Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: Urza
Čas: 2016-05-03 00:00:02

Socialistické tríčky

Venezuela je zemí nevídaných možností, která navzdory tomu, že leží na obrovských zásobách ropy, má této nedostatek; to však platí i pro obyčejnou vodu, neboť státní infrastruktura selhává, což vláda v nouzi vyřešila geniální regulací ceny balené vody, v důsledku čehož její producenti zkrachovali, ergo vodu rovnostářsky nemá nikdo, takže vše jest v tom správném socialistickém řádu a pořádku. Mimo jiné i proto se prezident Nicolás Maduro stává oblíbeným terčem (nejen libertariánských) vtípků; leč Venezuela je jedno z těch míst, které by bylo k smíchu, kdyby ovšem nebylo absolutně zcela k pláči… i tamní etatisté totiž budou určitě (stejně jako ti naši) neochvějně přesvědčeni, že ten socialismus nutně potřebují a bez něj by byla ještě větší bída, což je sice velmi ohraná písnička prostupující praktickou celou historii lidstva, nicméně stále aktuální a i dnes kvůli ní trpí mraky lidí.

Do nesmírně rozmanité palety věcí, jež jsou ve Venezuele nedostatkové, patří mimo jiné i elektřina; i tento problém Maduro zkouší řešit – poté, co mu nevyšla poslední strategie, jež spočívala v jeho žádosti určené venezuelským ženám, aby si přestaly fénovat vlasy (to jako vážně), ani ta fiškuntálie s vypínáním elektrického proudu na čtyři hodiny denně v celé zemi, přichází s úplně novým tríčkem: omezit pracovní a otevírací dobu různých institucí (aby se ušetřila elektřina), protože to už prostě nemůže nezabrat. Nebo že by…? Inu, problém spočívá v tom, že centrální plánování nejen prostě nefunguje, ale především ani fungovat nemůže; snaha „nějak to udělat“ odpovídá pokusům o výrobu perpetuum mobile – víme sice, že to nejde, dokonce i proč, ale stejně se nějací šílenci budou snažit… rozdíl je v tom, že tito k tomu typicky nenutí ostatní.
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Čas: 2016-05-03 09:25:57 Autor: PeTaX Titulek:
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Kdesi jsem se dočetl, že lid té Bolívarovské republiky Venezuela už má toho socialismu docela plné zuby a sesbíral kolem 4 mio. hlasů na referendum o svržení Madura, který je ještě větší pako, než Chavez. Ovšem takovou kontrarevoluci Maduro nikdy nepřipustí (stejně, jako náš Sobotka nikdy nepřipustí hlasování o vystoupení z EU). To raději nechá všech 30 milionů obyvatel vychcípat, než by zradil agresivní progresivistický socialismus.
Čas: 2016-05-03 09:35:40 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Inu, možná je i tohle postup.... ach jo.
Čas: 2016-05-03 09:44:19 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nepřipustí, on už podobný problém nedávno řešil. Bude v mém článku.
Čas: 2016-05-03 09:28:08 Autor: PeTaX Titulek:
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Nový recept na upevnění socialismu zavedl pouze dvoudenní pracovní týden pro státní byrokracii (ovšem při zachování jejich příjmů).
Čas: 2016-05-03 09:33:32 Autor: velkej Ká Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Koukám, že mne Urza předběhl s článkem... tak teď nevím, jestli by měl vyjít, v podstatě by se opakoval. Nicméně, na co bych čtenáře navedl, a co přibylo od té doby, jako zajímavé počtení, je svědectví "jednoho z nás", který tam žije:

https://www.reddit.com/r/Anarcho_Capitalism/comments/4h328b/looting_intensifies_in_venezuela_only_15_days/d2niuk3

Jinak odkazovaný článek též zmiňuje, že zásoby potravin ve Venezuele vystačí už jen na dva týdny... ještě bude veselo.
Čas: 2016-05-03 09:35:24 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
To se vůbec nebojte, Váš vyjde a opakovat se nebude, vždyť píšete o něčem jiném; tedy jistě, o Venezuele, ale jiné věci.
Čas: 2016-05-03 09:43:09 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
OK, udělám alespoň to, že svůj článek doplním odkazy. Tím pádem se můj článek nebude opakovat :)
Čas: 2016-05-03 10:01:38 Autor: vault Titulek:
Web: http://www.vault.cz Mail: mirek.suchy v doméně volny.cz
Čas: 2016-05-03 22:47:28 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
xDD