Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: Urza
Čas: 2019-12-14 00:00:02

Kanál Svobodného přístavu: Symposion 2019 na GJK

Přečtení: 2038
Autor: Urza
Čas: 2019-12-13 00:00:02

Svoboda učení v Řevnicích

Přijal jsem již druhé pozvání do čajovny Cherubín na Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 5 v Řevnicích; tentokrát přijedeme i s Terezkou a budeme mluvit o školství a různých modelech vzdělávání. Můžete se nás ptát a zejména s námi nesouhlasit, diskutovat – začneme představením alternativních (či spíše přirozených) přístupů k tomu, jak se mohou děti učit; a necháme posluchače určovat další směr debaty. V případě zájmu se můžeme domluvit na dalších přednáškách (ostatně ani tato není první).

Těšíme se na Vás dnes večer v 19 hodin v čajovně Cherubín!
Přečtení: 1932
Autor: Urza
Čas: 2019-12-12 00:00:02

Anarchista v srdci, kapitalista v mysli

Před časem jsem mluvil s jedním anarchokomunistou; mimo jiné jsme diskutovali o jeho nápadu, že by každý měl „mít právo“ na byt či dům, protože bydlení a pocit bezpečí patří mezi základní lidské potřeby. Oponoval jsem, že ačkoliv většina lidí to tak asi cítí, někdo může preferovat jiné věci před bydlením. Vyjeveně se na mě podíval a přišel s přirovnáním, že je to jako kdyby on každému koupil čokoládu a já bych mu ještě vyčítal, že je poškodil, protože někdo by před čokoládou upřednostnil koblihu; zjevně mu uniklo, že stát a socialisté to těm lidem kupují z jejich peněz. To je však teď vedlejší; když jsem o našem rozhovoru přemýšlel po cestě domů, došla mi jedna věc: My oba chceme totéž. Vážně. A co to je? Chceme, aby lidé byli šťastní. Odlišuje nás jen to, že zatímco on je takovým nějakým intuitivním zastáncem objektivní teorie hodnoty, já chápu, že hodnota je subjektivní.

Občas se mě ptáte, proč jsou mi pocitově bližší anarchokomunisté než konzervativní pravice; a tohle je ten důvod: Zatímco od anarchokomunisty a jeho představy „byt pro každého“ mě odlišuje jiné vnímání teorie hodnoty, od konzervativního pravičáka a jeho „obhajoby tradiční rodiny“ (v důsledku které trpí například homosexuálové, což on ví a je mu to jedno) mě dělí… já nevím… lidskost? Když mi anarchokomunista řekne „byt pro každého“, chápu, že mým cílem je vysvětlit mu, že žijeme ve světě omezených zdrojů a ukázat Bastiatovo „co není vidět“; když mi však zarytý konzervativec řekne, že odmítá sňatky homosexuálů, protože „jsou nepřirozené“ (což asi nebude jeho pravý důvod, protože též není zastáncem zahození antibiotik a umírání na infekce, neboť je to přirozené) a „manželství muže a ženy patří mezi tradiční tisícileté hodnoty“ (ale otrokářství s ještě delší tradicí nechce), co si mám myslet?
Přečtení: 4176
Autor: Eduard Horák
Čas: 2019-12-11 00:00:02

Neberte nám možnost se bránit!

Včera zmařil střelec v ostravské nemocnici šest životů. Nikdo mu v tom nezabránil. V České republice je zakázáno vlastnit a nosit palnou zbraň bez příslušného zbrojního povolení. Počet lidí vlastnících zbrojní průkaz za účelem „skupina E – k ochraně života, zdraví nebo majetku“ je u nás asi 240 000 (2016). To znamená, že možnost bránit se palnou zbraní proti podobným násilným činům má pouze asi každý čtyřicátý Čech. Proč tomu tak je? Stát je monopol, který uplatňuje svou donucovací sílu na určitém území. Tam si může dělat, co se mu zlíbí. A nemá rád konkurenci. Pouze stát rozhoduje, kdy a za jakých okolností lze použít fyzickou sílu. V případech, jako je ten ostravský, ale i teroristické útoky například v pařížské diskotéce Bataclan, je střelci jasné, že když tasí palnou zbraň, je velmi malá pravděpodobnost, že mu v řádění ihned někdo zabrání. Poté, co vykoná své hrozné dílo, se začnou slétávat na místo tragédie politici jako vosy na bonbon a žalostně žvanit na kamery a přemýšlet nad „nápravnými opatřeními“. Těmi jsou obvykle ještě tvrdší restrikce pro legální držitele zbraní, v důsledku kterých bude šance, že se útočníkovi někdo postaví na odpor se zbraní v ruce, ještě menší. Domnívám se, že kdyby stát nestál lidem v cestě k zajištění vlastního bezpečí, by nejenom ubylo podobných tragédií (v důsledku nejistoty útočníků, zda se „oběti“ nepostaví na odpor), ale i kdyby k podobným excesům došlo, bylo by méně obětí.
Přečtení: 3061
Autor: Urza
Čas: 2019-12-10 00:00:02

Smrt spekulantům!

Nikdo nemá rád spekulanty; těm neúspěšným ještě odpouštíme, protože si to už vyžrali, ale ty úspěšné většinová společnost odsuzuje. Co na to říkám? Tyto reakce jsou nejen nelogické a absurdní, ale hlavně úplně převrácené; úspěšný spekulant totiž ostatním pomohl, zatímco ten neúspěšný uškodil. Trh totiž není hra s nulovým součtem! Ceny statků jsou subjektivní a mění se v čase. Je-li něčeho přebytek, cena klesne; v případě nedostatku stoupne. Šikovný spekulant v časech přebytku nakoupí (čímž pomůže krachujícím producentům zvýšením ceny), aby v dobách nouze prodal (což pomůže konzumentům snížením ceny); dotyčný v podstatě „vyhlazuje“ cenové výkyvy v čase. Když se splete, může způsobit opak, čímž poškodí ostatní a sám za to draze zaplatí (tak draze, jak moc je poškodí); paradoxně tedy jen výtky neúspěšným spekulantům lze považovat za oprávněné, leč tito poškodili v první řadě sami sebe.
Přečtení: 3599
Autor: Eduard Horák
Čas: 2019-12-09 00:00:02

Krize demokracie

Téměř v celé Evropě vnímám poslední dobou šířící se vlnu nespokojenosti se současným režimem. Ve Francii je to generální stávka. Ve Švédsku mají rozrůstající se problém s migranty. Velká Británie je už unavená dohadováním o Brexitu a napětí před blížícími se volbami se stupňuje. Této situaci příliš neprospěl ani nedávný teroristický útok, při němž vyhasly dva mladé životy rukou odsouzeného teroristy. Německo už nebaví „dobrosrdečnost“ Angely Merkelové a společnost se tříští. Summit NATO, která je prý „nejúspěšnější alianci v dějinách“, schválil nesmyslné posílení Pobaltí a Polska. No a u nás máme premiéra, který je chvíli kriminálník oficiálně, chvíli neoficiálně, bonmotujícího, nemocného a minimálně polovinou národa nenáviděného prezidenta. Parlamentu a Senátu důvěřuje minimum lidí a Vlastimil Vondruška prorokuje zkázu ve své nové knize Kronika zániku Evropy.
Není už tedy načase si přiznat, že současná demokratická zřízení není to, co umožňuje lidem mírovou spolupráci, svobodu a prosperitu?
Přečtení: 2903
Autor: Urza
Čas: 2019-12-08 12:00:00

Studio Svobodného přístavu: Digitalizace státní správy

Přečtení: 970
Autor: Urza
Čas: 2019-12-07 00:00:02

Anarchokapitalismus v prvej línii: Otázky a odpovede

Přečtení: 1940
Autor: Urza
Čas: 2019-12-06 00:00:02

Hospodářské cykly

Lidé často považují hospodářské cykly (období rychlého růstu střídaná krizemi) za něco, co tu vždy bylo, někdy dokonce za vlastnost kapitalismu; obojí je však omyl. K hospodářským cyklům dochází v důsledku (státem řízeného) umělého snižování úrokových sazeb. Trh má tuto fascinující vlastnost: Je-li ve společnosti dostatek našetřených zdrojů, v důsledku zákona nabídky a poptávky klesají úrokové sazby, což motivuje lidi investovat a produkovat statky, které pak snadno prodají (ve společnosti je dostatek zdrojů); umělé snížení úroků motivuje podnikatele ke stejným investicím, avšak pro vyprodukované statky pak nenaleznou odbyt (společnost je chudší, než se z falešných cenových signálů zdálo). Podrobněji jsem tento jev vysvětloval na své přednášce o penězích. Kdo je však praktik bez zájmu o teorie, může se přesvědčit empiricky: Dokud státy úrokové míry uměle nesnižovaly, ekonomické cykly se nekonaly.
Přečtení: 2591
Autor: Urza
Čas: 2019-12-05 00:00:02

Hra s nulovým součtem?

Mnozí tvrdí, že za nenávistí k bohatým stojí závist; a možná mají pravdu (částečně určitě). Já si však myslím, že krom závisti hraje roli ještě obecně rozšířené přesvědčení, že trh je hra s nulovým součtem, takže když někdo bohatne, musí se tak dít na úkor jiného, který chudne. To však zjevně není pravda; proběhne-li mezi dvěma lidmi dobrovolná směna, každý si subjektivně cení statku, který získává, více než toho, jehož se vzdává (kdyby ne, takový obchod by dobrovolně neuzavřel). I díky tomu bohatství společnosti neustále roste; pohleďme, v jakých podmínkách lidé žili před několika stovkami let, a porovnejme to s tím, jak se máme nyní. Společnost jako celek bohatne; i chudí bohatnou. Na volném trhu nejlépe vydělává ten, kdo nejvíce zlepšuje situaci ostatních. Když tedy někdo firma vydělá mraky peněz, není to „na úkor“ zákazníků; polepší si obě strany.
Přečtení: 3112
Autor: Urza
Čas: 2019-12-04 00:00:02

Vláďa Krupa v deCentrále: Ekonomika třetí říše

Tématem minulé přednášky o anarchokapitalismu v klubu (de)Centrála byla věda a (základní) výzkum na volném trhu.
Dnešním tématem bude ekonomika třetí říše; a přednášet bude Vláďa Krupa! Uslyšíte od něj o tom, jak skutečným a tuhým socialismem byl nechvalně proslulý socialismus národní.
Všichni jste též rovnou zváni na příští přednášku, která bude až za dva měsíce, tedy 5. února; přednášet bude Lucka Komárková a tématem budou kryptoměny.
Těším se na vás dnes večer v 19 hodin v klubu (de)Centrála.
Přečtení: 2330
Autor: Jaromír
Čas: 2019-12-03 00:00:02

Manželství – oba pohledy

Měli by liberálové prosazovat povolení stejnopohlavních manželství? Na jednu stranu je fakt, že registrované partnerství či soukromá smlouva nemůže podle současných zákonů upravovat například společné jmění a děti; na druhou stranu ovšem manželé mají určitá privilegia (vdovský důchod, volno při svatbě) a navíc se současná regulovaná smlouva vnutí všem. Stejnopohlavní manželství je z hlediska svobody polovičaté řešení, něco jako regulační poplatky – lepší než nic, ale že by bylo co oslavovat?
Přečtení: 2574
Autor: Eduard Horák
Čas: 2019-12-02 00:00:02

Česko je tiskařská velmoc

Podle tohoto článku patří Česká republika mezi tři země, které nejvyšším tempem tisknou peníze. Češi se tak „obohatili“ v meziročním porovnání o 132,5 mld Kč. Jedná se pochopitelně o likvidní peníze, neboli fyzické bankovky, které tvoří pouze jednotky procent z veškerých peněz v ekonomice (drtivá většina peněz totiž existuje pouze jako položky na bankovních a úvěrových účtech). Česká národní banka k tomuto tempu tištění nových peněz přistoupila údajně z důvodu přání oslabit českou korunu. I takové „malé“ množství peněz ale může mít dalekosáhlé následky v ekonomice. Za prvé: Peníze se nerozdávají rovnoměrně mezi všechny občany, tudíž ti, ke kterým se nové bankovky dostanou nejdříve, disponují větší kupní silou při starých cenách. Větší množství peněz v ekonomice totiž vede, ceteris paribus, ke zdražení. Za druhé: Nárůst peněžní zásoby vede k mylným investicím, plýtvání, hypotečním bublinám a jiným omylům. A za třetí: Při nástupu finanční krize, kterou mnozí ekonomové očekávají v USA již příští rok, se tyto mylné investice projeví jako ztrátové a nastartují krachy firem i domácností. Jak vidíte následující finanční krizi vy? Přijde podle vás brzy? Bude ještě horší, než ta minulá? Nebo to národní banky nějak „vykoumají“ a krizi vyřeší, vyléčí, či ji dokonce předejdou nějakým zázračným opatřením?
Přečtení: 3068
Autor: Urza
Čas: 2019-12-01 12:00:00

Studio Svobodného přístavu: Není anarchista jako anarchista

Přečtení: 1192
Autor: Urza
Čas: 2019-11-30 00:00:02

Kanál Svobodného přístavu: Ankap přednáška o vědě a výzkumu

Přečtení: 2275
Autor: Urza
Čas: 2019-11-29 00:00:02

Che Guevara jako symbol

Je-li o něco zájem, v naší kapitalistické společnosti to typicky bude dříve či později k mání; a nejrůznější předměty s obrázky revolucionáře Che Guevary nejsou výjimkou. Mnozí jej dokonce vnímají jako symbol svobody; a já se nestačím divit. Vrah stovek lidí, jenž s Castrem pomáhal nastolit tvrdou diktaturu na Kubě, ve které pak sám zastával významné vládní pozice (byl ministrem), vedl banku (!) a intenzivně centralizoval veškerou moc ve společnosti, ve vraždění (nejen v boji) si zjevně našel zálibu, neboť se osobně účastnil masových poprav, ačkoliv bezpochyby nemusel. Když se mocní (el Che s Fidelem) rozkmotřili, odtáhl z Kuby do Zaire, pak do Bolivie; na obou místech coby profesionální revolucionář pokračoval v ubližování lidem a šíření utrpení; svých cílů však nedosáhl, selhal, byl zajat a nakonec rozstřílen od paty k hlavě. Z fotek soudím, že byl fakt hezký chlap; je snad tohle důvodem, proč si jej někdo dá na triko?
Přečtení: 2973
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Zaregistrovaný a přihlášený uživatel nemusí opisovat kód z obrázku a získá přístup i některým dalším funkcím.
Registrace je extrémně rychlá, stačí zadat login a heslo (ani e-mailová adresa není povinná).
Čas: 2019-12-15 11:50:17 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Je dost nerozumné považovat lidi za rozumné...
Čas: 2019-12-15 10:55:06 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Kontext je, že při debatě s tebou slova nikdy neznamenají to, co normálně znamenají!
............................................................................
Já bych tedy vůbec nedopučoval nějako příliš důvěřovat slovům,
vony taky dost často slouží k matení jak druhých tak i sebe,

vždyt třeba takový "obranný násilí" v jednom kuse používal mírutvůrce
Adolf Hitler,
vždyt on furt se jenom bránil,

navíc těžko by voblbnul miliony němců kdyby hlásal "útočné násilí"
Čas: 2019-12-15 03:53:57 Autor: Jakub G Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Divím se, že byly doby, kdy jsem si tě vážil a považoval jsem tě za rozumného :-(
Čas: 2019-12-15 03:51:55 Autor: Jakub G Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ten tvůj chorý mozek už neví, jakou lež by si ze zoufalství vymyslel, co?
Čas: 2019-12-15 01:31:09 Autor: Marťan Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ne. Kontext je jiný. Ale nebudu Vám to vysvětlovat.
Čas: 2019-12-15 01:29:27 Autor: Marťan Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
stejně jako se tu argumentuje nereálnými společnostmi plnými anarchokapitalistů.

A všiml jste si, že společnostmi plnými anarchokapitalistů argumentují vždy oponenti, nikoliv zastánci anarchokapitalismu? Že jde o nereálnou představu, s Vámi rozhodně souhlasím.

zpochybňujeme tvé teorie o tom, co by se mělo dít.

Zajímavé, protože mě takové teorie nejsou známy. Ale do toho.
Čas: 2019-12-15 01:06:09 Autor: Jakub G Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Kontext je, že při debatě s tebou slova nikdy neznamenají to, co normálně znamenají! Ty tvé sračky žádná logika nespraví, jsi prostě ideologicky vygumovaný tupec, což jsi tu už několikrát dokázal.
Čas: 2019-12-15 01:02:04 Autor: Marťan Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jistě, napřed použiješ slovo "cokoliv", pak začneš předefinovávat, že to "cokoliv" vlastně neznamená cokoliv, ale že to znamená něco jiného. Jako to je pak fakt skvělé s tebou debatovat.

Nepochopil jste kontext, co znamená cokoliv. Ač jste všechny potřebné informace pro zpracování měl. K tomu ostatnímu měla stačit logika. Vám nestačila. Kdybyste se zetal na to, co nechápete, věnoval bych Vám svůj čas. Pokud uděláte první nabízející se, přitom ale ten nejhloupější závěr, aniž byste se víc zamyslel, načež jste osobní, nehodlám s Vámi čas ztrácet. Nemá to smysl. Protože Vám tu o věcnou debatu nejde.
Čas: 2019-12-15 00:24:50 Autor: Marťan Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To je skvělá zpráva, už se těším jak dospělí vlastníci pozemků mně ten pozemek co nepoužívají nadšeně půjčí k volnému používání...

Nebo-li chcete si najít pronájem bytu a už se těšíte.
Čas: 2019-12-14 23:46:06 Autor: Urza Titulek: odpoved
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Spousta lidí mi píše maily či soukromé zprávy, kde mi kladou různé dotazy o ankapu. Krátké a konkrétní zodpovídám; jenže někdy z nich kouká dlouhá debata. Rád bych sice každému vyhověl; to však už dávno není možné. Debatovat v soukromých zprávách či komentářích kdekoliv, kde to čte řádově méně lidí, než kolik dokážu oslovit článkem či videem, je zkrátka neefektivní. Těm, kdo takto chtějí debatovat, tedy nabízím veřejnou mluvenou diskusi na záznam (čímž zas efektivitu zvýším, protože tím ve výsledku oslovím dostatečné množství lidí).

Autor tohoto textu o takový formát debaty sice neměl zájem, ale napadlo ho napsat do Stok s nadějí, že získá odpovědi více lidí z komunity. Tento nápad oceňuji a podporuji!

Ačkoliv zde nemám v plánu vést debatu, chci projevit vděčnost minimálně tím, že mu zkusím odpovědět:

Anarchie není stav bez pravidel; pokud nějací lidé dobrovolně uzavřou smlouvu, v rámci které na sebe vezmou nějaké povinnosti, jedná se pořád o stav anarchie. V konkrétním případě s fondem oprav asi záleží, jak přesně by ta smlouva vypadala, ale umím si představit, že sankcí za její opakované porušování či odmítání podílu na společných opravách by mohlo být až propadnutí bytu, které zmiňujete. Odpověď na otázku, zda stát zřídí i existence jediného pravidla, tedy zní, že rozhodně nemusí. Ne však proto, že by šlo jen o jedno pravidlo; nejde totiž o počet pravidel, ale o způsob jejich vzniku. Zavážu-li se sám dobrovolně k plnění mraků pravidel v bytovém družstvu pod hrozbou propadnutí bytu, je to pořád anarchie; pokud jsem se však k ničemmu nezavázal a najednou přijde stát a začne po mně silou vyžadovat poslušnost, pak se o anarchii nejedná ani v případě, že by ta "poslušnost" zdaleka nebyla tak svazující jako ty mraky pravidel v minulém případě.
Čas: 2019-12-14 20:12:16 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: odkiaľ právo prichádza [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
- ak daný anarchokomunista tvrdí, že každý má právo na byt či dom, nevzniká tak tomuto anarchokomunistovi povinnosť zabezpečiť 7,5 miliardy domov?
........................................................................

Proč by jako měla jemu vznikat povinnost vám to zabezpečovat ???

Máte prostě právo na byt což znamená že vám nikdo nesmí zakazovat mít byt,
obdobně s volbama, nikdo vám nesmí zakázat jít volit,
ale jestli volit jdete nebo nejdete je šumák...
Čas: 2019-12-14 20:04:23 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: odkiaľ právo prichádza [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Právo je obvykle pitomost na který lpíte a kterou chcete také vnutit druhým,

právo obvykle funguje na právu silnějšího,
pokud jej nedokážete nějakým způsobem prosadit,
tak pak vaše právo zůstane tím čím vždy bylo, totiž pouhým "zbožným přáním"
Čas: 2019-12-14 18:42:12 Autor: Szaszián Titulek: Re: odkiaľ právo prichádza [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Právo na dům či byt znamená takové uspořádání společnosti, kdy každému jejímu členovi je přidělen jeden dům či byt. Tak jako všeobecné volební právo znamená takové uspořádání společnosti, kdy každému jejímu členovi je přidělena jedna sada hlasovacích lístků.
Čas: 2019-12-14 16:54:32 Autor: jan365 Titulek: odkiaľ právo prichádza
Web: neuveden Mail: jan365.a v doméně gmail.com
čo je to právo? každý si to definuje podľa svojich hodnôt a presvedčenia. Samozrejme, každý má právo mať dom či byt, existencia takého práva však nevyčaruje 7,5 miliárd domov. Každý má právo na dom, stačí len si ten dom zabezpečiť. postaviť, kúpiť, obsadiť prázdny dom atď. alebo druhá možnosť - ak daný anarchokomunista tvrdí, že každý má právo na byt či dom, nevzniká tak tomuto anarchokomunistovi povinnosť zabezpečiť 7,5 miliardy domov? čo to vlastne znamená mať právo?
Čas: 2019-12-14 14:56:36 Autor: Jakub G Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Podle něj už v 10 měsících umějí děti odpozorovat, jakou hodnotu pro ostatní má nějaká věc a jak si cení, jestli ji má nebo nemá, měřeno úsilím na její získání.

Nikdo nezpochybňuje ekonomii. Nezpochybňujeme teorie o tom, co se děje, zpochybňujeme tvé teorie o tom, co by se mělo dít. Tvrdit, že by se mělo dít něco, protože to pozoruješ, ale nemělo by se dít něco jiného, přestože to také pozoruješ, je prostě nebetyčná blbost. A z toho, co píšeš, mi přijde, že popisuješ nereálné děti, které sis vymyslel, stejně jako se tu argumentuje nereálnými společnostmi plnými anarchokapitalistů.
Čas: 2019-12-14 14:42:14 Autor: Jakub G Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Proč ne, když ty předpoklady nezatajím a jsou známé?

Když v každém vlákně definuješ stejná slova úplně jinak, aby ti vyšlo to, co chceš, tak pak z toho máš v hlavě akorát guláš. Jak ostatně neustále dokazuješ. Navíc ty napřed přijdeš s nějakým tvrzením a teprve když ti někdo začne ukazovat, že je to blbost, tak si vhodně začneš předefinovávat slova, aby ti to vyšlo tak, jak potřebuješ.

Znovu, když se v jednom vlákně bude debatovat o celých číslech, můžu použít něco, co platí pro celá čísla ale neplatí pro racionální.

Však to je v pořádku, ovšem to není to, co děláš ty!

Ty základní věci, které buď používají anarchokapitalisti, nebo je to ustálený pojem z ekonomie, se příliš nemění.

Jistě, napřed použiješ slovo "cokoliv", pak začneš předefinovávat, že to "cokoliv" vlastně neznamená cokoliv, ale že to znamená něco jiného. Jako to je pak fakt skvělé s tebou debatovat.

Ale naznačovat potom, že anarchokapitalismus je násilný systém podobně, jako jakýkoliv jiný, je zavádějící.

Abys mohl systémy vůbec objektivně porovnávat z hlediska násilí, tak bys sis musel, ty blbe, napřed přiznat, že rozbít někomu v souladu s ankapem hubu, je také násilí!