Diskuse – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu

Komentáře uživatele HH (strana 1)

Nezobrazí-li se komentář po prokliku do odpovídající diskuse, znamená to, že se jedná o reakci ve vlákně, které se uživatelé rozhodli skrýt (tyto může každý zobrazit po přihlášení).

Autor: HH Čas: 2021-04-29 20:10:34 [↑]
Web: neuveden Mail: hlozankajan v doméně gmail.com
Píšu to v uvozovkách z pohledu ekonomie jako vědy, dříve byla jenom takzvaná politická ekonomie. Tedy věda co se zabývala tím co má dělat stát, aby bohatnul. Ekonomové tehdy byli zároveň politologové i praktičtí politici, Ricardo fušoval do všeho, co se týkalo státu. Bylo to myslím horší než dnes. Dnes to také není žádná sláva, ale máme alespoň profesi ekonoma. Ekonom je tedy stále dost ovlivněn politikou. V textu chci naznačit, že to tak nemusí být napořád. Záleží jak se bude politika, dnes demokratická, vyvíjet.
Autor: HH Čas: 2021-04-29 13:40:14 [↑]
Web: neuveden Mail: hlozankajan v doméně gmail.com
Ano ekonomie je v každém lidském jednání i v politickém. Dostáváme se ale zase k demokratické politice, která je stále vnímána jako svatá. Pravda, že jsme se posunuli od válčení k diskuzi, ale ještě jsme tu diskuzi dostatečně nerozmělnili podle toho, kdo se o co zajímá a nespojili ji se skutečnou odpovědností. V tomhle by opravdu mohla pomoct ta decetralizace a internet.
Souhlas, s tím, že názory lidí jsou špatně promítnuty, ale není divu. Vemte si, jak zastaralý koncept je něco jako poslanecká sněmovna. 200, čtyři roky, stejných lidí se sejde na jednom místě a jedná o zákonech pro zbytek. Úplně zbytečná centralizace a velké časové okno. Prokouknout to, ale vzhledem k vzdělávacímu systému bude asi trvat několik desítek let...
Autor: HH Čas: 2021-04-29 11:38:23 [↑]
Web: neuveden Mail: hlozankajan v doméně gmail.com
Přiznávám, že ve společenských vědách a jejich vzájemném překrývání mám taky trochu guláš. Šlo mi o to vyjádřit ten dnešní nepoměr, kdy širokou veřejnost prostě prakticky více zajíma více politika a ekonomie je brána jako taková děvka. Misky vah by se potom vlivem technologií přesunuly více k ekonomii. Kořeny jinak mají politologie a ekonomie jako vědy podobné.

Politiku jsem myslel jako "boj o společenské upořádání", at už násilně, demokraticky nebo jinak.
logo Urza.cz
kapky