Diskuse – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu

Diskuse Stok (strana 1)

Nezobrazí-li se komentář po prokliku do odpovídající diskuse, znamená to, že se jedná o reakci ve vlákně, které se uživatelé rozhodli skrýt (tyto může každý zobrazit po přihlášení).

Web: neuveden Mail: neuveden
Napište z čeho se to vaří a jak, určitě něco najdem. Já celkem vím, jak se vaří anarchokapitalismus, uznávám, že recept možná není úplně vychytaný, ale recept stejně pořádně neznáte, dokud ho nevyzkoušíte. Jen mi ho stát(y) brání zkusit uvařit.
Autor: hefo Čas: 2022-05-27 22:27:39 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Tak ja môžem chcieť jesť trebárs "amarouny", ale tiež nenájdem miesto, kde by mi ich ponúkli, tak ako mi nikde neponúknu anarchokapitalizmus...
Web: neuveden Mail: schován
Ok, tak už jen Ad 1. Je to pokud vím myšleno ohledně množství peněz určité konkrétní měny, tedy v rámci té měny. Např. bylo li by měnou zlato a stříbro, tak objevy nového množství snadno získatelného stříbra nesníží hodnotu zlata, ale jen hodnotu stříbra. Inflace jedné měny tedy nezpůsobí inflaci druhé měny, ta si může svou hodnotu vůči zboží zachovat. Jestli mi ale nevěříte, zeptejte se odborníka.
Web: neuveden Mail: schován
Tak chtít po Tobě rozumné vysvětlení tvých blábolů je až naivně hloupé. To máš asi pravdu.

Já jen nechápu jak bych mohl zbohatnout díky deflační měně, ať už tím myslíš co chceš,když podle tvých teorií ceny určují prodejci známí svou chamtivosti. Jakože se v nich zničehonic pohne svědomí? Nebo jak se to stane že ceny klesnou? :-)
Web: neuveden Mail: schován
Hlavně ale míjíte tu pointu, že sorta vrcholných bankovních kapitalistů si díky spolupráci s CB a s tím jak je systém státem nasaven lacino namastí kapsy i na úkor dalších lidí ve státě a někteří naivkové za to ještě CB poplácají po zádech.
Web: neuveden Mail: neuveden
Na světě si můžete pořídit jakoukoli myslitelnou (a spoustu nemyslitelných) potravin snad s výjimkou lidí samotných. Někde si nedáte to či ono, ale patrně nenajdete něco, co byste si nemohl dát nikde. Když si ale chci dát anarchokapitalismus a mám na výběr jen 200 STÁTŮ, tak si ho nedám nikde. Když si nedám grilovaná žabí stehýnka (anarchokapitalismus) ale chleba (stát), asi to přežiju, ale co je kurva komu do toho (teda krom chudáka skokana:)? Za mě se toho plesnivýho chleba nažerte do sytosti, ale nenuťte mi ho, já se bez něj obejdu.
Autor: Regis Čas: 2022-05-27 13:38:43
Web: neuveden Mail: schován
To není žádný strawman hlupáčku. Je to jen analogické použití tvého nesmyslného argumentu.
Pár měsíců na zpět.
Web: neuveden Mail: schován
Já vím proč budu bohatnout.
Ale právě to s tebou chci řešit jak to podle tebe vlastě funguje. Na cenu výrobků přece nemám vliv ani nějaký regulátor těch peněz, který by je stahoval z oběhu neob tak něco, tu určuje prodejce jeho cenovkou. Takže musí přestat být chamtivý a musí cenu snížit. Jinak to nejde. Což mi přijde zvláštní. :-D
Web: neuveden Mail: schován
Ad 1. Takto jak to popisujete tak to nefunguje. Dá se hovořit jen o konkrétních měnách, byť na stejném území, a o jejich konkrétních vlastnostech. Můžete mít např na území tři měny, jedna bude inflační, druhá deflační, třetí stabilní, a lidé budou používat tu kterou podle svých preferencí.

Ad 2 odbiháte od původního tématu, že totiž současná opatření inflaci měny podporují

Ad 3 totéž co ad 2, s tím že původní téma bylo zda CB napomáhá zdražování, a ano, asi se shodujeme že napomáhá.
Web: neuveden Mail: schován
A ještě bys mi mohl vysvětlit, jak vlastně můžu bohatnout na deflačních penězích. Inflace je podle tebe přece způsobená chamtivostí prodejců, kteří zvyšují ceny. To jako nějak najednou přestanou být chamtiví, že začnou ceny snižovat? :-D Vážně zajímavé.
Web: neuveden Mail: schován
Tak ještě že dnes tu žádné bankroty bank nemáme. A zjevně tu nikdo nebrání ani vraždám, důkazem je, že občas někdo někoho zavraždí.
Odpověď "nevím" je dostatečně správná pro libertariána. Libertarián přece neví, jaké zřízení společnosti je nejlepší. Nemusí být přece všude žlutě napsáno ANARCHOKAPITALISMUS.
Web: neuveden Mail: schován
Já mám tedy zase podezření, že některým dětem tu jejich autonomii a další vcelku přirozené a vítané schopnosti zaříznou nevědomky častob už rodiče ve věku 0-6 i později skrz různé bezmyšlenkovitě opakované výchovné formule a vzory, které zdědili často po předcích.
Web: neuveden Mail: neuveden
To jo no.
Ostatne, sice jsem rozvedeny, ale pokud mam moznost nejak sve deti ovlivnovat, tak rozhodne chci, at nejdrive jdou na nejakou skolu, kde se neco nauci, tedy idealne ucebni obor (klidne i s maturitou, kdyz uz to jinak nepujde). A az neco realne budou umet, at si klidne udelaj 5 vysokejch skol, pak uz mi to vadit nebude...Ale nejdriv at neco umej.
Idealne neco, co by je i bavilo.
Web: neuveden Mail: schován
Normální jev u Norbertovy "běžně vnímané" dobrovolnosti: Kupuješ si jídlo dobrovolně? Ne, kupuješ si ho přece protože máš hlad. A prodejce toho zneužívá aby vydělal. To je jasný :-)

Prostě můžeš si s tím pojmem dělat prakticky co chceš. Proto Urza používá poněkud striktnější, jasně danou definici.
Autor: li Čas: 2022-05-26 18:12:16 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Bylo by super, kdyby existovalo mnohem víc typů škol... Řadě dětí by naprosto stačilo, kdyby se naučily pořádně číst, psát, počítat... a pak by měly nějaké dílny, praktické dovednosti apod... v kombinaci s nějakým inspirativním učitelem by to mohlo být hodně dobré...
Autor: li Čas: 2022-05-26 17:57:57 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Pokud dítě má se školou obecně velké problémy a rodiče si mohou dovolit své dítě vzdělávat alternativně, tak s tím nemám žádný problém... Asi jste nepochopil podstatu... :( Blbé by bylo dítě nechat jen tak sedět doma, takové dítě by bylo hodno soucitu... ale život píše různé příběhy... Ten, kdo skutečně nechce své děti do školy dávat, tak si způsob najde... Stát se dopouští mnohem horších zvěrstev...
Web: neuveden Mail: neuveden
No...
Asi uz jsem to sem psal. Kdyz to vezmu podle sebe...
Ve skole jsem se mimo cteni/psani/zakladu matematiky nenaucil NIC, co bych pozdeji v zivote nejak potreboval. Ucitele jsem mel povetsinou bud kreteny/kravy, a nebo v tom lepsim pripade "nemastne neslane osoby", ktere jsem uz totalne zapomnel. Chvala bohu za ne, porad lepsi nez ten zmrd, co nas platil parketou, to si pamatuju dodnes.
Co se tyce socialnich dovednosti, tak ve skole jsem se vyborne naucil lhat a podvadet (plus k tomu i nejake zaklady kradeni). Rozhodne ve lhani a podvadeni jsem se tam stal absolutni mistr. Trvalo mi pak dost pres 10 let se toho zbavit...
Neco uzitecneho typicky probihalo po skole (fotbal s kamaradama, ruzne dalsi podobne aktivity, vyroba a provozovani ruznych dopravnich prostredku z dilu, co se nasly na skladce, a podobne). Konicky jsem mel take z veci, ktere byly uplne mimo skolu, mel jsem kliku, ze jsem mel souseda, co me dokazal zasobovat nejakyma soucastkama a schematy zapojeni ruznych radii a blikatek a pipatek a podobne, takze jsem si doma kutil.
Zakladni skolu jsem vylozene protrpel a osobne musim rict, ze mi nedala NIC uzitecneho, mimo toho "cist, psat a pocitat", coz je fakt malo. Zato mi dala MNOHO zleho, co me potom pronasledovalo jeste dlouho...
Autor: Jang Koub (neregistrovaný) Čas: 2022-05-26 17:19:55 [↑]
To přeci pořád neznamená, že dobře mít plošné řešení povinně pro všechny. Celé to hanlivé hledání co nejostudnějšího přirovnání školy k čemukoli je právě o té nesvobodě volby. O tom plošném hledání jedné pravdy. Taková prostě není a nebude a je prostě zvrácené společnost stavět na "já sem to vydržel, tak ty to taky vydržíš".
Web: neuveden Mail: neuveden
Já rozhodně nejsem proti vymezování dětí ze strany rodičů. Já jsem proti donucování ze strany státu a proti určování podmínek za jakých obdržíte maturitní či výuční lejstro ze strany státu. Rodič rodí živí vychovává a nese odpovědnost, tak má právo rozhodovat. Stát ne. Teda stát někdy dává a živí, ale často díky tomu, že nejdříve bral. Zároveň je asi dobré, to s tím donucováním ze strany rodičů nepřehánět, přináší to zklamání.
Web: neuveden Mail: schován
Vždyť to píšu.

Ty píšeš, že by jim nic nebránilo tisknout víc nekrytých peněz nebýt státních regulací. Bránilo. Bránilo neznamená, že jim to zabrání úplně.
Nicméně porovnáváš situaci dnes, kdy peníze kryté stejně nejsou se situací, kdy kryté byly, resp. měly být. Dneska už banku nemusí trápit, že nemá dost zlata aby je mohla vyměnit za všechny poukázky co na něj vydala. Pokud by dnes žádné regulace nebyly, a banky si mohly emitovat peníze jak chtějí, tak to pochopitelně skončí hyperinflací hodně rychle. A nebýt státního vynucování, tak by se lidi pravděpodobně rychle obrátili od bezcenných papírků k jiným platidlům jako zlato nebo něco jiného.
Web: neuveden Mail: schován
Zvýšení počtu jedné měny nezpůsobí inflaci jiné měny.

Bez regulace (ale i bez současné likviditní pobídky k emisi peněz) by banky mohly emitovat kolik chtějí. Ovšem pokud by tam současně nebyla ani ta regulace nutící lidi danou měnu užívat, tak by lidi měnu, která se chová inflačně, nebo není dostatečně krytá nemuseli akceptovat, a mohli by užívat jinou měnu, která by byla solidnější.

Každopádně pokud odhlédneme od scénářů co by bylo kdyby, a zaměříme se pro začátek jen na analýzu stávající situace, tak se zdá, že státní měna je likviditou od CB poháněna k tomu, aby její množství mohlo legálně narůstat, což pak logicky a očekávatelně podněcuje zdražování, a velmi výrazný profit z tohoto mechanismu má bankovní sektor (viz předchozí odkazy a citace), který soudím i díky svým zdrojům je zase schopen si vylobovat to, aby se tento stav, kdy ruka ruku myje, udržoval.
Web: neuveden Mail: schován
Tak pochopitelně. Když by lidi začali víc platit třeba zlatem než korunami, tak o koruny bude menší zájem, tedy jejich cena dal klesne -> inflace cen v korunách.

S tebou je to fakt náročné. Zvládneš napsat že by bankám "nic nebránilo" a pak to v následující větě popřít. Hrozba runu na banku a krach je rozhodně něco co jim v tom brání. Urza to myslím vysvětluje na příkladu Bank of England a Scotland. Které sice emitovaly nějaké bankovky reálně nekryte zlatem ale jako konkurenti si vzájemně hrozili tím runem na banku.
Autor: li Čas: 2022-05-26 11:22:25 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Řekla bych, že genetika je zásadní. Pak je tam i řada dalších vlivů, ale každé dítě na stejný podnět může reagovat jinak, v tom je to zajímavé...
Web: neuveden Mail: schován
Netvrdím že genetika nemůže mít vliv, ale není ten rozdíl, který pozorujete, daný nějakými prvky v jejich životě, které jste nemohla vidět (např raná výchova atd). Pokud nemluvíte o rozdílu u vlastních dětí, které jste viděla od narození, a kde by takový vliv šel max přehlédnout.
Autor: li Čas: 2022-05-26 10:58:18 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Věřím, že "udržení si jisté vlastní autonomie" je především o genetickém základu. Jsou děti, které intuitivně vědí, co chtějí, dokážou si stanovovat cíle a překonávají překážky v cestě... dokážou pracovat i s limity, což je docela důležitý point.
Pak jsou tu děti, které si vlastní autonomii příliš neudrží (v jakémkoli prostředí) a plácají se tak nějak pořád na jednom místě, nemají větší zájmy ani cíle... jen tak nějak plují, nedokáží smysluplně pracovat s limity a narážejí o ně...
logo Urza.cz
kapky