Když socialista argumentuje subjektivní teorií hodnoty – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Vinnetou
Čas: 2024-10-15 00:00:02

Když socialista argumentuje subjektivní teorií hodnoty

Socialista: Dokud nebyly peníze, vše bylo v pohodě. Dnes kvůli nim musíme žít v hrozném shonu.
Kapitalista: To často říkají lidé, co neznají funkci peněz a cenotvorby. Znáš problém ekonomické kalkulace?
S: Ne.
K: Představ si modelovou situaci…
S: Nechci to slyšet. Mlč! Já mám jiný názor! Každý může mít jiný názor. To je přece subjektivní, to musíš respektovat!
Přečtení: 1112

Reagujete na tento komentář:
Autor: Baph0met Čas: 2024-10-16 17:30:41
"Centrální banka tak do hry přímo nevstupuje, ale nastavením svých měnověpolitických sazeb ovlivňuje, za jakou úrokovou sazbu si komerční banky mezi sebou navzájem půjčují. Ale i ve vyspělých zemích, které měly před krizí systém s nedostatkem rezerv komerčních bank u centrální banky, platilo, že přijde-li komerční banka za centrální bankou a chce si půjčit na doplnění svých rezerv, centrální banka takové žádosti vyhoví. Stačí přitom, když jsou splněny dvě jednoduché – ale klíčové – podmínky. Tou první je, že komerční banka má něco, co může dát za tento úvěr centrální bance do zástavy (tzv. kolaterál). Tím bývá nejčastěji nějaký veřejně obchodovatelný cenný papír, např. státní dluhopis, kterých má obvykle komerční banka na svých majetkových účtech nemalou zásobu. Druhou podmínkou je, že o úvěr žádající komerční banka je solventní, tedy zdravá. To jinými slovy znamená, že její potřeba likvidních prostředků nevyplývá z neudržitelného vývoje její bilance, resp. jejího špatného obchodního modelu či mizerného hospodaření, ale pouze z běžného časového nesouladu ve splatnosti jejích aktiv a pasiv. Do insolvence se komerční banky tu a tam sice dostávají, ale naštěstí to není – i díky bankovnímu dohledu centrální banky – příliš často. Jsou-li obě uvedené podmínky pro úvěr splněny, komerční banka ho od centrální banky dostane v požadované (teoreticky bezlimitní) výši, a to za předem vyhlášenou měnověpolitickou úrokovou sazbu."

"Konkrétně v oblasti měnové politiky nastavuje Česká národní banka své nástroje (úrokové sazby, případně měnový kurz) tak, aby byl v daných podmínkách ekonomický vývoj v souladu s dosahováním 2% inflačního cíle, jenž je ve většině vyspělých zemí vyjádřením cenové stability. Nastavením hladiny úrokových sazeb v ekonomice tak centrální banka dosahuje toho, že vývoj poptávky – financované zčásti úvěry – není nadměrný nebo naopak příliš utlumený, což by vytvářelo přílišné inflační či naopak stejně nebezpečné deflační tlaky. Svými regulatorními opatřeními a dohledem dozírá na to, že se banky chovají při poskytování úvěrů obezřetně a na pokrytí případných budoucích ztrát mají vytvořen dostatek kapitálu. A svými makroobezřetnostními nástroji cílí centrální banka na to, aby výše popsaný systém nevytvářel rizika pro celkovou finanční stabilitu v podobě nadměrné emise úvěrů či bublin na trzích aktiv (např. nemovitostí)."

TL;DR Centrální banka určuje mizerná pravidla, a tyto pravidla následně mizerně vymáhá. Komerční banky akorát tak plní úkoly centrální banky a slušně bohatnou. Centrální banka jako každý jiný státní sektor posere vše čeho se dotkne. A každou chybu komerční banky; tedy nepřímo banky centrální, řeší vydáváním nových peněz, aby Komerční banka nezkrachovala.

Člověk by mohl říct že model je to fajn, jen je špatně aplikován. Ale ten model si zakládá na falešných premisách jako jsou 2% inflace nebo zabraňování tržních mechanismů jako je krach neschopných komerčních bank.

Ryba smrdí od hlavy, Komerční banky akorát využívají modelu který nastavuje banka centrální. Sami o sobě rozhodují jen o jednotlivých klientech. Zatímco centrální banka rozhoduje o celé ekonomice (takřka vždy mizerně, protože stát).
Autor: Hrosik1 Čas: 2024-10-15 08:14:00
Web: neuveden Mail: schován
existuje naprosto naivní představě, že ve světě bez peněz by nebyla závist a tím by i zmizelo všechno špatné. je obchod špatný? mají mít všichni lidé nárok na stejné množství zdrojů bez ohledu na své biologické potřeby? a nebo tedy mají mít nárok dle svých potřeb? a jak si potřeby budeme dokazovat? tyto ideologie, ať už je to komunismus nebo křesťanství (křesťané prominou) vycházejí z domněnky, že kdysi existoval nějaký ráj, kde bylo všeho dostatek a lidé si svévolně trhali jídlo ze stromu a to okamžitě znovu dorostlo a žili v blaženosti. metaforou budiž biblický ráj, ze kterého byli lidé vyhnáni, poté pocítili stud a strádání a svou situaci museli řešit. tímto se stali lidmi, racionálními bytostmi. a před násilím na sobě navzájem se chránili právě vynálezem směny svých služeb a zboží, tedy obchodu a tak i institutu vlastnictví. zřejmě i proto se lidská populace takto rozšířila po celé planetě a vzájemně se (zatím) nevyhubila
Autor: Rakusak Čas: 2024-10-15 14:14:42
Web: neuveden Mail: schován
Pekne :-D

Zlo socialismu a komunismu je prave v tom, ze ignoruje a neuznava subjektivni uzitek (subjektivni hodnotu). I kdyby nakrasne fungovala ta jejich komunisticka vize, ze kazde se dostane zdroju dle jeho potreb, coz je samo o sobe kravina, tak to zcela ignoruje subjektivni uzitek, subjektivni hodnotu, subjektivni potreby a prinosnost stratifikace spolecnosti.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky