Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: Urza
Čas: 2019-12-10 00:00:02

Smrt spekulantům!

Nikdo nemá rád spekulanty; těm neúspěšným ještě odpouštíme, protože si to už vyžrali, ale ty úspěšné většinová společnost odsuzuje. Co na to říkám? Tyto reakce jsou nejen nelogické a absurdní, ale hlavně úplně převrácené; úspěšný spekulant totiž ostatním pomohl, zatímco ten neúspěšný uškodil. Trh totiž není hra s nulovým součtem! Ceny statků jsou subjektivní a mění se v čase. Je-li něčeho přebytek, cena klesne; v případě nedostatku stoupne. Šikovný spekulant v časech přebytku nakoupí (čímž pomůže krachujícím producentům zvýšením ceny), aby v dobách nouze prodal (což pomůže konzumentům snížením ceny); dotyčný v podstatě „vyhlazuje“ cenové výkyvy v čase. Když se splete, může způsobit opak, čímž poškodí ostatní a sám za to draze zaplatí (tak draze, jak moc je poškodí); paradoxně tedy jen výtky neúspěšným spekulantům lze považovat za oprávněné, leč tito poškodili v první řadě sami sebe.
Přečtení: 2366
Autor: Eduard Horák
Čas: 2019-12-09 00:00:02

Krize demokracie

Téměř v celé Evropě vnímám poslední dobou šířící se vlnu nespokojenosti se současným režimem. Ve Francii je to generální stávka. Ve Švédsku mají rozrůstající se problém s migranty. Velká Británie je už unavená dohadováním o Brexitu a napětí před blížícími se volbami se stupňuje. Této situaci příliš neprospěl ani nedávný teroristický útok, při němž vyhasly dva mladé životy rukou odsouzeného teroristy. Německo už nebaví „dobrosrdečnost“ Angely Merkelové a společnost se tříští. Summit NATO, která je prý „nejúspěšnější alianci v dějinách“, schválil nesmyslné posílení Pobaltí a Polska. No a u nás máme premiéra, který je chvíli kriminálník oficiálně, chvíli neoficiálně, bonmotujícího, nemocného a minimálně polovinou národa nenáviděného prezidenta. Parlamentu a Senátu důvěřuje minimum lidí a Vlastimil Vondruška prorokuje zkázu ve své nové knize Kronika zániku Evropy.
Není už tedy načase si přiznat, že současná demokratická zřízení není to, co umožňuje lidem mírovou spolupráci, svobodu a prosperitu?
Přečtení: 2807
Autor: Urza
Čas: 2019-12-08 12:00:00

Studio Svobodného přístavu: Digitalizace státní správy

Přečtení: 934
Autor: Urza
Čas: 2019-12-07 00:00:02

Anarchokapitalismus v prvej línii: Otázky a odpovede

Přečtení: 1916
Autor: Urza
Čas: 2019-12-06 00:00:02

Hospodářské cykly

Lidé často považují hospodářské cykly (období rychlého růstu střídaná krizemi) za něco, co tu vždy bylo, někdy dokonce za vlastnost kapitalismu; obojí je však omyl. K hospodářským cyklům dochází v důsledku (státem řízeného) umělého snižování úrokových sazeb. Trh má tuto fascinující vlastnost: Je-li ve společnosti dostatek našetřených zdrojů, v důsledku zákona nabídky a poptávky klesají úrokové sazby, což motivuje lidi investovat a produkovat statky, které pak snadno prodají (ve společnosti je dostatek zdrojů); umělé snížení úroků motivuje podnikatele ke stejným investicím, avšak pro vyprodukované statky pak nenaleznou odbyt (společnost je chudší, než se z falešných cenových signálů zdálo). Podrobněji jsem tento jev vysvětloval na své přednášce o penězích. Kdo je však praktik bez zájmu o teorie, může se přesvědčit empiricky: Dokud státy úrokové míry uměle nesnižovaly, ekonomické cykly se nekonaly.
Přečtení: 2446
Autor: Urza
Čas: 2019-12-05 00:00:02

Hra s nulovým součtem?

Mnozí tvrdí, že za nenávistí k bohatým stojí závist; a možná mají pravdu (částečně určitě). Já si však myslím, že krom závisti hraje roli ještě obecně rozšířené přesvědčení, že trh je hra s nulovým součtem, takže když někdo bohatne, musí se tak dít na úkor jiného, který chudne. To však zjevně není pravda; proběhne-li mezi dvěma lidmi dobrovolná směna, každý si subjektivně cení statku, který získává, více než toho, jehož se vzdává (kdyby ne, takový obchod by dobrovolně neuzavřel). I díky tomu bohatství společnosti neustále roste; pohleďme, v jakých podmínkách lidé žili před několika stovkami let, a porovnejme to s tím, jak se máme nyní. Společnost jako celek bohatne; i chudí bohatnou. Na volném trhu nejlépe vydělává ten, kdo nejvíce zlepšuje situaci ostatních. Když tedy někdo firma vydělá mraky peněz, není to „na úkor“ zákazníků; polepší si obě strany.
Přečtení: 2917
Autor: Urza
Čas: 2019-12-04 00:00:02

Vláďa Krupa v deCentrále: Ekonomika třetí říše

Tématem minulé přednášky o anarchokapitalismu v klubu (de)Centrála byla věda a (základní) výzkum na volném trhu.
Dnešním tématem bude ekonomika třetí říše; a přednášet bude Vláďa Krupa! Uslyšíte od něj o tom, jak skutečným a tuhým socialismem byl nechvalně proslulý socialismus národní.
Všichni jste též rovnou zváni na příští přednášku, která bude až za dva měsíce, tedy 5. února; přednášet bude Lucka Komárková a tématem budou kryptoměny.
Těším se na vás dnes večer v 19 hodin v klubu (de)Centrála.
Přečtení: 2282
Autor: Jaromír
Čas: 2019-12-03 00:00:02

Manželství – oba pohledy

Měli by liberálové prosazovat povolení stejnopohlavních manželství? Na jednu stranu je fakt, že registrované partnerství či soukromá smlouva nemůže podle současných zákonů upravovat například společné jmění a děti; na druhou stranu ovšem manželé mají určitá privilegia (vdovský důchod, volno při svatbě) a navíc se současná regulovaná smlouva vnutí všem. Stejnopohlavní manželství je z hlediska svobody polovičaté řešení, něco jako regulační poplatky – lepší než nic, ale že by bylo co oslavovat?
Přečtení: 2487
Autor: Eduard Horák
Čas: 2019-12-02 00:00:02

Česko je tiskařská velmoc

Podle tohoto článku patří Česká republika mezi tři země, které nejvyšším tempem tisknou peníze. Češi se tak „obohatili“ v meziročním porovnání o 132,5 mld Kč. Jedná se pochopitelně o likvidní peníze, neboli fyzické bankovky, které tvoří pouze jednotky procent z veškerých peněz v ekonomice (drtivá většina peněz totiž existuje pouze jako položky na bankovních a úvěrových účtech). Česká národní banka k tomuto tempu tištění nových peněz přistoupila údajně z důvodu přání oslabit českou korunu. I takové „malé“ množství peněz ale může mít dalekosáhlé následky v ekonomice. Za prvé: Peníze se nerozdávají rovnoměrně mezi všechny občany, tudíž ti, ke kterým se nové bankovky dostanou nejdříve, disponují větší kupní silou při starých cenách. Větší množství peněz v ekonomice totiž vede, ceteris paribus, ke zdražení. Za druhé: Nárůst peněžní zásoby vede k mylným investicím, plýtvání, hypotečním bublinám a jiným omylům. A za třetí: Při nástupu finanční krize, kterou mnozí ekonomové očekávají v USA již příští rok, se tyto mylné investice projeví jako ztrátové a nastartují krachy firem i domácností. Jak vidíte následující finanční krizi vy? Přijde podle vás brzy? Bude ještě horší, než ta minulá? Nebo to národní banky nějak „vykoumají“ a krizi vyřeší, vyléčí, či ji dokonce předejdou nějakým zázračným opatřením?
Přečtení: 2947
Autor: Urza
Čas: 2019-12-01 12:00:00

Studio Svobodného přístavu: Není anarchista jako anarchista

Přečtení: 1145
Autor: Urza
Čas: 2019-11-30 00:00:02

Kanál Svobodného přístavu: Ankap přednáška o vědě a výzkumu

Přečtení: 2225
Autor: Urza
Čas: 2019-11-29 00:00:02

Che Guevara jako symbol

Je-li o něco zájem, v naší kapitalistické společnosti to typicky bude dříve či později k mání; a nejrůznější předměty s obrázky revolucionáře Che Guevary nejsou výjimkou. Mnozí jej dokonce vnímají jako symbol svobody; a já se nestačím divit. Vrah stovek lidí, jenž s Castrem pomáhal nastolit tvrdou diktaturu na Kubě, ve které pak sám zastával významné vládní pozice (byl ministrem), vedl banku (!) a intenzivně centralizoval veškerou moc ve společnosti, ve vraždění (nejen v boji) si zjevně našel zálibu, neboť se osobně účastnil masových poprav, ačkoliv bezpochyby nemusel. Když se mocní (el Che s Fidelem) rozkmotřili, odtáhl z Kuby do Zaire, pak do Bolivie; na obou místech coby profesionální revolucionář pokračoval v ubližování lidem a šíření utrpení; svých cílů však nedosáhl, selhal, byl zajat a nakonec rozstřílen od paty k hlavě. Z fotek soudím, že byl fakt hezký chlap; je snad tohle důvodem, proč si jej někdo dá na triko?
Přečtení: 2894
Autor: Urza
Čas: 2019-11-28 00:00:02

Duševní vlastnictví

Mnozí (zdaleka ne všichni) anarchokapitalisté (včetně mě) neuznávají duševní vlastnictví; to rozhodně neznamená, že bych měl něco proti tomu, aby se lidé smluvně zavazovali k čemukoliv, co uznají za vhodné – tedy klidně i k nešíření zakoupené knihy či třeba software (a to pod hrozbou libovolné pokuty za porušení smlouvy). Co tedy považuji za nepřijatelné? Aby kdokoliv platnost této smlouvy rozšiřoval na další jedince, kteří s ní nemají vůbec nic společného. Vytvoří-li osoba A dílo, jež prodá osobě B, která se smluvně zaváže obsah nešířit, ale přesto tak učiní, nedává smysl za jeho další šíření stíhat osobu C, pokud tato žádnou smlouvu neuzavřela (a díla se nezmocnila porušením něčího vlastnictví). Namítáte, že je v praxi těžké osobě B něco prokázat? To zajisté ano; ale dojde-li k těžko prokazatelnému zločinu, budeme za něj snad stíhat nevinné jen proto, že nedokážeme najít pachatele?

Leckdo se diví, proč někteří z anarchokapitalistů neuznávají duševní vlastnictví, ačkoliv vlastnická práva jsou jim svatá; inu, ač to zní paradoxně, právě tohle je tím důvodem. Představme si člověka, jenž vlastní pozemek, tužku a papír; sedne si na svém pozemku a začne tam něco psát svou tužkou na svůj papír. A právě tohle je to vlastnictví, jež je nám svaté; on si může se svými prostředky nakládat dle vlastního uvážení! Prohlásit, že někdo „vlastní“ třeba text knihy, znamená přiřknout mu částečné vlastnictví všech tužek, papírů a dalších prostředků k psaní knih v celém vesmíru; podobně jako když stát zakazuje lidem například brát drogy, uzurpuje si částečně vlastnická práva k jejich tělům, což považujeme za nepřijatelné (byť se též jedná jen o omezení jedné z mnoha činností, které můžeme s našimi těly provádět; a nejinak je tomu v případě těch tužek a papírů).
Přečtení: 4256
Autor: Urza
Čas: 2019-11-27 00:00:02

Dotace čtyřikrát jinak

Zaprvé: Dotace způsobují korupci; příjemci uplácejí úředníky.
Zadruhé: Přerozdělováním se ztrácejí prostředky; ti, kdo je řídí, nepracují zadarmo.
Zatřetí: Dotace škodí drobným podnikatelům; daně platí všichni, ale větší subjekty snáze zvládnou administrativu a splní podmínky.
Začtvrté: Ztrátové firmy plýtvají, ergo by měly zkrachovat a uvolnit místo těm prosperujícím; přerozdělování je zachraňuje, čímž křiví trh, ničí dobré a pomáhá špatným.

Pořadí, v němž jsem nevýhody dotací uvedl, odpovídá tomu, jak závažně je dle mého názoru veřejnost vnímá (zatímco ty první každý vidí jako velký problém, ty poslední si většina lidí nejspíše vůbec neuvědomuje); jejich skutečná škodlivost je však pravděpodobně skoro přesně opačná – zatímco nějaká korupce způsobí v podstatě jen to, že místo aby byly peníze utraceny dle zvůle jednoho úředníka, jsou utraceny dle potřeb jiného, podpora plýtvajících a neschopných vytlačuje z trhu schopnější, čímž poškozuje zákazníky, již musejí platit více peněz za méně kvalitní služby. A to vůbec nemluvím o morální stránce celé věci, neboť peníze, jež stát rozdává, musí nejprve někomu uloupit.
Přečtení: 2778
Autor: Urza
Čas: 2019-11-26 00:00:02

Manželství je každého soukromá věc…

Včera vyšel ve Stokách text, jehož autor volá po odluce manželství od státu (což je věc, na které se rozhodně shodneme), avšak zároveň je proti manželství stejnopohlavních párů s odůvodněním, že by se jednalo o porušení NAPu, protože stát ho prý nutí považovat homosexuály za manžele, zatímco on je chce považovat za devianty. Já však tvrdím, že prohlásit dva lidi za manžele samo o sobě proti NAPu není; k něčemu takovému by totiž docházelo i ve svobodné společnosti, kde by ty dva za manžele neprohlašoval stát, ale jiné volnotržní instituce. Autor by pak takový pár mohl i nadále považovat za devianty, což ale může i teď. Samozřejmě by bylo nejlepší, aby se stát do manželství vůbec nepletl; souhlasím s odlukou (nejen) manželství od státu. Dokud k tomu ale nedošlo, jsem zastáncem co největší svobody a nejmenších regulací v této oblasti. Nechť se mohou brát i stejnopohlavní páry; a nejen páry.
Přečtení: 2884
Autor: Adam
Čas: 2019-11-25 00:00:02

Liberální pohled na manželství

V dnešní společnosti je vedena debata o liberalizaci manželství. Zastánci liberalizace jsou pro povolení manželství homosexuálům, případně jiným skupinám. Odpůrci jsou pro povolení manželství pouze heterosexuálům. Na tomto místě upozorňuji, že já stejnopohlavní svazek za manželství nepovažuji. Možná si říkáte, proč do STOK SVOBODNÉHO PŘÍSTAVU přispívá nějaký neliberál. Odpovědí je, že zatímco můj postoj je zcela v souladu s NAPem, tak postoj „povolme homosexuálům svatbu zákonem“ je v rozporu s NAPem, stejně tak i postoj „zakažme jim svatbu zákonem“. U druhého jmenovaného jde samozřejmě o porušení svobody dvou homosexuálů, kterým zakážeme uzavřít (manželskou) smlouvu. Naopak u postoje prosazujícího uzákonění manželství homosexuálů je problém, že mě nutí považovat homosexuály za manžele. Opět se tedy ukazuje, že veškerá zákonná řešení jsou problematická. Proto považuji za správné zrušení zákonné definice manželství. Pak by se mohli všichni ženit/vdávat dle libovůle, a já bych je mohl svobodně považovat za devianty. Samozřejmě, pokud by se zrušilo státní manželství, zcela to rozbourá věci jako vdovecký důchod. To by mně samozřejmě nevadilo, naopak. Ale pokud se bavíme o státním manželství, pak je označení názoru „povolme homosexuálům svatbu zákonem“ za názor liberální pouze dalším pokusem o krádež slova liberální.
________

Urzova poznámka pod čarou: Protože řada lidí mě automaticky považuje za autora všech textů ve Stokách, zde explicitně upozorňuji, že tento článek má jiného autora; já s jeho postojem nesouhlasím, mou reakci si budete moci přečíst zítra. V každém případě je pluralita názorů ve Stokách žádoucí!
Přečtení: 2596
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Zaregistrovaný a přihlášený uživatel nemusí opisovat kód z obrázku a získá přístup i některým dalším funkcím.
Registrace je extrémně rychlá, stačí zadat login a heslo (ani e-mailová adresa není povinná).
Čas: 2019-12-10 19:30:55 Autor: Jakub G Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Pokud by to byla pravda, pak by tu nebyli překupníci lístků.
Čas: 2019-12-10 19:29:47 Autor: Jakub G Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Zcela vážně, protože ukazuje rozpory v tom, co tvrdíš.
Čas: 2019-12-10 19:25:28 Autor: enemy (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Ale umělec ví jakou si může říct částku. On ví že má třeba milion fanoušku kteří si koupili jeho desku, ví že z toho milionu mu určitě 10tis fanoušku přijde na koncert za 2000 za lístek, protože jinej interpret který je méně známy měl na koncertě 8tis fanoušku za 1800. Tohle je byznys jako každej jinej a snaží se z toho vytřískat co nejvíc kór v šoubyznysu protože tam jsou lidi ochotní zaplatit fakt hodně peněz. Neříkám, že se nutně pohybujeme na nějaký maximální hranici ale bude to k ní hodně blízko, ono vyprodat koncert neumí kde kdo :)
Čas: 2019-12-10 19:13:54 Autor: Richard Fuld (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Vytvořením rezervy oddálíte recesi? Tvořením rezerv na krizi, ji můžete velmi úspěšně vyvolat, tedy její příchod naopak urychlit.
Čas: 2019-12-10 19:12:06 Autor: Richard Fuld (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
To je velmi rozšířený nesmysl, že za krize může bankovnictví a pramení z toho, že lidé zastávající tento názor nerozumí ani bankovnictví ani ekonomice. Jen si přečetli pár konspiračních teorií o tzv. bankovnictví částečných rezerv a pak mudrují. :-)
Čas: 2019-12-10 19:08:00 Autor: Glande Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jenže mě tím, dle vaší logiky poškodí úplně stejně.Prostě to neseženu nebo jinde/jindy dráž. Spekulant či důchodce, mojí bídy původce !!!
Čas: 2019-12-10 19:02:28 Autor: Lojza Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tuhle otazku myslis vazne? Asi ne, vid?
Čas: 2019-12-10 18:42:42 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak já se ani neptal kde, já chtěl jasně ukázat na ty dva obrázky.
Čas: 2019-12-10 18:27:44 Autor: pz100000 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
>> pak tam daná věta působí zcela mimo, protože neuvádíte, mezi čím máme rozdíly hledat

Prominte, moje chyba, nevzal jsem v potaz median lokalniho a-IQ. Ano, jsou lide, jiz u dvou prakticky shodnych obrazku s textem "najdete rozdily" zacnou hledat rozdily, a jsou lide, kteri bryskne detekuji jadro pudla s tim, ze jeden obrazek je vpravo a druhy vlevo. Ti druzi jsou dnes laskave oznacovani za kreativni a na jejich lecbu i ja rad prispeji. Nu, a pak jsou lide, jiz se optaji "kde". V techto pripadech je sice kazda rada draha, ale uz si tu zvykam.

Pokud Vas neukojilo ani https://stoky.urza.cz/index.php?action=showdrop&DID=599#l46280, zkusim jeste mamamamisu-omysemame:

1) koupi, cimz zvysi cenu, cimz pomuze producentum
2) koupi, cimz zvysi cenu, cimz uskodi konsumentum

1) proda, cimz snizi cenu, cimz pomuze konsumentum
2) proda, cimz snizi cenu, cimz uskodi producentum

1) koupi a proda, cimz zklidni vlny
2) koupi a proda, cimz vytvori vlny

Mein Gott, ted to sam vidim, vony tam jakysi diferanse fakt jsou. Tak nic, pardon.

(To matematicke reseni Vas lehce posunuje k one prec jen ponekud prestiznejsi kategorii kreativcu. Sice jste v tom nadseni prehledl, ze ony rozdily jsou si castecne podobne, ale koneckoncu... kreativne zpracovane zadani to je, to bez pochyb.)
Čas: 2019-12-10 17:17:36 Autor: Jakub G Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Co kdyby ses raději místo psaní takových hovadin soustředil na pochopení psaného textu?
Čas: 2019-12-10 17:15:45 Autor: Jakub G Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ale proč mi to píšeš? Já přece nikdy netvrdil opak. Jen tvrdím, že nechce nutně vydělat největší možnou částku. Tedy že není nutně jeho cílem nastavit cenu lístků jako maximálně možnou, při které se koncert ještě vyprodá.
Čas: 2019-12-10 17:15:39 Autor: enemy (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Jakub kdyby podnikal tak by samozřejmě dal ty nejnižší možné ceny, svým zaměstnancům by platil maximální možný plat a sám pro sebe by si nic nenechal protože je to dobrá duše, která nechce vydělat přece, ale chce, aby jeho zaměstnanci a zákazníci byli spokojení.. například kdyby byl umělec rozdával by lístky zadarmo, prvně těm chudým a co by zbylo by rozdal mezi bohaté, ikdyž možná že těm hajzlům bohatým by ho prodal dost draho a ty peníze z toho by rozdal chudým....
Čas: 2019-12-10 17:13:53 Autor: pz100000 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
>> Někdo podniká v překupnictvi a světe div se uživí se a lidi jim za to platí a to dobrovolně..

Tak. Jiny zase v najemnovrazednictvi a světe div se uživí se a lidi jim za to platí a to dobrovolně. Co furt fsici maji, zejo..
Čas: 2019-12-10 17:11:41 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Pokud narážíte na příspěvek, kterým jste otevřel vlákno, pak tam daná věta působí zcela mimo, protože neuvádíte, mezi čím máme rozdíly hledat. Takže přesně tomu nerozumím.

A pak je tam druhá věc, jakkoliv bych našel těch deset rozdílů mezi čímkoliv, pořád nevím, co brání ostatním koupit v čase dostatku také, resp. jak by s tímto dané rozdíly jakkoliv souvisely.

Abyste měl radost, tak pro Vás deset rozdílů mezi čísly 1 a 10: 9, 9, 9, 9, 9, 9, 9, 9, 9 a 9.
Čas: 2019-12-10 17:06:31 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Takže vyslýcháte každého zákazníka pod lampou?
Čas: 2019-12-10 17:06:26 Autor: enemy (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
třeba proto, že i umělec chce vydělat a třeba i proto že pro chudého je lady gaga drahá a pro bohatého ne...