Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: Kajka
Čas: 2017-04-20 00:00:02

Hovadiny ze Zákoníku práce: Práce přesčas

Máme v práci zaměstnance, kterého já osobně řadím do kategorie „geniální ajťák“. Je to člověk, který nemá přítelkyni, nemá v podstatě ani žádný další osobní život a je strašně dobrý ve vyvíjení programů. Pointou je, že práce je mu v tomto ohledu i koníčkem, krom toho nepotřebuje moc spát, takže reálně je schopen pracovat strašně moc hodin denně, což ho baví a uspokojuje.

Zaměstnavatel je z jeho umu samozřejmě nadšen a rád by jeho kvalit využil co nejvíc. Nicméně to není možné, protože tu máme limity přesčasů, práce na DPP, maximální délku směny, předepsané odpočinky mezi směnami i odpočinky v týdnu atd.

Hlava mi na tom nebere především to, že kdyby tento člověk pracoval pro dva různé zaměstnavatele, tak s jeho vytížením nebude mít nikdo problém. Ale u jednoho to prostě nejde.
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Čas: 2017-04-20 00:24:47 Autor: Lojza Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
A proto je potreba, aby pracoval jako OSVC....:-)
Čas: 2017-04-20 10:01:54 Autor: Adraynnith Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: adraynnith v doméně gmail.com
Nápad dobrej, ale oficiálně tohle stát taky zakazuje.
Čas: 2017-04-20 13:12:48 Autor: Lojza Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Fakt?
Ja takhle delam uz delsi dobu jako obchodnik a v pohode - dokonce jsem se dopredu ptal na nejakem zivnostenskem odboru cehosi, ci na financaku, uz nevim, jestli je to ok a prej jo...
Asi to bude podle druhu cinnosti.
Ale tak proc by nemohl programator? IT obecne je velmi casto outsourcovana tak jako tak, takze ten clovek muze delat IT externe a nebude to vubec nikomu divny...
Jako nerikam, ze to neni spatne, jak to ted funguje, to je jasny, o tom se ted nebavim - pokud se to ale ma vyresit vcelku jednoduse, potom jit to delat externe je jasna volba.
A jako bonus clovek usetri SLUSNE penize na odvodech - to byla trebas moje motivace, protoze ja tim, ze jsem sel delat externe, neodvedu obcas az par desitek tisic mesicne (respektive kdyz si spocitam odvod zamestnavatele + muj, ve vyplate)
Čas: 2017-04-20 14:25:29 Autor: Adraynnith Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: adraynnith v doméně gmail.com
Proti zákonu je, když třeba OSVČ dělá jen pro jednoho zaměstnavatele (zákazníka) a má nějak uvedeno ve smlouvě, že může dělat jen pro něj. Nebo když má zaměstnavatelem určenou pracovní dobu, využívá třeba počítač zaměstnavatele a nemá na to smlouvu...

Zdroj například tady: https://portal.pohoda.cz/dane-ucetnictvi-mzdy/mzdy-a-prace/co-je-a-neni-svarcsystem/

Nepochybuju o tom, že se to vyplatí. A samozřejmě cokoli se vyplatí lidem, to stát časem zakáže nebo reguluje.
Čas: 2017-04-20 17:04:34 Autor: Lojza Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Aha, jasne...no...proc to do te smlouvy davat, ze :-)
Teda, beru to podle sebe. Ja jsem pravda asi nejakou "smlouvu" podepisoval...asi pred 5 lety ... mozna...nevim :-D
Proste existuji "nepsana pravidla", podle kterych se jede.
Libi se mi to? Mam praci ...nelibi? Muzu jit...
A "zamestnavatel" me motivuje k tomu, abych nedelal pro nikoho jineho, predevsim slusnejma penezma. No samozrejme kdybych chtel jit delat jinam, muzu jit hned ted. No zase ja bych to neudelal, protoze ctim nejake zasady slusnosti...
Je otazka, jak je na tom ten "programator" se spolehlivosti. Pokud je to spolehlivy a loajalni clovek, protom ta smlouva muze byt proste kus papiru...
Čas: 2017-04-20 09:05:26 Autor: iWarp (neregistrovaný) Titulek:
Tak prostě každý den vykáže byrokraticky bezvadnou osmičku, zatímco doopravdy dělá jak se mu chce, ne? Nebo už se i na ajťáky dělají razie jako na kamioňáky?
Čas: 2017-04-20 10:02:54 Autor: velkej Ká Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak tedy dva zaměstnavatelé, přičemž ten druhý prodá tu práci toho člověka tomu prvnímu?
Čas: 2017-04-20 10:40:12 Autor: Kajka Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak to se samozřejmě dělá, i když novela zákoníků práce bude pravděpodobně omezovat i toto. Ale když už je potřeba vymýšlet, jak ten zákon obejít, aby šlověk mohl pracovat tak, jak on a firma potřebuje, tak je podle mě něco špatně :)
Čas: 2017-04-20 10:57:28 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nepochybně, nejsme ve při :)
Čas: 2017-04-20 12:15:22 Autor: LWG (neregistrovaný) Titulek:
Znám firmu,kde všichni oficiálně bouchají osmičky, pravidelně rozložené mezi dny a některé ty osmičky trvají osm a některé dvanáct hodin a odměny a bonusy se tím pádem také liší. Je to pochopitelně hrubá záplata na popsaný nesmysl a musí se trochu domýšlet, aby nedošlo k rozporu se zásadnou "stejná odměna za práci stejné hodnoty", ale to už se nějak zdůvodní. Konečně jeden může mít ve smlouvě funkci takovou, jiný makovou..