Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: TaxationISTheft
Čas: 2017-08-21 00:00:02

Ať rozhodují odborníci!

I když jakožto anarchista neuznávám demokracii, je tu jedna věc, kterou v diskuzích někdy bráním a to referenda. Leze mi totiž na nervy, když slyším názor – a to od samotných demokratů – že referenda jsou nebezpečná. „Lidé by neměli rozhodovat o takových závažných věcech jako je třeba naše členství v EU. O tom by měli rozhodovat odborníci!“ Kdo jsou to sakra odborníci? Poslance a senátory za odborníky fakt nepovažuju. A proč by měli jako rozhodovat oni? Jejich „odbornost“ jim ještě nedává nějaké etické právo omezovat mou svobodu.

Je také velice zvláštní logika, že lidé jsou příliš blbí na to, aby si dovedli zvolit co je správné v referendu, ale dovedou si správně vybrat své zástupce ve volbách. Aha! Makes sense! Každopádně zpět k odborníkům – co je dělá odborníky? Vysoké IQ? To já mám taky. Něco jiného? VŠ? Rovněž nezájem – to má taky skoro každej. Odpůrci referend často stejně své myšlence o odbornosti nejsou úplně věrní. „Musíme zůstat v EU,“ řekne nějaký ekonom a wow, to je odborník, s tím souhlasí. Pak přijde Mach – ekonom, co studoval v Británii. „Czexit!“ a wow, to je přece úplnej trotl, co neví, o čem mluví. Takže jinými slovy: „Měly by rozhodovat odborníci,“, ale jen když se mi to hodí.

Ostatně milovníci demokracie s ní mají v poslední době velice často problémy. „Jak to, že vyhrál Brexit?! To volili jen staří primitivové a pošahanci. Chceme hlasovat ještě jednou.“ „Cože? On vyhrál Trump? Ty výsledky jsou určitě zfalšovaný!“ Zdá se, že zastánci demokracie své filozofii koneckonců vůbec nevěří. Že by snad cítili nějak podvědomě, jako my anarchokapitalisté, že je to prostě nelegitimní způsob rozhodování?
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
E-mail: Web:
Čas: 2017-08-21 00:52:08 Autor: Szaszián Titulek: Dilema
Web: neuveden Mail: neuveden
1. Na tom, že zastánci zastupitelské demokracie nechtějí referenda, není nic nesmyslného nebo rozporuplného.
Tito lidé často vzhlížejí k 1. republice, kde se nekonalo ani jedno referendum.

2. Je to otázka na to, zda by o sociálním inženýrství, které by nemělo existovat, měli rozhodovat ti, kdo tomu vůbec nerozumí, nebo ti, kdo tomu taky vůbec nerozumí, ale měli by…
Viz zde: https://www.youtube.com/watch?v=Ugjg5D7dCz8&t=4372s, 1:05:25
Čas: 2017-08-21 15:03:28 Autor: Vlach (neregistrovaný) Titulek:
Čas: 2017-08-22 11:25:28 Autor: pathy Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Čas: 2017-08-22 21:59:47 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No, není problém být moudřejší než Robejšek. On totiž předpokládá dokonale informovaného (a motivovaného) voliče. U toho býka na trhu je volič dobře informován tím, že býka vidí, slyší, cítí, dokonce si může sáhnout, dost možná má s býky vlastní zkušenost. Dokáže si představit, kolik lidí je asi tak jeden býk, a podle toho si tipne. Více už to selže tam, kde informace buď nejsou, nebo jsou neúplné, nebo jsou dokonce zcela zcestné. Např. kdyby lidé měli hlasovat, kolik váží býk, kterého nikdy neviděli, bude většinový výsledek pravděpodobně velmi odlišný od skutečnosti. Že potom z tohoto chybného předpokladu (že většina má největší šanci se trefit) odvozuje Robejšek, že když se má zvolit nejvhodnější řešení, patrně jej zvolí většina, je sice zcela logické v kontextu zmíněné premisy, ale nevypovídá to o ničem, neboť premisa není platná. Jednak ji rychle vyvracejí protipříklady z historie (Hitler), jednak existuje hlasovací paradox, který k vyvrácení demokracie nepotřebuje ani reálná data; ten systém prostě nedává smysl ani čistě teoreticky. Větší víru mám v přirozený výběr z různých paralelně realizovaných řešení; což je vlastně funkce trhu. Tam jsou aspoň nějaké matematické modely, o které se dá opřít.
Čas: 2017-08-22 16:38:05 Autor: marek28 Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Dřív jsem býval fanda technokracie a přiznám se, že ještě teď by mi byla vláda takových odborníků milejší než demokracie. :) Když už mi totiž někdo vládne, byl bych rád, kdyby to byl někdo, ke komu můžu aspoň vzhlížet, někdo, kdo něco dokázal a tak.
Čas: 2017-08-22 17:05:55 Autor: TaxationISTheft Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: ancapfoxy v doméně protonmail.com
Ty hele, to by mi taky nevadilo, kdybych si ty lidi mohl vybrat dobrovolně. Ne, že je někdo vybere za mě. Nebo že oni se vyberou za mě :D
Čas: 2017-08-22 17:33:28 Autor: marek28 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jo, to už je na hovno. :D
Čas: 2017-08-22 21:38:20 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
A hlavně kdybych je mohl kdykoliv vykopnout. A ne jen jednou za 4 roky, a to ještě s nejistým výsledkem.