Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: Urza
Čas: 2020-01-29 00:00:02

Šedá ekonomika

Politici (a nejen oni) nás rádi přesvědčují o škodlivosti šedé ekonomiky; prý poškozuje společnost, která kvůli ní chudne, neboť lidé platí státu méně daní. V první řadě bych rád podotkl, že stát a společnost jsou dvě různé věci; zatímco společnost jsme my všichni, stát je parazitující entita, která vysává ty produktivní z nás. Především ale v důsledku šedé ekonomiky žádné peníze nikam „nemizí“; sice s nimi nemůže nakládat stát, ale zůstanou v peněženkách lidem. Když tedy ministr financí mluví o tom, o kolik peněz „přicházíme“ kvůli šedé ekonomice, ve skutečnosti to pouze znamená, že ty zdroje neutratí on (parazit), nýbrž my (hostitelé); to rozhodně není špatně, ba naopak – my víme mnohem lépe, jak naše peníze utratit, než nějaký papaláš. Nemluvě o tom, že i kdybychom nevěděli, jedná se o náš majetek a je jen naše věc, jak s ním naložíme; každý svého štěstí strůjcem, strojvůdcem i strojvedoucím.
Přečtení: 249
Autor: Urza
Čas: 2020-01-28 00:00:02

Stát a vlastnictví

Je stát garantem soukromého vlastnictví? Rozhodně se za něj prohlašuje; a do určité míry jím vskutku také je. Konkrétně do té míry, že se snaží pro sebe vynutit monopol na porušování vlastnických práv ostatních, v rámci čehož potírá ostatní subjekty, když zkoušejí dělat totéž; takže ano, stát chrání soukromý majetek lidí – leč pouze proti jiným lupičům než právě státu. V důsledku toho, že si stát tuto funkci uzurpuje, mnozí dokonce věří, že bez něj by soukromé vlastnictví vůbec neexistovalo; to je však hluboký omyl, neboť lidé si začali přivlastňovat věci nejspíše dávno před vznikem států (již pračlověk používal primitivní nástroje), nemluvě o tom, že ani v dobách a místech, kam moc státu nesahala (například USA v době kolonizace či Island v raném středověku), institut soukromého vlastnictví nezanikl. Nenechme se tedy mýlit – vlastnická práva nemusejí být vymáhána státní mocí.
Přečtení: 2167
Autor: Urza
Čas: 2020-01-27 00:00:02

Konference o totalitách se koná již tento týden!

Svobodný přístav a CEVRO Institut pořádají konferenci, jež se koná již tuto sobotu a jste na ni srdečně zváni. Cílem konference je naučit posluchače rozpoznávat příchod totalitního režimu dřív, než bude pozdě. Ankap nebude primárním tématem, byť mezi řečníky jsou i nějací anarchisté; přednášky se však rozhodně nebudou opírat o znalosti žádných libertariánských děl či dokonce rakouské ekonomické školy, takže se účasnit může naprosto kdokoliv (je vyloženě žádoucí, vezmete-li s sebou své přátele, známé či rodiny). Používáte-li facebook, můžete se tam na konferenci zaregistrovat, ale hlavně si přečíst medailonky řečníků; v opačném případě se můžete zaregistrovat na webu konference.
Přečtení: 2006
Autor: Urza
Čas: 2020-01-26 12:00:00

Studio Svobodného přístavu: Sdílený lékový záznam

Přečtení: 935
Autor: Urza
Čas: 2020-01-25 00:00:02

Kanál Svobodného přístavu: Debata pro loutky v divadle DISK

Přečtení: 2092
Autor: Urza
Čas: 2020-01-24 00:00:02

Technologické normy

Někteří lidé se ještě dnes domnívají, že potřebujeme stát, aby byly dodržovány technologické normy; jeden socialista mi v naší nedávné diskusi dokonce řekl, že bez stát bychom ani nezašroubovali šroubek, protože závit by měl jinou šířku, sklon a profil zubu. Proč je příklad se šroubkem absurdní, nejspíše každý chápe na první pohled: Nedává ekonomický (ani logický) smysl vyrábět šroubek, nevím-li nic o závitu (to už raději vyrobím obojí). Ale vezměme to tvrzení jako metaforu; co normy pro složitější technologie? Je-li nějaká norma dobrá, svobodným lidem na volném trhu se vyplatí ji dodržovat; výrobce chce prodat své výtvory, což se mu nebude dařit, když je kupující nebudou schopni používat (například proto, že nezašroubuje šroubek xD). Mnoho internetových protokolů, čárové kódy, platební karty, USB a bezpočet dalších – to všechno jsou normy, které vznikly bez státního donucení…
Přečtení: 2227
Autor: Urza
Čas: 2020-01-23 00:00:02

Nedostatek pokory, nebo její přebytek?

Libertariánům bývá občas vyčítáno, že jsou samozvanými „odborníky na všechno“, kteří trpí nedostatkem pokory, když tvrdí, že volný trh dokáže vše, co nyní zajišťuje stát, poskytnout lépe a k větší spokojenosti lidí; stojí však za těmito tvrzeními skutečně nedostatek pokory? Osobně si myslím, že je tomu právě naopak: Libertariáni nevěří, že může existovat nějaký centrální plánovač (politik, úředník, případně více takových), který by o záležitostech lidí dokázal rozhodovat lépe než oni sami; libertariáni jsou – na rozdíl od etatistů – dostatečně pokorní na to, aby si nemysleli, že vědí, co je pro ostatní nejlepší, takže se necítí povoláni násilím nutit druhé k tomu, aby jednali dle jejich představ o „správném světě“. A proto prosím všechny – buďme pokorní, nechme lidi konat, neboť každý je tím nejlepším odborníkem na to, jak vést svůj život; klidně lidem raďme, pomáhejme jim… ale bez útočného násilí.
Přečtení: 5513
Autor: Urza
Čas: 2020-01-22 00:00:02

Totalita včera, dnes a zítra; i 1. února

Svobodný přístav pořádá svou první konferenci o totalitách; zaregistrovat se můžete ideálně na facebooku, případně na tomto webu, pokud facebook nepoužíváte. Přednášet budou neuvěřitelně zajímaví řečníci! Krom analýz totalitních režimů a abstrakcí jejich společných prvků, o čemž krom mě bude mluvit třeba Roman Joch nebo řečník v masce pod pseudonymem Rivok, si můžete poslechnout o KLDR od Jana Zugara, který tam byl na diplomatické misi, případně o „demokratizaci“ Srbska Spojenými státy, o čemž bude mluvit Lidije Zavoralová, jež tehdy pomáhala CIA, ale i o názorové pluralitě z úst Adama Růžičky nebo cestě ke svobodě od stále optimistického Pala Luptáka. Tak přijďte!!
Přečtení: 2438
Autor: Urza
Čas: 2020-01-21 00:00:02

Proč stát koupil e-shop za 400 mega?

Včera jsem psal o státním e-shopu za 400 mega. Dnes bych rád odpověděl na otázku, jak si může stát něco takového dovolit? Inu, je to celkem jednoduché. Stát není volnotržní firma; neslouží zákazníkům. Je to monopol na násilí; a jako organizace se nemusí občanům za nic zodpovídat. V případě velkých pochybení může někoho ze svých řad postihnout a vyměnit, pomůže-li to PR; ale na principech svého fungování, kvůli kterým k těm pochybením dochází, nemusí měnit vůbec nic, protože má sílu, takže zakázat konkurenci je pro něj snazší než dělat věci pro lidi. Hlavním problémem e-shopu za 400 mega není ta cena; je to nedobrovolnost celé transakce, která umožňuje, aby k ní za takových podmínek vůbec došlo. A stěžovat si na cenu je, jak pravil anarchokapitalista Dan Steigerwald: „…jako kdyby si žena znásilněná v parku stěžovala na to, že nedostala kytku, a že ji pak nechal ležet v blátě.“
Přečtení: 4355
Autor: Urza
Čas: 2020-01-20 00:00:02

E-shop za 400 mega z eráru

Státní fond dopravní infrastruktury koupil bez výběrového řízení e-shop na dálniční známky za 400 mega; a všichni jsou z toho na větvi. Proč? No protože je to drahé. A protože nikdo soudný nekoupí za 400 milionů korun e-shop s pěti a půl položkami. Jasně předražená zakázka! A jak to poznáme? Jednoduše; víme, kolik stojí e-shopy na trhu. A předpokládáme, že státní nákupy by se měly pohybovat v podobných relacích jako ty tržní. No a když se řádově liší, humbuk v mediálním prostoru započne. Podobně jako se Američanům nelíbilo, když U.S. Army koupila záchodové prkénko v přepočtu za 45 tisíc korun či kladivo za 30 tisíc..

Všichni víme, kolik by měl stát e-shop (nebo záchodové prkénko či kladivo); leč víme to jen a pouze díky tomu, že v odpovídajícím odvětví existují i tržní ceny; kdyby neexistovaly, nemáme nejmenší tušení. No… a přesně tato situace reálně nastává v odvětvích, kde má stát monopolní postavení; nikdo neví, kolik mají stát nejen Pandury, ale ani služby jako soudy, policie či vzdělávání. V těch odvětvích tržní mechanismy téměř chybí, ceny určují více méně státy; a nikdo nemá podle čeho posoudit, jak moc odpovídají realitě a kolik by byl kdo ochoten za služby v dané kvalitě reálně zaplatit. Prostě jen věříme státu, že tohle předražené určitě nebude; protože když se podobné excesy vyskytují tam, kde na ně lze snadno přijít, rozhodně si žádný státní úředník ani politik nic takového nedovolí tam, kde to z principu odhalit ani nelze.
Přečtení: 2724
Autor: Urza
Čas: 2020-01-19 12:00:00

Studio Svobodného přístavu: O ankapu s Krkavčí matkou

Přečtení: 997
Autor: Urza
Čas: 2020-01-18 00:00:02

Kanál Svobodného přístavu: Ankap pro školu PrimMat ve F-M (II.)

Přečtení: 2244
Autor: Urza
Čas: 2020-01-17 00:00:02

Nadhodnota

Nadhodnota představuje základní kámen komunistického ospravedlnění revolučního násilí „dělnické pracující třídy“ vůči „vykořisťovatelům“; a bohužel zdaleka nejen komunistům takové vysvětlení dává smysl: Dělníci vyprodukují statky, jež mají nějakou hodnotu, kapitalista je prodá, část utržených peněz zaplatí zaměstnancům, část utratí za další výlohy spojené s výrobou a část si ponechává (což je právě ta nadhodnota). Toto myšlení však zcela ignoruje subjektivitu hodnoty; nic nemá objektivní hodnotu samo o sobě, tu statkům přisuzují lidé. Co to znamená? Že nic jako nadhodnota neexistuje; kapitalista kupuje práci lidí za tržní cenu (pro pracující je zjevně tato cena vyšší než hodnota té práce, jinak by pro něj nepracovali; pro zaměstnavatele je tomu naopak, jinak by je nezaměstnával) a vyprodukované statky pak za tržní cenu prodává zákazníkům (neboť pro ně je jejich hodnota vyšší než tato cena).
Přečtení: 3071
Autor: Urza
Čas: 2020-01-16 00:00:02

Není zlo jako zlo

Totalita je stav, ve kterém se stát snaží ovládat téměř všechny aspekty životů svých poddaných v obrovském rozsahu.
Diktatura je vláda úzké skupiny (či jednotlivce).
Demokracie je vláda většiny.
Fašismus je totalitní diktatura s významnými prvky rovnostářství (kolektivismu), nacionalismu, militarismu a určité formy progresivismu.
Nacismus je kombinace fašismu s rasismem (teorií o nadřazené rase) a antisemitismem.

Vyjdeme-li z těchto (všeobecně přijímaných) definic, dojdeme k následujícím (všeobecně opomíjeným) závěrům: Totalita nemusí být diktaturou; diktatura nemusí být totalitou (ač typicky bývá). Demokracie sice nemůže být diktaturou, avšak může být totalitou (a leckdy je; vláda většiny může chtít ovládat téměř všechny aspekty životů svých poddaných). Nacismus a fašismus není totéž; fašismus nemusí být rasistický či antisemitský (nacismus ano). Ne každá diktatura či totalita je fašismem. Policejní stát je totalitní, nemusí však mít diktátora; i právní stát může být totalitní (existují-li dostatečně represivní zákony). Demokracie znamená vládu většiny, nikoliv svobodu a už vůbec ne „dobro“ či „ochranu menšin“.

Souhlasíte? Nesouhlasíte? Chcete vědět víc? Mimo jiné i o tom bude první konference Svobodného přístavu o totalitách (kdo nemá fb, může se zaregistrovat na tomto webu), kterou pořádáme 1. února v budově CEVRO Institutu.
Přečtení: 3720
Autor: Urza
Čas: 2020-01-15 00:00:02

Urza versus Pavel Šanda

Přijal jsem pozváni na neratovické gymnázium do veřejné debaty se socialistou Pavlem Šandou.
Přijďte si ji poslechnout dnes v 16 hodin!
Přečtení: 2132
Autor: sad clown
Čas: 2020-01-14 00:00:02

Vznik státu

Častým argumentem etatistů proti ankapu je, že stát dle nich vznikl jako výsledek volnotržních rozhodnutí, že to tak lidé chtěli, takže vytvořili poptávku po státu, a tak je stát legitimní a je to nejlepší řešení uspořádání společnosti. Anarchokapitalisté samozřejmě nesouhlasí, protože státy vznikly pod pohrůžkou násilí, což nemá s volným trhem nic společného. Pokud ale přistoupíme na tuhle logiku, že každé rozhodnutí (i nedobrovolné) je volnotržní, tak stále se nejedná o konečný proces. Proč si etatisti myslí že by to tak mělo být navždy a stát je ten svatý grál, který musíme udržovat a chránit? Pokud všechny minulé režimy byly ustanoveny na základě volného trhu, tak proč bychom měli setrvat zrovna u státu, respektive kde se bere ta jistota, že v budoucnu nevznikne poptávka po bezestátní společnosti?
Přečtení: 3526
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Zaregistrovaný a přihlášený uživatel nemusí opisovat kód z obrázku a získá přístup i některým dalším funkcím.
Registrace je extrémně rychlá, stačí zadat login a heslo (ani e-mailová adresa není povinná).
Čas: 2020-01-29 04:34:35 Autor: pz100000 Titulek: Re: Spíš nedostatek [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
>> Někdo by vám měl za tyhle kecy nakopat prdel!

Za Vasim pojetim svobody slova stojim!
(Mmch, zrejme mate v nicku jeden drobny preklep.)
Čas: 2020-01-29 04:29:57 Autor: pz100000 Titulek: Re: Spíš nedostatek [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
>> Chápu, že "nechat být" nechápete, ale "nechat být" je jediný "protokol" mezilidských vztahů, který...

Potiz je, ze naopak Vy nechapete, ze zadny takovy protokol proste NEEXISTUJE. Protoze jediny realny vyznam, jejz to Vase neustale imbecilne omilane "nechat byt" muze mit, je NULOVA interakce. Nic takoveho v soucasnem svete proste neexistuje a existovat nemuze.

Poridte si Nautilus, neznamy liduprazdny ostrov ci vlastni casoprostorovou bublinu. Tisice dekovnych dopisu.

(V tom ostatne spociva i debilita tech nekolika omilanych jakoze-ankap prikladu, jez fungovaly (a jedine fungovat mohly) ve svete, jenz byl one nulove interakci o rady blize.)
Čas: 2020-01-29 03:53:03 Autor: pz100000 Titulek: Re: Spíš nedostatek [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
>> přitom já jen chci, abyste mě nechal být, a jediná zcela reálná (nikoliv hypotetická) situace je, že neustále cpete něco mě

Prekvapim Vas, "oni" na Vas zvysoka kaleji. Tak nejak vsichni i jeden kazdy.
Čas: 2020-01-29 03:46:22 Autor: pz100000 Titulek: Re: Spíš nedostatek [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
>> To je přesně to, co mě na Vás demokratech sere. Vy proti menšinám furt něco máte. Pokoj nám nedáte, ale furt se do nás serete tím, co si odhlasujete.

To je přesně to, co mě na Vás ankapacich sere. Vy proti vetšinám furt něco máte. Pokoj jim nedáte, ale furt se jim serete do toho, co si odhlasuji.
Čas: 2020-01-29 03:35:49 Autor: pz100000 Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Ha!
Ano. A ta rekneme jakas takas porevolucni symbiosa se zkurvila do uz ani nijak neskryvaneho parasitismu nechutnym tempem, to bez nejmensich pochyb.
Čas: 2020-01-29 03:28:54 Autor: Jakub G Titulek: Re: Spíš nedostatek [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Upřímně, už dlouhou dobu z Vás mám dojem, že Váš morální imperativ Vám nařizuje nenechat ostatní být, a že ani trochu nechápete toleranci druhých, a považujete něco takového za něco zcela nepřirozeného, k čemu je třeba lidi nutit.

Opravdu se dá v případě vašeho přístupu "dokud se lidé chovají, jak chceme, necháváme je na pokoji" mluvit o nějaké extra toleranci?

Vždyť i ta vaše definice "nechat být" je hodně sebestředná. Pokud někdo dělá něco, co vám vadí, tak je to on, kdo vás "nenechává na pokoji" a nemáte výčitky mu v tom tedy bránit. Pokud děláte naopak vy něco, co někomu vadí, a on se vám v tom snaží zabránit, tak je to opět on, kdo vás "nenechává na pokoji". Tak či onak, ono slavné "nechat na pokoji" znamená pouze to, že musí být po vašem (pokud jde o pravidla hry).
Čas: 2020-01-29 03:11:47 Autor: Jakub G Titulek: Re: Spíš nedostatek [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Upřímně, už dlouhou dobu z Vás mám dojem, že Váš morální imperativ Vám nařizuje nenechat ostatní být

Prosím tě, zkus si definovat to tvé "nechat být", pak i tomu tvému tupému mozku možná konečně dojde, že ve skutečnosti nejde o žádné "nechat být", ale o "vnutit pravidla hry". Jenže to už by to PR neznělo tak hezky, že?

Nikdo Vás nebude k ničemu nutit. Tvrdě narazíte zkrátka v okamžiku, kdy na někoho fyzicky zaútočíte.

Bože, ty jsi fakt mentálně retardovaný. Nebudete mne nutit dodržovat vaše pravidla hry, dokud budu dodržovat vaše pravidla hry. Vždyť i ten útok definujete jako porušení vašich pravidel hry! Takže naopak budu neustále nucen dodržovat vaše pravidla hry!
Čas: 2020-01-29 00:53:10 Autor: Hurant (neregistrovaný) Titulek: Re: Spíš nedostatek [↑]
Někdo by vám měl za tyhle kecy nakopat prdel!
Čas: 2020-01-29 00:34:22 Autor: M Jul (neregistrovaný) Titulek: Re: Spíš nedostatek [↑]
A i teoreticky je to úplná blbost. v Ankapu, kde bude člověk redukován na nějakej jejich přiblblej racionálně užitkářskej konstrukt těžko budete vytvářet nějaký komunistický enklávy. Buď bude Ankap a prostě bude i "ideální" clovek dle ankap apologetů, nebo ankap nebude. Ale rozhodně nemůže být ankap a pak dalších X zřízení vedle. Prostě nelze.
Čas: 2020-01-29 00:26:47 Autor: M Jul (neregistrovaný) Titulek: Re: Spíš nedostatek [↑]
Ne vážně nemám jediný důvod a zájem někomu jako je Velkej Ká vysvětlovat něco takovýho jako poststrukturalismus a jednotlivé souvislosti (ani to nejde napsat na pár řádků, a pochybuji, že by tu sáhodlouhé příspěvky byly pochopeny a neoznačeny za troling a spam), když nepochopil ani elementární logiku a nemá základy dějin. O nějaký metodologii vědy nemluvě. Relevantní zdroje vždy, když se jednalo o komplexnější, ale i méně komplexní téma dostal, aby se mohl dovzdělat, ale vždy to v důsledku svého egoismu a zaslepenosti ignoroval...... To teoreticky (prakticky o tom dost pochybuju) ty pravidla umožňují, když budete jejich pravidla, která si na vás vynutí dodržovat. Když ne, tak vám to ozbrojená agentura vysvětlí jak se chovat.....
Čas: 2020-01-29 00:24:56 Autor: jeptiška (neregistrovaný) Titulek:
A ještě bych k tomu dodal toto: , Hofman, Hofman, Hofman, Hofman, Hofman, Hofman, Hofman, Hofman, Hofman, Hofman, Hofman, Hofman, Hofman, Hofman a ještě jednou Hofman!
Čas: 2020-01-28 23:38:10 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: Spíš nedostatek [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Přeju na další tak 3 roky příjemnou zábavu a doufám, že potom ti dojde, proč na ankap východisku člověka je absolutně nemožné vytvořit komunismus.
..........................................................................

Tak proč to tady neřeknete rovnou,
třeba nám to dojde i beztoho tříletýho studia,

já vopravdu nevidím žádný problém aby si někdo založil komunistickou komunu
a klidně si ji i vobehnal vostnatým drátem,
v tomto případě právě ty anarchokapitalistický pravidla toto umožnují,
aby jste se na vlastním pozemku mohl chovat klidně jako naprostej blbec...
Čas: 2020-01-28 23:03:02 Autor: M Jul (neregistrovaný) Titulek: Re: Spíš nedostatek [↑]
Nic já to vzdávám.....
Čas: 2020-01-28 22:53:25 Autor: velkej Ká Titulek: Re: Spíš nedostatek [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Upřímně, už dlouhou dobu z Vás mám dojem, že Váš morální imperativ Vám nařizuje nenechat ostatní být, a že ani trochu nechápete toleranci druhých, a považujete něco takového za něco zcela nepřirozeného, k čemu je třeba lidi nutit. Mám pro Vás dobrou zprávu. Nikdo Vás nebude k ničemu nutit. Tvrdě narazíte zkrátka v okamžiku, kdy na někoho fyzicky zaútočíte. Předpokládám, že poté zafunguje přirozený výběr. A pak mám pro Vás špatnou zpráv. Lidí jako Vy je naprostá měnšina. Většina lidí je otupělých, ale nějaký smysl pro morálku, chápání útoku a obrany atd. má většina z nich. Vám toto očividně zcela chybí, a proto vůbec nic nechápete. Druhá samozřejmě je, že se snažíte trollit; v každém případě v pokračování naší diskuse nevidím žádný přínos. Totéž se týká M Jul.

Jediný výrazný zdejší oponent, který má nějakou vlastní rozdílnou představu, která je pochopitelná a se kterou do té diskuse skutečně chodí, je norbertsnv. S ním budu rád diskutovat; byť nesouhlasím s jeho postoji, nelze mu upřít, že vychází z nějakého citlivého/lidského vnímání světa. (Teď nevím, jak bych to popsal lépe, prostě u Norberta mám skutečně pocit, že sem chodí za sebe a že diskutuji s člověkem.)
Čas: 2020-01-28 22:48:02 Autor: M Jul (neregistrovaný) Titulek: Re: Spíš nedostatek [↑]
Chápeš, že nic takového nemůže za předpokladu toho jak chápe ankap člověka ani vzniknout???!! Natož pak si představovat nějakou enklávu. A i tehdy pokud přijmu něco tak blbýho jako enkláva, o který mluvíš, tak ty komunisti by museli přijmout pravidla hry podle Ankapu???!!!.... Tak si o hegemonii "signifikantů" něco zjisti. Začni jednoduše u Saussera a můžeš se dostat až k poststrukturalismu a potom šup na analýzy třeba Mouffové a Laclaua, který ačkoli jsou nazýváni postmarxisty, tak jejich analýzy jsou v akademických kruzích poměrně ceněné. Přeju na další tak 3 roky příjemnou zábavu a doufám, že potom ti dojde, proč na ankap východisku člověka je absolutně nemožné vytvořit komunismus.
Čas: 2020-01-28 22:43:08 Autor: Jakub G Titulek: Re: Spíš nedostatek [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Vnutit lidem zrovna ta vaše pravidla že je minimum? A že zrovna ta vaše!? Snažíte se ovládnout druhé a ideologicky tomu říkáte "nechat být".