Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: FrantzVonLibrntaun
Čas: 2018-05-08 00:00:02

Zdanění a regulace robotů

Není tomu dlouho, kdy se i u nás v ČR objevil nápad zdanit a regulovat roboty. Některé politické strany to mají i v programu. Podle nich technika připraví o práci tolik lidí, že je pracovní trh nedokáže vstřebat. Dokonce se ozývají hlasy po tom, aby roboty platily sociální pojištění. Jiní prosazují Industry 4.0 a chtějí robotizaci naopak subvencovat. Oba přístupy jsou nepochopení historického vývoje a ekonomických důsledků.

Historicky od dob pěstních klínů jakékoliv zlepšení nástrojů, metod nebo míry vzdělanosti mělo za následek nárůst bohatství společnosti a redukci námahy potřebné k vyprodukování konstantní hodnoty. V průběhu dějin běžně zanikala pracovní místa a trh lidi vždy vstřebal. Myslet si u robotizace opak, znamená opomíjet fakt, že nahrazování lidí roboty probíhá především pro snížení nákladů a pokud bude na trhu dostatek nezaměstnaných, tak klesne cena práce, což vytvoří přirozený tlak na zpomalení robotizace. Mechanismus robotizace je samoregulující z pohledu trhu práce. Navíc roboti nenahradí nikdy všechna místa, která byla potřeba k vyprodukování dané hodnoty, protože je někdo musí spravovat a ovládat. Na druhé straně tedy vznikne mnoho míst s vyšší přidanou hodnotou a menší mírou monotonie a námahy. Naopak, kdo chce pomocí subvencí podporovat robotizaci, tak vlastně přímo diskriminuje lidi a pokřivuje samoregulační mechanismus volného trhu, protože tím zlevňuje proces jejich nahrazení robotem.

Legislativní zásah do procesu robotizace přináší pouze riziko narušení dynamické rovnováhy volného trhu, který již mnohokrát historicky osvědčený proces zvyšování produktivity zvládl. Pokud politici chtějí lidem v konkurenci vůči robotům pomoci, měli by naopak snížit daně a deregulovat pracovní trh. Tím zvýší konkurenceschopnost lidí a sníží potřebu robotizace, protože pořídit si robota bude dražší než zaměstnat člověka.
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Zaregistrovaný a přihlášený uživatel nemusí opisovat kód z obrázku a získá přístup i některým dalším funkcím.
Registrace je extrémně rychlá, stačí zadat login a heslo (ani e-mailová adresa není povinná).
Čas: 2018-05-08 09:01:40 Autor: velkej Ká Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Je velmi pravděpodobné, že roboti, zvláště ti inteligentní, budou časem nejen dělníky a služebníky, ale i zákazníky. Protestovat proti robotizaci je jako protestovat proti další generaci lidstva. Každý z nás bude jednou nahrazen; tak jako děti nahradí své rodiče.
Čas: 2018-05-08 18:40:49 Autor: Vostál Petr Titulek:
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Legislativní zásah do procesu robotizace přináší pouze riziko narušení dynamické rovnováhy volného trhu, který již mnohokrát historicky osvědčený proces zvyšování produktivity zvládl.
...........................................................................
Myslím, že ty začátky kapitalismu nebyly zrovna moc růžové,
protože jinak by se nám zde nevobjevil socialismus a komunismus,
kdyby se v té době dělník měl jak prase v žitě,
takže je možné chápat, že chce do toho stát zasahovat,
obzvláště pak když už žijeme v tom socialismu...
Čas: 2018-05-08 21:26:07 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Člověk, stal-li se dělníkem, se měl oproti situaci před tím, než se jím stal, opravdu jako prase v žitě. Stačí porovnat životní úroveň samostatných domkářů a drobných rolníků na venkově s dělníky ve městě v 19. století. Na bawerk.eu o tom jsou články. Stačí si je vyhledat. Třeba už jen to, že dělník mohl oproti domkářům a malorolníkům z venkova mohl dopřát svým dětem vzdělání. "Vobjevení" socialismu ani komunismu tedy nemůže souviset a nesouvisí se špatnou situací dělníků v továrnách 19. století ve srovnání s životem, který mohli žít dál bez těch továren, a který raději opustili.
Čas: 2018-05-08 22:07:33 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Jistěžě to s tím souvisí,
voni taky socialismus a komunismus nezakládali nácí dělníci,
Marx a Engels nebyli žádní soustružnici nebo tkalci,

a ti se nekoukali na to, jestli lidem bylo dříve hůř nebo líp,
ti viděli že je jim docela zle právě ted...
Čas: 2018-05-08 22:17:15 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
PS.

Mimochodem,dnes je naprosto obdobná situace,
akoráte místo dělníka jenž si polepšil je zde občan jenž se má čímdáltím více lépe, a místo Marxe a Engelse jsou zde anarchisté,
kteří říkají : stát vás vykořistuje...

A vobčan na to kouká jak trouba, stejně jako ten dělník, jenž si polepšil z rolníka na dělníka...
Čas: 2018-05-08 22:24:39 Autor: pz100000 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ja sice tusim, ze je nejspis zbytecne se do toho znovu poustet a ze ty Vase trolici koleje jsou vyjete uz tak hluboko, ze z nich do reality nevidite, ale neni Vam samemu blivno vybrat si k tomu p. Vostala, kdyz se mu zrovna povedl tak krasne kompaktni komentar?
Čas: 2018-05-09 12:57:28 Autor: enemy (neregistrovaný) Titulek: práce
roboti neberou lidem práci, ale zefektivňují práci kterou by muselo dělat x lidí , pomaleji a nadřeli by se u toho. Např. v automobilkách bych práci robotů rozhodně nechtěl dělat a asi nikdo jiný, to že to dělají roboti se odráží na ceně produktu a také jeho kvalitě neb robot si neodskoší na cígo nebo špatně nedotáhne šroub protože už je unavenej.... roboti lidem berou jen tu "hnusnou" práci a všichni teď vidíme že firmy mají nouzi o lidi, všude se přidává, obrovský nastupní bonusy atd ..firmy lidi potřebují pořád .
Čas: 2018-05-09 14:20:17 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: práce [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Že vy jste naviděl ten film Vratné láhve,
jak tam ten Svěrák neustále házel do lisu upozornění, že jim bude namontován automat na lahve a on bude muset vopustit lukrativní zaměstnání kde mohl šmírovat holky ?