Diskuse – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu

Komentáře uživatele petrfiala (strana 1)

Nezobrazí-li se komentář po prokliku do odpovídající diskuse, znamená to, že se jedná o reakci ve vlákně, které se uživatelé rozhodli skrýt (tyto může každý zobrazit po přihlášení).

Autor: petrfiala Čas: 2020-05-09 23:22:18 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: petr.fiala v doméně atlas.cz
Ano úplně stejně jako jsem se ptal, kde bere ancap svoje pravá, se mohu zeptat, kde bere stát svoje práva. Nejsou založené na ničem jiném než na manipulaci a síle. Nedobrovolným vybíráním poplatků za služby, které neodebírám se mi děje újma a nespravedlnost. Posilování vlastnických práv ale nevidím jako dobrou cestu k rozpuštění státu. Stát můžeme rozpustit až na to budeme mít mentálně.
Autor: petrfiala Čas: 2020-05-09 22:59:22 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: petr.fiala v doméně atlas.cz
jsou
Autor: petrfiala Čas: 2020-05-09 22:51:05 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: petr.fiala v doméně atlas.cz
@Honza: Za mě světová ekonomika je jenom částečně otevřený systém. Jsou tu omezené zdroje a jsou tu omezení času a prostoru. Pokud spekulanti v okruhu 20 km kolem mého bydliště skoupí všechny lesy a zakáží tak komukoliv chodit. A já nebudu mít na dopravu nebo nebudu chtít cestovat z ekologických důvodů, tak mě čeká dost smutný život, protože se v životě nepodívám do lesa a já mám přírodu dost rád.
Kde bere anarchokapitalismus právo na absolutní vlastnické právo? Co když já budu indiánského smýšlení a budu brát planetu jako něco, co nikomu nepatří a patří všem?. Co když stát je jenom něco na půli cesty mezi těmito dvěma pohledy?
Web: neuveden Mail: petr.fiala v doméně atlas.cz
@Honza: Za mě světová ekonomika je jenom částečně otevřený systém. Jsou tu omezené zdroje a jsou tu omezení času a prostoru. Pokud spekulanti v okruhu 20 km kolem mého bydliště skoupí všechny lesy a zakáží tak komukoliv chodit. A já nebudu mít na dopravu nebo nebudu chtít cestovat z ekologických důvodů, tak mě čeká dost smutný život, protože se v životě nepodívám do lesa a já mám přírodu dost rád.
Kde bere anarchokapitalismus právo na absolutní vlastnické právo? Co když já budu indiánského smýšlení a budu brát planetu jako něco, co nikomu nepatří a patří všem?. Co když stát je jenom něco na půli cesty mezi těmito dvěma pohledy?
Autor: petrfiala Čas: 2020-05-09 22:42:23 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: petr.fiala v doméně atlas.cz
@ norbertsnv: Svým způsobem daně a sociální dávky (byť jsou nespravedlivé a neefektivně rozdělované) jsem takové kontinuální drobné restarty.
Autor: petrfiala Čas: 2020-05-09 22:13:11 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: petr.fiala v doméně atlas.cz
S tím, co píšete i celkem bez výhrad souhlasím. Dá se očekávat, že i hráč, co vyhrál, bez problémů bude souhlasit s rozehráním nové hry. Oproti tomu málokterý miliardář, jen tak rozdá všechny své peníze a řekne "Tak schválně, jestli se mi podaří se vypracovat od nuly ještě jenou".
Přesto na svém argumentu trvám. On totiž nebyl o tom, co by mělo být spravedlivé, ani o tom jestli někdo někoho do něčeho nutí. On byl o tom, že když se hra (potažmo systém nebo nějáke uspořádání) po čase nerestartuje, tak dokonverguje do nějakého stavu, který může být sakra omezující a nikam nevedoucí.
A já tvrdím, že anarchokapitalismus nemá princip restartu, protože vlastnictví je absolutní a absolutně nedotknutelné. Z mého pohledu má obrovský potenciál se právě v nějakém finálním zablokovaném stavu ocitnout a nemá mechanismy, jak se z takového stavu dostat.
Autor: petrfiala Čas: 2020-05-09 16:29:49 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: petr.fiala v doméně atlas.cz
Můj argument vůbec nebyl o náhodě, pointa byla úplně jinde. Týkal se všech deskových her. Byl o tom, že je přirozené, že když někdo dosáhne přílišné dominance, nastupují přirozeně mechanismy, které zasahují ostatním do vlastnických práv.
Vezměme tedy hru s nulovým podílem náhody, tedy šachy. Lepší hráč zažene soupeře do matu. Hráči se chystají posbírat figurky a přerozdělit je tak, že oba hráči jich dostanou stejně (postavit základní rozestavení figurek do dvou řad). V tom přichází anarchokapitalista a říká: "Vy komunisti!, vy chcete přerozdělovat ?!. Vítězný hráč dosáhl své dominance lepší strategií a je spravedlivé, že soupeřům král je šachu, jen ho tam hezky nechte!" A tak hráči koukají na tuto hru na věky a žádnou další už nerozehrají.
Web: neuveden Mail: petr.fiala v doméně atlas.cz
Když mluvíme o spravedlnosti a vzal bych jako axiom, že anarchokapitalismus je absolutně spravedlivý, protože nikomu nic nebere a nepřikazuje, je absolutní (světská)spravedlnost opravdu tak zásadní hodnota? Tuho otázku budu demonstrovat na deskových hrách. Představme si například v Česku oblíbené Sázky a dostihy. Jeden hráč přehrál všechny ostatní přehrál. Má nakoupeny nejlepší stáje plné dostihů, vlastní i všechny trenéry, přepravu a stáje. Pro všechny ostatní hráče je každý tah průchodem minovým polem. Ukončit tuto hru a začít od znova by bylo velice nespravedlivé. Proto pokaždé když se sejde parta přátel, která hraje tuto hru, v ní budou pokračovat a nikdy už nerozehrají hru novou, aby nedošlo k nespravedlnosti a vyhrávající hráč nebyl krácen na svých právech. Taková hra by nebavila ani vyhrávajícího hráče. Náš život je v podstatě také jedna propracovaná hra.
logo Urza.cz
kapky