Autor: Urza
Čas: 2017-08-09 00:00:02

Vyhledávání na České poště

Historek s Českou poštou mají všichni zajisté v rukávu plno (já také), takže se tu o nich nyní rozepisovat nebudu; co mě však fascinuje už léta, je vyhledávání v jejich informačním systému (takový ten program z dob MS-DOSu), jenž má tu pozoruhodnou vlastnost, že neoplývá naprosto základní funkcí, kterou by člověk od takového nástroje očekával – totiž zadat do něj jméno a vyhledat všechny zásilky pro dotyčného. Místo toho musí příchozí vědět, zda si jde pro dopis, balík, dobírku, doporučený dopis, list ze zahraničí a podobně – nevím přesně, kolik těch kategorií tam je – a pracovníci pošty hledají v každé zvlášť; vážně je takový problém napsat funkci, jež najde libovolnou zásilku na dané jméno? To bezesporu není, nicméně proč se tím zabývat, když zákazník si přece počká; s ohledem na to, že celý ten moloch platí daňový poplatník, který nemá na výběr, na kvalitě služeb vůbec nezáleží, tak proč se snažit…
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Prosím, opište kód z obrázku:
Zaregistrovaný a přihlášený uživatel nemusí opisovat kód z obrázku a získá přístup i některým dalším funkcím.
Registrace je extrémně rychlá, stačí zadat login a heslo (ani e-mailová adresa není povinná).
Čas: 2017-08-09 00:07:50 Autor: velkej Ká Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Nedivil bych se, kdyby to problém byl. Systémy spousty dopravců, přepravců, výrobců, obchodních řetězců, bank, letišť a dalších jedou na více než 30 let staré technologii, které dnes rozumí velmi málo lidí, protože její specifikace je značně nepřehledná. Nicméně si tipnu, že důvod, proč je to hledání takto debilně, není technický, ale je čistě bezpečnostní - informace o druhu zásilky je součástí identifikace adresáta, aby nemohl každej říct: hele, chci tu zásilku pro Nováka. Jo, je to ujeté, zvlášť, když těch druhů je tolik, že lidi tomu jednak nerozumí, jednak je přesný druh zásilky vlastně ani nezajímá :|
Čas: 2017-08-09 00:11:20 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně rdx2.cz
Já tedy nevím, ale teď to můžu říci naprosto stejně, protože když řeknu špatný druh, tak po chvíli rozhovoru ji přiměju to stejně vyhledat ve všech....
Čas: 2017-08-09 00:13:25 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No jo :) Ale tak známe to oba - špatný IS = nasraní zaměstnanci, dlouhé fronty, prodělávající firma. Možná je to účel. Přece kdyby služby ČP byly tak skvělé, kdo by si na jejich zlepšování honil politický body, a jak by sakra obhájil různé dotace a podpory pro takový podnik, kdyby nepotřeboval žádnou pomoc? ;)
Čas: 2017-08-09 00:27:30 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně rdx2.cz
Neřekl bych, že je to účel; prostě je to všem u prdele a tohle je výsledek....
Čas: 2017-08-09 08:38:49 Autor: Roman Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
Podle mě ten důvod bude historický. Kdysi to tak někdo z nějakého důvodu navrhnul. Vznikly postupy, zaškolili se první zaměstnanci a od té chvíle se systém, nasazený po celé ČR, mění blbě. Změníte nějaký dialog, menu, flow apod. a musí se přeškolit zaměstnanci (ne každý má "počítačově-selský" rozum a přijde si na změny sám, spousta lidí "za přepážkou" jede naučené postupy).

Kdysi prý jedné bance opravili software - v určitém bodě vyplňování nějakého formuláře vyskakoval jakýsi bezvýznamný warning. Jenže ženské se už naučily ten warning odklepnout; bez něj přišly o "rytmus" a "jistotu", tak jim ho tam museli vrátit :-)

Čili dle mého názoru je to nějaká historicky daná blbost, která ale nikoho (kompetentního) nepálí natolik, aby ji nechal řešit.

BTW zajímavé počtení o poštovním softu:
https://jirikovoego.cz/2007/12/07/pod-poklickou-ceske-posty-automatizovana-posta-apost/
http://linux.zacit.cz/pouzivani-operacnich/nasazeni-linuxu-v-ce.html
Čas: 2017-08-09 07:01:48 Autor: Tenente (neregistrovaný) Titulek: Kniha
Zdar libertariáni upozorňuji, že kniha Svoboda a vlastnictví od Ludwiga von Misese je pořád k mání zdarma, více viz zde: http://www.bawerk.eu/clanky/ekonomie/svoboda-a-vlastnictvi-od-ludwiga-von-misese-jako-kniha.html.
Čas: 2017-08-09 08:09:31 Autor: LWG (neregistrovaný) Titulek:
Nevím, onehdá jsem měl cosi ve schránce, do vypadalo jako oznámení dopisu, uviděl jsem to v běhu do města, tak jsem šel na poštu. Nic tu nemáte. A nemůže to být balík? Ne, to bych také viděla. Tak nevím, ale mě se zdálo, že balíky a dopisy by to mělo vidět dohromady. Mimochodem, ve skutečnosti to oznámení opravdu nebylo, na poště jsem nic neměl.

Jinak tuším, že to není MS-DOS, ale Linux. Kdysi jsem pracoval s ADISem (software FÚ) a jakkoliv dnes vypadá archaicky, pamatuji si jej jako velmi dobře ovladatelný klávesovými zkratkami (že ho řada zaměstnaců ovládá listováním v menu je jiná věc, ale to je jako moci jet závod formulí a nasednout do velorexu).
Čas: 2017-08-09 10:32:34 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně rdx2.cz
Ah, díky, to jsem netušil, viděl jsem to jen tak od pohledu.
Čas: 2017-08-09 18:24:36 Autor: cerno (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Tak je již hodně dlouho známo, že vůbec nejlepší uživatelské rozhraní je ovládání funkčními klávesami (jen jich je omezený počet, proto se kdysi dávno vyráběly exotické klávesnice, na nichž se dala najít třeba F36 nebo více :-)). Mnozí to ovšem zkazili nesčetnými kombinacemi s klávesami Shift-Control-Alt-Meta-Super-etc...

Jenže žádné aplikaci nepomůže sebelepší UI, když je blbě koncipovaná (nebo je blbě vymyšlené schéma databáze). Klidně to může být případ toho poštovního software.
Čas: 2017-08-09 09:02:18 Autor: morbid Titulek:
Web: neuveden Mail: morbid v doméně post.cz
To není MS-DOS, ale linux. A hóóóódně starej ;-)
Čas: 2017-08-09 10:32:57 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně rdx2.cz
Díky za info; já s tím nepřišel do styku jinak než koukáním přes rameno a přepážku xD
Čas: 2017-08-09 09:26:18 Autor: vault Titulek:
Web: http://www.vault.cz Mail: mirek.suchy v doméně volny.cz
Čas: 2017-08-09 10:33:02 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně rdx2.cz
xD
Čas: 2017-08-09 15:01:30 Autor: Vlach (neregistrovaný) Titulek:
jeste k minulemu clanku: meli by chlupati urcite spoustu uzitecnejsi prace..
http://www.svobodny-svet.cz/4802/olejova-skvrna.html
Čas: 2017-08-09 16:56:20 Autor: Jarda (neregistrovaný) Titulek: Základní funkce
Možná buďte rád, když zavedli program na vydávání listku autobusů na Florenci, tak pokud jste uvedl špatný čas a za přepážkou ho do systému napsali, systém spadnul a všichni čekali desítky minut než ho admini nahodí protože to shodilo naprosto všechny výdeje lístků.

V současnosti se dávají dotace na vývoj takzvané „eCommerce“ i v řádech 10 milionů společnostem s miliardovými obraty.
Čas: 2017-08-09 18:29:16 Autor: cerno (neregistrovaný) Titulek: Re: Základní funkce [↑]
:-) Little Bobby Tables. :-)