Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: Urza
Čas: 2020-01-24 00:00:02

Technologické normy

Někteří lidé se ještě dnes domnívají, že potřebujeme stát, aby byly dodržovány technologické normy; jeden socialista mi v naší nedávné diskusi dokonce řekl, že bez stát bychom ani nezašroubovali šroubek, protože závit by měl jinou šířku, sklon a profil zubu. Proč je příklad se šroubkem absurdní, nejspíše každý chápe na první pohled: Nedává ekonomický (ani logický) smysl vyrábět šroubek, nevím-li nic o závitu (to už raději vyrobím obojí). Ale vezměme to tvrzení jako metaforu; co normy pro složitější technologie? Je-li nějaká norma dobrá, svobodným lidem na volném trhu se vyplatí ji dodržovat; výrobce chce prodat své výtvory, což se mu nebude dařit, když je kupující nebudou schopni používat (například proto, že nezašroubuje šroubek xD). Mnoho internetových protokolů, čárové kódy, platební karty, USB a bezpočet dalších – to všechno jsou normy, které vznikly bez státního donucení…
Přečtení: 1637
Autor: Urza
Čas: 2020-01-23 00:00:02

Nedostatek pokory, nebo její přebytek?

Libertariánům bývá občas vyčítáno, že jsou samozvanými „odborníky na všechno“, kteří trpí nedostatkem pokory, když tvrdí, že volný trh dokáže vše, co nyní zajišťuje stát, poskytnout lépe a k větší spokojenosti lidí; stojí však za těmito tvrzeními skutečně nedostatek pokory? Osobně si myslím, že je tomu právě naopak: Libertariáni nevěří, že může existovat nějaký centrální plánovač (politik, úředník, případně více takových), který by o záležitostech lidí dokázal rozhodovat lépe než oni sami; libertariáni jsou – na rozdíl od etatistů – dostatečně pokorní na to, aby si nemysleli, že vědí, co je pro ostatní nejlepší, takže se necítí povoláni násilím nutit druhé k tomu, aby jednali dle jejich představ o „správném světě“. A proto prosím všechny – buďme pokorní, nechme lidi konat, neboť každý je tím nejlepším odborníkem na to, jak vést svůj život; klidně lidem raďme, pomáhejme jim… ale bez útočného násilí.
Přečtení: 3027
Autor: Urza
Čas: 2020-01-22 00:00:02

Totalita včera, dnes a zítra; i 1. února

Svobodný přístav pořádá svou první konferenci o totalitách; zaregistrovat se můžete ideálně na facebooku, případně na tomto webu, pokud facebook nepoužíváte. Přednášet budou neuvěřitelně zajímaví řečníci! Krom analýz totalitních režimů a abstrakcí jejich společných prvků, o čemž krom mě bude mluvit třeba Roman Joch nebo řečník v masce pod pseudonymem Rivok, si můžete poslechnout o KLDR od Jana Zugara, který tam byl na diplomatické misi, případně o „demokratizaci“ Srbska Spojenými státy, o čemž bude mluvit Lidije Zavoralová, jež tehdy pomáhala CIA, ale i o názorové pluralitě z úst Adama Růžičky nebo cestě ke svobodě od stále optimistického Pala Luptáka. Tak přijďte!!
Přečtení: 2274
Autor: Urza
Čas: 2020-01-21 00:00:02

Proč stát koupil e-shop za 400 mega?

Včera jsem psal o státním e-shopu za 400 mega. Dnes bych rád odpověděl na otázku, jak si může stát něco takového dovolit? Inu, je to celkem jednoduché. Stát není volnotržní firma; neslouží zákazníkům. Je to monopol na násilí; a jako organizace se nemusí občanům za nic zodpovídat. V případě velkých pochybení může někoho ze svých řad postihnout a vyměnit, pomůže-li to PR; ale na principech svého fungování, kvůli kterým k těm pochybením dochází, nemusí měnit vůbec nic, protože má sílu, takže zakázat konkurenci je pro něj snazší než dělat věci pro lidi. Hlavním problémem e-shopu za 400 mega není ta cena; je to nedobrovolnost celé transakce, která umožňuje, aby k ní za takových podmínek vůbec došlo. A stěžovat si na cenu je, jak pravil anarchokapitalista Dan Steigerwald: „…jako kdyby si žena znásilněná v parku stěžovala na to, že nedostala kytku, a že ji pak nechal ležet v blátě.“
Přečtení: 3399
Autor: Urza
Čas: 2020-01-20 00:00:02

E-shop za 400 mega z eráru

Státní fond dopravní infrastruktury koupil bez výběrového řízení e-shop na dálniční známky za 400 mega; a všichni jsou z toho na větvi. Proč? No protože je to drahé. A protože nikdo soudný nekoupí za 400 milionů korun e-shop s pěti a půl položkami. Jasně předražená zakázka! A jak to poznáme? Jednoduše; víme, kolik stojí e-shopy na trhu. A předpokládáme, že státní nákupy by se měly pohybovat v podobných relacích jako ty tržní. No a když se řádově liší, humbuk v mediálním prostoru započne. Podobně jako se Američanům nelíbilo, když U.S. Army koupila záchodové prkénko v přepočtu za 45 tisíc korun či kladivo za 30 tisíc..

Všichni víme, kolik by měl stát e-shop (nebo záchodové prkénko či kladivo); leč víme to jen a pouze díky tomu, že v odpovídajícím odvětví existují i tržní ceny; kdyby neexistovaly, nemáme nejmenší tušení. No… a přesně tato situace reálně nastává v odvětvích, kde má stát monopolní postavení; nikdo neví, kolik mají stát nejen Pandury, ale ani služby jako soudy, policie či vzdělávání. V těch odvětvích tržní mechanismy téměř chybí, ceny určují více méně státy; a nikdo nemá podle čeho posoudit, jak moc odpovídají realitě a kolik by byl kdo ochoten za služby v dané kvalitě reálně zaplatit. Prostě jen věříme státu, že tohle předražené určitě nebude; protože když se podobné excesy vyskytují tam, kde na ně lze snadno přijít, rozhodně si žádný státní úředník ani politik nic takového nedovolí tam, kde to z principu odhalit ani nelze.
Přečtení: 2545
Autor: Urza
Čas: 2020-01-19 12:00:00

Studio Svobodného přístavu: O ankapu s Krkavčí matkou

Přečtení: 952
Autor: Urza
Čas: 2020-01-18 00:00:02

Kanál Svobodného přístavu: Ankap pro školu PrimMat ve F-M (II.)

Přečtení: 2213
Autor: Urza
Čas: 2020-01-17 00:00:02

Nadhodnota

Nadhodnota představuje základní kámen komunistického ospravedlnění revolučního násilí „dělnické pracující třídy“ vůči „vykořisťovatelům“; a bohužel zdaleka nejen komunistům takové vysvětlení dává smysl: Dělníci vyprodukují statky, jež mají nějakou hodnotu, kapitalista je prodá, část utržených peněz zaplatí zaměstnancům, část utratí za další výlohy spojené s výrobou a část si ponechává (což je právě ta nadhodnota). Toto myšlení však zcela ignoruje subjektivitu hodnoty; nic nemá objektivní hodnotu samo o sobě, tu statkům přisuzují lidé. Co to znamená? Že nic jako nadhodnota neexistuje; kapitalista kupuje práci lidí za tržní cenu (pro pracující je zjevně tato cena vyšší než hodnota té práce, jinak by pro něj nepracovali; pro zaměstnavatele je tomu naopak, jinak by je nezaměstnával) a vyprodukované statky pak za tržní cenu prodává zákazníkům (neboť pro ně je jejich hodnota vyšší než tato cena).
Přečtení: 2785
Autor: Urza
Čas: 2020-01-16 00:00:02

Není zlo jako zlo

Totalita je stav, ve kterém se stát snaží ovládat téměř všechny aspekty životů svých poddaných v obrovském rozsahu.
Diktatura je vláda úzké skupiny (či jednotlivce).
Demokracie je vláda většiny.
Fašismus je totalitní diktatura s významnými prvky rovnostářství (kolektivismu), nacionalismu, militarismu a určité formy progresivismu.
Nacismus je kombinace fašismu s rasismem (teorií o nadřazené rase) a antisemitismem.

Vyjdeme-li z těchto (všeobecně přijímaných) definic, dojdeme k následujícím (všeobecně opomíjeným) závěrům: Totalita nemusí být diktaturou; diktatura nemusí být totalitou (ač typicky bývá). Demokracie sice nemůže být diktaturou, avšak může být totalitou (a leckdy je; vláda většiny může chtít ovládat téměř všechny aspekty životů svých poddaných). Nacismus a fašismus není totéž; fašismus nemusí být rasistický či antisemitský (nacismus ano). Ne každá diktatura či totalita je fašismem. Policejní stát je totalitní, nemusí však mít diktátora; i právní stát může být totalitní (existují-li dostatečně represivní zákony). Demokracie znamená vládu většiny, nikoliv svobodu a už vůbec ne „dobro“ či „ochranu menšin“.

Souhlasíte? Nesouhlasíte? Chcete vědět víc? Mimo jiné i o tom bude první konference Svobodného přístavu o totalitách (kdo nemá fb, může se zaregistrovat na tomto webu), kterou pořádáme 1. února v budově CEVRO Institutu.
Přečtení: 2989
Autor: Urza
Čas: 2020-01-15 00:00:02

Urza versus Pavel Šanda

Přijal jsem pozváni na neratovické gymnázium do veřejné debaty se socialistou Pavlem Šandou.
Přijďte si ji poslechnout dnes v 16 hodin!
Přečtení: 2057
Autor: sad clown
Čas: 2020-01-14 00:00:02

Vznik státu

Častým argumentem etatistů proti ankapu je, že stát dle nich vznikl jako výsledek volnotržních rozhodnutí, že to tak lidé chtěli, takže vytvořili poptávku po státu, a tak je stát legitimní a je to nejlepší řešení uspořádání společnosti. Anarchokapitalisté samozřejmě nesouhlasí, protože státy vznikly pod pohrůžkou násilí, což nemá s volným trhem nic společného. Pokud ale přistoupíme na tuhle logiku, že každé rozhodnutí (i nedobrovolné) je volnotržní, tak stále se nejedná o konečný proces. Proč si etatisti myslí že by to tak mělo být navždy a stát je ten svatý grál, který musíme udržovat a chránit? Pokud všechny minulé režimy byly ustanoveny na základě volného trhu, tak proč bychom měli setrvat zrovna u státu, respektive kde se bere ta jistota, že v budoucnu nevznikne poptávka po bezestátní společnosti?
Přečtení: 3193
Autor: Urza
Čas: 2020-01-13 00:00:02

Konkurenční boj v dlouhodobém měřítku

Před lety jsem psal o tom, proč dumping, kartelové dohody a monopoly nepředstavují pro volný neregulovaný trh závažný problém; čtenáři tato má vysvětlení akceptují, dokud se jedná o obory, které nemají příliš velké přirozené vstupní náklady do odvětví, ale často mi píší, že tam, kde jsou tyto náklady vysoké, mé argumenty pozbývají platnosti. Pravdou je, že mnou popsané mechanismy v takových odvětvích fungují stejně, jen pomaleji; na základě toho se mnozí domnívají, že tyto „prodlevy v reakci“ konkurence budou zvyšovat motivaci podnikatelů „páchat nekalé praktiky“. Zapomínají však, že právě vysoké vstupní náklady do odvětví tuto motivaci zase snižují: Strávíte-li desítky let a mnoho zdrojů tím, že si získáváte dominantní pozici v „pomalém a drahém“ odvětví, nedává smysl tu pozici riskovat pro dočasné zvýšení zisků; tak jednají spíše ti, kdo nemají moc co ztratit (a na ně zase rychle reaguje konkurence).
Přečtení: 2866
Autor: Urza
Čas: 2020-01-12 12:00:00

Studio Svobodného přístavu: Vznik bohatství a nerovnosti

Přečtení: 977
Autor: Urza
Čas: 2020-01-11 00:00:02

Kanál Svobodného přístavu: Ankap pro školu PrimMat ve F-M (I.)

Přečtení: 2063
Autor: Urza
Čas: 2020-01-10 00:00:02

Daně jsou loupež

Co z hlediska etiky odlišuje konsensuální sex od znásilnění? Dobrovolnost!
Co z hlediska etiky odlišuje zaměstnání od otroctví? Dobrovolnost!
Co z hlediska etiky odlišuje dar od krádeže? Dobrovolnost!
A co z hlediska etiky odlišuje daně od loupeže?
Přečtení: 4450
Autor: Urza
Čas: 2020-01-09 00:00:02

Ankap pro PrimMat ve Frýdku-Místku

Dnes přednáším ve Frýdku-Místku pro soukromou podnikatelskou školu PrimMat; budu mít dvě přednášky po dvou hodinách pro dvě poloviny studentů.
Tentokrát nikoho nezvu, jelikož přednášky nejsou určeny pro veřejnost (ale z obou bude záznam v Kanálu Svobodného přístavu); píši však z jiného důvodu – ať už jste učitelé, studenti či jejich rodiče a máte zájem o přednášku ve škole, kterou můžete domluvit s vedením, neváhejte se mi ozvat (třeba na mail urzanarchy u gmailu), jelikož přednášky ve školách jsou jednou z priorit Svobodného přístavu.
Přečtení: 2202
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Zaregistrovaný a přihlášený uživatel nemusí opisovat kód z obrázku a získá přístup i některým dalším funkcím.
Registrace je extrémně rychlá, stačí zadat login a heslo (ani e-mailová adresa není povinná).
Čas: 2020-01-24 18:26:12 Autor: parek (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Long Live Hofman
Our hero
Čas: 2020-01-24 18:06:37 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
A tvrdím niekde že ekologicky vyrobené tovary nikto nekupuje?
Čas: 2020-01-24 18:01:11 Autor: Jakub G Titulek: Re: Spíš nedostatek [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ale určili! Určili, že nějaké násilí je v pohodě, bez ohledu na to, co si o tom lidé myslí. A to, že ti takové násilí přijde v pohodě, na tom nic nemění.
Čas: 2020-01-24 17:59:15 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
A čo má ankapistický mýtus o tom že štát je neefektívny a súkromný sektor je údajne efektívnejší spoločné s ekológiou?
Čas: 2020-01-24 17:55:42 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Áno, všimol som si že nechápete zmysel biopalív. A čo neekologické vidíte na dotáciách do poľnohospodárstva nechápem, to je podľa Vás ekologickejšie dopestovať tie potraviny tisíce km ďaleko a potom ich sem voziť dopravnými prostriedkami na fosílne palivá?
Čas: 2020-01-24 17:51:04 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To se mi nechce věřit, vzhledem k tomu, že na zelenou zákazníci poslední dobou slyší, a po ekologicky vyrobeném zboží je poptávka. Navíc máme dostatek volných míst a volný pohyb pracovních sil.
Čas: 2020-01-24 17:48:48 Autor: Lojza Titulek: Re: Spíš nedostatek [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Takove to vlastnicke parvo, ze kdyz nekoho neco je, tak mu to nikdo nema brat.
A ani si to BEZ DOVOLENI pujcovat (plne chapu, ze to dovoleni muze byt vseobecne zname v te komunite lidi a mozna, ze ani neni potreba ho pro kazdy konkretni pripad resit, protoze vsichni souhlasi s tim, ze se to neresi a je to "vseobecne zname a prijimane")
Moc nechapu, co na tom nechapes :-) Mam rodinu...v te rodine si bereme penize jeden od druheho a ani si to nerikame, bereme je jako spolecne. Ok..ale to je ciste nase vec a v jine rodine to muzou mit ZCELA jinak. To, ze to tak v te rodine delame NEZNAMENA, ze nerespektujeme svoje vlastnicka prava - znamena to, ze jsme se jich DOBROVOLNE vzdali ve prospech ...neceho. Rodiny, partnera, cehokoliv.
To, ze mam ja osobne (konkretni priklad) spolecne penize s partnerkou neznamena, ze bych nerespektoval jeji vlastnicka prava a myslel si, ze vse, co je jeji, je zaroven i moje - do te doby, dokud ona nerekne, ze to tak mam brat.
Čas: 2020-01-24 17:46:46 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Znova: Stát to nezařídí! Stát zařizuje pravý opak! Bere lidem jejich zdroje, a plýtvá s nimi.
Čas: 2020-01-24 17:46:20 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Áno. Ja predsa netvrdím že všetci podnikatelia sa správajú neekologicky. Takže v niektorých továrňach by sa možno emisie viac znížiť nedali bez toho aby to ohrozilo samotnú existenciu danej továrne. Ale niekde sa to dá, len majiteľovi je bližší jeho vlastný zisk než zdravie a životy jeho zamestnancov či obyvateľov okolia továrne.
Čas: 2020-01-24 17:44:37 Autor: Lojza Titulek: Re: Spíš nedostatek [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Moc nechapu o cem mluvis - zadni anarchokapitaliste nic neurcili.
A jak uz jsem rekl - obranu sama sebe nepovazuji za nasili.
Čas: 2020-01-24 17:41:24 Autor: Lojza Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
A proc se ty nechovas vice ekologicky? Proc ty plytvas? Povis nam to?
Čas: 2020-01-24 17:39:46 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
A to som kedy tvrdil že ja potrebujem štát aby som sa správal ekologicky? Ja potrebujem štát aby sa ekologicky správali aj tí čo nechcú, keďže ich znečistenie ktoré zbytočne produkujú postihuje aj mňa.
Čas: 2020-01-24 17:32:13 Autor: Jakub G Titulek: Re: Spíš nedostatek [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
V ancapu je v pohode vse, co si mezi sebou dobrovolne domluvi lide A ZAROVEN to nebude porusovat vlastnicka prava nejakych dalsich lidi a zaroven to proti nikomu dalsimu nebude pouzivat utocne nasili.

A tím se dostáváme zpět na začátek (https://stoky.urza.cz/index.php?action=showdrop&DID=622#l49066). Neboť jak píšeš, v ankapu je v pohodě vše, co si lidé dobrovolně domluví, a zároveň to, co anarchokapitalisté (bez domluvy) určili. Neboť i kdyby se drtivá většina lidí shodla na tom, že není možné používat v nějakém případě násilí, bude pořád v pohodě, pokud ho někdo bude používat, pokud ho ankap teoretici jako v pohodě označili.
Čas: 2020-01-24 17:04:21 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
... a vyvlastňování pozemků kvůli těžbě, povinné přimíchávání řepky do biopaliv, dotace do zemědělství... sakra chlape přečtěte si, co jsem napsal o pár příspěvků výše: https://stoky.urza.cz/index.php?action=showdrop&DID=622#l49123

A navíc, dotace na obnovitelné zdroje jsou kontraproduktivní, neboť jsou to dotace. Jaká je skutečná cena obnovitelných zdrojů? Pokud je příliš vysoká, je to vůbec ekologické? Totéž se týká dalších aktivit. Stát rozhazuje peníze, které nemá, za věci, které byste si za tuto cenu nekoupil. Takové plýtvání zdroji těžko bude ekologické.
Čas: 2020-01-24 16:58:29 Autor: hefo (neregistrovaný) Titulek: Re: Spíš nedostatek [↑]
Samozrejme, ze lide vice ci mene nerespektuji vlastnicka prava
A teraz myslíš ktoré z tých uvedených vlastníckych práv? Osobné/individuálne? Rodinné? Komunitné?

Lebo ak pod nerešpektovaním myslíš napríklad to požičanie si koňa, tak tam narazíš na to, že to nie je v rámci danej spoločnosti považované za morálne nesprávne.
Čas: 2020-01-24 16:57:32 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Neviem ktorý štát myslíš ty, ja hovorím o tých štátoch čo podporujú obnoviteľné zdroje energie, znižovanie emisií, elektromobily,recykláciu plastov a pod.