespoň svoje vlastní pravidla! Do EU není možné jen tak vtrhnout. Všichni občané EU musí dodržovat nějaké zákony. Všichni migranti přeci porušili zákon a ne jeden. Tak ať sakra stát/EU vymáhá dodržování těch pravidel! Jestliže tedy existuje nějaká hranice kolem EU, kterou má EU chránit/bránit, tak ať to do prdele dělá! Nikoli ať staví ploty, ale ať dělá policie a armáda svou práci! Ne, to není volání po silnějším státu. To je volání po tom, aby stát opravdu dělal to, co deklaruje, že dělat chce. Pokud to dělat nebude, je mi nějaké libertariánské řešení k prdu. V tuto chvíli bohužel je. Dosáhnout libertariánského řešení je v tomto okamžiku nereálné a problém teprve nečekáme, problém a jeho hrozba je tady už víc jak rok. Pokud bezpečnostní situace v ČR začne být žhavá tak co? Např. Německo, Francie, Švédsko... začnou být už vyžrány, což se může rychle stát - neukočírovatelná inflace způsobená finanční náročností přehlceného sociálního systému. Migranti začnou hledat další "zdroje obživy" a vezmou za vděk i Polskem, Českem, ... Povídat si o tom, jak je libertariánské řešení správné a jak je státní špatné je fajn jako intelektuální cvičení. Ale opravdové řešení situace to v tomto okamžiku není. V tomto okamžiku prostě žádné jiné řešení než to státní na dosah nemám a zřejmě mi nezbývá, než se na něj nějakým způsobem spolehnout.
Čas: 2016-06-02 11:56:51 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To s těmi Němci je něco podobného.

No oni ČSR opravdu moc nefandili, protože ČSR jim dost značným způsobem poškodila jejich firmy a způsobila mezi německými čechoslováky dost velkou nezaměstnanost. Plus státy vedená WWII a máme problém, který by libertarián řešil jak? Proč, když libertarián ví, že by v libertariánské společnosti ten problém nebyl. Stejné je to se současnou migrací. Tento problém by ve svobodném světě vůbec nevznikl.
Čas: 2016-06-02 12:07:27 Autor: Vlach (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Pruser povede rychle ke konci ruznych Merklu(viz Rakousko) a jakmile se zrusi zaclenovaci neziskovky a slibovana podpora,tak se to vyresi samo.A jeste se zbavime eurosmejdu.Treba je tohle zamer-konec rakoviny zvane polosocialismus v Evrope.
Ale ten mechanismus,jak ty neziskovky zacinaji a jedou ten postupny psychologicky natlak(takyze jsou to vystudovani psychologove;bez prace) ,by bylo urcite zajimave popsat.Aby lidi videli,kdo a za co jim ubira chlebicka.Aston(vubec ho nezeru,ale obcas nakouknu do Neviditelneho psa) popsal ten proces u medii;v souvislosti s tou aferkou u tvPrima
Čas: 2016-06-02 12:15:18 Autor: Vlach (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Presne.Ale jak tu nadeji svobodne(libertarianske)spolecnosti prodat v nasi postkomunisticke zemi?
Stary baby z Vysociny,z komunistickych semen,miluji Babise!!Pry dava lidem praci.Snazim se jim pripomenout,ze zamlada to pro ne byl odporny vykoristovatel...ale propaganda je naprosto vsemocna,proda i to nesilenejsi zbozi.Takze chce to libertariany v mediich.
Čas: 2016-06-02 12:21:51 Autor: Vlach (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Nemam moc rad ta podobenstvi,ale slepak se taky uz resi rezem a ne apelem na dietu.Jen dobre identifikovat vinika(pricinu) a soustredit vsechen odpor na nej.Nenechat pozornost nasr lidu odvest na klamne cile.Je to obrovska prilezitost odstranit pricinu
Čas: 2016-06-02 14:13:32 Autor: PeTaX Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
• (y)
• Mimochodem: jakkoliv je to nemravné, či eticky nepříjemné, je zde nekonkurenční prostředí v oblasti ochranných agentur. Je zde jedna monopolní agentura a zcela logicky i tržní rozhodování stojí před dilematem: buď mohu mít bezpečnost od státu, nebo žádnou. Protože vytvoření soukromé agentury prakticky není možné, je logickým vyústěním použití té, která existuje.
Minarchista dokonce řekne, že to je přesně to, k čemu má stát sloužit (aniž by domyslel důsledek, že z malého státu bude dříve, či později nutně velký).
• Jistě. Můžeme namítat, že stát dělá většinu svých činností špatně a neefektivně, ale vidíme na tomto příkladu ještě jeden důsledek: stát není schopen vyhovět ve svých funkcích všem. Přesněji: vyhoví vždy více jedné nátlakové skupině a druhou se pak snaží potlačit. A to dokonce mimo demokratický mechanismus distribuce moci. Měli bychom přece říct, že bezpečnost občanů je prioritou nejvyšší bez ohledu na politické přesvědčení. A ono tomu tak není.
• Jak píše Tomáš, a já také dříve naznačoval: my se tady rozhořčujeme, jak ten/onen ministr utahuje smyčku kolem svobody, máme na to celou plejádu argumentů, ale nejsme schopni se bránit. Setrváváme u rétorických exhibicí, osvěty, ale ta je bezzubá proti existujícímu a stupňujícímu se útlaku.
• Navíc, a to také Tomáš správně nachází: moc zcela rezignovala na svoji vlastní zákonnost, když skrytě i otevřeně toleruje porušování psaných zákonů připrchlíky. Jakým právem pak požaduje, aby domácí obyvatelstvo zákony ctilo, když přišedší jsou pardonováni, tolerováni a protežováni?
• Nadchází doba, kdy se bude lámat chleba. Nepochybně dojde k rozvratu společnosti a je otázkou, zda si MŮŽEME dovolit stát stranou a moralizovat.
Čas: 2016-06-02 12:58:05 Autor: Dobrý Den (neregistrovaný) Titulek: Stejný princip
Stejným principem by se muselo pohlížet na svatby homosexuálů. Libertariánským řešením by bylo úplné zrušení státem organizovaných a evidovaných sňatků. Zůstaly by svatby církevní nebo různé soukromé rituály, třeba pořádané nějakými agenturami. Ovšem z různých libertariánských diskusí jsem nabyl dojmu, že když stát zvýhodňuje svými zákony sezdané heterosexuály, měl by stejně zvýhodnit i gaye. Tedy použít stát k nápravě státního nesmyslu. Podobně to vidí někteří s imigrací. Představa desetitisíců muslimů je pro ně tak děsivá, že je pro ně stravitelnější státní zásah. Ano, možná to tak etatisté dělají se vším. Směřují vědomě k tak mamutímu průseru, že jim každý dobrovolně odsouhlasí použití nějaké brzdy aby nedošlo k nejhoršímu. A ano, ta brzda z velké části omezuje nějakou naší svobodu. Jenže oni nám život znesnadňují čím dál víc tak jako tak. Proto, když si mám vybrat mezi socialismem utahujícím šrouby a socialismem utahujícím šrouby + muslimská menšina, nemusím se dlouho rozmýšlet. Kromě toho jsem přesvědčen, že nynější masivní muslimská migrace je podněcována a organizována vládami, jejich "nevládními" pomocníky, EU a OSN. Proto jsou pro mě tito migranti a vláda, nebo nadnárodní organizace, která je chce přijmout pouze spolčenými nepřáteli.
Čas: 2016-06-02 13:48:10 Autor: Tomáš Fiala Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
http://www.instory.cz/2943-v-nemecku-zacina-byt-dusno-merkelovou-uz-kritizuje-kde-kdo-a-kanclerka-se-ocita-ve-stale-vetsi-izolaci.html

No a když si přečtu tohle, tak už vůbec netuším, jak to řešit, protože to už přestává být řešitelné i technicky a logisticky (v Německu je v současnosti cca 220.000 odmítnutých žadatelů o azyl).
1) Ti lidi přišli o možnost získání nějaké dlouhodobé sociální výpomoci
2) Nejsou legálně zaměstnatelní a dost pochybuju, že je v Německu 220.000 nenápadných pracovních pozic na černošedém trhu, kde by si mohli vydělávat na živobnytí
3) Odhaduju, že ten počet lidí představuje cca 1000 Airbusů. Kolik je v Německu volných letadel a nad Evropou volných letových tras?
4) Jak dlouho a čím je asi tak budou deportovat?
Čas: 2016-06-02 13:52:25 Autor: Rajchenberk (neregistrovaný) Titulek: Ad Zdenda
Zdenku, ale ono by šlo zrušit anebo omezit stát blahobytu ve vztahu k imigrantům, a to je řádově jednoduší než ho rušit jako celek. Ostatne ono uzavření tak dlouhých hranic bude účinné jen z části + navíc mnoho imigrantů, s kterými jsou problémy, už v Evropě je.

Něco k tématu:
http://www.bawerk.eu/clanky/liberalismus-a-jine/heil-hoppe--anebo-spise-heil-panek-.html

http://www.bawerk.eu/clanky/liberalismus-a-jine/imigracni-politika-levych-libertarianu.html

Docela rád tu vidím, že ne každý libertarián je tak mimo jako Pánek.
Čas: 2016-06-02 14:23:05 Autor: Rajchenberk (neregistrovaný) Titulek: Re: Ad Zdenda [↑]
ještě doplněk, ti z imigrantů, kteří se dopustí trestného činu (nemyslím nějakou banalitu jako je překročení rychlosti) by měli být okamžitě vykopnuti.
Čas: 2016-06-02 14:35:32 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: Ad Zdenda [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No ale těch, na které se vztahují zákony o "vykopnutí" už teď = odmítnutí žadatelé o azyl, jsou v západní Evropě statisíce. Jde ještě jejich deportaci vůbec technicky a logisticky zvládnout? Když pominu to, že možná už ani příslušné státy netuší, kde se ti odmítnutí žadatelé pohybují...
Čas: 2016-06-02 15:08:27 Autor: Rajchenberk (neregistrovaný) Titulek: Re: Ad Zdenda [↑]
Trestný čin jsem myslel něco ve smyslu porušení NAP.

Životní úroveň, která je připrchlíkům (dobrý termín) zajištěna pomocí sociálních dávek třeba v Německu je několikrát větší než v zemích odkud pochází, když tam pracují. Takže je to zřejmě tak, že jeden bere dávky a živý i druhého. Druhá věc, na kterou jsem já narazil při studii sociálních dávek v ČR je to, že skutečná míra těchto dávek nemusí odpovídat tomu, co uvádí zákony a nařízení. Jedna úředníce úřadu práce a několik pošťáků mi potvrdilo, že některým sociálně potřebným se platí neobvykle vysoké peníze. Může klidně být, že třeba neziskovky odmítnutým azylantům dávají nějaké peníze bokem. Takže mohou být tito připrchlíci třeba i docela vysmátí a oproti původní domovině docela slušně vegetit. Práce na černo je také možná, přece jen 220 tisíc lidí není zase ve státe s 82 miliony obyvatel tolik.
Čas: 2016-06-02 22:18:05 Autor: Tomáš Macháček (neregistrovaný) Titulek: Re: Ad Zdenda [↑]
Třeba si Němci vzpomenou na svoje organizační schopnosti a po vzoru Reichsbahn je nastrkají do dobytčáků směr Istanbul. Před 70 lety to zvládli s pár miliony lidí, nějakých pár set tisíc bude hračka.

No ale teď vážně. Ono záleží, jak dlouho to bude Mohamedány bavit, být zavření někde v kasárnách (to asi moc ne) a pobírat spoustu peněz na cíga, chlast a ehm "dámskou" společnost (to asi jo), protože jejich chování z nemalé části ovlivňuje, jak dlouho to budou snášet Němci (kromě jiných věcí, jako další výdaje na dávky atd.). A to jak to budou snášet Němci ovlivní, jak se zachová Merkelice/politická třída obecně. A tady se prostě pouštíme do naprostého věštění.
Němci jsou čím dál tím nasranější, ale vzhledem k 70 letům vymývání mozků, jakože můžou za všechno zlo světa i dnes, což se na nich prostě podepsalo, to ještě asi potrvá. Pak můžou Mohamedáni dostat lístek na vlak, ale taky provaz. Záleží jak dlouho jim bude koalice strachu a teroru srát na hlavu.