Diskuse – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu

Komentáře uživatele vlado petras (strana 1)

Nezobrazí-li se komentář po prokliku do odpovídající diskuse, znamená to, že se jedná o reakci ve vlákně, které se uživatelé rozhodli skrýt (tyto může každý zobrazit po přihlášení).

Web: https://foto.sk Mail: petras v doméně foto.sk
Volebne pravo je ziva katastrofa.
Web: https://foto.sk Mail: petras v doméně foto.sk
Dovolim si nesuhlasit.
- Staty su iba take, ake byt mozu v rukach ctibaznych a inak vysinutych ludi. Fico je zlo, aj ked na jeho odstranenie sa nasla pricina, ktora mala v sebe viac emocii ako racia. Fico Kuciaka nezabil, ale vytvoril okolo seba spolecnstvo ludi,co tak ucilnili. To je jeho vina. A statu, ktory to umoznil.
- Ono sa to zda, ze vlada ide na ruku USA. Iba zda. Doteraz sme sli na ruku ZSSR. A USA bolo fuj. Preklopit myslenie je velmi taazke, ale! Niekolko 100 tisic vojakov z Ruska vtedy, proti niekolkym desiatkam vojakov s USA dnes. Alebo NATO sirilo strach vtedy, dnes sme sucastou NATO. atd.
- Europa ma na to nahradit energiu z Ruska. Len sa musia o to postarat spotrebitelia. A to aj tak bude. Plynom zacneme iba varit a tolko plynu ... si vyrobime aj sami po nezdravom obede. Kurit zacneme drahsimi peletkami. Drahasimi? Mozno ano nie, ked vidime cenu ruskeho plynu v sirsich sivislostiach. A zapocitame aj naklady na obranu voci Rusku, ktore zbroji za nase peniaze z predaneho plynu.
- Nafrkany Zelensky ukazal viac odvahy, ako Putin, ktory sa z obavy pred atentatom ukryva, boh-ho-vi-kde.
- Zelensky bude moct za to, ze tu v Europe budeme krvacat? Akoze lepsia alternativa su ruske gulagy za alternativne myslenie s Rusmi od Tatier az po As?
- osobne si myslim, ze Rusi su zli. Podporuju silne centralisticky stat, za spravne pokladaju, ze kazdy musi zit podla ich moralky, nenavidia inakost. A agresiu maju v krvi. Otazka teda nie je, ci su zli/dobri. Otazka je, kto za to moze. Lebo, ked im vypneme Facebook, nikdy svoje nazory nebudu moct konfrontovat s tymi nasimi. A pripadne zmenit ich. Hadzat ich vsetkych do jedneho vreca? To ja neviem. Zatial oni vsetci z jedneho vreca zautocili na kazdeho, s kym maju hranicu.

Ak by v Rusku bolo 15 - 20 na state nezavislych spolocnosti taziacich suroviny (ktorych vyvoz tvori cez tretinu HDP Ruska), keby existovali obchodnici, v Europe sutaziaci na volnom trhu, keby existovali distribucne spolocnosti s niekolkymi alternativnymi sietami, ceny plynu/ropy by boli primerane a neexistoval by stat, ktoremu je teraz umoznene bojovat so susedmi s atomovkou v ruke. Uz existencia atomovej bomby je dielo zvratenosti statu ako institucie. Povedzte mi, ktory sukromnik by dal peniaze na vyrobu atomovky - tak neuzitocneho predmetu v dobre fungujucom volnotrznom hospodarstve?
Web: https://foto.sk Mail: petras v doméně foto.sk
Ja som vyznavacom slobody.
Ak existuje ovsem subor pravidiel a noriem v danej skupine, maju sa ony dodrziavat.
Na jednej strane teda sloboda, na druhej pravidla.
Skolstvo vsak nie je zrovna demokraticka institucia a aj ked sa ucitel spolu so ziakmi na niecom dohodnu, nemozu sa dohadovat uplne na vsetkom. Uz len napriklad obsah nevyhnuteho minima pre postup do vyssieho rocnika nemoze byt predmetom volby.
Ak by majitel skoly dostaval skolne od rodicov, zaroven by obsah uciva i metodu ucenia stavoval sam, pripadne s spolu s konziliom pripadne na zakalde odporucani celospolocenskej rady starsich ucitelov, pripadne kombinaciou toho vsetkeho, existovala by siet skol v sulade s potrebami spolocenstva. Kazda skola by sa viac, ci menej lisila od ostatnych. No a rodic by v slobodnom trhovom priestre na zaklade referencii vybral skolu. To je ta sloboda na jednej i druhej strane. Zaroven sloboda s urcitymi obmedzeniami. Ked sa vsak dieta raz upise danej skole, sloboda konci. Dieta sa bude musiet prisposobit. Hned z niekolkych dovodov. Ked sa bude vymykat ramca pravidiel, zo skoly bude vylucene. No hned druhym dovodom je snaha rodica, aby sa dieta v dospelosti uplatnila v spolocnosti co najlepsie.
Musim vyjadrit polutovanie nad stavom, v ktorom ucitel vyhodi reproduktor ziakovi z okna a potom ho fyzicky napadne. Ziak bol v skole nedobrovolne a doma nenasiel podporu u rodicov, rodicia sa evidentne spolahli na to, ze skola obstara nielen vzdelanie, ale i vychovu. Ze si rodic/ziak nemohol vybrat inu skolu, vsade je statny vzdelavaci program s autoritativnym pristupom. Zaroven ma ucitel v triede ziaka, ktoreho nechce ucit, skola ho nemoze vylucit atd. Viem si predstavit inak mile decko, ktore bavi spoluziakov svojou spupnostou a ani zapis v ziackej knizke nevyvola doma patricnu odozvu.
Ja ako ucitel by som mohol vybrat skolu, v ktorej budem rad ucit, ked budem dobry, budu sa o mna uchadzat viacere skoly. K situacii, kedy mi ziak pojde den co den na nervy a bude mi kazit koncept vyucovania ani nedojde.
Ja ako majite skoly sa budem snazit o co najlepsi rejting mojej skoly, to mi umozni efektivne vyberat skolne. Spolu s ucitelmi budem predkladat rodicom vzdelavaci program tak, aby bol pritazlivy, nie samozrejme nenarocny. Mozno bude treba i nejaky marketing. Ucitelia budu pravidelne navstevovat vzdelavcie strediska, potrpim si na certifikaty od nezavislych certifikacnych autorit. Snazim sa spravt trhovo.
Ja ako rodic budem dbat o co najlepsi vyber skoly, som neveriaci, mozno i to rozhodne, ze sice vyberiem tuto skolu, ale dieta zapisem do kurzov, ktore nebudu mat s nabozenstvom nic spolocne, zaroven vsak, aby sa dieta cielene, nie vsestranne pripravovalo na okruh moznych profesii s co mozno najsirsim uplatnenim ...
Ja ako ziak chapem, ze uz v skole existuje konkurencia, snazim sa popri stastne prezitom detstve pripravit na predmety, ktore mam rad, lebo som zvedave decko a chodim na zaujimave kurzy ... Z matematiky nemam najlepsie znamky, ale viem co viem, ako buducemu lekarovi mi mozno percenta budu stacit ... Ale tie viem perfektne.
Nic na svete nie je dokonale. ALe sucasny stav, ked kazda ambiciozna krava ovplyvnuje statny vzdelavaci program, ked ministrom je majitel kadernictiev, ked sa cirkev snazi menit obsah povinnych spolocenskych odborov, ked dieta vychovava ucitela, ked rodic ma ucitela za tupca, nie je idelny.
logo Urza.cz
kapky