Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: marek
Čas: 2016-06-05 12:00:01

Garantovaný základní příjem (ZP)

"Kdyby piráti rozuměli ekonomii, nebyli by zastánci garantovaného ZP."

Mně by se ZP tak, jak si ho zřejmě představují autoři pirátského programového bodu, taky moc líbil. Jenže skutečné důsledky by byly zcela odlišné od jejich představy.

Podobně, jako si (upřímní) komunisté představují pod komunismem celospolečenskou harmonii, solidaritu a bratrství, ale jejich politické kroky k centrálnímu plánování ve skutečnosti zákonitě vedou k opaku, který si jistě sami nepřejí: K násilí, totalitě, otroctví, vyvraždování, morálnímu úpadku, hladomoru a všeobecné bídě.

Kdysi jsem si pozitivní vliv ZP připustil a po krátký čas mi dokonce připadal, jako krok správným směrem. Mýlil jsem se.
Vy, kteří toužíte žít v harmonické společnosti, která zajistí dokonce i zcela neproduktivním lidem bezpracně pohodlné živobytí, nevěšte hlavu! Věřím, že dříve či později se stane realitou. Žádná státní garance k tomu však nepovede. Možná to "levičáka" překvapí, ale naopak odstranění státního přerozdělování (daní) umožní vznik takového "pozemského ráje" :)
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Zaregistrovaný a přihlášený uživatel nemusí opisovat kód z obrázku a získá přístup i některým dalším funkcím.
Registrace je extrémně rychlá, stačí zadat login a heslo (ani e-mailová adresa není povinná).
Čas: 2016-06-05 20:27:46 Autor: Cigi OL Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak ve Švýcarsku to v referendu odmítlo 77% lidí. V každém případě bez ohledu na možnou ekonomickou (ne)výhodnost by výplatu takového ZP prováděl stát, takže by se legitimizovalo jeho působení.
Mluvit o morálním hazardu je přebytečné.
Čas: 2016-06-05 21:33:07 Autor: cerno (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Tak ve Švýcarsku to v referendu odmítlo 77% lidí.

Jeste Helvitsko nezgnielo!
To je dobra zprava, i kdyz tech 23 % hlasujicich pro je varujicich.

Jako proti v2tsine socialistickych svinstev je mozno argumentovat dvema zpusoby: utilitaristicky ve stylu von Misese a eticky ve stylu Rothbarda.
Ja bych to nevidel jako pricinu ke sporu; naopak, pro me je uzasne, ze oba argumentacni smery zpravidla vedou ke stejnemu vysledku.
Čas: 2016-06-06 10:54:37 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jo, to procento ekonomických negramotů bude ve Švajcu časem růst. I švýcarská demokracie se řídí do záhuby, jen má ten poločas rozpadu mnohem delší - což připisuju dlouhodobé horské izolaci, drsnějším podmínkám a asi z 10 % i tomu, že tam mají přímý model, kde se "předvolební sliby" neplní podstatně hůře.

A k té argumentaci... ono to bude tím, že ta nejuniverzálněji pojatelná morálka a utilitarismus zcela splývají ve zlatém pravidle (nedělej druhým, co nechceš, aby ti dělali druzí).
Čas: 2016-06-06 11:10:24 Autor: velkej Ká Titulek: Jen k těm důsledkům
Web: neuveden Mail: neuveden
Škoda, že v článku nejsou ty důsledky. Takže připomenu, že stejně jako autor jsem byl kdysi velkým příznivcem ZP, a právě uvědoměním si důsledků jsem došel k tomu, jaký je to nesmysl.

10: FORK 40
20: Mezi lidmi bude více peněz, trh se tomu přizpůsobí cenami. Dá se očekávat, že nejvíce vzrostou ceny základních služeb, jako třeba nájmů, elektřiny, vody... Tedy, obrovská inflace.
30: V důsledku toho přestane stanovená úroveň ZP stačit, a výše ZP se bude muset zvednout. FORK 60
40: GOTO 20
50: Řada lidí bude méně pracovat, výkon ekonomiky klesne. Ano, chápu, ZP se zavádí z toho důvodu, že pracovních míst bude technologickým pokrokem ubývat (jakých?). Ale co je příčina (pokud je chápána vůbec správně), bude i důsledek. Méně pracovat budou i ti lidé, jejichž činnost nebude automatizována. Pohodlným živobytím bude zejména generování dětí (protože i na ty bude ZP) - jak to dopadá, vidíme u cikánů. Vysoká kvantita, nízká kvalita, zátěž pro dětské domovy a společnost obecně.
60: Budou ubývat peníze na financování ZP. Stát bude muset rozjet rotačky, aby to měl z čeho financovat, případně zvedat daně.
70: Rostoucí daně budou posilovat černou a šedou ekonomiku.
80: FORK 99
90: GOTO 60
99: Celý systém zkrachuje, ekonomicky i morálně, protože v boji proti černé a šedé ekonomice budou vynakládány obrovské ekonomické i morální prostředky.

Napadá mě pouze jeden důvod, proč by libertarián mohl chtít ZP. Aby systém padnul. Ale má to cenu i obrovského morálního krachu, který s pádem tohoto systému bude spojen? Stačí se podívat na devastaci způsobenou vládou komunistické strany. Nemyslím ekonomickou, z toho se dá vyhrabat, myslím tu morální, kde stále řada lidí naivně věří v socialismus s lidskou tváří... a řada z nich jej i chtěla v roce 1989 zavést. Tito pak nadávají na kapitalismus, který zde byl v nějaké zajímavé síle jen krátce, přitom se jim dostává spíše toho socialismu, a poslední dobou stále víc - ale chyby tohoto socialismu připisují kapitalismu. To je pak těžký. Důležitost vlastní práce, vlastního úsilí, často se zračící v moudrosti předků, to je zcela ignorováno. Morální marasmus.
Čas: 2016-06-06 11:10:55 Autor: velkej Ká Titulek: Re: Jen k těm důsledkům [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Opravuji, 10: FORK 50
Čas: 2016-06-07 12:43:35 Autor: spasma (neregistrovaný) Titulek: Re: Jen k těm důsledkům [↑]
Mne je až mdlo z predstavy, kam by taká koorváreň viedla. K šťastným koncom určite nie.