Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: Urza
Čas: 2015-10-13 00:08:05

Cenzura Internetu

Internet je moc svobodný, takže politici už léta vymýšlejí, jak jej co nejlépe spoutat; teď mají záminku – projevy nenávisti! Možnosti jejich cenzury probírají v Lucembursku ministři spravedlnosti členských zemí Evropské unie; a ani ten náš Pelikán není výjimkou. Shodli se prý na tom, že šíření nenávisti je nepřípustné, takže nyní už jen hledají způsoby, jak to celé nejlépe provést; nějaká svoboda je jako vždy na posledním místě jejich zájmů.

Česká eurokomisařka Věra Jourová se nechala slyšet, že je potřeba najít onu tenkou linii, kdy už nejde o svobodu vyjádření, ale o jasnou podporu nenávisti; vážně? Taková linie existuje? Lze to přirovnat k prohlášení, že je potřeba najít onu tenkou linii, když už nejde o jídlo, ale o biftek; vždyť úplně stejně jako biftek jest jídlem, i jasná podpora nenávisti je pochopitelně svobodné vyjádření! Paní Jourová by si měla uvědomit, že svoboda slova nespočívá jen v tom, abychom nechali rozumné, moudré, vzdělané a pravdomluvné lidi vyjadřovat jejich slušně prezentované názory, nýbrž především v tom, jak se postavíme ke zlým, záštiplným, hloupým či pokryteckým lhářům, když budou hrubě a bezohledně prezentovat své urážky a pomluvy.

„Měli bychom řešit lhaní na Internetu,“ míní český ministr spravedlnosti Robert Pelikán. No jistě, jenže jak řešit? Kdo bude posuzovat, co je pravda a co lež? Ustanovíme na to nějakou komisi? Nebo zakážeme lhaní a za každou lež bude moci být kdokoliv vystaven trestnímu stíhání? Jak tohle může asi skončit?
Lživá sdělení na facebooku se prý podle Pelikána tváří velmi věrohodně; dobrá, kdo Vám ale brání, pane Pelikáne, abyste prolézal (či nechal své pohůnky prolézat) ten facebook a uváděl je na pravou míru? Asi nikdo, ale proč byste plýtval časem (navíc s rizikem, že se zesměšníte), když můžete násilím umlčet ty, jejichž názory se Vám nelíbí, že?

Cenzura je další cestou k totalitě; jakmile se totiž k nějakému masivnějšímu cenzurování Internetu dopracujeme (v malém měřítku jsme se už dávno dopracovali), nebude pak samozřejmě žádný důvod, proč cenzurovat jen nenávistné projevy, ony se pak najdou také mraky další věcí, o kterých někdo prohlásí, že jsou škodlivé, nebezpečné, nesprávné a vůbec by se měly zakázat. Za pár desítek let už se nepovede diskuse o tom, zda Internet cenzurovat, nýbrž bude každému „jasné“, že ano, otázkou jen bude, co přesně… a budou-li proti tomu libertariáni něco namítat, zase je všechny strany umlčí s tím, že cenzuru samozřejmě potřebujeme, neboť bez ní „by to nefungovalo“, jen je třeba „najít nějakou rozumnou hranici“.
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Čas: 2015-10-13 05:11:47 Autor: Vlach (neregistrovaný) Titulek:
Takovi cenzori budou urcite hodne drazi(stejne jako ruzni statni drabove a statisice jinych vyzirek)....prestanme jim to platit
Čas: 2015-10-13 05:56:57 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Rád bych, ale máte nějaký nápad, jak to konkrétně udělat bez toho, abych sám přišel na bubem?
Čas: 2015-10-13 07:53:47 Autor: Vlach (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Je nas(tech,co plati dane)stale mene...snad se nejak domluvime.
Na buben?Proc?
Čas: 2015-10-13 08:06:38 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Protože když přestanu platit, pošlou na mě exekutory; a když je pošlu do prdele, pošlou komando.... a pak budu v hajzlu.
Čas: 2015-10-13 09:55:56 Autor: Vlach (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
legalne,vsichni najednou se trosku omezime...pro vystrahu,ze tu paku mame a diky int se umime domluvit.Jako Havlicek organizuje "nekupovat nic od Baby".
Jedina moznost je tipnout jim privod krve.Jako nadoru.
Čas: 2015-10-13 09:57:06 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Bohužel pro takovou akci by musela spolupracovat alespoň třeba polovina plátců....
Čas: 2015-10-13 11:19:47 Autor: cerno (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Neplatí všichni stejně. Podle mě by stačila možná i desetina, kdyby byla "vhodně vybraná", "pro výstrahu" určitě i méně.

Bohužel, ani desetina plátců se nejspíš nedomluví. :-(
Čas: 2015-10-13 12:32:59 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Desetina platičů je 400k lidí; tolik těžko i jen oslovíme, natož k něčemu přesvědčíme, co pro ně bude ještě finančně nevýhodné.
Čas: 2015-10-14 20:32:21 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Kolik je SKUTEČNÝCH plátců? Nikoli plátců daně z příjmu, pocházejícího z našich daní, ale ze zákaznické tržby? Je to vůbec alespoň 15%? A kolik z nich opravdu platí "poctivě"? Mezi těmihle lidmi je naprosto normální, že v nějaké výši neplatí daně. Řemeslníci dělají min. 50% zakázek načerno. Zas tak černě :-) bych to s tím neplacením neviděl. Já se domnívám. že se s tím oslovováním nemusíme ani moc namáhat. Babiš je oslovuje sám dostatečně.
Čas: 2015-10-14 21:28:38 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Tohle se nedávno řešilo na D-F.
Pracujících je v ČR asi 5M lidí, z toho ve státním sektoru a neziskovkách něco přes 1M, takže ve výsledku necelé 4M lidí to platí.
Problém je v tom, že toto číslo není konečné, protože v tom máte i soukromé firmy, které jsou ale nějak absolutně napojené na stát, což se též nedá moc započítávat; nikdo ale nezná ten poměr mezi nimi a ostatními.
Na druhou stranu si myslím, že 15 % je dost nízké číslo.
Čas: 2015-10-13 11:22:48 Autor: jkz01 Titulek:
Web: neuveden Mail: zstryhal v doméně physics.ujep.cz
Tak lhaní na internetu je třeba řešit? Není politický nereálný slib také lež?
Je zajímavé, že politici by prý měli lhát (slibovat nereálné) jen doma:
http://zpravy.aktualne.cz/domaci/politika/novy-ukol-pro-politiky-co-v-zahranici-slibi-musi-dodrzet/r~36da47ac19a011e59db2002590604f2e/
Čas: 2015-10-13 12:01:21 Autor: Vlach (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Ti soudruzi kapitalisti se z nas musi na svych jachtach v Monacu za bricha popadat smichy...to uz jsou jen takove provokace:uz jen to,ze vyhrali volby s heslem"boj proti korupci" a nebo ze tady stari soudruzi zdiskreditovali znacku"kapitalismus" a ted nas pred nim jejich deti budou zachranovat!!....Zakazat lez-to je dalsi chucpe!.....chtelo by to myslim novy "otevreny dopis kscm".

Urzo,ono to pujde:jeste chvili budou provokovat a mali podnikatele se pridaji vsichni.