Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: Urza
Čas: 2020-12-22 00:00:02

Bezúročná půjčka

Bezúročné půjčky jsou něco, co lidé někdy očekávají od státu například pro studenty a podobně; mnozí předpokládají, že to vlastně nic nestojí, protože půjčené peníze se stejně vrátí. Chyba lávky; úrok je přirozený poplatek za službu (půjčku), jež není bezriziková a ani beznákladová (je spojena s nákladem obětované příležitosti). Chtít tedy půjčku bez úroku je něco jako chtít jakoukoliv jinou službu za nic; mezi přáteli jde o běžnou věc, což je pochopitelné, neboť přátelé si pomáhají (nejen půjčováním peněz). V jiném kontextu je však třeba mít na paměti, že bezúročná půjčka není pro věřitele „zdarma“; i kdyby měly ty peníze jen tak ležet a neměl s nimi nic v plánu, nemůže nikdy vědět, kdy s nimi bude potřebovat neočekávaně disponovat, podobně jako nelze vyloučit riziko, že je dlužník nevrátí (i kdyby chtěl) – a toto riziko samozřejmě není „zdarma“ (neboť je vždy lepší ho nepodstupovat než podstupovat).
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
E-mail: Web:
Čas: 2020-12-22 13:36:09 Autor: Nikdo důležitý (neregistrovaný) Titulek:
Když jsem tu pročítal soudní systém a systém trestů, tak mi to přišlo trochu děravé. Anarchokapitalismus je nám tu navíc předkládán jako utopie, proto taková fiktivní společnost musí být popisována v souladu s našimi normami. Jinak to nemůžete lidem prodat. Ale takový systém by v reálu umožňoval mnohem kreativnější řešení. Možná by tak anarchokapitalistická společnost obnovila jednu staletími osvědčenou tradici a to otrokářství. Dluhové otroctví bylo třeba v takovém Římě docela běžné.

Řekněme, že jste si jednoho dne zkrátil cestu přes park, kde Vás přepadl bezdomovec. Sice jste byl ozbrojen, ale on měl nůž a překvapil vás. Takže jste skončil okradený a pobodaný. Z nemocnice zavolali vaši bezpečností agenturu a než vás ošetřili, už na vás čekal jejich detektiv. S agenturou máte stříbrný kontrakt, takže se snaží. Detektiv zaznamenal vaši výpověď a na odchodu vám nechal prospekt o tom, jaké výhody by Vám přinesl zlatý kontrakt. Se zašitou dírou v břiše o tom vážně uvažujete.

Pokud takové zločiny nevyřeší rychle, většinou případ odloží. Agentura zaplatí raději poškozenému smluvní kompenzaci, než aby ztrácela čas složitým hledáním pachatele. Po pár dnech se Vám ale znovu ozve detektiv, že bezdomovce zadrželi. Při identifikaci si nejste moc jistý, viděl jste ho jen krátce a teď navíc vypadá dost potlučeně. Ale agentura má už podepsané přiznání. Bezdomovec s žádnou agenturou kontrakt nemá, takže soud je jen formalita.

Jenže co si na takovém bezdomovci vezmete. Vaše věci již prodal a žádné peníze, ze kterých by vám mohl zaplatit odškodné, nemá. Není ani reálné, že by vám dluh někdy splatil. A to, že ho můžete na oplátku také bodnout, není moc uspokojivé. Takže se dohodnete se soudcem a ten bezdomovce pošle na pět let do otroctví. Vaše bezpečnostní agentura je jedna z největších v zemi, takže má i vlastní trh s otroky, kde prodává odsouzené, kteří nejsou schopni zaplatit kompenzace. Jste rád, že jste si ji vybral, mají skvělé služby.

Jsme ve svobodné zemi, takže každý může vlastnit otroka, ale většinu otroků kupují korporace nebo specializované otrokářské agentury. Největší poptávka je po mladých ženách, bordely se o ně doslova perou. Ale i toho bezdomovce někdo jistě koupí. O otroky je zájem, pořád vycházejí na některé práce levněji než zaměstnanci nebo roboti. Při prodeji otroka si můžete zvolit, zda chcete menší částku ihned na ruku. Nebo větší částku, kterou vám ale vyplácí kupující měsíčně po dobu trestu. To je riziko, protože ne vždy odsouzený dokončí trest, například protože se zmrzačí při práci, a pak na tom můžete tratit. Raději tedy chcete peníze na ruku. Bezdomovec je postarší a v ne moc dobrém stavu.

Rychle se objeví několik nabídek. Vyberete z nich tu nejvyšší. Shodou okolností je to firma zabývající se zpracováním odpadu. Zdá se vám to symbolické, lidský odpad patří na skládku. Bezdomovec si odkroutí svých pět let, ale pak mu bude trest automaticky prodloužen. Musí ještě splatit náklady firmy (jídlo, bydlení, dozorci atd.), které s ním měla během trestu. Za šest možná sedm let tak bude venku. Dáte agentuře souhlas k prodeji a zakrátko máte peníze na účtu. Přemýšlíte, co si za ně pořídíte. Spravedlnost opět zvítězila. 
Čas: 2020-12-22 14:13:16 Autor: JH (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
To je vysněný svět Norka Reckého!
Čas: 2020-12-22 21:08:11 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
No to je ale správnej postup,

protože i takovej bezdák není zas až tak úplně chudej a nemajetnej jak by se na první pohled zdálo, von je totiž vlastníkem těla.
Takže se mu to tělo prostě na nějakej čas zabaví,
furt je to lepší než ted, kdy se tělo pouze zavře, musí se navíc živit a ještě k tomu hlídat, páč takový zavřený tělo má obvykle zaječí úmysly...

Já bych tomu ale neříkal otroctví,
já bych tomu říkal exekuce majetku,
zní to jednak lépe pak je to také v souladu s náhledem anarchokapitalismu na vlastnictví, které je odvozené právě z vlastnictví těla...
Čas: 2020-12-23 09:31:21 Autor: norbertsnv Titulek:
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Zase to čiernobiele videnie? je logické že pôžička má nejaké náklady a nejaké riziko, lenže požadovaný úrok to niekedy ( úžera ) aj viacnásobne prekračuje.