Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: Urza
Čas: 2020-01-21 00:00:02

Proč stát koupil e-shop za 400 mega?

Včera jsem psal o státním e-shopu za 400 mega. Dnes bych rád odpověděl na otázku, jak si může stát něco takového dovolit? Inu, je to celkem jednoduché. Stát není volnotržní firma; neslouží zákazníkům. Je to monopol na násilí; a jako organizace se nemusí občanům za nic zodpovídat. V případě velkých pochybení může někoho ze svých řad postihnout a vyměnit, pomůže-li to PR; ale na principech svého fungování, kvůli kterým k těm pochybením dochází, nemusí měnit vůbec nic, protože má sílu, takže zakázat konkurenci je pro něj snazší než dělat věci pro lidi. Hlavním problémem e-shopu za 400 mega není ta cena; je to nedobrovolnost celé transakce, která umožňuje, aby k ní za takových podmínek vůbec došlo. A stěžovat si na cenu je, jak pravil anarchokapitalista Dan Steigerwald: „…jako kdyby si žena znásilněná v parku stěžovala na to, že nedostala kytku, a že ji pak nechal ležet v blátě.“
Přečtení: 6
Autor: Urza
Čas: 2020-01-20 00:00:02

E-shop za 400 mega z eráru

Státní fond dopravní infrastruktury koupil bez výběrového řízení e-shop na dálniční známky za 400 mega; a všichni jsou z toho na větvi. Proč? No protože je to drahé. A protože nikdo soudný nekoupí za 400 milionů korun e-shop s pěti a půl položkami. Jasně předražená zakázka! A jak to poznáme? Jednoduše; víme, kolik stojí e-shopy na trhu. A předpokládáme, že státní nákupy by se měly pohybovat v podobných relacích jako ty tržní. No a když se řádově liší, humbuk v mediálním prostoru započne. Podobně jako se Američanům nelíbilo, když U.S. Army koupila záchodové prkénko v přepočtu za 45 tisíc korun či kladivo za 30 tisíc..

Všichni víme, kolik by měl stát e-shop (nebo záchodové prkénko či kladivo); leč víme to jen a pouze díky tomu, že v odpovídajícím odvětví existují i tržní ceny; kdyby neexistovaly, nemáme nejmenší tušení. No… a přesně tato situace reálně nastává v odvětvích, kde má stát monopolní postavení; nikdo neví, kolik mají stát nejen Pandury, ale ani služby jako soudy, policie či vzdělávání. V těch odvětvích tržní mechanismy téměř chybí, ceny určují více méně státy; a nikdo nemá podle čeho posoudit, jak moc odpovídají realitě a kolik by byl kdo ochoten za služby v dané kvalitě reálně zaplatit. Prostě jen věříme státu, že tohle předražené určitě nebude; protože když se podobné excesy vyskytují tam, kde na ně lze snadno přijít, rozhodně si žádný státní úředník ani politik nic takového nedovolí tam, kde to z principu odhalit ani nelze.
Přečtení: 2354
Autor: Urza
Čas: 2020-01-19 12:00:00

Studio Svobodného přístavu: O ankapu s Krkavčí matkou

Přečtení: 904
Autor: Urza
Čas: 2020-01-18 00:00:02

Kanál Svobodného přístavu: Ankap pro školu PrimMat ve F-M (II.)

Přečtení: 2183
Autor: Urza
Čas: 2020-01-17 00:00:02

Nadhodnota

Nadhodnota představuje základní kámen komunistického ospravedlnění revolučního násilí „dělnické pracující třídy“ vůči „vykořisťovatelům“; a bohužel zdaleka nejen komunistům takové vysvětlení dává smysl: Dělníci vyprodukují statky, jež mají nějakou hodnotu, kapitalista je prodá, část utržených peněz zaplatí zaměstnancům, část utratí za další výlohy spojené s výrobou a část si ponechává (což je právě ta nadhodnota). Toto myšlení však zcela ignoruje subjektivitu hodnoty; nic nemá objektivní hodnotu samo o sobě, tu statkům přisuzují lidé. Co to znamená? Že nic jako nadhodnota neexistuje; kapitalista kupuje práci lidí za tržní cenu (pro pracující je zjevně tato cena vyšší než hodnota té práce, jinak by pro něj nepracovali; pro zaměstnavatele je tomu naopak, jinak by je nezaměstnával) a vyprodukované statky pak za tržní cenu prodává zákazníkům (neboť pro ně je jejich hodnota vyšší než tato cena).
Přečtení: 2694
Autor: Urza
Čas: 2020-01-16 00:00:02

Není zlo jako zlo

Totalita je stav, ve kterém se stát snaží ovládat téměř všechny aspekty životů svých poddaných v obrovském rozsahu.
Diktatura je vláda úzké skupiny (či jednotlivce).
Demokracie je vláda většiny.
Fašismus je totalitní diktatura s významnými prvky rovnostářství (kolektivismu), nacionalismu, militarismu a určité formy progresivismu.
Nacismus je kombinace fašismu s rasismem (teorií o nadřazené rase) a antisemitismem.

Vyjdeme-li z těchto (všeobecně přijímaných) definic, dojdeme k následujícím (všeobecně opomíjeným) závěrům: Totalita nemusí být diktaturou; diktatura nemusí být totalitou (ač typicky bývá). Demokracie sice nemůže být diktaturou, avšak může být totalitou (a leckdy je; vláda většiny může chtít ovládat téměř všechny aspekty životů svých poddaných). Nacismus a fašismus není totéž; fašismus nemusí být rasistický či antisemitský (nacismus ano). Ne každá diktatura či totalita je fašismem. Policejní stát je totalitní, nemusí však mít diktátora; i právní stát může být totalitní (existují-li dostatečně represivní zákony). Demokracie znamená vládu většiny, nikoliv svobodu a už vůbec ne „dobro“ či „ochranu menšin“.

Souhlasíte? Nesouhlasíte? Chcete vědět víc? Mimo jiné i o tom bude první konference Svobodného přístavu o totalitách (kdo nemá fb, může se zaregistrovat na tomto webu), kterou pořádáme 1. února v budově CEVRO Institutu.
Přečtení: 2876
Autor: Urza
Čas: 2020-01-15 00:00:02

Urza versus Pavel Šanda

Přijal jsem pozváni na neratovické gymnázium do veřejné debaty se socialistou Pavlem Šandou.
Přijďte si ji poslechnout dnes v 16 hodin!
Přečtení: 2006
Autor: sad clown
Čas: 2020-01-14 00:00:02

Vznik státu

Častým argumentem etatistů proti ankapu je, že stát dle nich vznikl jako výsledek volnotržních rozhodnutí, že to tak lidé chtěli, takže vytvořili poptávku po státu, a tak je stát legitimní a je to nejlepší řešení uspořádání společnosti. Anarchokapitalisté samozřejmě nesouhlasí, protože státy vznikly pod pohrůžkou násilí, což nemá s volným trhem nic společného. Pokud ale přistoupíme na tuhle logiku, že každé rozhodnutí (i nedobrovolné) je volnotržní, tak stále se nejedná o konečný proces. Proč si etatisti myslí že by to tak mělo být navždy a stát je ten svatý grál, který musíme udržovat a chránit? Pokud všechny minulé režimy byly ustanoveny na základě volného trhu, tak proč bychom měli setrvat zrovna u státu, respektive kde se bere ta jistota, že v budoucnu nevznikne poptávka po bezestátní společnosti?
Přečtení: 3097
Autor: Urza
Čas: 2020-01-13 00:00:02

Konkurenční boj v dlouhodobém měřítku

Před lety jsem psal o tom, proč dumping, kartelové dohody a monopoly nepředstavují pro volný neregulovaný trh závažný problém; čtenáři tato má vysvětlení akceptují, dokud se jedná o obory, které nemají příliš velké přirozené vstupní náklady do odvětví, ale často mi píší, že tam, kde jsou tyto náklady vysoké, mé argumenty pozbývají platnosti. Pravdou je, že mnou popsané mechanismy v takových odvětvích fungují stejně, jen pomaleji; na základě toho se mnozí domnívají, že tyto „prodlevy v reakci“ konkurence budou zvyšovat motivaci podnikatelů „páchat nekalé praktiky“. Zapomínají však, že právě vysoké vstupní náklady do odvětví tuto motivaci zase snižují: Strávíte-li desítky let a mnoho zdrojů tím, že si získáváte dominantní pozici v „pomalém a drahém“ odvětví, nedává smysl tu pozici riskovat pro dočasné zvýšení zisků; tak jednají spíše ti, kdo nemají moc co ztratit (a na ně zase rychle reaguje konkurence).
Přečtení: 2767
Autor: Urza
Čas: 2020-01-12 12:00:00

Studio Svobodného přístavu: Vznik bohatství a nerovnosti

Přečtení: 953
Autor: Urza
Čas: 2020-01-11 00:00:02

Kanál Svobodného přístavu: Ankap pro školu PrimMat ve F-M (I.)

Přečtení: 2038
Autor: Urza
Čas: 2020-01-10 00:00:02

Daně jsou loupež

Co z hlediska etiky odlišuje konsensuální sex od znásilnění? Dobrovolnost!
Co z hlediska etiky odlišuje zaměstnání od otroctví? Dobrovolnost!
Co z hlediska etiky odlišuje dar od krádeže? Dobrovolnost!
A co z hlediska etiky odlišuje daně od loupeže?
Přečtení: 4185
Autor: Urza
Čas: 2020-01-09 00:00:02

Ankap pro PrimMat ve Frýdku-Místku

Dnes přednáším ve Frýdku-Místku pro soukromou podnikatelskou školu PrimMat; budu mít dvě přednášky po dvou hodinách pro dvě poloviny studentů.
Tentokrát nikoho nezvu, jelikož přednášky nejsou určeny pro veřejnost (ale z obou bude záznam v Kanálu Svobodného přístavu); píši však z jiného důvodu – ať už jste učitelé, studenti či jejich rodiče a máte zájem o přednášku ve škole, kterou můžete domluvit s vedením, neváhejte se mi ozvat (třeba na mail urzanarchy u gmailu), jelikož přednášky ve školách jsou jednou z priorit Svobodného přístavu.
Přečtení: 2148
Autor: TaxationISTheft
Čas: 2020-01-08 00:00:02

Ideální trest za zločin? Upálení zaživa!

Když se etatistům něco nelíbí, obvykle to chtějí zakázat. A když se to nakonec zakáže, tak už by měli být konečně spokojení, nebo ne? Nikoliv! Obvykle začnou volat po přísnějších trestech. Když jde někdo sedět třeba na tři roky za dýlování perníku, tak v každé hospodě a na každé pavlači si lidé povídají o tom, jak jsou to směšně nízké tresty a měly by se to zpřísnit! Pokud někdo vyfasoval pět tisíc pokutu za překročení rychlosti, opět se mluví o tom, jak jsou to příliš malé částky a mělo by to být třeba sto tisíc! Jen pořádně přísné tresty lidi naučí! Říkám si, kde to má vlastně hranici? Kdy už lidé přestanou požadovat přísnější tresty a řeknou si, že už je to přísné dost? Myslím, že třeba trest v podobě upálení zaživa a lámání v kole by je mohlo uspokojit a přestanou volat po něčem přísnějším.

Ale teď vážně. Jaký má smysl zpřísňování trestů? Etatisté si obvykle přestavují, že se kriminálníci těchto trestů zaleknou a přestanou být kriminálníci, ale to je teorie. Praxe je taková, že když někdo porušuje úmyslně zákon, obvykle ani neví jaký je za to trest a nestuduje si zákony, aby věděl, jestli mu hrozí pět nebo deset let. On prostě počítá s tím, že ho nikdy nedopadnou a celé mu to projde.
Přečtení: 3073
Autor: Urza
Čas: 2020-01-07 00:00:02

Čtvrt století od smrti Murrayho Newtona Rothbarda

Dnes je tomu přesně pětadvacet let od doby, kdy ve věku nedožitých 69 let opustil tento svět jeden z největších myslitelů, ekonomů, filosofů a géniů – Murray Newton Rothbard, „otec anarchokapitalismu“; jeho životním dílem bylo konzistentní a logické dovedení do důsledků dvou směrů, jež spolu zdánlivě příliš nesouvisely: anarchismus a rakouská ekonomická škola. Anarchisté často chybovali v ekonomii a zastánci rakouské ekonomické školy neaplikovali své (správné) závěry na stát; Murray Newton Rothbard obojí napravil a došel k brilantnímu závěru: „Capitalism is the fullest expression of anarchism, and anarchism is the fullest expression of capitalism. Not only are they compatible, but you can't really have one without the other. True anarchism will be capitalism, and true capitalism will be anarchism.“ Toto poznání a jeho plné pochopení značně změnilo můj život; děkuji Vám, pane Rothbarde.
Přečtení: 2655
Autor: sad clown
Čas: 2020-01-06 00:00:02

Evil corps vs stát

Jedním z hlavních argumentů etatistů proti anarchokapitalismu je obava, že bez „ochrany“ státu by velkým korporacím nic nebránilo lidi zotročit. Nicméně velká korporace je v podstatě takový malý stát, stejně zoufale neefektivní, plná byrokracie, korupce, atd. A proč? Protože čím složitější struktura/hierarchie, tím obtížnější komunikace, tím hůře se vymáhají stanovená pravidla. Dnešní Evil corps existují díky státům, díky státním regulacím které jim hrajou do karet. Odstraňme stát, odstraníme i korporace kterých se etatisti tak bojí.
Přečtení: 3506
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Zaregistrovaný a přihlášený uživatel nemusí opisovat kód z obrázku a získá přístup i některým dalším funkcím.
Registrace je extrémně rychlá, stačí zadat login a heslo (ani e-mailová adresa není povinná).
Čas: 2020-01-20 23:22:31 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Voľnotržné ceny síce nevieme, ale ku každej štátnej službe existuje niekde na Zemi aj súkromná alternatíva, takže je s čím porovnávať.
Čas: 2020-01-20 23:07:31 Autor: pz100000 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
>> Když je to záporné, tak nevím, jak tomu říkají

Co by vymejsleli, proste zaporna nadhodnota.

>> Myslím, že nám nevadí to, že tam existuje rozdíl, ale to, že existence toho rozdílu (ale jen kladného!) by měla být důvodem brát kapitalistovi jeho věci.

Pochopitelne. Kapitalista by mel byt obran predevsim tehdy, produkuje-li nadhodnoty zaporne!
Čas: 2020-01-20 22:57:34 Autor: pz100000 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
>> Vy zpochybňujete Jeho všemohoucnost a tedy to, že ovládá naše životy?

Melo-li to byt vysvetleni, bude pro me debata s Vami zrejme ponekud obtizna.
Tak jinak. Zacnou-li coklari po tech svych bestiich uklizet, Buh zanikne?
Čas: 2020-01-20 22:45:04 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No, myslím že v transparentnosti udělala česká státní správa v nedávné době docela velké pokroky. Neříkám, že je to optimální, ale celkem uspokojivé. Většinou se takové excesy odhalí.

Vy jste to vážně nepochopil. Můžete procházet zakázky jak chcete, ale nemáte srovnání. Nevíte, kolik volnotržně stojí zdravotnictví. Ne, protože máte patenty, regulované ceny léků, složitý systém dotací a certifikací zdravotnického vybavení a personálu atd. Nevíte, kolik volnotržně stojí školství. Máte prostě státem nařízený systém devítileté (nebo teď už dokonce desetileté) povinné docházky do nějakého baráku, opět je to plné dotací a certifikací, a přísných pravidel určujících, co se má to dítě naučit; o efektivnějších způsobech učení sice víte, ale většina lidí se nechce vzdát státního babysitingu. Nevíte, na kolik volnotržně vyjde kultura, doprava, zemědělství, energetika... a spousta dalších věcí. Nevíte, na kolik vyjdou volnotržně soudy, tresty, policie, hasiči... Prostě nevíte.

Ne. Speciálně u ankapů z toho mám dokonce škodolibou radost.

Kdybych měl Vaši osobnost hodnotit přísně, řekl bych, že jste psychopat, který si libuje v utrpení druhých. Jenže škodolibost je vlastní půlce Čechů, takže věřím, že máte nějaký racionálnější důvod pro svůj postoj, a tímto důvodem je Vaše citové vnímání zastíněno.

Když se koupí nepředražený nesmysl, jste s tím v pořádku?

Takže to zredukujeme: Vadí Vám, když stát koupí nesmysl. Dovedete připustit, že pro každého je nesmyslem něco jiného, že kdybyste hledal společného dělitele, nezůstane Vám vůbec nic? A že byste se mohl do krve hádat s jinými, aby Vám sponzorovali to, co Vy považujete za užitečné, ale oni za nesmysl?

Když Vám seberu peníze a za ty peníze Vám za tržní cenu koupím něco, co nepotřebujete, jste s tím v pořádku?

Státu to ale dovolíte, a to jaksi nemá Víc práv než Vy nebo já.
Čas: 2020-01-20 22:33:34 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Upřímně si myslím, že když si někdo koupí banán přelepený izolepou za 140 tisíc dolarů, tak je blbec. A když je tak blbý, že to chce, tak ať holt za to takovou sumu klidně zaplatí. Závist s tím nemá co dělat, neříkám dotyčnému, za co má svoje peníze utratit. Vlastně mu tu jeho blbost upřímně přeju.
Čas: 2020-01-20 22:20:34 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Veď jasné, kto iný než trh môže za to že si niekto za e-shop zapýta 400 mega?
Čas: 2020-01-20 22:11:58 Autor: Teta od luny (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Jenže ti lidé, kteří si ta umělecká díla kupují, tak číní dobrovolně. Takže nevím, kam míříte tím za blbost se platí. To, že vy něco považujete za blbost ještě neznamená, že to za blbost musí považovat všichni. A samozřejmě jste jako správný socialista neopomenul nazvat tyto lidi snoby, co neví cc s prachama. Že by opět zahlodala tetička závist?
Čas: 2020-01-20 20:53:17 Autor: jeptiška (neregistrovaný) Titulek: Re: ankap je nejmenší zlo [↑]
Otázkou ovšem je, zdali je anarchokapitalismus menší, nebo větší zlo, než Hofman.
Čas: 2020-01-20 20:12:57 Autor: bambaribambam Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
> ostatní případy nevidíme, a dějí se zrovna tak
No, myslím že v transparentnosti udělala česká státní správa v nedávné době docela velké pokroky. Neříkám, že je to optimální, ale celkem uspokojivé. Většinou se takové excesy odhalí.

> opravdu Vám nevadí, že ty daně musí platit i jiní, kteří nechtějí?
Ne. Speciálně u ankapů z toho mám dokonce škodolibou radost.

> Když se koupí nepředražený nesmysl, jste s tím v pořádku?
Ne, proč?

> Když Vám seberu peníze a za ty peníze Vám za tržní cenu koupím něco, co nepotřebujete, jste s tím v pořádku?
No můžete to zkusit, ale asi Vám to tak úplně nedovolím.
Čas: 2020-01-20 19:39:07 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To znie ako Norko zo Spišskej, hej?
Čas: 2020-01-20 19:37:45 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Těch 120 tisíc dolarů není hodnota banánu někde na krámě, ale originálního uměleckého výtvoru v galerii. Ten kontext hraje roli. A hlavně: Lidé, kteří nakupují umělecká díla, jsou většinou snobští nudílci, kteří nevědí, co s prachama. Tady si vždycky řeknu, že za blbost se platí.
Čas: 2020-01-20 19:34:19 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Občas :D

Přečtěte si prosím ještě jednou ten Urzův článeček. Berou nás na hůl v případě e-shopu, protože to je vidět, je zde srovnání s trhem. Ale ty ostatní případy nevidíme, a dějí se zrovna tak. Co když je školství, zdravotnictví, soudnictví, policie atd. taky minimálně o 2 až 3 řády přestřelené? S tím byste měl mít problém ještě větší.

A to nemluvím o dalších problémech Vašeho postoje:
- Možná nemáte problém s tím, že Vy platíte daně, protože třeba i chcete, ale opravdu Vám nevadí, že ty daně musí platit i jiní, kteří nechtějí?
- Když se koupí nepředražený nesmysl, jste s tím v pořádku? Když Vám seberu peníze a za ty peníze Vám za tržní cenu koupím něco, co nepotřebujete, jste s tím v pořádku?
Čas: 2020-01-20 19:16:53 Autor: bambaribambam Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
> E-shop na dálniční známky platíte ze svých daní, které platit musíte.

No a co jako? Já s tím nemám problém, že platím daně. Já mám problém akorát s tím, že občas přijde nějaký exces a koupí se vyloženě předražený nesmysl.
Čas: 2020-01-20 18:49:27 Autor: Roman Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
Rozdíl mezi prodejní cenou a (platy plus náklady) tam je, ať mu říkáme jakkoli. Když je to kladné, Marxisti tomu říkají "nadhodnota", o tom nemá smysl se přít. Když je to záporné, tak nevím, jak tomu říkají :-) Myslím, že nám nevadí to, že tam existuje rozdíl, ale to, že existence toho rozdílu (ale jen kladného!) by měla být důvodem brát kapitalistovi jeho věci.
Čas: 2020-01-20 18:43:56 Autor: Roman Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
No veď chybou je to že RŠ počíta iba s nevyčísliteľným pojmom subjektívna hodnota, aj keď v realite sa platy, náklady, tržby či zisk dajú presne vyčísliť.
V realitě vidím zboží za nějakou cenu a v daný okamžik se rozhodnu si ho koupit nebo nekoupit, protože subjektivně vnímám, jestli mi to za to stojí. Dva různí lidé si tutéž věc za stejnou cenu jeden koupí a jeden ne. To, že je někde vyčíslená konkrétní cena a já ji přijmu nebo nepřijmu, přece nedělá z RŠ "špatnou", nebo jo? Tím, že RŠ operuje s pojmem "subjektivní hodnota", přece nepopírá, že by existovaly konkrétní ceny, náklady, příjmy atd. Nebo... jo?
Čas: 2020-01-20 17:37:59 Autor: Jakub G Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
ze tam zadna "nadhodnota" neni - jen odmena podnikateli za podstoupene RIZIKO

To, že tu nadhodnotu přejmenuješ na odměnu, není důkaz toho, že tam není!