Práce spisovatele bez autorského zákona – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Nehasič
Čas: 2022-02-17 00:00:02

Práce spisovatele bez autorského zákona

Jednou z námitek k fungování společnosti bez státu je absence „ochrany“ děl autorů zákonem. Nevím, jak by se zachoval trh, ale vím, jak bych se zachoval já. Jako spisovatel bych šel v ankapu touto cestou – pokud bych napsal knihu za účelem prodeje, nechal bych ji přečíst důvěryhodnými kritiky (nejen umělci, ale i třeba známými osobnostmi a podobně) a požádal bych je o recenzi. Na základě té bych (před)prodal výtisky za cenu odpovídající mému vnímání vlastní práce. Pokud bych neutržil tolik, kolik bych chtěl, mohl bych od vydání upustit. Anebo se smířit s tím, že za svou práci dostanu konkrétní částku, a v případě šíření mého díla bez nároku na honorář bych si alespoň užíval pocit, že je o mou tvorbu zájem. A je to jen jedno z mnoha možných řešení „nechuti“ lidí tvořit, když je „nechrání“ stát.

________________________________

Urzova poznámka pod čarou: Já osobně jsem při vydání své knihy postupoval velice podobně; jen bez těch recenzí – a taky to fungovalo. Krom toho se doposud prodává i navzdory různým teoriím xD
Přečtení: 14584

Reagujete na tento komentář:
Mohl bych napsat, že si pletete korelaci s kauzalitou, kterou je třeba dokázat. Ale situace je jednodušší, vy si pletete příčinu s následkem. Nedává totiž smysl, aby nejprve vniklo patentové právo a až následně vynálezy, naopak vznik vynálezů podnítil vznik patentového práva jako způsobu boje s konkurencí pomocí zneužití státní moci. První patenty v británii vnikly za účelem ustanovení monopolů. Pod tlakem věřeknosti bylo patentování omezeno na nové vynálezy, což bylo ale ze strany veřejnosti jen absolutním nepochopením toho, jakou škodnou si pustili do kurníku. Vznik patentového práva byl důsledkem vynálezů a produktem politiky merkantilismu, která ohromně obohacovala monopolisty a ochuzovala všechny ostatní. Už v předchozích dobách se mnozí monarchové pokoušeli o roztodivné sociální experimenty, ale vždy nakonec narazili, protože zlato se nedá tisknout a ředit se dá také jen do určité míry, protože cizí zlaťák taky zlaťák. To se mělo nicméně už záhy změnit.
Autor: Rudolf Čas: 2022-02-17 08:48:01
Web: neuveden Mail: neuveden
Ale to je predsa samozrejme, ze da sa zarabat aj bez dusevneho vlastnictva. Ale preco by som to robil, ked mi stat garantuje nasilny monopol na vymahanie ktoreho musime vsetci prispievat. Nieco ako keby zidia odvadzali nejake ciastky do fondu SS, aby tito mali zdroje na ich deportacie.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky