Autor: Urza
Čas: 2018-03-19 00:00:02

Prasečák v koncentráku; o státu nemluvě

Sleduji Seznam duel, kde se debatuje o prasečáku v Letech; tam kdysi stál koncentrační tábor a teď místo vykupuje stát za více než čtvrt miliardy, aby tam mohl postavit památník. Tento krok obhajuje lidovec Daniel Herman. Jak? Odkazem na pietu, utrpení obětí a tak dále, proti čemuž nelze říci ani půl slova, protože nacistické koncentráky byly skutečně čisté zlo; otázka zní, zda je to vážně relevantním argumentem. Zajisté existuje zájem, aby na daném místě stál památník; na druhou stranu existuje i zájem, aby na stejném místě stál prasečák. Co s tím? Majitel vepřína z něj má zisk odpovídající tomu, kolik užitku přináší celé společnosti (tedy lidem, kteří ta prasata jedí); na druhé straně existuje nemateriální užitek spousty lidí z případného památníku. Jak tyto dvě nesouměřitelné hodnoty porovnat? Inu, celkem snadno: Jsou se zájemci o památník ochotni složit a zaplatit majitelům prasečáku dost na to, aby se ho tito vzdali? Pokud ne, pak onen památník zjevně chtějí méně, než mnozí chtějí vepřín.

Něco takového však bohužel v duelu nezaznělo. Oponentem lidovce Daniela Hermana byl komouš Josef Skála, který se zmohl pouze na jakousi relativizaci problému pokusem o objektivizaci neobjektivizovatelného; jeho celá argumentace spočívala více méně v tom, že existují i jiná místa, kde se děla podobná i horší zvěrstva, takže bychom měli začít těmi. V principu dělá úplně stejnou chybu v úvaze jako jeho oponent: Nadřazuje své přání a svůj subjektivní pocit preferencím, které vyjádřili lidé svým jednáním na trhu. Považují-li zrovna Lety za důležitější než jiná místa, pak není správné je nutit nejdříve stavět památníky jinde. Smutné je, že v diskusi se střetli dva totalitáři, kteří mají sice každý jinou představu o tom, za co utrácet uloupené peníze, které si nevydělali a na kterých parazitují, avšak shodnou se na jediném: Je třeba lidem ty peníze pod hrozbou násilí brát, protože banda elitářských politiků o nich dokáže rozhodnout lépe než ti oloupení lidé. Je smutné, že svobodu v debatě nezastupoval nikdo.
Přečtení: 193
Autor: Urza
Čas: 2018-03-17 13:13:25

Anarchokapitalismus v prvej línii: Školstvo

Přečtení: 2246
Autor: bitfoxer
Čas: 2018-03-16 00:00:02

Demonstrace #VyjdiVen

Jako správný spořádaný občan a demokrat jsem byl bojovat za náš stát a ústavu na demonstraci studentů, kterou podle komentářů v diskuzi na Novinky.cz pořádal Kalousek. Výstražná stávka studentstva #VyjdiVen. Tolik můj názor, názor studenta. My studenti demonstrujeme. Demonstrujeme svůj nesouhlas s násilím, agresí, s diskriminací. Bojujeme proti nepraví a útlaku. Odsuzujeme ty, kteří to páchají. Žádáme ctění ústavy, demokracie a právního státu. Zaznívají jména jako Andrej, Ondráček, Milá Zeman nebo vlastenec Pitomio.

Ale je to ústava a zákon, která dává za vznik tomu, proti čemu se dnes křičí. Je to stát, který do společnosti vnáší agresi, nespravedlnost a násilí. Je to demokracie, která diskriminuje a přináší útlak a vládu jedněch druhým. Vládu, kdy větší skupinka rozhoduje o té menší. To stát tvrdou rukou pod pohrůžkou násilí schovaným pod zákon vynucuje si poslušnost svých poddaných občanů. To stát přichází a vládne, přikazuje a diktuje. Říká, co se smí, nesmí a musí. Kde se bere jeho právo ovládat společnost a jedince? To stát je ten agresor, který nerespektuje vlastnická práva, loupí lidem jejích vydělané peníze v podobě daní, a pak za ně rozhoduje a nakupuje. To stát se vysmívá a plive do tváře svobodě.

Já říkám, že to stát je to proti čemu protestujeme. Že stát je nástroj, jak ovládat druhé, tvoří násilí a nespravedlnost, diskriminuje a utlačuju. Tvrdím, že stát je nemorální. Tvrdím, že stát je špatně.
Přečtení: 4388
Autor: TaxationISTheft
Čas: 2018-03-15 00:00:02

Struktura státu

Protože se v diskusích někdy vyskytují argumenty typu: „Ale to není chyba státu, tu předraženou lavičku přece pořídilo město.“ nebo „Stav škol není chyba státu, jelikož školy provozují města nebo kraje.“ a tak dále, rozhodl jsem se vysvětlit, co jako anarchokapitalisté myslíme, když říkáme „stát“. Slovem stát anarchista nemyslí území na mapě. Stát je entita, která si uzurpuje monopol na násilí na území netriviální velikosti, které nevlastní. Vynutila si pravomoci vládnout, rozhodovat o životech druhých a trestat je za neposlušnost. Dříve byla struktura států jednodušší, ovšem po čase se značně rozrostla a dnes jsou státy velice komplexní.

Český stát je složen z prezidenta, vlády (ministerstva) a poslanecké sněmovny (parlament + senát). Jenže pak tu máme další státní úřady, kupříkladu krajský úřad a jednotlivé obce. To všechno je pořád stát. Třeba starostové mají pravomoci rozhodovat o spoustě věcí, mohou například ve „své“ obci zakázat venčení psů bez náhubku a vodítka. Státu také patří soudy. I to jsou stále státní (a státem financované) instituce, ač rozhodují i spory týkající se státu. Také tu máme různé „drobné“ instituce a úřady – třeba ČNB, SVCCR, RRTV, ČOI, Puncovní Úřad a tak podobně. Nakonec můžeme (v závislosti na kontextu) někdy také počítat i různé společnosti se státem propojené. Dopravní podniky různých měst, OSA, ČD, ČP, ČEZ, Agrofert a tak dále. Státu pochopitelně ještě patří školy, nemocnice, hasiči… A EU je z tohoto pohledu také státem.
Přečtení: 3002
Autor: Urza
Čas: 2018-03-14 00:00:02

Urza v Polis: Armáda

Po přednášce o volnotržní vnitřní bezpečnosti a křtu knihy Anarchokapitalismus následuje asi nejtěžší téma cyklu Anarchokapitalismus v Paralelní Polis; tímto tématem není nic jiného než armáda a volnotržní obrana proti vnějšímu nepříteli. Zároveň se jedná o předposlední přednášku tohoto cyklu; a já jsem opravdu rád, že stále přicházíte v tak hojných počtech!

Na dnešní přednášce se budeme bavit o tom, jakým způsobem se může anarchokapitalistická volnotržní společnost bránit proti vnějšímu nepříteli, tedy jiným státům, které by případně chtěly anektovat toto území. Jak by obstály bezpečnostní agentury v boji s regulérní armádou? A co role domobrany v moderním válečnictví? Na téměř všech přednáškách jsem mluvil o tom, že je trh efektivnější než stát; nesmíme však zapomínat, proč tomu tak je a neustále tento princip podrobovat kritice, což právě v této přednášce vyústí v zajímavý poznatek.

Všechny též zvu na poslední přednášku, jež se bude konat za dva týdny (28. března ve 20 hodin); tam se podíváme na určité principy anarchokapitalismu a zasadíme jej do širšího kontextu i mezi ostatní anarchistické směry.

Těším se na vás dnes večer ve 20 hodin v Paralelní Polis.
Přečtení: 1911
Autor: bitfoxer
Čas: 2018-03-13 00:00:02

Referendum – máte slovo

Vážené dámy, vážení pánové, milí přátelé, nemohu jinak. Věřím, že u některých z vás se může rodit pocit mého zaujetí osobou Míši Jílkové a ač mé pocity k ní nejsou chladné, dnes ji ponechám víceméně stranou.
Máte slovo. Pro mě poslední dobou něco neskutečně bizarního a zároveň inspirativního, co každým svým dílem zvyšuje laťku mnohonásobně přes limit mých představ. Obecné referendum. Lidové veto. S výroky Petra Macha se začínám ztrácet. Už ani nevím, kdo má jakou nálepku. Umí pořádně zamotat hlavu. Jedni by rádi, aby o nás rozhodovali, zájmu veřejného znalí, politici a druzí, aby o nás rozhodoval pracující lid. Nějak tam postrádám ty, kteří by o sobě rádi rozhodovali sami. O sobě a nikoli o druhých. Někoho, kdo slovo svoboda a individuální svrchovanost myslí vážně. To zaslepení věcí veřejnou a státem mě naplňuje údivem. „Někdo to řídit musí“ má hluboké kořeny. Je cítit, jak se po podlaze line smrad z rozkládajícího se státu, v němž se v lodičkách brodí paní Jílková. Ale i takové peklo výrok doc. MUDr. Jana Payna strčí do kapsy. „To, že se volá po referendu (po možnosti rozhodovat za sebe a zodpovědnosti) je selhání společnosti". :-D

Co se týče referenda, považuji to spíš za úskok. O věci veřejné i soukromé (na úrovni pracujícím lidem zbudované republiky) už nebudou hlasovat ti, již si vydobyli to právo nám vládnout, ale (v lepší případě většina, v horším zlomek menšiny) těch, kteří si to právo vydobýt nemuseli. Tak jak tak, nás pořád násilím v hrsti svírá stát a nám nezbývá o moc víc než domnění.
Přesto pozitivum. Co já vnímám jako obrovský přínos, je hlavou kroutící divák, který v hrsti drží alespoň špetku kritického myšlení. Tomu totiž stačí párkrát kliknout myší, pár let bít hlavou do zdi a naše řady jsou rozšířeny. Nuže, na nás leží spousta práce a já se pokusím o pokus se odhodlat a oslovit paní Jílkovou. Představa, že ve studiu ke straně červené a modré přibyde ještě žlutočerná, je lákavá. Nastane vrchol všech vrcholů a divák, excitován prohazuje televizi s ječící Jílkovou skrze své mylné přesvědčení a víru ve stát.
Přečtení: 1807
Autor: Urza
Čas: 2018-03-12 00:00:02

Papaláši tvoří seznam zvyků…

Ve Zlínském kraji potřebují papaláši kodifikovat zvyky; vytvořili tedy „Seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury Zlínského kraje“. Co jim tam přidat něco ilegálního? Tradice je přece tradice… V petice obecně moc nevěřím (i když sem tam nějakou podepíši), ale tahle představuje dobrý trolling.
Přečtení: 2035
Autor: Urza
Čas: 2018-03-10 12:00:00

Kanál Svobodného přístavu: Ankap přednáška o vymáhání práva

Přečtení: 1985
Autor: HynekRk
Čas: 2018-03-09 00:00:02

Cenzura internetu v Německu

Od 1. 1. 2018 byla v sousedním Německu zavedena zákonem určitá cenzura internetu. Podle tohoto zákona jsou sociální sítě, které mají v Německu aspoň dva miliony registrovaných uživatelů, povinny mazat příspěvky, které odporují určitým paragrafům trestního zákona. Lhůty pro mazání jsou tyto: pro zjevně odporující zákonu je to 24 hodin, pro nikoliv zjevně odporující zákonu sedm dní. Mezi paragrafy najdeme i takovéto vágní skvosty: § 130 – Rozeštvávání (Volksverhetzung), § 160 – Urážení vyznání a náboženských společností, § 185 – Nactiutrhání, § 90 – Hanobení spolkového prezidenta, § 90a – Hanobení státu a jeho symbolů, § 90b – Hanobení ústavních orgánů (např. vlády) , § 100a – Padělání s cílem vlastizrady atd. Tento zákon vynucovaný až obřími pokutami je primárně zřejmě namířen proti opoziční Alternativě pro Německo (AfD), ale může být vzhledem ke své vágnosti použit i proti jiným skupinám a lidem. Německým libertariánům by nemělo uniknout, že by se mohl týkat i jich (§130, §90, §90a+b, pro ateisty-libertariány i § 160, a co takové nactiutrhání vůči policistům? Možná i §100a a jiné). Co to znamená pro české libertariány a jiné příznivce svobody? Zatím asi nic moc, ale Německo je nejen velmi blízko, ale často slouží i jako jistý vzor. Ještě aspoň štěstí, že praxe takové Číny, Ruska, Turecka anebo Iránu ukazuje, že cenzura ve světě internetu není zase tak moc účinná. Ale i tak jde o nepříjemnost.
Přečtení: 2505
Autor: Goblin
Čas: 2018-03-08 00:00:02

Právo na život

Nedávno jsem na jednom fóru potkal jednoho člověka, co se označoval za libertariána, ale celkem mě zaskočilo, že se zastával a obhajoval bránění lidem ve svobodné volbě zda chtějí žít nebo ne… Zajímal by mě pohled ostatních libertariánů, co si myslí o tomhle celkem sporném tématu. Dle mě má každý právo se rozhodnout o tom, jestli chce žít nebo ne. Pokud uznáváme prvotní vlastnictví, není odpověď jednoznačná? Vlastní-li člověk sám sebe, proč by se svým tělem nemohl naložit po svém? A v jakém případě je přijatelné v tom někomu bránit?
Přečtení: 2489
Autor: NH3
Čas: 2018-03-07 00:00:02

Ve službách státu

Poslední dobou se v médiích často propírá soudruh Ondráček, který sloužil v Pohotovostním pluku a používal donucovacích prostředků pro vynucení tehdy platných zákonů nebo daných rozkazů. Jeho obhajoba směřuje právě tímto směrem – pouze vykonával rozkaz podle platných zákonů. Naštěstí spousta lidí dnes „nějak vidí“, že to nebylo úplně správně.

Úplně stejná logika se ale dá použít i na dnešní ozbrojené složky státu. Jak víme, že je jejich počínání správné? Je správně, když budou zavírat lidi proto, že pěstovali zrovna zakázanou květinu? Nebo že půjdou po lidech, kteří odmítají přispívat ostatním na jejich zábavu, nebo páchají zločiny bez obětí? Kdyby došlo k posunu společnosti směrem k větší svobodě a omezilo se množství regulací a zákazů, mohlo by se na současné příslušníky ozbrojených složek, kteří dané regulace vynucovali, nahlížet podobně, jako se dnes nahlíží na soudruha Ondráčka.

Jestli si toto bude číst nějaký příslušník třeba celní správy nebo PČR, může se zamyslet, jestli to, co dělá, opravdu zcela považuje za správnou činnost, kterou ostatním pomáhá, a uměl by si ji obhájit i při změně společenského řádu. Protože někdy v budoucnu tvrdit „Však já jen dodržoval tehdejší zákony a plnil rozkazy.“ skoro vůbec nefunguje.
Přečtení: 2533
Autor: velkej Ká
Čas: 2018-03-06 00:00:02

Poddanství neskončilo, poddanství trvá.

1848, zrušení poddanství. Toto se nachází v učebnicích dějepisu jakožto událost, která nastala následkem Evropské revoluce. V rakouských zemích poddanství zrušil císař Ferdinand I. 7. září 1848 patentem PGV 112/1848. Znamená to konec roboty a konec nadřazenosti vrchnosti nad venkovským lidem. Zdá se, že to celé dopadlo dobře a jsme už konečně svobodní. Zdání klame.

Dodnes se používá takové krásné slovíčko - subjekt. Daňový subjekt, podnikatelský subjekt, hospodářský subjekt, subjekt práva atd. Prostě všechno kolem nás, včetně nás samých, je nějaký subjekt. Slůvko subjekt pochází z latiny, a dá se rozdělit na dvě části; ta první je předpona sub, která česky znamená pod (viz. substance = podstata, substrát = podklad atd.). Druhou část jekt najdeme třeba v trajektorii nebo projekci, a znamená něco hozeného nebo mítnutého (nahazovali jste omítku?), takže subjekt je něco hozeného pod. V gramatice je to podmět. V běžném životě se však v angličtině tímto slovem dodnes označuje to, co kdysi v latině i u nás - poddaný - pohozený někam pod vládce. A jsme u toho.

Když jsem daňový subjekt, lze to chápat tak, že jsem daňový poddaný, který až do dne daňové svobody robotuje na svou vrchnost, jež se sice tváří, že poddanství bylo zrušeno před 170 lety, ale svým chováním i pojmenováním věcí prozrazuje pravý opak. A až se ty smradlavý poddaný subjekte přiznáš ke svým příjmům, seznáš, že poddanství neskončilo, poddanství trvá.
Přečtení: 2278
Autor: BOMBON
Čas: 2018-03-05 00:00:02

Řízení opozice… všímejte si

K této úvaze mě přivedl článek D-FENSe o tom, jak nás stát kontroluje. Nemnoho lidí ví, že jsem byl členem první tzv. Komise 17. listopadu. O naivní, i když upřímné snaze se zorientovat ve struktuře bolševického státu a v tom, co se vlastně na Národní toho 17. listopadu 89 stalo, napsal Vašek Bartuška knihu Polojasno. Co bylo však zajímavé, byl poznatek, jak StB měla v opozici nasazeno tolik lidí, že ji fakticky kontrolovala. Koneckonců, pokud nepočítám poslance (pár z nich, asi logicky, spolupracovalo s StB), byli v komisi dva zástupci Občanského Fóra (jeden z nich spolupracovník StB), dva zástupci SSM (jeden z nich spolupracovník StB) a jedině já a Vašek coby zástupci Celostátního stávkového výboru studentů jsme byli skuteční protistátní živlové (mně to tedy trochu zůstalo… :)).

Netřeba se naivně domnívat, že dnešní mocenské složky mají důvody společnost kontrolovat méně, nežli ty bolševické. Možná, že důvody jsou více merkantilní než u bolševika, ale metody jsou analogické. Bylo by pro mě velkým překvapením, kdyby v každé skupince, které se nelíbí stávající poměry, včetně této, nebylo nasazeno dost lidí, kteří jednak monitorují, jednak „usměrňují“ a ovlivňují. Kdo zná „Jistě, pane ministře“, ten i tuší, jak se to dá snadno dělat. Nechci vyvolávat nějaké hony na čarodějnice, ale nemůžu se v poslední době zbavit dojmu, že lidí, kteří mají „divné“ příspěvky, všude přibývá. A myslím, že docela rozpoznám někoho, kdo je jen blbý nebo neinformovaný, od někoho, kdo třeba jen záměrně „okopává kotníky“. Na sociálních sítích se to podle mě dokonce hemží profily a posty, které bych snad podezříval i z toho, že jde o výplody (řízené) umělé inteligence, jak jsou blbé… :) Tak jenom – bacha na to! :)
Přečtení: 2504
Autor: Urza
Čas: 2018-03-03 00:00:02

Kanál Svobodného přístavu: Křest knihy Anarchokapitalismus

Přečtení: 3052
Autor: TaxationISTheft
Čas: 2018-03-02 00:00:02

Donucení k dobru

V jednom ze svých starých příspěvků pro Stoky jsem zmínil, že je rozdíl mezi tím nedělat něco, protože nechci a protože nesmím. Když nekouřím, je to projev mé individuality. Když se zakáže kouřit, tak je to víc. Najednou je to také uposlechnutí rozkazu. Dnes jsem se rozhodl svou myšlenku rozvinout dál. Když bohatý člověk dá peníze na charitu, je to projev štědrosti (i kdyby měl nějaké vedlejší motivy jako zlepšit si PR), takže ho za to pochválíme. Když ho však donutíme zákonem dát peníze na charitu, protože „solidarita“ a podobně, už ho netřeba chválit, protože už to nedělá ze své vůle, nýbrž jen vykonává rozkaz. Jinými slovy, znažíme-li se dobro vynutit zákonem, přestává být dobrem (a ta věta platí, i když víme, že „dobro“ je subjektivní). Donucení tyto morální projevy člověka zcela smaže.

Někteří na tuto myšlenku oponují heslem „účel světí prostředky“. Ptají se: „Není koneckonců jedno, jestli jsme donutili někoho dát na charitu, nebo dal sám ze své vůle, když konečným výsledkem je to, že charita bude mít peníze?“ V takto blízkém záběru možná ano, ale pojďme se na to podívat ze záběru širšího. Charita, která má peníze, je střípek mozaiky a celá mozaika nám dává jeden obraz. Obraz lepšího světa. A o to nám všem jde – chceme žít v lepším světě. Ovšem když má charita peníze jen proto, že byl někdo donucen je odevzdat, jedná se o iluzi. A to je svět, který donucení k „dobru“ vytváří. Vytváří iluzi lepšího světa. Je to ale klam, lež. Donucovači si pletou vesmír s hvězdami odrážejícími se na vodní hladině.
Přečtení: 3191
Autor: Urza
Čas: 2018-03-01 00:00:02

Křest knihy Anarchokapitalismus

Březen jest měsícem knihy a my jej v Paralelní Polis zahájíme křtem knihy „Anarchokapitalismus“ s podtitulem „Stát je špatný sluha, ale zlý pán“; buďte u toho!
Od 17 hodin bude možné si vyzvednout či zakoupit výtisk knihy a popovídat s ostatními libertariány.
Samotný křest proběhne v 1830 v Institute of Cryptoanarchy (nejvyšší patro), který bude otevřen v 1815; kromě mě tam promluví i anarchokapitalistický profesor Šíma.
Pak budeme pokračovat libertariánským večírkem; a kdo vydrží až do půlnoci, může připít na narozeniny… hádejte koho?
Přečtení: 2045