Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: Matěj
Čas: 2020-08-04 00:00:02

Zrození libertariána: Jak Bohumil (ne)zasel semínko svobody

Bohouš se stal libertariánem. Skvělý pocit. Vše do sebe zapadá, dává to smysl. Líbilo se mu to. Shledal, že realizace svobody bude mnohem snažší, obklopí-li se podobně smýšlejícími lidmi. Jenže v okolí takové neměl. Rozhodl se, že pár lidí zkusí seznámit s AnCapem. Mělo by to jít snadno, AnCap je konsistentní a dává smysl. Bohouš však narazil na tuhý odpor. Takříkajíc ho roznesli na kopytech. Od silnic, hasičů, přes chudé až k tomu, že by se lidi okamžitě navzájem pozabíjeli (k dětské prostituci se naštěstí nedostali). Bohouš to však nevzdal a vrátil se ke studiu. Pečlivě načetl knihy (i tu Urzovu), vyzbrojil se neprůstřelnými argumenty. Na každé palčivé téma byl nyní připraven. Proti jeho vyladěným argumentům nemají nejmenší šanci, myslel si. Nezbude jim, než pod tíhou argumentů přijmout „Novou Pravdu“. Nyní odhodlaný Bohumil s hlavou hrdě vztyčenou míří vstříc… do hospody za kamarádem. O pár piv později zkroušeně Bohouš vypráví: „…oponent vyladěné argumenty naprosto vyignoroval. Zdá se, že čím silnější argument jsem předložil, tím urputněji své nesmyslné pozice bránil. Kladl neskutečný odpor. Jako by cíleně neviděl ani ty nejtriviálnější souvislosti…“

Co mi Bohoušův příběh umožnil pochopit? Že třísknout etatistu po hlavě perfektně vyladěným argumentem: Není nejlepší způsob, jak nadchnout etatistovo srdce a mysl pro AnCap. Je skvělý způsob, jak protivníka porazit, rozcupovat a zadupat do země. Klikni sem a umožni mi pochopit, co libertariány vede ke snaze seznámit některé z lidí ve svém okolí s libertariánskými myšlenkami. Když to klapne, budeš mezi prvními, s kým se podělím o svá zjištění z minulého výzkumu „Příběh zrození libertariána“, díky kterému jsem porozuměl příčinám a souvislostem vedoucím k přerodu etatisty v libertariána. I přesto, že jednotlivé příběhy byly odlišné, tak to, co způsobilo odklon od etatismu, bylo u všech naprosto stejné.
Přečtení: 357
Autor: Urza
Čas: 2020-08-02 00:00:02

Studio Svobodného přístavu: Maxík, Oliver, stát a cena života

Přečtení: 2586
Autor: Zdenál
Čas: 2020-07-31 00:00:02

Média - hlídací psi socialismu

Málokdy se stane, že by politická reprezentace obecně, tím méně naše současné vládní strany, povolily šrouby a snížily nějakou daň či zmírnily regulaci, a zasloužily si tím od nás aspoň drobnou pochvalu. Nicméně stalo se. Byla zrušena daň z nabytí nemovitosti. Dokonce drtivou většinou 183 poslanců z 200. To je po obrovské sérii regulací, zvyšování daní a lití peněz do stoupy nepatrný důvod k opatrnému optimismu. A média? Seznam, respektive jeho redaktor Jiří Pšenička, vyšťoural, že jeden z poslanců - což je při jejich množství statisticky téměř jisté - zrovna nemovitost prodává. A ušetří na tom, je tedy ve střetu zájmů. Překvapivé na té informaci je asi pouze to, že je takový poslanec jen jeden. Spíš bych řekl, že "hlídací pes" už se viděl na konci šichy doma a jen málo čmuchal.
Poděkujme médiím, až se začne poslancům případné zmírňování daní a regulací zajídat. Protože ano, ve střetu zájmů jsou všichni. Kromě toho, že jsou poslanci, jsou totiž také občané. A nepřekvapivě i jim - stejně jako každému jinému - snižování daní a regulací usnadňuje život a šetří prachy.
Přečtení: 2919
Autor: TaxationISTheft
Čas: 2020-07-29 00:00:02

Byrokracie ČR je horší než ta z EU

Zastánci EU sem tam v diskuzích používají argument, že byrokracie přicházející z ČR je horší než ta z EU: „Všechny nesmysly jako EET a tak dále přišly hlavně ze strany našeho státu, ne z EU!“ Nebo že některé regulace přišly z EU v jakési mírné a neškodné verzi, ale samy státy si tam přidaly nějaká ta pekla navíc. Problémem toho argumentu spatřuji v tom, že i kdyby byl pravdivý, je zcela irelevantní. Nic z něj totiž ve skutečnosti neplyne. Zaprvé – když někdo koná zlo ve větší míře než někdo druhý, neznamená to, že ten druhý má konat zlo dál. Zadruhé je pochopitelně nutné odmítat zlo z obou zdrojů. A zatřetí – když se dva zdroje vzájemně doplňují ve tvorbě zla, odstraněním alespoň jednoho zdroje – byť i toho mírnějšího – je rozhodně lepší než akceptovat zlo v jeho celé podobě.
Přečtení: 4004
Autor: Urvi
Čas: 2020-07-27 00:00:02

Extrémy, nebo dokonalá společnost?

V debatách s anarchokapitalisty často zaznívají v argumentaci jejich protivníků různé extrémní případy, které by mohly ve volnotržní společnosti nastat. Problém těchto argumentů je ten, že většinou se najdou analogické příklady i ve státní společnosti, a to v mnohem větší míře. Našim cílem zcela jistě není vytvořit dokonalou společnost bez jediné chyby, neboť to je v praxi zcela nemožné. Cílem je najít systém ve kterém se těchto chyb bude objevovat co nejméně, protože jedině tak se k ideálu můžeme alespoň přiblížit, byť nebude nikdy naplněn.
Přečtení: 3567
Autor: Standa Kunc
Čas: 2020-07-23 00:00:02

Volnotržní versus státní zdravotnictví

Tak jako všude i ve zdravotnictví platí, že monopol vždy vede k nekvalitním a drahým službám. Dejme tomu, že někdo vymyslí nepatentovatelné léčení, levné až zdarma. A toto se dokonce i stalo. Před 100 lety jeden lékař vyvinul takzvané ketogenní stravování na léčbu epilepsie. Tehdy ještě neexistovalo všeobecné zdravotní pojištění jako dnes, pacienti žádali po lékaři levnou léčbu… Lékař neměl v léčbě tolik svázané ruce státem, a tak si mohl dovolit léčit i bez příslušných vědeckých studií, povolení a tak dále – a pacienti se uzdravovali. Pak nastoupil stát, odvětví dokonale zreguloval, tuto léčbu zakázal. Do dětí se cpaly výhradně „řádně vědecky ověřené“ antiepileptika. Pod tíhou toho, že ale jejich výsledky nejsou zrovna ohromujícím, se před cca 15 lety ke ketogennímu stravování vrátili – v Thomayerově nemocnici v Praze a ve FN v Brně. No a teď si představme, že by před těmi 100 lety nikdo nic nevyzkoumal. Dnes už by byl s nějakými řečmi „o stravování co uzdravuje z epilepsie“ všem jen k smíchu – s nálepkou „mastičkář“ či „šarlatán“. Epileptici mají štěstí, že to tehdá někdo vyzkoumal, jiní pacienti takové štěstí nemají – dnes není subjektu který by měl na takové léčbě ekonomický zájem a vyžadovanou vědeckou studii zaplatil a provedl. Volnotržní zdravotní pojišťovna by po takovém řešení šetřící jí miliardy skočila jako slepice po flusu, zdravotnictví by mohlo být za babku a kvalitnější…
Přečtení: 6012
Autor: Maphara
Čas: 2020-07-21 00:00:02

Jde to vůbec řešit?

Můj poslední text o ČTK popisuje, jak se liší financování této veřejnoprávní agentury a ČT a ČRo. Není v něm však dále zmíněn problém "černých pasažérů". ČTK se totiž od ČT a ČRo liší v přístupu k obsahu. V případě Kanceláře je poměrně jednoduché zajistit, aby se obsah dostal pouze k předplatitelům - máte heslo a odemknete si infobanku. Nemáte heslo - smůla. V případě televize a rozhlasu by však mohl nastat problém veřejných statků. Proč by někdo chtěl platit televizní a rozhlasový obsah také pro souseda, který nedá ani korunu, ale užívá si stejně? Mnoho lidí dnes sleduje obsah ČT a ČRo přes internetové aplikace. Pak by celý mechanismus mohl fungovat jako dnes již existující streamovací služby Netflix nebo Spotify. Platící by měl svůj účet a heslo a obsah by se mu zpřístupnil po zadání údajů. Stále je však hojně využívané také klasické rádiové a televizní vysílání, které chytají klasické přijímače. Zde by použití placených účtů bylo problém. Dalšími možnostmi by pak mohla být zvýšená inzerce nebo zkrátka fakt, že stejně jako si jde skvělý koncert vyslechnout zdarma hned za plotem či sdílet svůj účet na HBO s kamarády, tak by si někteří lidé v autě naladili Rozhlas i bez placeného účtu.
Přečtení: 5730
Autor: Urza
Čas: 2020-07-19 00:00:02

O životě a seberozvoji s Karolínou K.

Přečtení: 3902
Autor: Maphara
Čas: 2020-07-16 00:00:02

ČTK to šlape i bez koncesionářských poplatků

Ačkoliv pro většinové konzumenty jsou mnohem více profláknuté Česká televize a Český rozhlas, veřejnoprávní trojku doplňuje také Česká tisková kancelář – "noviny pro novináře". Je sice zřízená podle zákona jako veřejnoprávní, ale zisk jí neplyne z veřejných financí. Účast veřejnosti na jejím provozu má být naplněna formou jejího kontrolního orgánu – Rady ČTK, která je volená Poslaneckou sněmovnou – avšak na rozdíl od ČT a ČRo získává peníze cestou trhu, nikoli koncesionářských poplatků. Odběratelé jejího obsahu si ji předplácejí, když chtějí, a tento model asi funguje dobře, protože nejen že ČTK v tomto modelu stále existuje, ale navíc v Česku nemá konkurenci. Oproti tomu ČT a ČRo jsou financovány z povinných poplatků. Osobně nemám výhrady tolik k obsahu těchto médií, ale spíše k principu nedobrovolnosti, na kterém je jejich získávání peněz založeno. Když ale tržní model funguje u ČTK, proč by nemohl fungovat u Televize a Rozhlasu? Lidé, kteří o jejich služby mají upřímný zájem, by pravděpodobně byli ochotní obětovat za ně měsíčně místo 135 a 45 Kč řekněme 250 a 100 Kč, ale platili by opravdu jen ti, kteří se pro to ze své vůle rozhodli.
Přečtení: 4410
Autor: Matěj
Čas: 2020-07-14 00:00:02

Zrození libertariána

Jak je možné, že se vyskytne nový libertarián? Že se člověk začne zajímat? Že upustí od etatismu a začne aktivně hledat odpovědi na palčivé otázky? A po té, co nalezne odpovědi, shledá, že je z něj libertarián. Vím, že se to děje. Ty i já jsme toho důkazem. Důkazem, že jednou za čas se ten zázrak stane. Já však na zázraky nevěřím. Chci porozumět příčinám a souvislostem, abychom ty i já, v příští konverzaci s etatistou, byli schopni spíš než odpor a nesouhlas, zažehnout touhu po poznání. Umožni mi vyslechnout si tvůj příběh, doptat se a porozumět detailům, které napomohly utvořit tvé nynější postoje. Pomoz mi rozkrýt tajemství zrození libertariána.

Klikni sem a poděl se se mnou o svůj příběh.
Přečtení: 3791
Autor: Sgiath
Čas: 2020-07-09 00:00:02

Ještě horší socialismus?

Urza ve svých přednáškách (zvláště ve Stát je špatný sluha, ale zlý pán) ve své argumentaci kapitalismus versus socialismus mluví o ideální verzi socialismu jako o stavu, kdy se čestný a núplatný úředník snaží co nejlépe zjistit, co lide chtějí a to se pak snaží společnými penězi realizovat. Urzova argumentace spočívá v tom, že je nemožné zjistit, co lidé doopravdy preferují, a i kdyby to šlo, je nemožné toto přání ideálně centrálně vyplnit.

Ma kritika se týká toho, že toto není ideál socialismu. Kdyby to byl ideál socialismu, každého hned napadne, že to už rovnou může těm lidem ty peníze nechat a oni si s nimi udělají co chtějí, když to tak dobře vědí. Socialismus je ale ještě mnohem zrůdnější. Základní teze socialismu je, že lidi nevědí, co chtějí, a nevědí, co „mají chtít“, a právě proto musí přijít ten úředník a dostupné prostředky investovat do těch správných projektů, které by si lidé sami nezvolili, protože pro kažedého jednotlivce jsou nevýhodné, ale přinesou „prosperitu celé společnosti“.
Přečtení: 11701
Autor: Dean
Čas: 2020-07-07 00:00:02

Logika v nařízeních vlády

Lidé urputně hledají logiku v nařízeních vlády – i tam kde, žádná není. Dokonalá ukázka tohoto jevu je omezení regulace roušek v MHD: Proč by se v tramvaji, autobusu a vlaku nemusela nosit rouška, ale v metru ano? Hledají za tím argumenty typu, že v pozemské dopravě není klimatizace, že se tam hůře dýchá, že tam jsou lidé více u sebe a podobně. Jenže podobné argumenty by se daly najít i pro přesně opačné nařízení. Když se ale podíváme na nahodilost, s jakou byla všechna opatření přijímána a rušena, dost možná to žádnou logiku nemá – prostě to jen někomu v politice přišlo jako dobrý nápad, toť vše.
Přečtení: 4609
Autor: Urza
Čas: 2020-07-05 12:00:00

Studio Svobodného přístavu: Svoboda (projevu)

Přečtení: 2219
Autor: Urza
Čas: 2020-06-30 00:00:02

Přepnutí Stok do prázdninového módu 2020

A jsou tu zase prázdniny, které nemalou část z nás nějakým způsobem ovlivňují, ať už jde o školáky, jejich rodiče, vysokoškoláky, učitele, návštěvníky různých festivalů a podobně; čtenost a sledovaost textů i videí Svobodného přístavu v tomto období každoročně klesá. Z toho důvodu se budeme věnovat jiným věcem (třeba přípravě konference), takže přepínám Stoky na dva měsíce do prázdninového módu, což znamená:
1/ Texty zde nebudou vycházet s takovou pravidelností jako doposud; snaha bude, ale nevím, jak moc se bude dařit (očekávejte výpadky).
2/ Prosím libertariány, kteří mají více času, o texty do Stok; ty mi posílejte mailem (případně publikujte sami; ideálně trefujte dny, kdy nic nevyjde xD).

Užívejte léta; a především života!
Těšíme se zas v září <3
Přečtení: 8972
Autor: Urza
Čas: 2020-06-29 00:00:02

Komparativní výhoda

Komparativní výhoda patří mezi jeden z největších objevů Davida Ricarda; a co vlastně znamená? Představme si úspěšného právníka, jenž je zároveň velmi zdatným cyklistou; přesto se mu může vyplatit najmout messengera (na kole), aby doručil jeho balíček, i když by to právník sám dokázal lépe a rychleji, nicméně když se věnuje své práci, vydělá si o tolik více, že se mu vyplatí s balíčkem poslat někoho jiného. Tento příklad není zrovna světoborný a nikdo asi nemá problém si jej představit; co z něj však plyne? Že vzájemný obchod se může vyplatit i tehdy, když jedna ze stran není v ničem efektivnější než ta druhá; to platí i v mezinárodním obchodu – i pro státy, z nichž jeden je po všech stránkách „zaostalý“, může být vzájemně prospěšné obchodovat. Koncept komparativní výhody nahrazuje koncept výhody absolutní (podle té se obchod vyplatí, když každá ze stran dělá něco lépe než druhá), s níž přišel Adam Smith.
Přečtení: 3382
Autor: Urza
Čas: 2020-06-28 12:00:00

Studio Svobodného přístavu: O legitimitě, právu s Romanem Jochem

Přečtení: 1287
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Čas: 2020-08-04 01:00:50 Autor: jM (neregistrovaný) Titulek:
> [...] AnCap je konsistentní a dává smysl [...]
Ach bože. Ešte nikdy som nevidel stúpencov nejakej ideológie tak posadnutých "konzistentnosťou". Anarchokapitalizmus je naozaj asi najautistickejším politickým systémom aký bol kedy vymyslený.
Čas: 2020-08-03 13:25:33 Autor: Martin Pánek (neregistrovaný) Titulek:
"Poprava vlakem. Dva syrští azylanti, bratři ve věku 25 a 22 let na nástupišti v německém Waghäuslu bezdůvodně napadli 54-letého muže a srazili ho do kolejiště. Následně mu bránili vylézt zpět na nástupiště, dokud ho nesrazil vlak. Pro těžce zraněného muže musel přiletět vrtulník záchranné služby. Policie imigrantské pachatele díky svědkům brzy dopadla. Stát se to může v dnešní multikulturní společnosti každému."

https://www.eurabia.cz/Articles/44276-imigranti-strcili-obet-do-kolejiste-a-branili-ji-vylezt-dokud-ji-nesrazil-vlak.aspx
Čas: 2020-08-02 21:39:34 Autor: Jožko (neregistrovaný) Titulek: Re: Takže - [↑]
Alebo si Urza vládne len do do určitej miery. Hovorí vám niečo pojem "Fuzzy logika"? Povedzme, že Urza o sebe rozhoduje na 60%, a na 40% o ňom rozhodujú iní (čísel sa nechytajte, je to len príklad). Podľa Káčka je teda tých 60% legitímnych, zatiaľ čo tých 40% nie. Fakt to nie je ťažké pochopiť.
Čas: 2020-08-02 14:21:52 Autor: Szaszián Titulek: Re: Takže - [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Buď sobě Urza vládne, nebo sobě nevládne. Tertium non datur.
Čas: 2020-08-02 09:40:53 Autor: M Jul (neregistrovaný) Titulek: Re: Takže - [↑]
Opět lžeš..... A od určitý doby se tu směju především tvým fantasy příspěvkům
Čas: 2020-08-02 09:15:33 Autor: velkej Ká Titulek: Re: Takže - [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Vy jste nikdy diskutovat nechtěl. Vy jste si úplně na začátku párkrát kopnul, a od té doby se sem chodíte jenom smát.
Čas: 2020-08-02 09:14:15 Autor: velkej Ká Titulek: Re: Takže - [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jsou tyto dvě možnosti a hromada možností mezi tím.
Čas: 2020-08-02 02:46:30 Autor: dr collins (neregistrovaný) Titulek: doctorcollins3@gmail.com
This is to inform the general public Male or Female who are healthy and 100% serious
in donating their kidney should urgently contact Dr.
johnson,I'm a Nephrologist in General Hospital..
As we have a lot of patients who are here for kidney transplant, Are
you seeking for an opportunity to donate your kidney for money due to
financial break down,Our hospital is specialized in Kidney Surgery/transplant
and other organ treatment, we also deal with buying and transplantation of kidneys
with a living and healthy donor.we are offering $800,000.00 USD for your kidneys If
you are interested in donating your kidney please don’t hesitate to
contact us via Email;doctorccollins3@gmail.com  
Čas: 2020-08-01 21:45:56 Autor: Szaszián Titulek: Re: Takže - [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Přistupme na to, že to není nesmysl. Jsou jen dvě možnosti: buď Urza sobě vládne, nebo sobě nevládne. Pokud sobě vládne, znamená to, že žije v ankapu. Pokud sobě nevládne, znamená to, že "si sám nerozhoduje o svém životě, o své budoucnosti; že za sebe nechá rozhodovat ostatní". Která z možností je pravdivá?

Tohle je totiž všudypřítomný jev. Kolik je na Youtube videí a kanálů na téma "chyby ve filmech" (doporučuji Medojeda a jeho Filmstalkera). Když si začnete účelově vymýšlet, vždycky vzniknou chyby.
Čas: 2020-08-01 15:49:11 Autor: M Jul (neregistrovaný) Titulek: Re: Takže - [↑]
Doporučil jsem ti dost odborné literatury za tu dobu co sem chodím a bez zjevnýho výsledku. Jalové kecy, když jsem chtěl diskutovat si buďto nechápal, nebo si účelově lhal, nebo si reagoval na úplně něco jiného.....
Čas: 2020-08-01 14:06:30 Autor: Szazsián Titulek: Re: Takže - [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
A zase chyba! Rozhodovat o sobě není totéž, jako sám sobě vládnout. Vy to moc dobře víte a opět ze sebe děláte hlupáka. Zda úmyslně, či nikoli netuším, ale je zřejmé, že vaše ekonomické a politické rozhledy jsou minimální. Doporučoval bych vám více studia a méně planých řečí.
Čas: 2020-08-01 13:05:33 Autor: velkej Ká Titulek: Re: Takže - [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Vládnout sám sobě určitě není nesmysl. Znamená to rozhodovat si sám o svém životě, o své budoucnosti. Rozhodnout se a to také dělat. Nenechat za sebe rozhodovat ostatní.
Čas: 2020-08-01 12:10:54 Autor: Tomáš Fiala (neregistrovaný) Titulek:
Lidi nevěřte tomu. První příspěvek nepsal skutečný Urza, ale nějský troll, co se za něj vydává. Skutečný Urza sem píše pouze jako registrovaný uživatel. Poznáte to tak, že pruh, kde je nick je černý. U neregistrovaných je tento šedý. (a navíc je za nickem poznámka "neregistrovaný") :-)
Čas: 2020-08-01 11:42:22 Autor: Szaszián Titulek: Re: Takže - [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ale není "vládnout sám sobě" nesmysl? Není to jako "okrást sám sebe"? Nebo "podplatit podnikatele na volném trhu"? Je.
Nesmysly jako "jednočlenný vládnoucí celek" si musíte vymýšlet proto, abyste sobě a světu nemuseli přiznat, že v ankapu vládnou anarchokapitalisté právě tak, jako v demokracii vládnou demokraté.
Čas: 2020-08-01 10:54:25 Autor: velkej Ká Titulek: Re: Takže - [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Co byste mi doporučil, kromě Vašich jalových keců, aby si nastudoval?
Čas: 2020-08-01 10:53:37 Autor: velkej Ká Titulek: Re: Takže - [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Každý takový jednočlenný celek vládne sám sobě. Kritici anarchokapitalistů by to přemýšlení mohli taky někdy zkusit.