Hoppeho Demokracie: Bůh, který selhal – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Hans Hoppe
Čas: 2024-05-16 00:00:02

Hoppeho Demokracie: Bůh, který selhal

Kniha „Demokracie: Bůh, který selhal“ je magnum opus svého autora. Pojednává o historické transformaci Západu od omezené monarchie k neomezené demokracii a dochází k závěru, že monarchie je se všemi svými nedostatky menším zlem než masová demokracie. Autor však není příznivcem absolutistické monarchie, protože preferuje společnost soukromého práva a decentralizaci. Kniha vedle logického výkladu spočívá i na bohatém statistickém materiálu. Autor je v ní schopen vyložit mnoho historických jevů jako rostoucí daňové zatížení a státní výdaje, rostoucí úroveň kriminality, degeneraci norem chování, pokles bezpečnosti, masovou migraci, rozklad rodiny a omezování veškerých svobod. Hoppe navíc kritizuje klasickou liberální víru v možnost omezené vlády. Pokud vás zajímají události dnešní doby, ať už je to nízká míra osobní svobody přes obří vládní výdaje, vysokou inflaci, šílené veřejné dluhy až po hořící americká města a vzestup terorismu, tak v této knize najdete odpověď minimálně na významnou část těchto problémů. Knihu vydal v češtině slovenský institut Ausekon.
Přečtení: 4105

Reagujete na tento komentář:
Autor: Regis2 Čas: 2024-05-16 23:18:36
Nie. Tady se nebavíme v nějakých aboslutních kvantifikátorech aby vycherrypickování jednoho příkladu něco vyvrátilo. Navíc by to ted mělo být i obráceně. Spoločnosť súkromného práva a decentralizácia je v rozpore s každým centralizovaným státem ať u že je to demokracie nebo monarchie. Takže žádné fandění státům ať už totalnitním feudalismům nebo totalitním demokraciím se zde nekoná. Takže už si tu demagogie strč někam, na mně to neplatí.


Ankapisti bežně státy ztotožňují s totalitu, protože běžně regulují velkou část aspektů veřejného i soukromého života.
Autor: Hrosik1 Čas: 2024-05-16 07:20:46
Web: neuveden Mail: schován
to asi dost záleží, jak definuje monarchii. neboť dnešní konstituční monarchie pravými monarchiemi nejsou, když panovník nemá absolutně žádnou moc
Autor: li Čas: 2024-05-16 08:08:36
Web: neuveden Mail: schován
"Morální relativismus, sekularismus, multikulturalismus, hédonismus a jiné moderní trendy vidí jako jev, který infiltroval státní aparát, ba stát tyto ideologie sám využívá ve svůj prospěch. Je v jeho zájmu, aby zničil nestátní autority jako rodinu, církev či původní komunity, jelikož plně liberalizovaný jedinec je roven s ostatními jedinci v slabosti vůči (státní) moci."

Problém je v tom, že Hoppe se mýlí v tom, že tyhle choré ideologie nám nutí stát. Ve skutečnosti nám zrušení nestátních autorit nutí proti naší vůli nějaké nadnárodní neziskovky (a ti už stát ovládli), dotované z různých směrů... Takže čím "větší slepenec" to bude, tím méně skutečných svobod budeme mít. Tyto zájmy nám tlačí momentálně hodně silně EU a je to už rozlezlé snad všude. Problém je, že to nemá nic společného se zdravým rozumem. Rozhodně nestačí, když "potopíme stát", budeme jako jednotlivci ještě mnohem snazší kořistí, právo bude absolutně nevyzpytatelné, což je cíl... ve spojení s umělou inteligencí pak stačí na někoho ukázat a zničit ho.
Autor: Rakusak Čas: 2024-05-17 11:59:02
Web: neuveden Mail: schován
Ja bych nerekl, ze demokracie selhala. To ani omylem. Demokracie naopak funguje presne tak, jak je zamysleno. Proste se vytvari cim dale tim vice lidi zavislych na statu, kteri nasledne mohou volit pro dalsi a dalsi prerozdelovani. :-D Cui bono? - prijemci prerozdelovani - neschopni, lini, atd, velke korporace, oligarchove... Prerozdelovani a statni zakazky jsou zlo.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky