Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: Urza
Čas: 2020-01-28 00:00:02

Stát a vlastnictví

Je stát garantem soukromého vlastnictví? Rozhodně se za něj prohlašuje; a do určité míry jím vskutku také je. Konkrétně do té míry, že se snaží pro sebe vynutit monopol na porušování vlastnických práv ostatních, v rámci čehož potírá ostatní subjekty, když zkoušejí dělat totéž; takže ano, stát chrání soukromý majetek lidí – leč pouze proti jiným lupičům než právě státu. V důsledku toho, že si stát tuto funkci uzurpuje, mnozí dokonce věří, že bez něj by soukromé vlastnictví vůbec neexistovalo; to je však hluboký omyl, neboť lidé si začali přivlastňovat věci nejspíše dávno před vznikem států (již pračlověk používal primitivní nástroje), nemluvě o tom, že ani v dobách a místech, kam moc státu nesahala (například USA v době kolonizace či Island v raném středověku), institut soukromého vlastnictví nezanikl. Nenechme se tedy mýlit – vlastnická práva nemusejí být vymáhána státní mocí.
Přečtení: 213
Autor: Urza
Čas: 2020-01-27 00:00:02

Konference o totalitách se koná již tento týden!

Svobodný přístav a CEVRO Institut pořádají konferenci, jež se koná již tuto sobotu a jste na ni srdečně zváni. Cílem konference je naučit posluchače rozpoznávat příchod totalitního režimu dřív, než bude pozdě. Ankap nebude primárním tématem, byť mezi řečníky jsou i nějací anarchisté; přednášky se však rozhodně nebudou opírat o znalosti žádných libertariánských děl či dokonce rakouské ekonomické školy, takže se účasnit může naprosto kdokoliv (je vyloženě žádoucí, vezmete-li s sebou své přátele, známé či rodiny). Používáte-li facebook, můžete se tam na konferenci zaregistrovat, ale hlavně si přečíst medailonky řečníků; v opačném případě se můžete zaregistrovat na webu konference.
Přečtení: 1967
Autor: Urza
Čas: 2020-01-26 12:00:00

Studio Svobodného přístavu: Sdílený lékový záznam

Přečtení: 926
Autor: Urza
Čas: 2020-01-25 00:00:02

Kanál Svobodného přístavu: Debata pro loutky v divadle DISK

Přečtení: 2084
Autor: Urza
Čas: 2020-01-24 00:00:02

Technologické normy

Někteří lidé se ještě dnes domnívají, že potřebujeme stát, aby byly dodržovány technologické normy; jeden socialista mi v naší nedávné diskusi dokonce řekl, že bez stát bychom ani nezašroubovali šroubek, protože závit by měl jinou šířku, sklon a profil zubu. Proč je příklad se šroubkem absurdní, nejspíše každý chápe na první pohled: Nedává ekonomický (ani logický) smysl vyrábět šroubek, nevím-li nic o závitu (to už raději vyrobím obojí). Ale vezměme to tvrzení jako metaforu; co normy pro složitější technologie? Je-li nějaká norma dobrá, svobodným lidem na volném trhu se vyplatí ji dodržovat; výrobce chce prodat své výtvory, což se mu nebude dařit, když je kupující nebudou schopni používat (například proto, že nezašroubuje šroubek xD). Mnoho internetových protokolů, čárové kódy, platební karty, USB a bezpočet dalších – to všechno jsou normy, které vznikly bez státního donucení…
Přečtení: 2208
Autor: Urza
Čas: 2020-01-23 00:00:02

Nedostatek pokory, nebo její přebytek?

Libertariánům bývá občas vyčítáno, že jsou samozvanými „odborníky na všechno“, kteří trpí nedostatkem pokory, když tvrdí, že volný trh dokáže vše, co nyní zajišťuje stát, poskytnout lépe a k větší spokojenosti lidí; stojí však za těmito tvrzeními skutečně nedostatek pokory? Osobně si myslím, že je tomu právě naopak: Libertariáni nevěří, že může existovat nějaký centrální plánovač (politik, úředník, případně více takových), který by o záležitostech lidí dokázal rozhodovat lépe než oni sami; libertariáni jsou – na rozdíl od etatistů – dostatečně pokorní na to, aby si nemysleli, že vědí, co je pro ostatní nejlepší, takže se necítí povoláni násilím nutit druhé k tomu, aby jednali dle jejich představ o „správném světě“. A proto prosím všechny – buďme pokorní, nechme lidi konat, neboť každý je tím nejlepším odborníkem na to, jak vést svůj život; klidně lidem raďme, pomáhejme jim… ale bez útočného násilí.
Přečtení: 4954
Autor: Urza
Čas: 2020-01-22 00:00:02

Totalita včera, dnes a zítra; i 1. února

Svobodný přístav pořádá svou první konferenci o totalitách; zaregistrovat se můžete ideálně na facebooku, případně na tomto webu, pokud facebook nepoužíváte. Přednášet budou neuvěřitelně zajímaví řečníci! Krom analýz totalitních režimů a abstrakcí jejich společných prvků, o čemž krom mě bude mluvit třeba Roman Joch nebo řečník v masce pod pseudonymem Rivok, si můžete poslechnout o KLDR od Jana Zugara, který tam byl na diplomatické misi, případně o „demokratizaci“ Srbska Spojenými státy, o čemž bude mluvit Lidije Zavoralová, jež tehdy pomáhala CIA, ale i o názorové pluralitě z úst Adama Růžičky nebo cestě ke svobodě od stále optimistického Pala Luptáka. Tak přijďte!!
Přečtení: 2399
Autor: Urza
Čas: 2020-01-21 00:00:02

Proč stát koupil e-shop za 400 mega?

Včera jsem psal o státním e-shopu za 400 mega. Dnes bych rád odpověděl na otázku, jak si může stát něco takového dovolit? Inu, je to celkem jednoduché. Stát není volnotržní firma; neslouží zákazníkům. Je to monopol na násilí; a jako organizace se nemusí občanům za nic zodpovídat. V případě velkých pochybení může někoho ze svých řad postihnout a vyměnit, pomůže-li to PR; ale na principech svého fungování, kvůli kterým k těm pochybením dochází, nemusí měnit vůbec nic, protože má sílu, takže zakázat konkurenci je pro něj snazší než dělat věci pro lidi. Hlavním problémem e-shopu za 400 mega není ta cena; je to nedobrovolnost celé transakce, která umožňuje, aby k ní za takových podmínek vůbec došlo. A stěžovat si na cenu je, jak pravil anarchokapitalista Dan Steigerwald: „…jako kdyby si žena znásilněná v parku stěžovala na to, že nedostala kytku, a že ji pak nechal ležet v blátě.“
Přečtení: 4055
Autor: Urza
Čas: 2020-01-20 00:00:02

E-shop za 400 mega z eráru

Státní fond dopravní infrastruktury koupil bez výběrového řízení e-shop na dálniční známky za 400 mega; a všichni jsou z toho na větvi. Proč? No protože je to drahé. A protože nikdo soudný nekoupí za 400 milionů korun e-shop s pěti a půl položkami. Jasně předražená zakázka! A jak to poznáme? Jednoduše; víme, kolik stojí e-shopy na trhu. A předpokládáme, že státní nákupy by se měly pohybovat v podobných relacích jako ty tržní. No a když se řádově liší, humbuk v mediálním prostoru započne. Podobně jako se Američanům nelíbilo, když U.S. Army koupila záchodové prkénko v přepočtu za 45 tisíc korun či kladivo za 30 tisíc..

Všichni víme, kolik by měl stát e-shop (nebo záchodové prkénko či kladivo); leč víme to jen a pouze díky tomu, že v odpovídajícím odvětví existují i tržní ceny; kdyby neexistovaly, nemáme nejmenší tušení. No… a přesně tato situace reálně nastává v odvětvích, kde má stát monopolní postavení; nikdo neví, kolik mají stát nejen Pandury, ale ani služby jako soudy, policie či vzdělávání. V těch odvětvích tržní mechanismy téměř chybí, ceny určují více méně státy; a nikdo nemá podle čeho posoudit, jak moc odpovídají realitě a kolik by byl kdo ochoten za služby v dané kvalitě reálně zaplatit. Prostě jen věříme státu, že tohle předražené určitě nebude; protože když se podobné excesy vyskytují tam, kde na ně lze snadno přijít, rozhodně si žádný státní úředník ani politik nic takového nedovolí tam, kde to z principu odhalit ani nelze.
Přečtení: 2676
Autor: Urza
Čas: 2020-01-19 12:00:00

Studio Svobodného přístavu: O ankapu s Krkavčí matkou

Přečtení: 986
Autor: Urza
Čas: 2020-01-18 00:00:02

Kanál Svobodného přístavu: Ankap pro školu PrimMat ve F-M (II.)

Přečtení: 2236
Autor: Urza
Čas: 2020-01-17 00:00:02

Nadhodnota

Nadhodnota představuje základní kámen komunistického ospravedlnění revolučního násilí „dělnické pracující třídy“ vůči „vykořisťovatelům“; a bohužel zdaleka nejen komunistům takové vysvětlení dává smysl: Dělníci vyprodukují statky, jež mají nějakou hodnotu, kapitalista je prodá, část utržených peněz zaplatí zaměstnancům, část utratí za další výlohy spojené s výrobou a část si ponechává (což je právě ta nadhodnota). Toto myšlení však zcela ignoruje subjektivitu hodnoty; nic nemá objektivní hodnotu samo o sobě, tu statkům přisuzují lidé. Co to znamená? Že nic jako nadhodnota neexistuje; kapitalista kupuje práci lidí za tržní cenu (pro pracující je zjevně tato cena vyšší než hodnota té práce, jinak by pro něj nepracovali; pro zaměstnavatele je tomu naopak, jinak by je nezaměstnával) a vyprodukované statky pak za tržní cenu prodává zákazníkům (neboť pro ně je jejich hodnota vyšší než tato cena).
Přečtení: 3014
Autor: Urza
Čas: 2020-01-16 00:00:02

Není zlo jako zlo

Totalita je stav, ve kterém se stát snaží ovládat téměř všechny aspekty životů svých poddaných v obrovském rozsahu.
Diktatura je vláda úzké skupiny (či jednotlivce).
Demokracie je vláda většiny.
Fašismus je totalitní diktatura s významnými prvky rovnostářství (kolektivismu), nacionalismu, militarismu a určité formy progresivismu.
Nacismus je kombinace fašismu s rasismem (teorií o nadřazené rase) a antisemitismem.

Vyjdeme-li z těchto (všeobecně přijímaných) definic, dojdeme k následujícím (všeobecně opomíjeným) závěrům: Totalita nemusí být diktaturou; diktatura nemusí být totalitou (ač typicky bývá). Demokracie sice nemůže být diktaturou, avšak může být totalitou (a leckdy je; vláda většiny může chtít ovládat téměř všechny aspekty životů svých poddaných). Nacismus a fašismus není totéž; fašismus nemusí být rasistický či antisemitský (nacismus ano). Ne každá diktatura či totalita je fašismem. Policejní stát je totalitní, nemusí však mít diktátora; i právní stát může být totalitní (existují-li dostatečně represivní zákony). Demokracie znamená vládu většiny, nikoliv svobodu a už vůbec ne „dobro“ či „ochranu menšin“.

Souhlasíte? Nesouhlasíte? Chcete vědět víc? Mimo jiné i o tom bude první konference Svobodného přístavu o totalitách (kdo nemá fb, může se zaregistrovat na tomto webu), kterou pořádáme 1. února v budově CEVRO Institutu.
Přečtení: 3555
Autor: Urza
Čas: 2020-01-15 00:00:02

Urza versus Pavel Šanda

Přijal jsem pozváni na neratovické gymnázium do veřejné debaty se socialistou Pavlem Šandou.
Přijďte si ji poslechnout dnes v 16 hodin!
Přečtení: 2115
Autor: sad clown
Čas: 2020-01-14 00:00:02

Vznik státu

Častým argumentem etatistů proti ankapu je, že stát dle nich vznikl jako výsledek volnotržních rozhodnutí, že to tak lidé chtěli, takže vytvořili poptávku po státu, a tak je stát legitimní a je to nejlepší řešení uspořádání společnosti. Anarchokapitalisté samozřejmě nesouhlasí, protože státy vznikly pod pohrůžkou násilí, což nemá s volným trhem nic společného. Pokud ale přistoupíme na tuhle logiku, že každé rozhodnutí (i nedobrovolné) je volnotržní, tak stále se nejedná o konečný proces. Proč si etatisti myslí že by to tak mělo být navždy a stát je ten svatý grál, který musíme udržovat a chránit? Pokud všechny minulé režimy byly ustanoveny na základě volného trhu, tak proč bychom měli setrvat zrovna u státu, respektive kde se bere ta jistota, že v budoucnu nevznikne poptávka po bezestátní společnosti?
Přečtení: 3412
Autor: Urza
Čas: 2020-01-13 00:00:02

Konkurenční boj v dlouhodobém měřítku

Před lety jsem psal o tom, proč dumping, kartelové dohody a monopoly nepředstavují pro volný neregulovaný trh závažný problém; čtenáři tato má vysvětlení akceptují, dokud se jedná o obory, které nemají příliš velké přirozené vstupní náklady do odvětví, ale často mi píší, že tam, kde jsou tyto náklady vysoké, mé argumenty pozbývají platnosti. Pravdou je, že mnou popsané mechanismy v takových odvětvích fungují stejně, jen pomaleji; na základě toho se mnozí domnívají, že tyto „prodlevy v reakci“ konkurence budou zvyšovat motivaci podnikatelů „páchat nekalé praktiky“. Zapomínají však, že právě vysoké vstupní náklady do odvětví tuto motivaci zase snižují: Strávíte-li desítky let a mnoho zdrojů tím, že si získáváte dominantní pozici v „pomalém a drahém“ odvětví, nedává smysl tu pozici riskovat pro dočasné zvýšení zisků; tak jednají spíše ti, kdo nemají moc co ztratit (a na ně zase rychle reaguje konkurence).
Přečtení: 2971
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Zaregistrovaný a přihlášený uživatel nemusí opisovat kód z obrázku a získá přístup i některým dalším funkcím.
Registrace je extrémně rychlá, stačí zadat login a heslo (ani e-mailová adresa není povinná).
Čas: 2020-01-28 02:57:25 Autor: pz100000 Titulek: Re: Urzův nedostatek pokory [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
>> Všechno je zkrátka individuální a proměnlivé.

No vidite, par prikladu a uz jste castecne prozrel. Ono teda uzitek a hodnota asi neni uplne totez, rozhodne ale individiualni zni mnohem rozumneji nez ta demagogicka subjektivita. Ale hlavne, hlavne je jakakoliv hodnota jen a pouze okamzita.

No a tim jste elegantne vyvratil cely volny trh. Hodnota statku, jez je dana dobrovolnou transakci, je onou transakci samou zaroven okamzite zmenena. Take akoze Schrodingerovo maciatko, volnotrzni princip neurcitosti. Z neviditelne ruky jste prave udelal nefunkcni ohnily pahyl, nebudou Vas tu mit radi.
Čas: 2020-01-28 00:03:43 Autor: jeptiška (neregistrovaný) Titulek:
No jo, Hofman sem, Hofman tam... Všude samý Hofman!
Čas: 2020-01-27 23:14:01 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: Spíš nedostatek [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Tak třeba já, já jsem odejít nechtěl,
už roky se pokouším vrátit zpět do inkubátoru,
nebot tento svět jak známo stojí za hovno,
ale vždycky mě vykopli zpět do světa,
zkloušel jsem párkráte vlézt i do toho bejby boxu,
a jak myslíte že jsem dopadnul ?
Dostal jsem naboxováno ve jménu boxu...
Čas: 2020-01-27 23:09:11 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: Spíš nedostatek [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
No přece levou zadní...
Čas: 2020-01-27 22:22:40 Autor: norbertsnv Titulek: Re: Spíš nedostatek [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Nechápeš tú paralelu? Ani v štáte ani v ankapistane si nevyberáš kam sa narodíš. V štáte tie podmienky môžeš zmeniť hlasovaním, v ankapistane jedine odchodom. Na druhej strane si uvedomujem že ankapistické pozemky zrejme budú menšie než priemerne veľký štát, takže odísť bude jednoduchšie.
Čas: 2020-01-27 22:20:06 Autor: Szaszián Titulek: Re: Spíš nedostatek [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
+1
Čas: 2020-01-27 21:48:13 Autor: pz100000 Titulek: Re: Spíš nedostatek [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
>> Kolik novorozeňat bylo vyhnáno z cizího pozemku jménem porodnice? Odpovězte, jinak si vás najdu a rozsekám vám držky za tyhle zkurvený kecy!

To bych nerad:
Vsechna. Krom tech, jez byla odejita dobovolne.
Čas: 2020-01-27 21:37:39 Autor: pz100000 Titulek: Re: Spíš nedostatek [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
>> Ahaaaa, uz to chapu. Lide nic nevlastni a prijde jim to v poradku, protoze to nevedi a mysli si, ze neco vlastni.

Pinktlich. Pro ankapaky, ti zde konci.

Normalni lide (jak je ve ftipnem kontextu zminil tusim Ka) vnimaji vlastnictvi normalne, tedy bez idiotskych a-berlicek, a tudiz vlastni i ve skutecnosti. Tvoje pregnantni definice "to je moje" pro ne v praxi znamena "tohle ted uzivam ja a kdo na to hrabne, tomu pracky urazim... pokud nebude moc velkej".

Pokud ankapaky radis mezi lidi, pak sedi i ten Matrix. Spletaji si ho ovsem radostne sami ze svych chorych predstav.
Čas: 2020-01-27 20:58:22 Autor: Petr Borovec Titulek: Re: Prosba [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
:D :D gj
Čas: 2020-01-27 20:29:43 Autor: Pařman Titulek: Re: Spíš nedostatek [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
S těma novorozencema už jste fakt trapný. To je argument jako bejk. Novorozenec. Ten má asi tak rozum z nějakých smluv. To myslíte vážně, Asi ano, když tady s tím argumentujete. Tím pádem jste vylízaný paka a nemá cenu s váma debatovat. Každý normální člověk ví, že novorozenec nemá rozum z žádných smluv, z žádných pravidel, ani nepochopí, že byste ho chtěli někam vyhnat. Ale podle vás jsou to pádné argumenty. Tak si argumentujte, kokoti. Jo a i kdybych přistoupil na vaši dementní argumentaci novorozenětem, tak kolik dětí se běžně rodí v cizích bytech? Kolik se ve vašem bytě narodilo cizích dětí? A kolik vašich dětí se narodilo v cizím bytě, nebo na cizím pozemku? Jasně - v porodnici, to je cizí pozemek. A kolik novorozeňat už bylo vyhnáno z porodnice? Kolik? Prosím čísla a nechci ani přesná čísla, stačí přibližně: Kolik novorozeňat bylo vyhnáno z cizího pozemku jménem porodnice? Odpovězte, jinak si vás najdu a rozsekám vám držky za tyhle zkurvený kecy!
Čas: 2020-01-27 19:10:21 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: Prosba [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
To sem zvědavej jak tam dlouho vydrží takhle ležet,
než ho někdo "zvlastní" nedejbože snad i znárodní...
Čas: 2020-01-27 19:06:27 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Bohužel ano,
nebot Hofmana nelze ani při sebelepší vůli přiřadit k rakouské škole,
to ten Jára Cimrman se alespon narodil ve Vídni,
ale Hofman kterej se narodil v Koburku je prostě čech jak poleno...

Kdyby byl alespon z Gori jako Stalin, tak by se dalo přihmouřit jedno voko,
ale není ani z Gruzie a ani z Heroltic jako Gottwald, takže má prostě smůlu...

Čas: 2020-01-27 18:19:34 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: Urzův nedostatek pokory [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
PS.
Mimochodem, pokud byste se ztotožnil s tímto názorem jenž jsem sem napsal,¨tak prostě k tomu laissez faire nedojdete,
k tomu nelze dojít pomocí názoru a konání dle tohoto názoru...

Čas: 2020-01-27 18:14:39 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: Urzův nedostatek pokory [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
PS.
Mimochodem to je to laissez faire, čili wu wei...
Čas: 2020-01-27 18:11:48 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: Urzův nedostatek pokory [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Samozřejmě že ano,
pokud chcete být objektivní, tak jednoduše nemějte žádný názor s kterým by jste se ztotožnoval...

Tímto způsobem odstraníte chyby a to co vám zbyde pak bude ta objektivní pravda...

A co je pak tou pravdou ?
No to je různý, záleží jak moc vodstraníte ty chyby vznikající ztotožnováním s myslí...
Čas: 2020-01-27 18:05:01 Autor: Honza Titulek: Re: Urzův nedostatek pokory [↑]
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Tímto jste to objektivně přesně vyjádřil!