Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: Urza
Čas: 2020-12-15 00:00:02

Minimální mzda

Zastánci minimální mzdy nejčastěji argumentují pomocí chudým či slabým a „sociální spravedlností“; na první pohled to také vypadá celkem logicky – po případném zvýšení minimální mzdy budou mít ti nejchudší pracovníci více peněz. To může být do jisté míry pro některé skutečně pravda, což je skvěle vidět; pak je tu ale ještě další věc, která není až tak dobře vidět: Nastavením minimální mzdy na určitou mez se zaměstnavatelům nevyplatí zaměstnávat pracovníky, již jim přinesou svou prací menší hodnotu než tu státem nastavenou hranici; a to se dotkne právě těch nejméně kvalifikovaných, tedy potenciálně nejchudších. Ostatně nezaměstnanost je jev způsobený v zásadě pouze dvěma faktory: Buď někdo nechce pracovat za takové peníze, na jaké si jeho práci cení ostatní účastníci trhu práce, nebo by se dotyční sice dohodli na nějaké smluvní ceně, ale stát jejich staví dohodu mimo zákon, čímž obě (!) strany poškozuje.
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
E-mail: Web:
Čas: 2020-12-15 09:38:43 Autor: Rudolf Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Lenze socialisti neveria tomu, ze existuje zamestnanec, ktory by produkoval tak malo, ze mu nemoze byt vyplatena ani minimalna mzda nastavena statom. Su presvedceni, ze akykolvek zamestnanec si zasluzi aspon 1 000 € a jeho zamestnavatelovi sa to stale oplati.
Čas: 2020-12-15 09:59:15 Autor: Petr Mach (neregistrovaný) Titulek:
Pane Velkej Ká, proč se radujete ze zabíjení křesťanských Koptů v Egyptě muslimy? Jste skutečně taková zrůda jako Martin Pánek, který zesměšňoval obeti atentátů?
Čas: 2020-12-15 15:48:22 Autor: norbertsnv Titulek:
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
A teraz tú o Červenej Karkuľke :-D.
Čas: 2020-12-15 17:16:05 Autor: Regis Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Poslední dobou jsou ty vaše příspěvky docela slabota.
Čas: 2020-12-15 18:15:39 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Ospravedlňuje Vás že ste tu relatívne nový. Za čas odkedy na tomto fóíre diskutujem sa téma minimálnej mzdy riešila už niekoľkokrát a nemá to zmysel opakovať. Minimálna mzda je uzákonená v mnohých krajinách na svete a nikde to ku žiadnej katastrofe neviedlo.
Čas: 2020-12-15 19:30:38 Autor: Vostál Petr Titulek:
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Největší prdel u minimální mzdy je v tom,
že platí i pro živnostníky,

pokud jste např. živnostník flink kterému stačí k životu životní minimum (3800Kč) máte prostě smůlu,
minimální soc. a zdr. pojištění se počítá podle minimální mzdy, nikoliv dle vašeho příjmu...
Čas: 2020-12-21 12:30:31 Autor: Richard Fuld (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
I flink bude chtít 100% zdravotní a sociální peči. Proč by tedy měl platit např. jen 10%.
Čas: 2020-12-21 21:42:46 Autor: HonzaV (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
njn... jenže například já, který platím více než dvojnásobek, dvěstěprocentní zdravotní péči nedostanu... a náhle nastupuje princip solidarity, co? :(
Čas: 2020-12-15 20:53:55 Autor: jeptiška (neregistrovaný) Titulek:
Minimální mzda je slabota. Hofman vymyslel institut maximální mzdy. V NHL tomu říkají platové stropy.
Čas: 2020-12-16 05:14:12 Autor: Tonda (neregistrovaný) Titulek: Mince má dvě strany
Má to i opačnou stránku věci. Spoustu lidí si neumí říct/vyřvat víc, prostě na to nemají charakter a vklidu ze sebe nechají dřít kůži, protože psychologicky spíš snesou sebetríznění než se postavit šéfovi a říct si o peníze. Prohnaný, otrlý i zmrd si cestu k penězům najdou, ale někteří ne. Těm si myslím že minimální mzda pomáhá.
Čas: 2020-12-16 10:16:04 Autor: Marcusant (neregistrovaný) Titulek: Re: Mince má dvě strany [↑]
Tento jejich "chatakter" má také svou cenu. Když je bude chtít zaměstnavatel odrbávat přes ni, budou řvát, jen později, než většina. Navíc neschopnost sebeprosazení (neplést s bezhraničností) je jednoznačně společensky negativní jev, který ovlivňuje celkové klima i možnosti ostatních vybojovat si lepší podmínky (kaziči norem), proto je účelné, aby celá společnost vyvíjela tlak na dotyčné jedince, nabízela jim pomoc, vychovávala je a domáhala se jejich většího sebeprosazení. Tito jedinci s nízkým pocitem sebehodnoty nejsou trvalou a nevyhnutelnou součástí společnosti (alespoň v současné míře), ale produktem státu a kolektivismu.
Čas: 2020-12-21 12:28:14 Autor: Richard Fuld (neregistrovaný) Titulek:
Ano, zvyšování minimální mzdy tlačí na rušení pracovních míst, která nepřináší hodnotu vyšší než je částka minimální mzdy a pak ať taková místa zaniknou a pokud jde o činnosti potřebné, nechť dojde k nalezení jiného lepšího způsobu, jak je zajistit. Někdy ale není možné nalezení jiného způsobu a pak záleží na tom, zda podíl těchto činnost na celém procesu produkce je významný. Pokud není významný, pak lze dopady zvýšení mzdových nákladů řešit adekvátním růstem ceny. Pokud jde o významnou část, pak je třeba zvednout cenu produkce a pokud spotřebitelé toto navýšení neakceptují, pak nejspíše dojde k zániku této produkce (nikdo nebude produkovat se ztrátou) a pokud to bude možné tuto produkci nahradí např. dovoz.

Z výše uvedeného je zřejmé, že daná otázka je mnohem komplexnější, než je nám předkládáno autorem. :-)