Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: Mr Foolsship
Čas: 2020-04-06 00:00:02

Nedotýkejte se obličeje! – Koronavir, Amerika a my

Trump nebude obviňován za kecy a blbosti kolem koronaviru, protože ačkoli tyhle blbosti, co se teď kolem toho dějou nejsou nutný. Jinými slovy nařízená „léčba“ je horší než nemoc sama. Všechna ta šílená omezení, která teď zažíváme i my, jsou naprosto iracionální. Nemyslím, že bude za to obviňován Trump, protože všechny ty politický krysy, který na něj ze všech stran útočí, zároveň věří, že „něco“ drastickýho udělat bylo nutný. Proto mu odkejvly i ten bezprecedentní balík peněz v dějinách USA na záchranu před „apokalypsou“. Něco se udělat muselo! Pokud ale tahle hysterie, a touhle hysterií vyvolaný ekonomický kolaps potrvá dostatečně dlouho, mohlo by to zafungovat, a mohlo by se stát, že to ohrozí Trumpovo znovu zvolení. Fašisticko-komunistická Amerika Antify, která chce nahradit „zastaralý“ model nezávislosti 1776, a „zastaralou“ ústavu 1789, je nepředstavitelně ošklivý, odpudivý prospekt. Trumpova volba 2016 byla téměř už pět minut po dvanácté. Američané vůbec nemají ještě vyhráno. Plíživý puč deep státu neskončil, impeachment verze 2.0 2020 pokračuje.

Mezitím, v našem českém kotlíku, tytéž nevýslovné blbosti kolem koronaviru vyvolávají nejhorší totalitní instinkty, pavlovovské podmíněné reflexy rabského ducha represí, bonzáctví, a trestání neposlušných – kromě nepřízpůsobivých. Je to k nevíře jak snadno, rychle a dobrovolně nechal si celý národ navlíct chomout totality včetně zavření hranic „na dobu neurčitou“. Klasická směna osobní svobody za iluzorní slib bezpečí a ochrany ze strany státu. Ekonomická devastace v celé zemi bude daleko horší než jindy, horší než metanolovou aférou způsobená tupá celoplošná prohibice 2012-13. Sledujte duben, květen, červen…. Teď si můžeme už jen zazpívat: „Za co, Panebože, zaco, trestáš tento sprostý lid…“ a odebrat se do hrobu i my „humanitní“ Češi v „posthumanitní“ Evropě 2020.
________

Urzova poznámka pod čarou: Nejsem autorem textu (uvádím to, jelikož řada lidí mi přisuzuje autorství všech textů ve Stokách); s mnohými autorovými postoji nesouhlasím, ale prostor ve Stokách není podmíněn názorovou shodou s provozovatelem.
Přečtení: 175
Autor: Urza
Čas: 2020-04-05 12:00:00

Studio Svobodného přístavu: Totalitní režimy

Přečtení: 774
Autor: Urza
Čas: 2020-04-04 12:00:00

Studio Svobodného přístavu: Deflace, ABCT, úroky a fiat money

Přečtení: 1354
Autor: KJ7
Čas: 2020-04-03 00:00:02

Prosazování lásky a solidarity

Když libertariáni vysvětlují základy ekonomických zákonitosti na příkladech, jež jsou často kontroverzní, dávají socialisté rovnítko mezi tímto vysvětlováním a etikou autora. Dává přece rozum, že autor, jenž popisuje, proč je lepší neregulovat ceny respirátorů a roušek, musí být přece automaticky neetický sociopat jdoucí přes mrtvoly po zisku, ne? Samozřejmě ne, Newton sice popsal gravitaci, nepodporoval však sebevraždy pádem. A přesto přichází od socialistů taková absurdní tvrzení, jako že jsou libertariáni vyděšeni, když by se měla prosazovat láska a solidarita. Ano, libertariány skutečně děsí, když někdo chce prosazovat lásku a solidaritu. Láska ani solidarita totiž nejde prosadit, musí vycházet - když to napíšu pateticky - ze srdce. Je velký rozdíl, když skočím do vody za tonoucím a když mi někdo dá pistoli k hlavě a poručí mi, abych ho zachránil. Obojí má ve výsledku pozitivní efekt, ale v jednom případě jsem to udělal z lásky, zatímco v tom druhém především ze strachu. Lásku a solidaritu si v sobě musí každý vypěstovat sám, ať už skrz víru či vlastní etický kodex. Pokud láska a solidarita pochází z hlavně brokovnice, není to ani láska, ani solidarita.
Přečtení: 2872
Autor: Urza
Čas: 2020-04-02 00:00:02

Studio Svobodného přístavu: V 19 hodin živě o totalitách!

Přečtení: 1834
Autor: Urza
Čas: 2020-04-01 00:00:02

Dan Steigerwald v deCentrále: Přednáška bude, máme výjimku vlády

Dan Steigerwald bude dnes přednášet v deCentrále; protože Babiš je velkým fanouškem anarchokapitalismu, vyjednali jsme pro tuhle akci vládní výjimku.
Nicméně pro případ, že by tomu někdo neuvěřil, se bude identická přednáška opakovat i první středu příštího měsíce, tedy 6. května.
Přečtení: 2253
Autor: vch
Čas: 2020-03-31 00:00:02

Podpora státu? Jeho omezení.

Všude teď čtu: „Vláda podpoří, vláda pomůže, vláda přispěje, vláda projedná podporu,“ a na druhou stranu: „Je třeba podpořit…“ Copak si nikdo neuvědomuje, že podporu budou potřebovat skoro všichni? A že vláda nemá jiné peníze než ty naše? Copak někdo snad věří tomu, že Babiš vybere účty Agrofertu a vrátí všechny ty miliardy, které pro své firmy vyčerpal na úkor všech ostatních? To nejefektivnější, co by vláda mohla udělat je, že se stáhne, zruší nebo alespoň omezí většinu byrokratických překážek, omezí výběr daní a odvodů a s tím samozřejmě i všechny zbytné výdaje a nechá lidi, ať si pomohou sami. Jen tak se ekonomika rychle uzdraví. Schopní lidé budou vyrábět, vydělávat a dávat práci těm méně schopným. Pokud se ale budou rozdávat peníze na údajnou podporu a to především neschopným parazitům, pak ekonomická krize bude horší než pandemie způsobená coronavirem.
Přečtení: 2269
Autor: Diogenes the Cynic
Čas: 2020-03-30 00:00:02

Správame sa zodpovedne v čase ohrozenia koronavírusom COVID-19?

Spoločnosť je tvorená z jednotlivcov. A činy jednotlivcov utvárajú stav spoločnosti. Je teda na správnom mieste otázka: „Kde zmizla zodpovednosť?“ Ako môžeme vidieť, svet je v globálnej kríze. Je na zamyslenie, čo spôsobilo tento stav veci. Zdravotné systémy naprieč svetom kolabujú a ekonomiky nápor štátnych opatrení nevydržia. Jednoducho povedané, najväčšia kríza ešte len príde po vyriešení tej dnešnej. Tento nelichotivý stav spoločnosti odráža jeden neduh štátneho vplyvu na nás. „Choroba moderného sveta je mnohými spôsobmi školou vyvolaná choroba. Práve v škole sa väčšina ľudí naučí očakávať a akceptovať, že ich nejaký odborník vždy môže zaradiť do nejakého rebríčka či hierarchie. V škole sa stretávame, zvykáme si a učíme sa vieru v úplne ovládanú spoločnosť.“ Povedal odborník a autor mnohých diel o školstve John Holt a ja len súhlasím.

Myslím si, že táto ľahostajnosť pramení v pocite, že ak by sa niečo reálne dialo, tak s tým tí kompetentní v štáte niečo urobia. Ak je nejaké správanie nebezpečné, tak nám ho zakážu. Alebo naopak, ak je nejaké chovanie správne, tak to budú oni, ktorí nám takéto chovanie prikážu. A tak sme si namiesto zodpovedného prístupu privykli na návykový etatistický model spoločnosti. Model spoločnosti, v ktorom zjavne nie je normálne dávať si pozor na svoje zdravie, ale spoliehať sa na rozhodnutia tých hore. Práve toto správanie je podľa mňa produktom socialistickej spoločnosti. Myslím si, že ak by nebola pod nami tá takzvaná humánna sociálna sieť štátu (ktorá nás vraj chráni, keď sa dostaneme do zlej sociálnej situácie), bola by cena nezodpovedných rozhodnutí jednotlivca tak vysoká, že výsledkom by bola spoločnosť zodpovednejších ľudí, a teda aj tieto situácie by sa ľahšie zvládali, ba priam až si myslím, že by vznikali v minimálnom počte. Je dôležité využiť takéto situácie a poučiť sa na nich. Brať zodpovedne život a nespoliehať sa na neviditeľnú ruku štátu ktorá nás zachráni. Práve aj v takýchto situáciách máme možnosť vidieť neblahé následky štátneho vplyvu a redukovať ich.
Přečtení: 2263
Autor: Urza
Čas: 2020-03-29 12:00:00

Studio Svobodného přístavu: Bude hyperinflace? Hoďme si koronou!

Přečtení: 1197
Autor: Urza
Čas: 2020-03-28 00:00:02

Kanál Svobodného přístavu: Tereza ve StandaShow

Přečtení: 2036
Autor: Maphara
Čas: 2020-03-27 00:00:02

Letecké společnosti nejsou zlé

Člověk byl asi naivní, když si nepřipouštěl, že ztížené až prakticky nemožné cestování mezi evropskými zeměmi se může stát realitou tak snadno. Letecké společnosti omezily lety a některé je zrušily úplně. Nedokážu říct, jak velkou roli v tom sehrála vlastní snaha společností o zpomalení šíření nákazy a nakolik to ovlivnila přísná státní opatření proti šíření koronaviru napříč celým světem. Odhadovala bych, že prudký pokles poptávky cestujících díky opatřením byl tím hlavním. Se zavřenými hranicemi a radikálně omezeným pohybem se ale není vůbec čemu divit a bylo by bláhové se vztekat, že si už není možné každý den zaletět přímým letem z Prahy do Tallinu. Není svoboda – nejsou zájemci o lety – není příjem. Pro letecké společnosti tak omezení provozu dává největší smysl. Sama jsem díky této situaci uvízla v cizí zemi a ironií osudu bude, pokud mě odsud vysvobodí vládní speciál. Útěchou pak může být to, že téhle nouzovky budu muset využít kvůli následkům opatření státu.
Přečtení: 2295
Autor: morbid
Čas: 2020-03-26 00:00:02

Armáda podniká

Maďarsko v rámci boje s koronavirem poslalo do několika desítek svých klíčových podniků vojáky, jejichž prostřednictvím od čtvrtka postupně přebírá kontrolu nad těmito firmami. Využívá k tomu takzvaný akční výbor ministerstva obrany. Tolik citace. Předpokládám, že zabrali fabriky, co vyráběly něco důležitého pro lidi. To znamená, že každý, kdo něco takového teď vyrábí také, přemýšlí, že toho nechá a začne vyrábět něco jiného. A zcela určitě teď nikdo nepřemýšlí o tom, že by do výroby těchto věcí investoval svůj kapitál. Takže co se stane? Ty zabrané fabriky začnou být čím dál neefektivnější a výroba (či její kvalita) bude klesat. Cena půjde nahoru, protože lidi to potřebují, což by normálně vedlo k tomu, že někdo další by to také začal vyrábět, ale o tom teď nikdo neuvažuje, protože by mu to stát zabavil. No, parádní státní řešení – jako vždy.
Přečtení: 2419
Autor: morbid
Čas: 2020-03-25 00:00:02

ANCAP a hranice?

S postupující epidemií a uzavíráním hranic čím dál častěji poslouchám, že stát tohle řeší, kdežto v ANCAP by byla apokalypsa. Nevěřím tomu. Nevěřím tomu hlavně proto, že lidé se nakazit nechtějí. Naopak jsem přesvědčen, že při neexistenci hranic států, by vznikli "hranice" na daleko větším počtu míst a pohyb lidí by byl dost možná daleko více omezen, než je nyní. Což by logicky vedlo i k pomalejšímu šíření. Ano, nebyli by to hranice států, byli by to hranice obcí, obytných komplexů, výrobních závodů a spousta dalších o kterých nemůžeme mít ani páru. Ano, možná by někde neměli nařízeno nosit roušky, ale asi od tam by nemohli jinam, kde by roušky byli povinné a podobně. Jsem naprosto přesvědčen, že v bezstátní společnosti, by se ten virus šířil pomaleji a lidé by byli více chráněni (ano je to víra, takže mě zbytečně nepřesvědčujte o své opačné víře). Nevím proč bych si měl myslet, že než skutečný odborník, mě může ochránit Vojtěch, Babiš, Hamáček a nebo Prymula?
Přečtení: 2897
Autor: Urza
Čas: 2020-03-24 00:00:02

Volím si tebe, Prymulo!

Protože Vojtěch je sice krasavec, ale zas zpěvák a právník, Babiš vytáhl jiné eso z rukávu: „Volím si tebe, Prymulo.“ Epidemiolog by mohl být vítězným koněm při řešení epidemie! A už z něj padají moudra; jednak roušky, dokud tu nebude nula nakažených, což chápu. Pak tu ale máme návrh na zaprvé zákaz slevových akcí. To jako vážně? Ono nestačí, že vládní opatření (z nichž některá považuji rozumná) poškodí ekonomiku a lidé nebudou mít dost peněz? Ještě jim vezmeme možnost nakupovat ve slevě? Navíc bych se zrovna tady bál o dočasnost takového opatření.

Za mnohem zásadnější však považuji prohlášení o zavření hranic na měsíce až roky. Ano, byly tu časy, kdy mělo takové opatření smysl; to byly přesně ty doby, ve kterých nám Babiš s Vojtěchem říkali, že vše je pod kontrolou a není se čeho bát. Zavření hranic v minulosti mohlo zabránit tomu, aby se nákaza dostala do ČR. Teď už tu je; a šíří se. Kdyby se povedlo její šíření zastavit a nakažené izolovat, pochopitelně by mělo uzavření hranic zas smysl; jenže to se povede během dalších týdnů (což je otázkou), nebo už nikdy (nákaza se vymkne kontrole). Bude-li nákaza rozšířena celosvětově (což asi bude) a prelevance nakažených v ČR se nebude výrazně lišit od prelevance v zahraničí, k čemu držet hranice zavřené?
Přečtení: 2579
Autor: KJ7
Čas: 2020-03-23 00:00:02

Anarchokapitalismus – krok zpátky

„Státy existují tisíce let. Urza nenavrhuje krok vpřed, nýbrž krok zpátky.“ Zhruba tak nějak zní častá etatistická výtka bezstátního uspořádání. Ano, anarchokapitalisté vskutku navrhují krok zpátky. Je to však špatně? Slavný spisovatel kdysi napsal trefnou myšlenku: „Všichni chceme pokrok. Pokrok však znamená přibližovat se místu, kde chcete být. Když odbočíte špatnou cestou, rázování vpřed vás o nic blíže cíli nepřivede. Jdete-li špatně, pokrok znamená udělat čelem vzad a navrátit se na správnou cestu; a je tedy nejpokrokovějším člověkem ten, kdo se vrátí nejdřív. Všichni to známe z počtů. Když začnu sčítat špatně, čím dřív to připustím a vrátím se, abych začal znovu, tím rychleji mi to půjde. Na paličatosti, která odmítá připustit, že chybila, nic pokrokového není. A myslím, že když se podíváte na současný stav světa, je nad slunce jasné, ţe lidstvo dělá nějakou pořádnou chybu. Jdeme špatně. A je-li tomu tak, musíme se vrátit. Vrátit se je nejkratší cestou vpřed.“ – C.S. Lewis, K jádru křesťanství

U počtů bych ještě chvíli zůstal. Když počítáme jednoduché sčítání zlomků, přičemž na začátku uděláme chybu z nepozornosti, pravděpodobně nám nečiní problém se vrátit zpátky a vyřešit to znovu, ačkoli možná budeme trochu skřípat zuby. Když ovšem provádíme nějaký mnohaletý složitý výzkum, zabere nám uznání počáteční chyby mnohem více času. V takovém případě spíše hlédáme výmluvy, důvody a způsoby, jak pokračovat úspěšně dál, aniž bychom byli nuceni vrátit se na počátek. Bohužel to většinou nejde. A stát jednou z takových chyb je. Chyba přetrvávající tisíc let, a tak lidem přijde nemyslitelné, aby se vzdali něčeho, bez čeho si nedokáží představit svět. Prvním krokem, jak se této chyby zbavit, je přesvědčit lidi, aby se alespoň na chvíli zamysleli, zda jsme na počátku nechybili.
Přečtení: 3473
Autor: Urza
Čas: 2020-03-22 12:00:00

Studio Svobodného přístavu: Trvalá dočasná opatření vlády

Přečtení: 1324
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Zaregistrovaný a přihlášený uživatel nemusí opisovat kód z obrázku a získá přístup i některým dalším funkcím.
Registrace je extrémně rychlá, stačí zadat login a heslo (ani e-mailová adresa není povinná).
Čas: 2020-04-06 01:43:15 Autor: pavel77 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
1) Lžeš ty. Kromě zákazu prodeje platí spousta dalších regulací (požadavky na certiface apod.), které minimálně znesnadňují výrobu/dodávky/prodej kde čeho. Např. u dezinfekce je potřeba licence na výrobu (tu nemusí získat každý a taky to trvá, viz případ lihovaru Žufánek), nebo když chtěla myslím Alza nakoupit milion testů na COVID-19 tak než dostala schválení (pokud ho vůbec už má), tak testy vykoupili jiní a poslední příklad když firma Respilon chtěla dovézt nový typ roušek na testování tak jim jich většinu zabavili celníci (Rakouští), protože zase nesplňovali nějakou normu. A pokud jde o zákaz prodeje FFP3, tak to u nás proběhlo tak že to vláda zakázala nakoupit komukoliv jinému (v situaci kdy ještě nějaké na trhu sehnat šly) ale sama je týdny zajistit nedokázala. Takže zase mlžíš.
Ale samozřejmě, i kdyby neplatila žádná regulace prodeje a výroby tak by bylo pravděpodobně všech těchto věcí nedostatek/byly by drahé protože by trvalo než na to výrobci zareagují, přetransformují výrobu. Ale stát tomu fakt nepomáhá.
Jinak to že si lidi šijí roušky prodávají si je/darují je taky trh, naštěstí nepříliš regulovaný (když nám milostivě dovolili si jít koupit látku do galanterie), takže to docela funguje, i když účinnost takových roušek není zdaleka optimální. Kdyby si na šití bavlněných roušek potřeboval licenci tak je nikdo šít nebude.
Čas: 2020-04-05 23:10:52 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Čierny trh nikomu nepomôže, jedine podvodníkom. Lebo na čiernom trhu sa nič nevyrába, tam sa iba predražuje existujúci tovar, ktorý by bol aj bez toho k dispozícii.
Čas: 2020-04-05 23:08:34 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
1. Neklam blbečku, vláda zakázala iba predaj respirátorov FFP3 a to iba súkromným osobám. Ale na trhu je nedostatok všetkého, aj rúšok aj respirátorov nižších tried, aj dezinfekcie. Ešte šťastie že v prípade rúšok či dezinfekcie si ľudia ako-tak poradia aj bez toho dokonalého všemocného trhu, ktorý tu vy idioti adorujete.
2. Že moju odpoveď nechápeš je tvoj problém, nie môj.
3. Výhovorky.

Načo by to robil? Aby sa vošiel do tvojej debilnej definície priekupníka, ktorý údajne vyrovnáva dopyt a ponuku.
Čas: 2020-04-05 22:13:02 Autor: Szaszián Titulek: Re: Mnohem lepší apríl [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Co z bodu 1 není pravda?
Čas: 2020-04-05 21:05:35 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
o pandemii se ví, že to je pandemie, až když propukne
Ono totiž slovo pandemie je z pohledu např. WHO nebo státních zákonů zemí odborný termín. Až do konce února nikdo o pandemii nemluvil, protože průběh nákazy tehdy neměl parametry pandemie (a možná je nemá dodnes!), a všichni to brali jako další z řady lokálních epidemií, jakých tu jsou s lidstvem neustále mraky ("šílené" krávy nebo ptáci, různé SARSy apod.). Pak už to šlo v řádu dnů a poptávka se zvýšila tak, že by tomu nepomohl ani žádný filantrop. Ani kdyby v hnutí mysli nějaký jednotlivec do konce února skoupil všechny zásoby všech možných ochranných prostředků na celičkém světě a teď je rozdal lidem na planetě zadarmo, by jich prostě víc nebylo. Navíc bude jen to, co vyprodukuje tenhle hitlerovským hospodářstvím inspirovaný systém a jeho trh. Na něm se žádná tržní řešení uplatnit nemohou, protože jsou na něm zakázána. Tržní řešení se (málo a draho) objeví jen na černém trhu. A ten buď bude, pak bude jeho nabídka nebo ho stát totálně zadusí a pak jeho nabídka nebude vůbec nikde. Ani na černém ani na státním trhu. Svou existencí nijak nezhorší situaci účastníků státního trhu a alespoň někomu pomůže.
Čas: 2020-04-05 21:01:36 Autor: Vostálovec (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
To je vtipné:) Když už tak je to reklama autorů těchto knih a článků! Odkazy na své články sem stejně dávno nedávám! Ale klidně to smaž jestli ti autoři vadí. Pravidla stran nicků tu nemáš, tak nevím, proč nemohu použít nějaký vymyšlený nick. Ale dobře, už vás tu nechám, když se to nelíbí. Má úcta. Vlastně spolu moc společného ani nemáme.
Čas: 2020-04-05 20:54:59 Autor: Lojza Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Amen.
Ale stejne to "nekteri" lide nepochopi.
Čas: 2020-04-05 20:37:58 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
1) Nejrůznější subjekty nabídly na trhu nejrůznější ochranné prostředky. Nabídly je téměř přesně v okamžiku, kdy po nich vznikla poptávka. Proto je nenabídly v takovém množství dřív. Protože na takové množství poptávka nebyla. A přesně v tom okamžiku, kdy je nabídly na trhu, aby uspokojili vzniknuvší poptávku, toto počínání vláda zatrhla a postavila mimo zákon.
2) To není odpověď na otázku.
3) Dostatek ochranných prostředků v tomto hitlerovsky řízeném systému výroby a nabídky (ochranných prostředků proti koronanákaze/viru), kde jsou tržní výroba, nákup a distribuce postaveny mimo zákon, samozřejmě nikdy nebude. Na vině ovšem nejsou podnikatelé, že nenabízejí tržní řešení, ale stát, který toto řešení znemožnil.

Proč by před vypuknutím pandemie někdo naskladňoval roušky, když v takovém okamžiku o žádné pandemii nemohl vědět (o pandemii se ví, že to je pandemie, až když propukne) a nebyly (např. v listopadu nebo prosinci) žádné známky, že poptávka vznikne? V okamžiku, kdy poptávka začala vznikat (počátek roku), začal být roušek nedostatek (a taky stávajících výrobních kapacit) a vzniku nových kapacit k uspokojení poptávky vládcové evropských zemí "úspěšně" zabránili svými doslova a do písmene hitlerovskými nacionálně socialistickými metodami. V takovém systému nejsou při jeho zachování překupníci ideálním řešením za takových podmínek je tu myslím nikdo neobhajoval/nenavrhoval jako to báječné ancapácké řešení. Různí diskutéři tu obhajovali/navrhovali volný trh. Nanejvýš tady různí diskutéři připouštějí toto:
Pokud už je tato situace nacistického řízení nezvratná, tak existence nějakých keťasů nikomu přímo neublíží. Protože na legálním státem ovládaném trhu bude stejné množství nabídky. Nikomu neublíží nabídka na černém trhu víc, než její neexistence. Někteří nebudou mít na to, aby s keťasem uspokojili svou poptávku. Tím se jim nijak nezhorší jejich situace, když současný nacismus jim ji neuspokojí taky. Nabídka černého trhu tedy na legálním nechybí = zadušením černého trhu tato nabídka totiž vůbec nebude vznikat. Některým (a pravda mnohdy lidem bohatším) nabídka na černém trhu pomůže. Ti, kdo zemřou v nacistickém systému s nacistickým servisem, zemřou proto, že tento je nechal zemřít. Existence nebo neexistence nějakých keťasů na černém trhu na tom vůbec nic nemění.
Čas: 2020-04-05 20:19:25 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
To je vhodná četba v zimě či na podzim,
na jaře doporučuji ke čtení budto porno, nebo

https://www.databazeknih.cz/knihy/pu-a-tao-35854
Čas: 2020-04-05 18:47:22 Autor: Lojza Titulek: Re: Mnohem lepší apríl [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ok, nepochopil nic a jeste jses kokot.
Sorry jako, uz to neumim napsat lepe, abys to I clovek mdleho IQ jako ty pochopil.
Btw, bod cislo jedna NENI pravda. Chapu, ze ty bys rad, aby byl ,ale neni. Ne, takto svet nefunguje.
Čas: 2020-04-05 18:32:49 Autor: M Jul (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Muhehe :-D tak já nevím, kdo tu nepochopil psaný text :-D a hned nezapomněl do všeho motat etatismus :-D
Čas: 2020-04-05 17:06:11 Autor: Bender Rodriguez Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ou, dement M Jul dal argument, tak typicky jeho mozgovne. :-)
Čas: 2020-04-05 16:49:45 Autor: M Jul (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Další fanatik a manipulant. No jo no, jako ono nic moc jinýho nezbývá než utíkat od toho co Alias tvrdil a ještě to zaprasit nějakym tím ideologickym srancem o státních regulacích, když jediný "odborný" články, který tu ankap trogloditi čtou, jsou na misesu :-D
Čas: 2020-04-05 16:49:20 Autor: Alias (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
A tu sérii důsledků sis trochu popletl. Správně je to: Čím víc spekulantů, tím míň potravin, tím vyšší ceny.
Čas: 2020-04-05 16:46:24 Autor: Alias (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Pre debila su vsetci ankapdebilovia.
Myslím, že i pro debila jsou ankapdebilovia jenom ankapdebilovia. Souhlasím, že je i plno dalších druhů debilů, ale ankapdebilovia jsou unikátní debilovia.

Cim viac spekulantov, tym viac potravin, tym nizsie ceny.
Takoví lidumilové to jsou, že by se sami rozdali. A teď poprosím tu o Karkulce.
Čas: 2020-04-05 16:41:31 Autor: Bender Rodriguez Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Clanok situaciu riesi. Cim viac spekulantov, tym viac potravin, tym nizsie ceny.
A moj predchadzajuci koment ti vysvetluje, ako statny zasah (zakonom chranene kravy), sposobuje hladomor. Ale to ignorujes. Inu, kokot.