Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: Kajka
Čas: 2017-02-23 00:00:02

Hovadiny ze Zákoníku práce: Proč nikdo nezaměstná třicítku?

Tvrzení, že nikdo nezaměstná ženu okolo třiceti, je sice trochu zavádějící, ale účelem bylo ukázat, kam vedou při hledání práce všechna ta antidiskriminační a další opatření, která mají především „chránit“ zaměstnance.

Důvodem, proč si spousta nadřízených na pohovoru z přihlášených kandidátů nevybere ženu okolo třiceti, je především jejich obava z odchodu na mateřskou dovolenou. On samotný odchod na MD by ještě ani tolik nevadil, vždyť i do té doby může dotyčná odvést kus práce, ale když k tomu připočteme nutnost držet jí místo prakticky po neomezeně dlouhou dobu (prostě dokud bude rodit další děti), nutnost vycházet jí vstříc se vším možným (úprava pracovní doby, pracovního prostředí, nemožnost nařídit přesčasy atd.) a nemožnost dát jí v době těhotenství a mateřství výpověď, není se čemu divit, že se toho zaměstnavatelé obávají. Vtipné na tom je, že i pokud se taková žena na mateřskou v dohledné době vůbec nechystá, nebo ani děti mít nemůže, zaměstnavatel se jí na to na pohovoru ani nesmí zeptat.

Čímž se paradoxně ti, které měl původně zákon chránit, dostávají do situace, kdy jsou předem kvůli těmto zákonům na trhu práce silně znevýhodněni.
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Čas: 2017-02-23 10:30:28 Autor: Adraynnith Titulek:
Web: neuveden Mail: adraynnith v doméně gmail.com
Jak je to s držením místa po neomezeně dlouhou dobu, když to místo třeba přestane existovat?
Čas: 2017-02-23 12:42:39 Autor: Kajka Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Když zaměstnavatel to místo zruší, tak dokud je zaměstnankyně na RD, tak jí výpověď dát nemůže, ale jakmile RD ukončí, začne se s ní řešit ukončení pracovního poměru z důvodu nadbytečnosti....
Čas: 2017-02-23 12:56:30 Autor: Adraynnith Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: adraynnith v doméně gmail.com
Čistě teoreticky - může zaměstnavatel to místo zrušit a pak ho zase vytvořit? Nebo během RD té zaměstnankyně přijmout jiného zaměstnance na nové místo a po nějakém čase to její místo zrušit? Předpokládám, že i tyhle varianty má ten zákon nějak ošetřené...
Čas: 2017-02-23 13:39:38 Autor: Kajka Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
mno jako.... čistě teoreticky může :D Akorát si musí připravit adekvátní částku, až ho ta zaměstnankyně zažaluje :D
Ale vážně. To samé místo zrušit a zřídit nemůže. Z praxe to prý soud prověřuje 3 měsíce před a 3 po ukončení pracovního poměru toho zaměstnance.
Takže zrušit místo, rozloučit se s maminou a pak ho znovu zřídit třeba po půl roce už je OK.
Čas: 2017-02-23 13:41:39 Autor: Kajka Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
k drhé půlce toho dotazu - přijmou jiného člověka na to místo samozřejmě taky může, ale pokud mu nedá zástup za MR/RD, tak po návratu maminky z RD mu tam prostě budou sedět dvě. Té mamině ani nebude moct dát výpověď (pozice není zrušená a existuje, je jeho blbost, že ji obsadil).
Může se samozřejmě rozhodnout tu pozici pak zrušit, ale v takovém případě budou mít nárok na odstupné obě dvě, co na tom místě v tu chvíli sedí.
Čas: 2017-02-23 14:26:52 Autor: velkej Ká Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
A proto existují švarc-systém a práce načerno.