Slibem nezarmoutíš – pokud není častý, planý a finanční – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2022-10-19 00:00:02

Slibem nezarmoutíš – pokud není častý, planý a finanční

Dluh je příslib vykonání dobrých skutků. Získám statky závazekm odevzdat protihodnotu později. Věřitel nese riziko nesplnění závazku. Sanuje rizika (klient od klienta se lišící) a odloženou spotřebu úrokem. Ne každý podnikatel je ochoten to řešit, což by přineslo ochlazení ekonomiky v porovnávání s dneškem. Elastické peníze problém důvěry převádějí na komerční banky. Garantují vymožení dobrých skutků skrze splátky – dlužník musí něco pro společnost vykonat, aby peníze získal. Aktéři trhu mohou přistupovat ke všem uživatelům peněz stejně. Nesplacení úvěru zdánlivě není jejich problém.

Dluh se stal běžnou praxí. Trh zaplavil příslib dobrých skutků (úvěrové peníze) nerozeznatelných od dobrých skutků vykonaných (peněz reprezentujících hodnotu) – bez vykonání protihodnoty žádaných statků stejným tempem. Přislíbit lze levněji než akumulovat zdroje spořením. Půjčkou čerpám hodnotu a benefity již dnes. Spoření v inflační měně stojí více, než je cena úvěru (úrok aktuálně pod úrovní inflace) + benefity čerpám později. Peníze již nejsou tvrdý důkaz prospěšnosti. Učíme lidi výhodnost zadlužování = slibovat levně skrze úvěr užitečnost. A slibem nezarmoutíš.
Přečtení: 12039

Reagujete na tento komentář:
„Omezování ekonomických aktivit přece není rolí peněz.“ – ekonomické aktivity nejsou omezeny. Místo většího objemu bezcenného oběživa máte k dispozici vzácnější peníze, kde jich potřebujete méně. Jen v případě skin in the game jsou lidé jak s půjčováním tak půjčováním si opatrnější. A hlavně by mne zajímalo, kdo by za takových podmínek půjčoval na dlouhodobě prodělečný provoz státu.

„Správné peníze mají být neutrální“ – to je vaše teze, kterou jste nevím kde vyhrabal. Není v realitě dosažitelná. Když budete tisknout jak o život a posouvat desetinné čárky, dané oběživo ztratí na hodnotě a velká kupa potištěného papíru bude představovat menší počet statků. To je předpoklad jako že lidé by měli být spravedliví a milí. Realita nabízí nemálo hajzlíků, vrahů a zldějů. Parametr, který nelze splnit ani jej očekávat je v reálném životě neužitečný a k ničemu. Pokud se dle něj člověk bude řídit, způsobí si akorát problémy v případech, kdy narazí na realitu, která onen hezký naivní ideál nenaplňuje.

„Tak samozřejmě, že nadměrná vzácnost penězům velmi škodí.“ – proč by mi mělo vadit, že místo desetikorun bych používal desetihalíře – fakt nechápu. Jsou-li peníze dělitelné, není jejich maximální jednotka a objem v ničem limitující. Tedy krom toho, že si je někdo nemůže vycucat z prstu a poškozovat tak ostatní držitele.

„Peníze musí být vzácné "tak akorát".“ – čehož lze docílit jejich nadrobením na menší jednotky. Problem solved.

„Vaše definice peněz je špatná“ – není, vy máte ten pocit. Z mého pohledu je špatná vaše definice. Pokud by účetní měna nebyla tlačena zákonem a mohla mu vznikat konkurence, dal by se ten spor rozhodnout tržně. Nyní je neprůkazné obojí (do doby, než se ukáže, jak moc se BTC bude státními klacky v cestu vrhanými navzdory).

„A toto chování umožňují právě účetní peníze.“ – ukáže trh. Vaše tvrzení nemá žádnou vypovídací hodnotu, protože pro pozitivní příklady dokážu vytáhnout negativní protipřílady a honit se budeme na tom, že za to může banka, zákony, krize a nikam se to nehne. Lepší peníze pro mne a dle mého názoru i pro trh jsou ty kryté. Mám tolik soudnosti, abych se snažil uvádět ono důležité dle mého názoru. Vaše snaha prezentovat vaše názory jako fakta už mne unavuje.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky