Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: Urza
Čas: 2019-11-17 12:00:00

Studio Svobodného přístavu: Průmyslová revoluce a automatizace

Přečtení: 409
Autor: Urza
Čas: 2019-11-16 00:00:02

Kanál Svobodného přístavu: Svoboda učení na Moravě, říjen 2019

Přečtení: 2195
Autor: Urza
Čas: 2019-11-15 00:00:02

Výpalné

Dovolím si citovat cosi, co kdysi dávno napsal OC – anarchokapitalista, jehož si velmi vážím, neboť mě již více než deset let inspiruje v tom, co dělám; jedná se o (fiktivní) dopis, jenž dostanete poté, co se přistěhujete do nového domu:
Vážený sousede,
vítám Vás v naší klidné a příjemné čtvrti. O její klid se ovšem starám já, a mám s tím značné náklady; je tedy jen spravedlivé, aby se tyto náklady rozložily i na ostatní sousedy. Dnes je pondělí; nepošlete-li do pátku na můj účet 50 000 Kč, obávám se, že k Vám hned počátkem příštího týdne přijde můj zástupce osobně pro 100 000 Kč. Vyhodíte-li jej ze dveří, přijde znovu a s ním skupina ozbrojených mužů, již Vás, nebude-li zbytí a nezaplatíte-li, zabijí. Pokud byste je snad proti všemu očekávání pobil či zahnal, následující den přijde skupina dvojnásobně velká a lépe vyzbrojená.
Všichni ostatní ve Vaší ulici platí svůj roční příspěvek rádi, včas a řádně; doufám, že právě Vy se nestanete narušitelem našeho pokojného a přátelského soužití.
Váš M. V., v.r.


Pěkné svinstvo, což? A kdybych vám řekl, že M. V. je ministr vnitra a tomu výpalnému se říká daně… změní to něco? Pokud ano, proč? Neváhejte napsat do diskuse xD
Přečtení: 2564
Autor: Urza
Čas: 2019-11-14 00:00:02

Urza na Gymnáziu Jana Keplera

Studenti Gymnázia Jana Keplera pořádají již 23. ročník přednáškového fóra Symposion; a protože se jim můj výstup v rámci debaty na loňském ročníku líbil, pozvali mě i letos, čehož si velice vážím.
Přijďte také podebatovat! Budu se těšit dnes odpoledne v 16 hodin na Gymnáziu Jana Keplera.
Přečtení: 2074
Autor: Urza
Čas: 2019-11-13 00:00:02

Svobodné otroctví

Smím sám sebe dobrovolně prodat či darovat do otroctví? Na této otázce nepanuje mezi libertariány (ani slavnými autory, ani v naší komunitě) shoda; a já se svou odpovědí: „Jednoznačně ano!“ přidávám na stranu těch, kdož jsou v současnosti v menšině. Nemohu však odpovědět jinak; proč? Nebylo by to konzistentní s principem neagrese a základními libertariánskými principy. Co znamená, že jsem něčím otrokem? Že jsem jeho majetkem, on mě vlastní, může mi dávat rozkazy a odporuji-li, smí mě i zabít. Avšak připouštíme-li, že lidé mají právo prodávat své orgány (i v případě, že by je to stálo život), a také to, že mají právo si půjčovat věci (obě tyto věci libertariáni připouštějí), pak mohu komukoliv prodat všechny své orgány a on mi je může zapůjčit k užívání na tak dlouho, dokud budu plnit každý jeho rozkaz, nebo dokud se mu zlíbí; pak jsem jeho otrokem, on mě vlastní a rozhoduje o mě.

A kdo se proti tomu staví, ten musí zpochybnit mé právo prodávat své orgány či právo kupce mi je pak půjčit; to však snad žádný libertarián neudělá, ergo chce-li být konzistentní, musí uznat legitimitu dobrovolného otroctví. Někteří i navzdory tomu namítají například to, že i když mé tělo někdo bude vlastnit, nemůže jej přímo ovládat, nicméně to přece není podmínkou vlastnictví; i zvířata lze vlastnit a jejich tělo také nemůžeme přímo ovládat. Námitka, že smlouvu v momentě jejího uzavření zneplatňuje fakt, že se vzdávám možnosti svobodně jednat, též neobstojí; když někomu prodám či daruji srdce, zemřu, čímž se bezesporu vzdávám možnosti svobodně jednat mnohem definitivněji, přesto bych jen těžko hledal libertariána, jenž by mi chtěl brát možnost prodat či darovat srdce. Proč bych se tedy nemohl dobrovolně stát něčím otrokem? Ať se nám to líbí, nebo ne, je to konzistentním důsledkem principu neagrese.
Přečtení: 2814
Autor: Lukáš Kubec
Čas: 2019-11-12 00:00:02

Zpolitikaření již zestátněného vzdělávacího systému

Všimli jste si, jak se z maturity, zkoušky na školách, stalo politikum? O jak moc víc je to teď politické téma? A že tomu tak před jejím zestatněnímm tolik nebylo? Tak vypadá zpolitikaření…
Přečtení: 2835
Autor: Vasek
Čas: 2019-11-11 00:00:02

Padělky a duševní vlastnictví na volném trhu

Předpokládejme anarchistickou společnost, která neuznává duševní vlastnictví, a nelze tedy někoho žalovat za poškození dobrého jména – například tím, že se nějaká jiná firma vydává za Apple a prodává zákazníkům padělky pod značkou Applu. Spor je jen mezi padělatelem a podvedeným zákazníkem, který kupoval přístroj v dobré víře, že není padělaný. Jedná se o podvod na zákazníkovi, který by se mohl řešit soudně (v polycentrickém právu). A když by Apple přišel na to, že někdo prodává přístroje pod jeho značkou, mohl by kontaktovat podvedené zákazníky, skrz které by se mohl soudil s padělatelem. Firma Apple by tedy mohla zastupovat podvedené zákazníky. Odškodné by dostala takové, jaké by si s poškozenými předem domluvila.
Přečtení: 2520
Autor: Urza
Čas: 2019-11-10 12:00:00

Studio Svobodného přístavu: Hajlování a svoboda slova

Přečtení: 1082
Autor: Urza
Čas: 2019-11-09 00:00:02

Kanál Svobodného přístavu: Tereza+Urza ve Svobodomu, říjen 2019

Přečtení: 1976
Autor: Urza
Čas: 2019-11-08 00:00:02

Urza na CzechFuture v Plzni

Přijal jsem pozvání na zítřejší konferenci CzechFuture.tech v Plzni; přednášet budu o technologiích a jejich vlivu na svobodu ve společnosti. Jsou moderní technologie zkratkou k totalitě nebo prostředkem v boji za svobodu?
To vše a mnohem víc si přijďte poslechnout do Moving Station!
Přečtení: 2143
Autor: Jaromír
Čas: 2019-11-07 00:00:02

How dare you?

Učitelům se nelíbí, že jejich podíl z nakradených peněz se nezvýší dostatečně. Proto včera nešli do práce, ale přesto za ten den chtějí dostat zaplaceno bez jakékoliv penalizace. Přesto musím toto rozhodnutí pochválit: Rodiče jeden den nemuseli posílat své děti do vězení.
Přečtení: 5032
Autor: Urza
Čas: 2019-11-06 00:00:02

Urza v deCentrále: Věda a výzkum

Tématem minulé přednášky o anarchokapitalismu v klubu (de)Centrála byly biotechnologie a etické otázky s nimi spojené.
Dnes se budeme bavit o vědě a výzkumu na volném trhu bez centrálního řízení; kdo by financoval (zejména základní) výzkum?
Všichni jste též rovnou zváni na příští přednášku, která bude také první středu v měsíci, tedy 4. prosince; přednášet bude Vláďa Krupa na nesmírně zajímavé téma ekonomika třetí říše.
Těším se na vás dnes večer v 19 hodin v klubu (de)Centrála.
Přečtení: 3709
Autor: Urza
Čas: 2019-11-05 00:00:02

Evoluční argument

Lidé se mě často ptají, proč, když je anarchokapitalismus tak dobrý, nezvítězil v „evolučním boji“ se státy; uvědomuji si, že má odpověď: „Co není, může být,“ vypadá na první pohled dost hloupě, takže vás prosím o pohled druhý. Lidská společnost se stále vyvíjí, ten vývoj nejspíše nikdy neskončí a z historie vidíme, že lidé věřili mnoha nesmyslům a ve společnosti se často odehrávala zvěrstva, jež všem připadala ospravedlnitelná, leč stačilo pár (desítek či stovek) let, aby se vše změnilo; třeba otrokářství zde bylo po dlouhé tisíce let a jasně vyhrávalo „evoluční boj“ se společnostmi bez otroků, ale pak se vše zlomilo – paradigma platné od počátku věku se zhroutilo a v prach obrátilo během chvilky. K tomu, aby se tak stalo, nesměli lidé bojující za správnou věc přistoupit na to, že když otrokářství existuje tak dlouho, nemůže být přece tak špatné. Jenže ono bylo. Je. A vždy bude. Stejně jako státy.
Přečtení: 3303
Autor: Jaromír
Čas: 2019-11-04 00:00:02

Nesmyslnost práva na důstojnost

Máme zákony ochraňující důstojnost či pověst. Důstojnost je však pocit vážnosti, plynoucí ze sebehodnocení a chování ostatních, pověst potom jsou názory ostatních na naši osobu. Ochrana důstojnosti, nejde-li jen o ochranu před fyzickým napadením, pošlapává svobodu jednat; ochrana pověsti je potom útokem na svobodu myšlení. Ani jedno z toho nelze obhájit.
Přečtení: 3030
Autor: Urza
Čas: 2019-11-03 00:00:02

Kanál Svobodného přístavu: Ankap přednáška o biotechnologiích

Přečtení: 2115
Autor: Urza
Čas: 2019-11-02 00:00:02

Anarchokapitalismus v prvej línii: Rekapitulácia

Přečtení: 1827