Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: TaxationISTheft
Čas: 2017-10-11 00:00:02

USA

Před lety jsem velice obdivoval USA jakožto úžasnou zemi svobody. Lidi z USA jsem považoval za vyspělejší než nás Čechy. A díky tomu jsem také na Internetu vyhledával různé jedince z USA a udržoval s nimi kontakt. Avšak čím víc jsem jich poznal, tím smutnější obrázek jsem si začal dělat… USA nejsou zemí svobody, ačkoliv se to Američané snaží sami sobě nalhat. Naopak mají neskutečně moc úřadů, regulací, byrokracie… Ale hlavně mají něco daleko horšího! A to naprosto slepou víru ve stát. My v ČR máme tendence na zákony kašlat. To, že kamarád má doma nezákonně palírnu slivovice, je nám šumafuk. To, že lidi provozují na vesnicích nezákonné zabíjačky, je nám šumafuk. Tady je docela vysoká míra giving a fuck.

Ovšem lidi z USA mají tendence neustále řešit zákony. Otázka „But is it legal?“ nebo „How come this is still legal?“ zaznívá poměrně často. Sousedé se udávají, i když spolu mají dobré vztahy. Je normální, že jeden den se přátelsky bavíte se sousedem přes plot a další den na vás volají policii. Kamarádka z USA našla v lese zraněné mládě vačice. Vzala si ji domů, ošetřila, vypiplala a nakrmila. A pak se ozval zvonek. Venku stál šerif. Ten mládě zabavil a nechal následně utratit. Proč? Protože zákon. A jak o tom věděl? Sousedi! Problém USA je v tom, že nikdy neměli nacismus, ani rudý komunismus jako tady my ve střední Evropě. Takže ještě zdaleka netuší, že jsou na dobré cestě k mega totalitě. Ayn Rand, která USA milovala pro jejich svobodu, musí vibrovat v hrobě.
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Zaregistrovaný a přihlášený uživatel nemusí opisovat kód z obrázku a získá přístup i některým dalším funkcím.
Registrace je extrémně rychlá, stačí zadat login a heslo (ani e-mailová adresa není povinná).
Čas: 2017-10-11 00:48:30 Autor: Szaszián Titulek: On the way
Web: neuveden Mail: neuveden
Především vy jste na dobré cestě k mega bezobsažným článkům: "Kamarádce z USA vzali vačici…" Fňuk, fňuk. A je to proto, že v USA nikdy neměli nacismus…
A věci jako: 1. Jaký je přesně důvod k té normě (takové hovadiny jako vzteklina, třeba) 2. Kolik lidí v USA naopak v takové situaci neudá 3. Jak se udávalo v Česku za nacismu a socialismu; jak se v Česku udává dnes v jiných věcech 4. Otrokářská minulost USA a dlouho poté jejich rasistická minulost…
Čili s jednou věcí souhlas: že máte docela vysokou míru giving a fuck.

Čas: 2017-10-11 16:53:51 Autor: eNj (neregistrovaný) Titulek: Re: On the way [↑]
Jednoduše jsi vůbec nepochopil pointu článku, ale to neva, snad příště.
Čas: 2017-10-11 18:22:41 Autor: Szaszián Titulek: Re: On the way [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Pokud máte na mysli, že v USA údajně dbají až příliš zákonů, tak to jsem pochopil. Jenom těch stupidit je v článku víc (pravda něco jsem si přimyslel, když jsem špatně přečetl "legal"), tak tuhle jsem ještě nezmínil: Je pochopitelné, že když už někdo souhlasí se zákonem, tak se taky podílí na jeho prosazování. A usuzovat, že má větší občanská aktivita znamená, že státní moc pro mě nemá hranic, je nesprávné. Naopak, to mnohem spíš znamená apatie.
Čas: 2017-10-11 01:01:00 Autor: Szaszián Titulek: A ještě něco
Web: neuveden Mail: neuveden
protože vy jste really mega-producer kiddingu on the way k giving a fucku all logice:
1. Co je špatného na "řešení zákonů"? Je snad český postoj "Páni rozhodli" lepší?
2. Co se na Stokách děje, než řešení zákonů? O čem Urza přednáší? Není to snad řešení zákonů?
3. Otázka "But is it legal?" je přece praktická otázka, když nechcete mít problémy.
4. V jakém smyslu je otázku "How come this is still legal?" pro-státní?
Čas: 2017-10-11 04:22:16 Autor: Kurwa (neregistrovaný) Titulek: Re: A ještě něco [↑]
Szaszián zřejmě ještě nepochopil, proč se tomu tady říká stoky.

1. TISTovo "řešení zákonů" je ZJEVNĚ myšleno ve smyslu "dbaní zákonů". Je něco jiného na zákon dbát, zákonem se zabývat (a snažit se mu porozumět) a prachsprostě na něj nadávat - přičemž všechno je "řešení" toho zákona.

4. Protože tam je nevyřčená pointa že by se to mělo zakázat, nebo aspoň zregulovat. Zákazy a regulace jsou v takřka vždycky státní a dovolávat se jich znamená dovolávat se státního zásahu.

(Myslíte, že si domýšlím moc? Já znám ten příběh o zlé státní hydře, který se TIST snaží vyprávět a tak si prostě doplňuji nevyřčené věci tak, aby do příběhu seděly.)
Čas: 2017-10-11 05:12:50 Autor: Szaszián Titulek: Re: A ještě něco [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
4. Teď jsem si všiml, že jsem si tam nějak "přivnímal" písmeno i: Myslel jsem, že ta otázka je: „How come this is still illegal?“ Čili jsem se ptal, co je na TÉTO otázce pro-státního. Beru zpět.
1. To samé tedy i bod 2. Myslel jsem to tak, že na Stokách se taky řeší otázka "Proč je xy nelegální".
Ovšem bod 1. je relevantní stále: V USA se zákony ctí, v ČR je postoj "páni rozhodli". Je to prostě rozdíl mezi občanstvím a poddanstvím. Je skutečně občanství horší?

Opakuju: Body 2 a 4 beru zpět; špatně jsem přečetl jednu větu.
Čas: 2017-10-11 09:31:11 Autor: TaxationISTheft Titulek: Re: A ještě něco [↑]
Web: neuveden Mail: enkeli33 v doméně gmail.com
Nechápu, proč tu Urza toleruje dementy jako je Vostál Petr, jstr, pz100000 a Szaszián... Já už bych vám všem nasadil permbanán, aby byl klid.
Čas: 2017-10-11 11:20:31 Autor: velkej Ká Titulek: Re: A ještě něco [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Z téhož důvodu, jako tu toleruje mě, tebe, Tomáše Fialu, Kačku, Kurwu, zdenála a mnohé další. Je to prostě jeho rozhodnutí, které je buď motivováno myšlenkou, že diskuse je lepší než cenzura, nebo myšlenkou, že máme svobodu projevu.
Čas: 2017-10-11 12:19:18 Autor: TaxationISTheft Titulek: Re: A ještě něco [↑]
Web: neuveden Mail: enkeli33 v doméně gmail.com
Diskuzi bych bral.

Jejich spam není diskuze.
Čas: 2017-10-11 12:43:41 Autor: Fotkyznovin (neregistrovaný) Titulek: Re: A ještě něco [↑]
Zrovna Vostál Petr mívá zajímavé komentáře, ale řekl bych že prostě nemá zájem o cenzuru.
Čas: 2017-10-11 17:32:29 Autor: Zdenál Titulek: Re: A ještě něco [↑]
Web: neuveden Mail: zdenek.gardelka v doméně seznam.cz
Já si taky myslim, že nějaké moderování by neuškodilo. Ono i třeba já sám se upíšu, blbě vyžvejknu, vyjádřím nepřesně, ustřelim pod emocí nebo tak, o tom že jsem navíc LMD nemluvě... možnost si to zeditovat, stáhnout reakci na opravenej post, možnost moderátora sem tam něco smazat...

Takhle, chápu Urzův záměr. Jste anarchisti, tak si udělejte spontánní řád. Pokud chcete mít slušný fórum, pište uvážlivě, když nebudete uvážliví, budete mít mrdník. A chce to mít autentický. Ale ta úroveň fóra je taková prostě předpotopní.

Jako zase aby to nebyla jen kritika, jsou to náklady pro Urzu. I kdyby, musel by to naprogramovat, někdo (on, tereza) by museli moderování/adminování věnovat víc času a krom toho že to ani nechce by to bylo nákladnější. Na pár telegrafickejch reakcí na myšlenku je to asi dostatečný.

Jako na misesu se mi strašně ulevilo když jsem si dal do ignorelistu centrala a libertariana :-D Nic proti jejich názorum, mám vlastně skoro stejný, ale ta autistická forma a arogance s jakou se vyjadřovali... svým způsobem škoda že pak urza přesunul aktivitu sem, tady chtě nechtě něco co mě sere od lidí co mě serou přečíst musim.

Ale vést tady nějakou hlubokomyslnou debatu ani snad nejde, já jako částečnej dis-něco bez různejch možností opravovat po sobě co napíšu jsem tady jak kdybych šel pokecat do hospody a šišlal a měl 5 dalších řečovejch vad.

A teď schválně, kolik lidí mě nazve etatistou, když jsem prostě jen vznesl přání, aby soukromej vlastník moderoval svoje fórum :-D
Čas: 2017-10-11 18:08:59 Autor: jstr (neregistrovaný) Titulek: Re: A ještě něco [↑]
Ale klidně zabanujte koho chcete, alespoň nebude nikdo, kdo by poukázál na to, že většina vašich zamyšlení je psána bez znalosti věci. LOL - alespon budete moci svoje teorie v klidu rozvíjet - fakt to někdy připomíná předchozí režim, ten pád kapitalismu a úpadek USA věštil docela pravidelně. Oni tu už nejsou, US tady pořád jsou.
Čas: 2017-10-11 18:46:31 Autor: TaxationISTheft Titulek: Re: A ještě něco [↑]
Web: neuveden Mail: enkeli33 v doméně gmail.com
"fakt to někdy připomíná předchozí režim" - jo, úplně jako předchozí režim, když si soukromý vlastník na svém vlastním webu rozhoduje o obsahu.

Přesně tohle je poukazování na to, jak píšeme bez znalosti věci - psaním naprosto úplně nelogických nesmyslných pseudo argumentů.
Čas: 2017-10-11 18:57:31 Autor: jstr (neregistrovaný) Titulek: Re: A ještě něco [↑]
Narážkou na minulý režim jsem nemyslel cenzuru, co navrhujete, ale obsah vašeho článku a hlavně zakončení: "Takže ještě zdaleka netuší, že jsou na dobré cestě k mega totalitě. "
Čas: 2017-10-11 07:54:08 Autor: jstr (neregistrovaný) Titulek: kde se to stalo
Jak dlouho a kde jste ve Státech pobýval?
Čas: 2017-10-11 09:32:58 Autor: TaxationISTheft Titulek: Re: kde se to stalo [↑]
Web: neuveden Mail: enkeli33 v doméně gmail.com
V USA jsem nikdy nebyl.

Ne, argument o tom, že jsem v USA nebyl nevyvrací to, co píšu, jakože není pravda. (To ostatně neprezentuju jako scientific based pravdu, ale jako svoje osobní zkušenosti).

Rovnou vzdejte tenhle logický klam.
Čas: 2017-10-11 11:09:27 Autor: jstr (neregistrovaný) Titulek: Re: kde se to stalo [↑]
Upozornění na fakt, že píšete o nečem, o čem prd víte, je logický klam? LOL, neználek píše své dojmy jako fakta....

Záleží asi stát od státu, já mám zkušenosti s Kalifornií, Nevadou a Arizonou, tím myslím, že tam sem tam pobývám, znám pár rodilých amíků a vyskytuji se sem tam i u nich doma. Pomocníka šerifa potkávám tak maximálně při odjezdu z hospody, kdy se ptá, zda jsem to nepřehnal s pivem. Nedává dýchnout, nedává pokutu, je to ryze preventivní a pár borců raději jede domů s méně nalitým kamarádem. Jestli je něco legální či ne, řeší lidé asi stejně často jako u nás, a stejně jako u nás hledají cestu, jak případně se systémem vyjebat. K ochraně přírody mají takový pro evropana stěží pochopitelný postoj - nesmí se ničit, ale lidé si v parcích dovolí bežně věci v Evropě nevídané, takže na cedulky, co se opravdu nesmí a jaké jsou za to pokuty, narazíte často - realné vymahání je asi jako u nás, tedy žádné. K policii je ten vztah taky jiný, třeba problémový host je ústně vykázán, ale pokud se k odchodu nemá, většinou je zavolána policie, ať se postará. Není to o udavačství, policie je tam chápana trošku jinak než u nás.

Byrokracie - nevím, nesetkal jsem se s ní osobně do takové míry, abych činil závěry, někdy zjistíme, že něco tam jde jednodušší než tady, něco složitěji a amíci zavídí naše úřady a jasná pravidla - u nich jsou je někdy problém něco zařídit, neb se k tomu vyjadřuje město, stát, federál a různé unie.....

Jo a taky pri prejezdu do Californie se sem tam provadi kontrola, zda nevezu nejake zemedelske produkty. Na silnicich blizko hranic s Mexikem musim obcas ukazat ridicak (pas vetsinou nechteji videt) a obcas se zeptaji, kam jedu - statni policie. Celkove to obtezuje asi tak, jak kontrola rakouske policie nebo Asfinagu v Rakousku, tedy nijak.

Ze by tam byl vetsi nabeh na totalitu, natoz k mega totalite - nevim, neprijde mi to.
Čas: 2017-10-11 11:09:53 Autor: jstr (neregistrovaný) Titulek: Re: kde se to stalo [↑]
Upozornění na fakt, že píšete o nečem, o čem prd víte, je logický klam? LOL, neználek píše své dojmy jako fakta....

Záleží asi stát od státu, já mám zkušenosti s Kalifornií, Nevadou a Arizonou, tím myslím, že tam sem tam pobývám, znám pár rodilých amíků a vyskytuji se sem tam i u nich doma. Pomocníka šerifa potkávám tak maximálně při odjezdu z hospody, kdy se ptá, zda jsem to nepřehnal s pivem. Nedává dýchnout, nedává pokutu, je to ryze preventivní a pár borců raději jede domů s méně nalitým kamarádem. Jestli je něco legální či ne, řeší lidé asi stejně často jako u nás, a stejně jako u nás hledají cestu, jak případně se systémem vyjebat. K ochraně přírody mají takový pro evropana stěží pochopitelný postoj - nesmí se ničit, ale lidé si v parcích dovolí bežně věci v Evropě nevídané, takže na cedulky, co se opravdu nesmí a jaké jsou za to pokuty, narazíte často - realné vymahání je asi jako u nás, tedy žádné. K policii je ten vztah taky jiný, třeba problémový host je ústně vykázán, ale pokud se k odchodu nemá, většinou je zavolána policie, ať se postará. Není to o udavačství, policie je tam chápana trošku jinak než u nás.

Byrokracie - nevím, nesetkal jsem se s ní osobně do takové míry, abych činil závěry, někdy zjistíme, že něco tam jde jednodušší než tady, něco složitěji a amíci zavídí naše úřady a jasná pravidla - u nich jsou je někdy problém něco zařídit, neb se k tomu vyjadřuje město, stát, federál a různé unie.....

Jo a taky pri prejezdu do Californie se sem tam provadi kontrola, zda nevezu nejake zemedelske produkty. Na silnicich blizko hranic s Mexikem musim obcas ukazat ridicak (pas vetsinou nechteji videt) a obcas se zeptaji, kam jedu - statni policie. Celkove to obtezuje asi tak, jak kontrola rakouske policie nebo Asfinagu v Rakousku, tedy nijak.

Ze by tam byl vetsi nabeh na totalitu, natoz k mega totalite - nevim, neprijde mi to.
Čas: 2017-10-11 11:12:31 Autor: Zdenál (neregistrovaný) Titulek: Re: kde se to stalo [↑]
Ono by to šlo formulovat i jinak.

Může třeba zkreslovat to, že typický američan, kterého potkáte na internetu v diskusích, forech, kde se pohybujete není typickým američanem, že potkáváte prostě lidi specifickejch sociálních skupin. Na druhou stranu, to by samozřejmě platilo i kdybyste v USA byl v nějakém konkrétním státě, nebo se setkával s američany, kteří přijedou do ČR.
Abych uvedl konkrétní příklad, typický američan který třeba cestuje do evropy, bude spíš levicovější, volič Obamy a odmítat druhý dodatek.

Aby člověk mohl nějak zobecňovat o američanech, musel by jich jednak znát relativně velký počet a navíc napříč státy a sociálními skupinami.

Tak i tak, rozhodně jste na tom líp než třeba já. Já znám velmi povrchně jen jednu američanku, která mě asi 2 měsíce učila na kursu angličtinu :-D
Čas: 2017-10-11 11:17:54 Autor: Zdenál (neregistrovaný) Titulek: Re: kde se to stalo [↑]
Na to by šlo v podstatě napsat to stejné jako pišu TISTovi v předchozím postu. Tohle je středozápad, velký města, regiony s jiným etnickým a sociálním složením můžou být úplně něco jiného. Dělat si obrázek podle jednoho regionu je obdobně skreslující jako podle jedinců který člověk potká na netu.
Čas: 2017-10-11 11:19:56 Autor: Zdenál (neregistrovaný) Titulek: Re: kde se to stalo [↑]
ou, sorry, přejel jsem text povrchně očima a hned psal, sorry za středozápad :-D Ale na smyslu sdělení to podle mě nic nemění.
Čas: 2017-10-11 11:29:40 Autor: velkej Ká Titulek: Re: kde se to stalo [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak jasně, že ta Amerika je rozmanitá, ale na otázku "Je to legální?" tam narazíš mnohem častěji než u nás. Nejen v diskusích a nejen v seriálech. Naproti tomu "Je to správné?" se ptají mnohem méně. Samozřejmě, jsou tam různá místa, někde je víc demokratů, někde víc republikánů, někde hustší osídlení, někde řidší, někde jsou spíše ateisté, někde mormoni, jehovisté a jiní křesťané, někde berou zbraně jako koníčka, jinde jako hrozbu. Ale ten přístup k zákonům je dost podobný, liší se jen to, jaké zákony má ten či onen dotyčný rád. Takže někdo odůvodňuje to či ono zákonem, někdo jiný ústavou, někdo zase některých dodatkem... ať už je výsledek jakýkoliv, úsudek bývá "je to legální" nebo "není to legální".

Na závěr si dovolím relevantní citaci z jedné hry:
"Simík se směje tak, až je to skoro nezákonné."
Čas: 2017-10-11 17:59:14 Autor: jstr (neregistrovaný) Titulek: Re: kde se to stalo [↑]
Phoenix v Arizoně má skoro pět milionů duší, to není velké město?? Los Angeles překonává Českou republiku.

Středozápad je někde jinde, chtělo by to vážně USA navštívit a nějakou dobu tam strávit, pokud chcete pronášet nějaké úsudky.

Prolezl jsem během pár let jak velká města, tak skutečné díry, i když do skutečných brlohů a mobil housů jsem se nepodíval a známé tam nemám. Co se týč legálnosti, na spoustu věcí vám Američan řekně, že jsou nelegální, načež v klidu pokračuje v překračování zákona :-).
Čas: 2017-10-12 00:32:27 Autor: Zdenál (neregistrovaný) Titulek: Re: kde se to stalo [↑]
Jasně jesetere, to je správný to nandat někomu kdo svůj skrat neprodleně zaregistruje, opraví se a omluví a vysvětlí ho. Nebyls v americe? Tak drž hubu...
Trochu mi to připomídá tátovo "Byls v rusku? Tak neraď." Ale to bylo v žertu a s nadhledem.

Ale vážně, otevři si slepou mapu USA a jeď. Na netu je jich asi milion. Pak mi sem napiš jestli ses někde netnul i v plným soustředění, natož roztěkanej. A jestli sis to okamžitě po té co se tneš uvědomil nebo sis musel počkat až na vyhodnocení testu.
Čas: 2017-10-12 08:39:24 Autor: jstr (neregistrovaný) Titulek: Re: kde se to stalo [↑]
Drzet hubu nemusi, ale je dobre psat alespon o necem, s cim ma zkusenost - pokud uz dela zavery, jak si nabiha k mega totalite. Pusobi to smesne.

okud si nekdo mysli, ze California, Nevada a Arizona je stredozapad a nejsou tam velka mesta, tak o USA tuplem nic nevi. Proc bych si k tomuto zaveru mel delat test se slepou mapou netusim.
Čas: 2017-10-12 10:37:32 Autor: Zdenál (neregistrovaný) Titulek: Re: kde se to stalo [↑]
Ale já si to přece nemyslím! Vysvětlil jsem dvakrát co se stalo. Poprvé okamžitě co jsem napsal ten první post. Není ode mě pěkné že někdy čtu povrchně a reaguji zbrkle, ale to co teď předvádíte vy je naprosto neuvěřitelný.
Čas: 2017-10-12 11:05:12 Autor: jstr (neregistrovaný) Titulek: Re: kde se to stalo [↑]
Sorry, vy nemáte vůbec potuchy, co to je USA. Jde to stěží srovnat s čímkoliv, co znáte ze svého okolí - jediný způsob, jak alespon trochu tuhle odlisnost zazit, je tam jet. Pokud tohle někdo nezažil, tak prohlášení o dobré cestě k mega totalitě je fakt leda k smíchu (viz TIST) ..... a pokud někdo píše něco o odlišnostech a nutnosti poznat velká města - asi taky neví, o čem vlastně píše. Tu omluvu za středozápad jsem nepochopil, pokud vás to iritovalo, sorry jako.
Čas: 2017-10-11 12:50:46 Autor: velkej Ká Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
A ještě jedna taková věc. Tady je ještě relativně OK školství, kde se státní propaganda objevuje jen občas a nedělají se z toho každodenní rituály. Na školách v USA každé ráno děti pod dohledem učitele přísahají věrnost státu (Pledge of allegiance), takže každé ráno X let jsou jejich mozky vymývány k poslušnosti vůči státu. (A někde i k Bohu, i když je to protiústavní; na r/atheism se čas od času tohle řeší.) Už jen z tohohle by mělo být patrné, že v pozdějším chování v dospělosti budou mezi námi a Američany určité rozdíly.
Čas: 2017-10-11 13:06:33 Autor: Lojza Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ostatne, je to ted hezky videt na te afere se sportovcema, co klecej (protestne) u hymny, ktera se hraje pred kazdym zapasem. Resi se to prosim na PREZIDENTSKE urovni. Nejaka posrana hymna. Ovsem pro ne to je jedna z nejdulezitejsich model, doslova a do pismene. Oni jsou schopni proto, ze jim nekdo urazi hymnu ci vlajku, v klidu nekomu vyhlasit valku, kdyby na to prislo.
Čas: 2017-10-11 13:13:52 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Přesně, přitom tu hymnu a vlajku víc urážejí věci, které ti politici dělají.
Čas: 2017-10-11 15:49:17 Autor: Zdenál (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Mě přijde že konkrétně s tim klekáním je problém trochu jinde v symbolice.

Špičkoví černošstí sportovci stím symbolizují nedostatek respektu a příležitostí, který prý mají v americe jako černoši.
Jejich odpůrci poukazují že to je absurdní, když zrovna oni mají respekt, mnoho fanoušků, velké příjmy, dostali příležitost dosáhnout vrcholu v dané kariéře.

Samozřejmě že se mluví o urážce symbolů státu, ale jde o to že plno lidí společnost a stát spojuje a je to takové "zástupné" bitevní pole. Myslim že ta debata by byla vyhrocená i bez symbolů státu i bez existence státu, protože základní problém je v nějakém kulturně sdíleném pocitu nenapravené rasové křivdy (ať už má toto pro lidi kteří s tímto nebo podobným obratem operují jakýkoli obsah a ať už jde o pocit oprávněný nebo ne).
Čas: 2017-10-11 17:37:24 Autor: marek28 Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Já to vidím max. tak v seriálech a filmech. Ono je to tím, že Amíci jsou nový národ, úplně čerstvý, vždyť vznikli teprve před nějakými 250 lety. Zatímco evropské národy mají historie někdy čítající tisíce let. Vždyť i Slovani, kteří zakládali své státy jako jedni z posledních, mají své státy staré víc než tisíc let. Ono se může zdát, že to přece nemá význam, dnešní lidé tu dobu stejně nezažili, ale historie nás do určité míry formuje. Čech je cynik, protože je zvyklý na stovky let poroby. Američan bude nadšený a svou zemi milovat, protože za ní jeho předci bojovali a udělali z ní supervelmoc.
Čas: 2017-10-11 18:01:13 Autor: jstr (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Američana, který si dělá názor na Čechy pomocí seriálu jako Ulice, Ordinance a pod., bychom se asi nedívali obecně příznivě, že?
Čas: 2017-10-11 18:07:17 Autor: marek28 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Vy myslíte, že oblíbenost takových seriálů vůbec nic neznamená? A že v popkultuře se neustále opakující se stereotypy nemají absolutně žádný základ a jsou úplně smyšlené?
Čas: 2017-10-11 18:53:40 Autor: jstr (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Co já vím, sociální vědy na tohle téma nejsou můj šálek čaje a ostatně, ani nemám televizi. Co mohu soudit, tak amící co znám, sledují víceméně totéž a na kvalitu mají víceméně stejný názor, občas si "nelegálně" stáhnou i nějakou dobrou eu produkci.
Čas: 2017-10-11 19:09:22 Autor: marek28 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Co to znamená totéž? Podívejte se třeba na to, kolik patriotismu najdete v americké produkci. A kolik v české.
Čas: 2017-10-11 19:40:42 Autor: jstr (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
totéž - stejně jako já

Patriotismus - těžko soudit a porovnávat, každá země má svá specifika - my možná nemáváme vlajkami, zase natačíme filmy, kde se stavíme se do rolí obětí či se vyžíváme v takové české melancholii. V americké hospodě také neočekávám jako hlavní chod svíčkovou, v české to zase není hamburger - tak asi tak.
Čas: 2017-10-11 20:30:50 Autor: marek28 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Což přesně odpovídá skutečnosti. Češi jsou cynici, co se považují za oběti, vlastenectví je u nich velmi vlažné, protože nač být vlastenec, když po nás půl tisíciletí jenom šlapali? Naproti tomu Američani mají historii mnohem slavnější. Obojí se odrazilo v naší kinematografii, takže ano - na základě popkultury si lze udělat určitý obrázek o tom kterém národu.
Čas: 2017-10-11 23:02:42 Autor: jstr (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
A co z toho plyne, jaký obrázek? Amíci jsou jiní, což lze očekávat.

Mojí známí nadávají na federály podobně jako my na EU, předpisy porušují podobně jako my a že by se nějak zvlášť udávali či spěli k totalitě?? - to se mi fakt nezdá. Podobně jako jiné filmy či jídlo mají i jiný vztah k polici či úřadům než my, nám možná trochu nepochopitelný, což by ale od autora, co ani neumí anglicky správně vyjádřit, jak cití daně, vyžadovalo nějaké usíli a trochu času na seznámení se s US realitou na úkor vysedávání ve virtuálních diskuzích. Já mám v tomhle čtvrt století náskok a do takového zjednodušování bych nešel. Už jen proto, že Amerika je velmi rozmanitá
Čas: 2017-10-12 00:14:24 Autor: marek28 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak to si nerozumíme. Já nevím, jaký mají Amíci vztak k zákonům, byrokracii, udávání a tak, ale vím, že mají vesměs velmi kladný vztah ke své zemi. Jsou vlastenečtí. Vidíte, máte zkušenost - můžete mi to potvrdit, nebo vyvrátit? Jaká zkušenosti máte z USA vy? Opravdu tam běžně vlají americké vlajky? Vážně se tam hraje hymna a lidé stojí v pozoru s rukou na srdci i před každým blbým fotbalovým zápasem? :)
Čas: 2017-10-12 08:35:18 Autor: jstr (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Ano, kladný vztah asi mají. Americké vlajky najdete i tam, kde by jste je necekal. Jestli je fotbalovy zapas blby, nevim, mne se ta hra, pokud myslite americky fotbal, moc nelibi a ano, hymna se hraje pred kazdym vetsim utkanim a nikoliv jen americkeho fotbalu - staci jit nekam pryc, pokud se vam to nelibi. Jsou to proste jine kulturni zvyklosti. Ale co to ma spolecneho s nabehem na diktaturu?
Čas: 2017-10-12 11:22:30 Autor: jstr (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Navíc se domnívám, že náš cynismus nelze přičítat nějaké porobě. To by Poláci či Slováci museli být o řád cyničtější než my, což nejsou a třeba patriotismus je v polských filmech často velmi patrný.

Jinak pro odlehčení: https://www.youtube.com/watch?v=kKTXK8YiCzk
Čas: 2017-10-12 17:27:23 Autor: marek28 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Blbý nemyslím jako hloupý, ale jako nedůležitý, malý. Nemyslím to nijak špatně. :) Ani netvrdím, že v USA je nějaký náběh na diktaturu, reagoval jsem čistě jen na vztah Američanů ke svojí zemi, nevyvozuju z toho nic jako že jsou udavači a tak. Ani mi jejich jiné kulturní zvyklosti nevadí. Pokud někdo chce stát u nějaké písničky, je to jeho věc.
Čas: 2017-10-12 17:29:35 Autor: marek28 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Poláci mnohokrát v dějinách představovali velkou sílu a mnohokrát si vybojovali samostatnost, nemluvě o jejich výkonu během druhé světové války. Polsko má určitě slavnější historii než my. Slováky pro změnu ještě neopustilo nadšení z vlastního státu, které bylo u Čechů patrné během existence ČSR. Pro Slováky je to teď úplná novinka.
Čas: 2017-10-11 19:19:44 Autor: Didi (neregistrovaný) Titulek: Rozdělená amerika
Ono asi taky záleží, s kterou půlkou USA se potkáte. Viz https://www.nytimes.com/interactive/2017/10/05/upshot/gun-ownership-partisan-divide.html
Chápu, že si autoři výše uvedeného článku vybrali parametry, které dávají nejvýraznější rozdíl, ale i tak to vypadá, že na území USA žijí dvě naprosto rozdílné skupiny lidí.
Čas: 2017-10-12 11:41:17 Autor: Vostál Petr Titulek:
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Před lety jsem velice obdivoval USA jakožto úžasnou zemi svobody. Lidi z USA jsem považoval za vyspělejší než nás Čechy.
.................................................................................................................

Tak to já dříve vzhlížel k hvězdnému nebi nade mnou a mravnímu zákonu ve mně,
páč jsem to považoval za cosi vyspělejšího,
ale nakonec jsem zjistil že obojí je tak daleko, že nemá významu se tím zabývat
a kazit si hezkej den...
Čas: 2017-10-12 13:46:21 Autor: von Ich (neregistrovaný) Titulek: giving a fuck
Správně ta věta měla být : Tady je docela vysoká míra not giving a fuck.